Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak bylo na oldskautském táboře 2017?

7. 07. 2017 9:13:13
Je možné i v dospělém věku se vydat jako účastník na letní tábor? Ano, je to možné, pokud například jste členem oldskautského "Kmene dospělých". A tak i letos jsem se já vydal na národní oldskautský tábor v Pařezské Lhotě.

Jak zde bylo vloni?Jak bylo na letním oldskautském táboře?). A jak letos? Pod zříceninu hradu Pařez (Zřícenina skalního hradu Pařez).

Kmen dospělých je výborná vymoženost skautingu. Umožňuje totiž jeho ideály zážitky prožívat nejen v dětském věku, ale i ve věku dospělém. Pro upřesnění přidávám odkaz na motivační program Oldskauting 21 (https://krizovatka.skaut.cz/dokumenty/file/1152-jednou-skautem-navzdy-skautem-motivacni-program-oldskauting-21). A jak jsem se přesvědčil u některých dalších účastníků oldskautského tábora, tak i ve věku značně pokročilém. Zkrátka a dobře, jednou skautem, navždy skautem.

Jak takový oldskautský tábor vypadá? Spí se samozřejmě v podsadových stanech, což je, myslím, i pro dospělého úžasný zážitek.

Dále probíhají tradiční nástupy v krojích. A to za zpěvu skautské hymny či večerky (https://www.youtube.com/watch?v=oAhl71cxXyM)

Když to počasí dovolí, tak skoro každý den se konají výlety do okolí. Tak letos se nejprve navštívily Prachovské skály, kde nás Sása provedl nejen po jejich významných místech, ale i po místech, které se skautsky jmenují (Skautská vyhlídka, skautský hrad, Velká a Malá skautská věž). Viz též reportáž z mé letošní návštěvy Prachovských skal "Z Prachovských skal podruhé". a z loňské "Z Prachovských skal"

Také se navštívil hrad Kost (Hrad Kost)

A čedičový suk Vyskeř s křížovou cestou a kaplí svaté Anny (Tajuplná Vyskeř. Zjevila se tam svatá Anna?).

A také jsme v Pařezské Lhotě navštívili zahradu snad s největším počtem leknínů v republice. Jejich pěstitelka nám zde o nich udělala i zajímavou přednášku.

Kromě výletů jsme dělali i celou řadu zajímavých věcí v táboře. Třeba stavba teepee. Plachta na stan se roztáhne na zem. Pak se vezmou tři tyče, podle plachty se s vážou k sobě a udělá se z nich trojnožka.

Na kostru budoucího týpíčka se přidávají další tyče a nahoře pletenci se pak společně svážou k sobě. Pak se vezme poslední tyč kostry, na něj se naváže srolovaná plachta. A ta se přiloží do konstrukce.

Plachta se pak roztáhne kolem dokola týpka. A pak se na straně vchodu dřevěnými kolíky spojí. Týpko se také musí zakolíkovat do země a na závěr se přidají dvě poslední tyče, chlopňovky. Tato aktivita pro mě byla dost užitečná, protože s naším turistickým oddílem jezdíme právě na tábory, kde spíme pod týpíčky.

Cenná pro mě byla i přednáška o první pomoci, a to i proto, že jsem se hned druhý den po příjezdu z oldskautského tábora zúčastnil doškolovacího kurzu pro zdravotníky zotavovacích akcí. Na fotografii vidíme ukázku srdeční masáže při zástavě srdce. Ta by se měla dělat 120 x za minutu. Koho nebaví počítání, tak jako pomůcku si lze při tom zpívat "Rolničky, rolničky" nebo Stayin ́ Alive od Bee Gees (https://www.youtube.com/watch?v=I_izvAbhExY) z filmu "Horečka sobotní noci. A využít jejich rytmus.

A myslím si, že zajímavé byly i sportovní aktivity, které se na oldskautském táboře daly dělat. Například orientační běh po okolí tábora.

Střelba na cíl

A pro mnohé asi největší zážitek, slaňování ze skály.

A abych nebyl jen pouhým konzumentem, snažil jsem si i já něco připravit stejně, jako vloni povídání o bludištích a labyrintech (viz Jak bylo na letním oldskautském táboře?). Letos jsem si vybral přednášku o inline bruslení, a to i s možností si ji vyzkoušet. Z domova jsem si proto vzal dvě kompletní výbavy na inline bruslení (jednořadé kolečkové brusle, přilbu a chrániče na lokty, kolena a zápěstí) a několk dalších užitečných věcí (kelímky na slalomy, imbusy na montáž koleček a i knížky o inline bruslení).

