Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodí se inline bruslení mezi činnosti ve skautu nebo v turistickém oddíle?

10. 05. 2017 6:13:13
Členové skauta a turistických oddílů by měli chodit pěšky, jezdit na kole, na lyžích, na loďkách. Ale, že by k tomu měli přidat i sporty typu inlinebruslení? Kdyby jen zakladatelé těchto sdružení slyšeli, co to ten Čermák chce!

Pokud si myslte, že inline bruslení se mezi aktivity skautských a turistických oddílů nehodí, tak vězte, že to zcela určitě není žádná pravda. Takovéto volnočasové aktivity jsou přeci nastaveny tak, aby se při nich daly dělat nejrozmanitější činnosti. Snad jen na politické akce konkrétních stran a hnutí bych děti a mládež netahal. Protože to není nic jiného, než politická propagace a vymývání mozků mladým lidem. A to by rodiče jiných politických názorů asi nevydýchaly. Ale cokoliv jiného zajímavého a užitečného, ať se tam klidně dělá. A to klidně včetně inline bruslení. Navíc se při něm vykonávají podobné pohyby jako třeba při lyžování. A co hlavně, je to venkovní aktivita, tudíž i aktivita dobrodružná, která dokáže i odlákat od nejrůznějších domácích přístrojů - debilizátorů. A aby tomu nebylo málo, kdo máte doma komiksy Foglarových Rychlých šípů, jistě víte, že jeden díl se jmenuje "Rychlé šípy na kolečkových bruslích". A že tehdy měly kolečkové brusle trochu jiné uspořádání koleček než moderní inlajny? To už je přeci vedlejší. Takže až vám někdy někdo bude povídat, že inline bruslení do takovýchto aktivit nepatří, bez obav se mu vysmějte, protože i sám skautský spisovatel Jaroslav Foglar o nich ve svým příbězích psal.

Je ovšem důležité přidávat tuto aktivitu rozumně. Pokud máte v oddílu mladší děti, dá se předpokládat, že většina z nich to nebude na inline bruslích moc umět. I když čest výjimkám. Proto jsem u sebe v turistickém oddíle zavedl tzv. inlajnovou školičku. Důležité je také, aby vedoucí na inlajnech jezdit uměl. A ještě lépe, aby měl i nějakou instruktorskou kvalifikaci na učení tohoto sportu. Proto jsem si kvůli tomu i já udělal školení na instruktora inlinebruslení.

Tato inlajnová školička pro členy mého oddílu má dvě fáze. Na tu první vymezím například jednu schůzku turisťáku a vezmu na ni svoje inlajny, přilbu a chrániče. A děti zkouší, jaké je to alespoň na chvíli se postavit na jednořadé kolečkové brusle (i když jsou jim třeba velké, na tu chvilku to nevadí). A jaké je to mít na sobě i všechny ty možné chrániče na lokty, zápěstí, kolena a přilbu na hlavu. To se dá doplnit i nejakou jednoduchou hrou na základní pohyby na bruslích. Například my jsme nosili na bruslích šišky do košů či kbelíků.

Dobré je také, když se děti naučí, jak za pomocí imbusu nebo dvou imbusů vyměňovat kolečka. Není to nic těžkého. Děti to zvládnou. A jde to udělat i v klubovně, když je třeba nepříznivé počasí, jaké bylo v posledních týdench.

Druhá fáze, ta už je individiální. Kdo má zajem se přeci jen trošku na inlajnech naučit, domluví si se mnou individiální termín, kdy mám čas já i on. A pak jdeme na asfaltovou cyklostezku, kde má už své brusle. Tedy takové, které mu nejsou ani malé ani velké. A tam ho to na nich učím. A jak probíhá tato lekce, která trvá zhruba jednu hodinu?

1) Důležitá je určitě rozvička. Často se mi stává, že se natěšené dítě začne do bruslí přezouvat hned, jak tam příjdeme. Ale ještě dřív je to rozcička, která by měla být důležitá před sportovním výkonem kvůli protažení a zahřátí. Ta trvá cca pět minut a teprve po ní začíná nandavání bruslí a chráničů

2) Jak nandavat brusle a chrániče? Držím se toho, že bezpečí dětí je při učení inlinebruslení nejdůležitější. Bez chráničů do toho zkrátka nikdy nejdu. A tak první, co chci, je aby si na hlavu nasadily přilbu. A hned po ní chrániče na kolena a na lokty. Teprve potom přichází na řadu kýžené obutí kolečkových bruslí. Chrániče na zápěstí si může nasadit až po obutí do bruslí, aby mu nepřekážely při nazouvání bot a utahování přezek.

3) Dřív než dítě - začátečníka, pustím na bruslařský povrch (asfalt, případně beton). Nacvičím s ním základní postoje a chůzi na měkkém povrchu, nejlépe v trávě. Teprve až bude mít jistotu na trávě, můžeme jít na asfalt.

4) Jízda na asfaltu je pro absolutního bruslařského začátečníka ze začátku přeci jen o něco náročnější, než stání či chůze na měkkém. A tak se teď učíme všechno znova, s tím, že místo trávy jezdíme po asfaltu. K tomu se samozřejmě přidávají i techniky brždění (brzdění patní brzdičkou, brzdění pluhem, brzdění otočkou, brzdění o trávu, se zkušenějším bruslařem můžete zkusit i T-stop). Dále se učíme jízdu, obloučky a přenášení váhy z jedné brusle na druhou. Podobně jako např. při lyžování atp.

