Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje cesta s plnou polní v Českém ráji

10. 07. 2017 11:50:13
Když jsem v červnu cestoval na oldskautský tábor, netušil jsem, že mi cesta připraví i pěší dobrodružství v podobě cca čtyřkilometrového pochodu s plným batohem. A takto jsem se tak vydal z Mladějova do Pařezské Lhoty.

Cestoval jsem z Prahy do Hrdoňovic, což je zastávka, která je Pařezské Lhotě nejblíž. Jenomže ouha. Vlak z Mladé Boleslavi, který jede po této železniční trati, z nějakých pro mne neznámých důvodů končil v Mladějově. A další vlak, který by mne měl dovézt dál, ten jel až za dvě hodiny. A tak jsem se rozhodl, že si v Mladějově dojdu na oběd a pak, že se vydám dál pěšky. Možná, že tam dokonce budu dřív, než, když bych ty dvě hodiny tady čekal. A tak rozhodnuto. Alespoň se na chvíli budu cítit opět jak pravý vandrovník, kterému nedělá žádný problém si celou svojí bagáž nést pěkně na zádech.

První písemná zmínka o Mladějově pochází z roku 1352 (doba vlády Karla IV.). Nalézá se zde gotický kostel sv. Jiljí ze 14. století a vedle něj i mohutná dřevěná zvonice z roku 1793.

Hned nad kostelem se nalézá zámek. Jenomže jeho podoba není původní. Nejprve zde stála trvz ze 14. století. Z této doby se dokonce zachovala pověst. Někdy v té době byla tvrz obléhána rytířem Otou z Bergova. Ale mladá dívka Anna ho zachránila za pomoci "annenského" zjevení na hoře Viskeř. Podrobnosti v článku "Tajuplná Vyskeř. Zjevila se tam svatá Anna?". Majitélé trvzi se pak střídali a dokonce patřila i Albrechtu z Valdštejna. Po roce 1738 nechala Anna Marie Unwertová tvrz přestavět na klasicisní zámek. A ve 20. století byl opět přestavěn do podoby novobarokní. Jenže v noci na 3. ledna 2002 zámek z dosud neobjasněných příčin vyhořel, ale majitelé ho opět obnovili. Bohužel, když jsem si ho chtěl vyfotit, zjistil jsem, že ho obklopuje vysoká zeď, a tak na fotografii je vidět jen střecha.

A pak jsem vydal na cestu po červené turistické značce. A byl jsem hodně rád, že moji cestu zdobily typické podkrkonošské roubenky.

Stoupal jsem s celou svojí bagáží do kopce. A hle: "Předsedo, oni mají bezany!" Zkrátka koupaliště. To se teď v létě jistě hodí.

Dorazil jsem do vísky Loveč.

A v ní je hned několik roubených chaloupek, nádherných ukázek zdejší lidové architektury.

A ještě jedna chaloupka.

Když jsem opustil Loveč, oteřel se mi nádherný výhled na Český ráj s hradem Trosky.

A dokonce i boží muka s odpočinkovým místem.

Konečně jsem dorazil do lesa. V lese, tam je vždycky nejlépe.

A tady je hezky vydět i to, jak tyto doubky vyrostly z malé lesní školky. Stromy a pařezy v řadě.

Pomalu jsem dorazil na rozcestí "Pod Střelečskou hůrou".

A odtamtud jsem scházel dolů pod hrad Pařez. A jak je vidět, pískovcové skály, neklamné znamení, že se blížím k Prachovským skálám. (viz Z Prachovských skal podruhé)

A tady máme hrad Pařez. Sice od rybníku vypadá jako obyčejná vyhlídka. Ale musíme se vydat přímo na něj. A uvidíme toho víc.

První písemná zmínka o hradu je z roku 1403 (vláda Václava IV.), kdy byl jeho majitel Jan z Pařezu. Ale protože byl synem Petra z Pařezu, tak hrad z největší pravděpodobností vznikl už 2. polovině 14. století. Hrad Pařez byl ovšem roku 1423 vypleněn husitskými vojsky Jana Žižky z Trocnova.Pak už se o hradu mluvilo jen jako o ruině. Například tu pobývali i loupežníci, kteří byli začátkem 40. let pokořeni zemskou hotovostí.