A protože mými posluchači byli převážně starší lidi, nezvolil jsem k přednášce klasický asfaltový povrch, ale měkký trávník. A dal se k tomu tak využít i trávník v jídelně v době, kdy zrovna vládla nepřízeň počasí. Vyprávěl jsem o historii inline bruslení a hlavně, jak na nich naučit děti bruslit. A na závěr se skutečně našli i odvážlivci, kteří si na nich vyzkoušeli několik krůčků. (Podrobnosti o učení dětí na inline bruslích jsem svého času sepsal v článku "Hodí se inline bruslení mezi činnosti ve skautu nebo v turistickém oddíle?"

A tak jsem přesvědčen, že tábor byl nejen pro mne, ale i pro všechny ostatní oldskauty opět velice užitečný. Naučili jsme se nové věci, ale hlavně jsme se tu potkali z celé republiky.

Něco k dalšímu oldskautskému počtení: Časopis Magoš:

č.1 – únor 2017

č.2 – duben 2017

č.3 – červen 2017

č.5 – listopad 2016

č.1 – únor 2016

č.2 – duben 2016

č.3 – květen 2016

č.4 – říjen 2016

Další související články:

Hodí se inline bruslení mezi činnosti ve skautu nebo v turistickém oddíle?

Toužíte po osobním rozvoji? Začněte vést skauty nebo turisťák.

Jak bylo na letním oldskautském táboře?

Rubrika: tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | pátek 7.7.2017 9:13 | karma článku: 11.61 | přečteno: 462x

Další články blogera

Libor Čermák

Probudí smrt tohoto chlapce už konečně celou západní civilizaci?

Se slzami v očích jsem přijal zprávu, že hledaný sedmiletý australský chlapec Julian Cadman, který byl nezvěstný po teroristických útocích v Barceloně, se stal jednou z obětí tohoto hrůzného činu náboženských šílenců.

21.8.2017 v 5:50 | Karma článku: 37.51 | Přečteno: 1448 |

Libor Čermák

Výlet po hrázděných domečkách Chebska

Kraj, kde jsem letos strávil svojí dovolenou, jsem si vybral Chebsko. Tam jsem ještě nikdy pořádně moc nebyl, a tak jsem to jel letos napravit. Zabalil jsem si batoh, stan, spacák a karimatku a vyrazil jsem tam z Prahy vlakem.

20.8.2017 v 6:13 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 254 |

Libor Čermák

Co má písmeno "P" společného se spaním?

Dovolte, abych vás dnes upozornil na jednu jazykovou zajímavost. Zkusili jste si někdy zmapovat, kolik věcí související se spaním v českém jazyce začíná na písmeno "P"? Čím, že to bude?

19.8.2017 v 11:34 | Karma článku: 15.91 | Přečteno: 407 |

Libor Čermák

Chrám svatého Mikuláše a Alžběty v Chebu

Své slavné chrámy svatého Mikuláše nemá v Česku jen Praha. Například v Chebu je tomuto světci zasvěcen největší a zároveň nejstarší zdejší kostel, jedna z chebských dominant. A ten jsem navštívil i při své letošní dovolené.

18.8.2017 v 8:36 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 204 |

Další články z rubriky Cestování

Petr Kahanek

Land Ho! Island & Faerské ostrovy, 1. část

"Lodí? Proč lodí?" Vlastně úplně neumím říct. Protože jsem chtěl zažít ten pocit, kdy je všude kolem kam oko dohlédne jen voda. Protože se tak dají udělat Island i Faery přijednom. Protože nesnáším přestupy a smýkání zavazadel...

21.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 103 | Diskuse

Ervín Dostálek

Místo báječné k narození - 206: Na nejvyšší horu Walesu - bájemi opředený Mount Snowdon

Horská ozubnicová železnice k vrcholu nejvyšší hory Walesu Mt. Snowdon byla slavnostně otevřena v r. 1896 a 2 vlaky vypraveny nahoru. Lokomotiva č. 1 "Lady" s dvěma vozy ztratila nad sebou kontrolu, vykolejila a sjela dolů z hory

21.8.2017 v 8:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Petr Havránek

Suchdol nad Lužnicí

Když se manželka svěří svým kamarádkám, že na víkend vyráží s rodinou do Paříže, může to u některých vyvolat i závist, ale jen co dodá, že se nejedná o velkoměsto na Seině, ale o kemp nedaleko Suchdola nad Lužnicí, vše je jinak...

21.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Co zajímá Čechy na blogu?

Všechno možné. Ze všeho nejméně příspěvky s obrázky týkajícími se rudomořských korálových ryb a další fauny. Čtenost takových článků je minimální.

20.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 269 | Diskuse

Matus Zahoransky

Prečo cestovné kancelárie terorizujú dovolenkárov ?

Určite to poznáte. Zakúpite si 8-dňový zájazd u cestovnej kancelárie, ale pri mori strávite len 6 dní, pretože cestovná kancelária Vás oberie o prvý aj o posledný deň.

20.8.2017 v 15:59 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 660 | Diskuse
Počet článků 1690 Celková karma 22.84 Průměrná čtenost 1744

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.