(Brzdění patní brzdičkou: nohu, na které máte brzdičku, přednožit a pak s ní šlápnout na patu. Brzdění pluhem: přenést váhu na špičky bruslí. Brzdění otočkou: správně přenést váhu, dokud vás brusle neootočí o 180 stupňů. Brzdění o trávu, neboli grass stop: silnější nohu přednožit a vjet na trávník, který už bruslaře sám zastaví. T-stop: vytočit jednu nohu o 90 stupňů do strany a brzdit tak všemi čtyřmi kolečky.)

5) A co nesmí na závěr mé lekce inlajnové školičky chybět, je míčová hra na bruslích. Na inlajnech můžete hrát prakticky všechny možné míčové hry, které vás napadnou. Výhodu to má tu, že se dítě začne více soustředit na míč a brusle na noze bude vnímat jako přirozenější. Proto je to velice vhodná aktivita, když na nich chcete dítě naučit jezdit.

Takže, kdo by mi chtěl tvrdit, že inline bruslení ke skautům a k členům turistického oddílu nepatří, tak ať si ještě jednou přečte můj článek. Je to pohyb na čerstvém vzduchu, dobrodružství i zábava. Jsem přesvědčen, že skauti i členové turistických oddílů budou rozhodně ve svém prostředí jak v lese, u vody i jinde v přírodě, tak i na inline stezkách. A všude tady určitě budou dokonce víc doma, než třeba na nějakých politických akcích nejrůznějších sluníčkářů. Že mám pravdu jistí skauti z Brna?

Související články o inline bruslení:

Reportáže z mých inline výletů z inline stezek:

Inlajnový výlet do pražských Vysočan (Vysočany – Hloubětín)

Na inlajnech kolem Štěrbohol (Dolní Měcholupy - Dolní Počenice)

S bruslemi z Petřína na Bílou horu (Ladronka)

Na inline bruslích z Nymburka do Libice (Nymburk - Poděbrady - Libice nad Cidlinou)

Inlajnový výlet okolo Tróji do Stromovky (Trója - Zámky - Stromovka)

Na inlajnech kolem Vltavy a Berounky (Hlubočepy - Chuchle - Radotín)

Inline výlet kolem Vltavy (Vyšehrad - Modřany - Zbraslav)

Další články a povídky na téma inline bruslení:

Češi, podpořme inline bruslení jako olympijský sport!

Jak inlajny chtěly být čisté (pohádka)

Jak se planety učily bruslit (pohádka)

Příběh in-line bruslí (historie)

Inlajnovka – další netradiční křížovka

Zážitková desková hra „Na inlajnech“

Seriál „Inlajnový duch“ (32dílný seriál o chlapci, co se učil jezdit na inlinebruslíc

Autor: Libor Čermák | středa 10.5.2017 6:13 | karma článku: 8.29 | přečteno: 247x

Další články blogera

Libor Čermák

Proti obnově mariánského sloupu tedy určitě nejsem!

V době, kdy se z fotek mažou kříže na kostelech, aby se náhodou vyznavači podivných náboženských kultů z ještě nesmyslnějších důvodů neurazili, se může naopak v Praze obnovit úžasná mariánská památka,která možná nemá jinde obdoby.

17.9.2017 v 5:33 | Karma článku: 29.91 | Přečteno: 620 |

Libor Čermák

Pěší výlet kolem Františkových Lázní

V pořadí druhý pěší výlet, který jsem udělal během své dovolené na Chebsku, vedl z Františkových Lázní přes Motýlí dům, přírodní rezervaci SOOS do města Skalná. I to byl velice zajímavý výlet.

14.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 340 |

Libor Čermák

Lidice a Libice. Podobnost čistě náhodná?

Historie se opakuje. Říká se, že kdo ji zapomene, bude ji muset prožít znova. Souvislosti, které bych vám dnes nabídl, svědčí o tom, že vše je možná ještě daleko hlubší. A to až přímo záhadné. Lidice a Libice. Co pak vám to říká?

13.9.2017 v 0:13 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 687 |

Libor Čermák

Hrad Vildštejn

V dnešním fotoblogu bych vás rád pozval na jeden z nejstarších českých hradů, a to románský hrad Vildštejn v západočeském městě Skalná. A kupodivu má cosi společného i s Krkonošskými pohádkami.

4.9.2017 v 5:52 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 564 |

Další články z rubriky Sport

Daniel Barták

Zradit roh Penty? Radši poruším slib!

Týden před Fight Night West – XFN, která se uskutečnila v Karlových Varech, mě oslovil místní MMA zápasník Jan David s tím, zda bych ho nemohl při jeho profesionálním debutu na tomto galavečeru koučovat.

21.9.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 166 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 135 | Diskuse

Lukáš Otys

Derby S – Sparta jako varování pro český sport

Aktuální problémy slavného letenského klubu by měly být důvodem k upření naší pozornosti k budoucnosti celého českého fotbalu, potažmo našeho obecného přístupu ke sportu jako celku.

18.9.2017 v 17:06 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 844 | Diskuse

Ondřej Prokop

Na Opatově by mohl vyrůst zimní stadion

Na Jižním Městě by se mohlo v příštích letech začít s výstavbou víceúčelového zimního sportoviště. To by mělo být postaveno na Opatově, v místě atletického stadionu, poblíž základní školy Ke Kateřinkám.

17.9.2017 v 19:53 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 127 | Diskuse

Iva Apanasenková

Fotbal Slavie - Sparta a policejní manévry

Fotbalové utkání Slavie – Sparta se koná dvakrát do roka. Z toho na fotbalovém stadionu Slavie jednou. Pokud jste náhodou nedaleko stadionu, nechtěně se zúčastníte i policejních manévrů. Zážitek. Napětí. Kam se hrabe fotbal.....

17.9.2017 v 18:23 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 1746 | Diskuse
Počet článků 1702 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1747

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.