Dokonce se zachovala pověst o vzniku tohoto a dalších hradů v Českém ráji. To prý jeden chalupník při výlovu jičínského rybníka nalezl v bahně lahvičku, v níž byl ukrytý mocný duch. Když ho vysvobodí, tak mu prý duch slíbil, že tři věci, kterých se chalupník dotkne, se mu stonásobně zvětší. Jenomže ten mezitím nedopatřením odhodil nejprve kost z masa, pecku z třešně a usedl na pařez - pahýl nějakého stromu. Všechny tři věci se tak nedopatřením stokrát zvětšily a v vznikly z nich hrady Kost, Pecka a Pařez. Viz "Zřícenina skalního hradu Pařez"

A tady pod Pařezem byl i můj cíl. Tady jsem se dalších pět dní a nocí zúčastnil národního letního oldskautského tábora. (viz Jak bylo na oldskautském táboře 2017?) A heč, spali jsme v podsadových stanech.

zdroj: wikipedie, místní informační tabule

Další výlety:134: Pěší výlet Čertovou brázdou, 133: Pěší výlet po Kladensku, 132: Inlajnový výlet do pražských Vysočan, 131: Beltainový pěší výlet přírodou z Benešova do Týnce nad Sázavou, 130: Pěší výlet z Mladé Boleslavi do Bakova nad Jizerou, 129: Květný výlet kolem Kouřimi, 128: Pěší výlet z Běchovic do Úval 127: Pěší výlet Modřanskou roklí 126: Procházka podzimní Prahou, 125: Pěší túra kolem Kolína, 124: Pěší výlet z Uhříněvsi, přes Dobřejovice, do Stránčic,123:Pěší výlet z Dobříše přes Nový Knín, 122: Pěší výlet okolo Tábora, 121: Pěší výlet z Hořovic přes Valdek do Jinců, 120: Z Nové Paky po stopách duchů a strašidel ,119: Pěší výlet ze Sobotky Plakánkem na Kost, 118: Pěší výlet hruboskalským skalním městem, 117: Peší výlet kolem Trosek, 116: Pěší výlet do Jičína po stopách Rumcajse, 115 a níž: viz rubrika výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | pondělí 10.7.2017 11:50 | karma článku: 14.00 | přečteno: 504x

Další články blogera

Libor Čermák

Proti obnově mariánského sloupu tedy určitě nejsem!

V době, kdy se z fotek mažou kříže na kostelech, aby se náhodou vyznavači podivných náboženských kultů z ještě nesmyslnějších důvodů neurazili, se může naopak v Praze obnovit úžasná mariánská památka,která možná nemá jinde obdoby.

17.9.2017 v 5:33 | Karma článku: 30.05 | Přečteno: 679 |

Libor Čermák

Pěší výlet kolem Františkových Lázní

V pořadí druhý pěší výlet, který jsem udělal během své dovolené na Chebsku, vedl z Františkových Lázní přes Motýlí dům, přírodní rezervaci SOOS do města Skalná. I to byl velice zajímavý výlet.

14.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 370 |

Libor Čermák

Lidice a Libice. Podobnost čistě náhodná?

Historie se opakuje. Říká se, že kdo ji zapomene, bude ji muset prožít znova. Souvislosti, které bych vám dnes nabídl, svědčí o tom, že vše je možná ještě daleko hlubší. A to až přímo záhadné. Lidice a Libice. Co pak vám to říká?

13.9.2017 v 0:13 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 768 |

Libor Čermák

Hrad Vildštejn

V dnešním fotoblogu bych vás rád pozval na jeden z nejstarších českých hradů, a to románský hrad Vildštejn v západočeském městě Skalná. A kupodivu má cosi společného i s Krkonošskými pohádkami.

4.9.2017 v 5:52 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 611 |

Další články z rubriky Cestování

Michal Dokoupil

Jak v Kambodži utéct z civilizace

Pod jménem Kambodža si každý vybaví dvě věci, Angkor Wat a Rudé Khméry. Já ale při svých návštěvách postupně prozkoumávám i další části a zajímavosti této divoké země. Tentokrát jsme zamířili na pobřeží.

19.10.2017 v 14:30 | Karma článku: 4.29 | Přečteno: 121 | Diskuse

Jana Schlitzová

Zřícenina Lopata

Zřícenina Lopata, název trochu zvláštní, ale rozhodnutí udělat si tady procházku, byl báječný. Vystupujeme na skalní plošinu, kde se hrad nacházel. Ohýnek a voňavé buřtíky umocňují romantiku na Lopatě.

19.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 268 | Diskuse

Martin Orálek

Jak jsem těžil zlato v Ghaně 46

Po filozoficko-ekologickém zamyšlení se přesunuji k méně vznešenému tématu - jídlu. Jídlo bylo pro nás v Africe neustále problém. A ani zde tomu nebylo jinak...

19.10.2017 v 10:42 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 218 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 124 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 9: Potvrdí někdo údajně omlazující účinky vodopádu Tvindefossen?

Ostružiník moruška bohatý na vitamin C roste jen na severu - našli jsme jej a také další vodopády a hlavně klid a pohodu severské přírody. Škoda, že mi v oblasti Tyssedalen "odešla" moje patnácti léty půlkou Evropy prověřená obuv.

19.10.2017 v 8:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse
Počet článků 1702 Celková karma 22.31 Průměrná čtenost 1753

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.