Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inlajnový výlet do pražských Vysočan

9. 05. 2017 5:37:13
V poslední době spíš chodím spíš na pěší výlety. Ale ten inlajnový, ten už jsem si dlouho neudělal. A tak jsem se včera dopoledne rozodl, že to napravím. Vydal jsem se s inline bruslemi na cyklostezku do pražských Vysočan.

Takže inline brusle pěkně svázat popruhem, aby s daly nést přes rameno. Zabalit k tomu chrániče na zápěstí, lokty, kolena a přilbu na hlavu. A mohl jsem vyrazit vlakem a metrem. Cestou mne však v metru čekalo jedno velké překvapení. Když jsem nastupoval na Hlavním nádraží do metra, přijela historická souprava. Nastoupil jsem. A k mému velkému překvapení se neozvalo "Ukončete výstup a nástup dveře se zavírají. Příští stanice Florenc, přestup na trasu B". Ale ozvalo se "příští stanice Sokolovská".

Jak jsem se dozvěděl, když jsem vystoupil na Florenci z metra, je to kvůli tomu, že má metro výročí. Vždyť bylo otevřeno 9. května 1974. A tehdy se zatím jezdilo jen v úseku Kačerov - Sokolovská (dnešní Florenc). A protože jsem měl s sebou foťák, neboť jsem cestoval na výlet, na Florenci jsem si soupravu vyfotil. Ta zde končila a vracela se zpět na Kačerov. Tak, jako tomu bylo tenkrát. Akorát bych chtěl někoho vidět v roce 1974 cestovat v metru s inlajnami (tedy jednořadými kolečkovými bruslemi) přes rameno, jako jsem jel já. Vždyť tento sportovní prostředek se u nás začal masověji šířit až v 90. letech 20. století.

Po přestupu na béčko už jízda metrem na Českomoravskou proběhla normálně. Tam jsem vystoupil a hned před sebou viděl O2 Arénu (dříve Sazka Arénu) vystavěnou v letech 2002-04 pro pořádání mistrovství světa v ledním hokeji, což mi připomnělo to, že se právě koná i teď ve Francii a Německu. A já jsem si zrovna také vyrazil zabruslit. I když trošku jinak, na osmi kolečkách.

Nejprve jsem si chtěl dojít ještě koupit do Galerie Harfa lithiové baterie do foťáku, ty které hodně dlouho vydrží. Jenomže kvůli státnímu svátku 8. května tam měly většinou obchody zavřeno.

Alespoň jsem si vyfotografoval hokejisty u Síně slávy českého hokeje. Kéž by tam přibyl nějakým způsobem i letošní rok.

A pak i se svými inline bruslemi na ramenou (jak jsem cestoval i pražskou MHD), jsem se vyfotil i u Dinoparku, který se nalézá na střeše Galerie Harfa. Takže pokud byste chtěli s dětmi někdy navštívit pražské druhohory, můžete vyrazit.

Já jsem se teď už ale konečně vydal k vysočanské cyklostezce. Její úsek, který je vhodný pro inline bruslení, začíná na ocelovém mostě přes Ocelářskou ulici. Hezky se to rýmuje.

Tady jsem si sedl na schody kavárny a přezul se do bruslí a do chráničů. Ano i do chráničů. Nejsem typ bruslaře, co jezdí bez nich. Vždyť na bruslích člověk nikdy neví, co ho potká. A také se domnívám, že jezdit bez chráničů na inlajnech je nebezpečnější, než na kole bez přilby. Navíc jízdní kolo má větší kola s pneumatikami a na něm ty nerovnosti tak znát nejsou jako při jízdě na malých gumových kolečkách inline bruslí.

A vyrazil jsem. Nejprve jsem přejel most přes Freyovu ulici.

Ten má nevýhodu, že přes roury z něj není vidět, zda někdo ze strany nepřijíždí. Tento problém naštěstí řeší zrdcadlo. Akorát ty samolepky by si tam někdo mohl odpustit nalepit. Mate to.

A tady začíná pohodová cyklotrasa, vhodná i pro začátečníky inline bruslení. Akorát si musí dávat člověk pozor na cyklisty, koloběžkáře, další bruslaře nebo na rodiče s kočárky, aby se s nimi nikde nesrazil.

A pokud by vás už nebavily kolové či kolečkové aktivity, může si jít zaboulderovat na lezeckou stěnu, která je na jednom z okolních hříštích. Mimochodem dětských hřišť a fit center v přírodě je v okolí této stezky několik.

Dorazil jsem na most přes Poděbradskou ulici u Starého Hloubětína.

Hezky složitá tramvajová křižovatka, co říkáte?

Na mostě jsem si odpočinul, podíval se zpět na estakádu v dálce a pokračoval jsem dál.

Když se přijíždí k Nademlejnské ulici, sjíždí se z menšího kopečku, a tak je třeba dávat pozor, aby tam náhodou nepřejíždělo nějaké auto. Ale zas tak strašné to není. Bruslař, který už má nějakou praxi, by to měl v pohodě zvládnout.

Úsek, který je vhodný pro inline bruslaře, končí u dvojitého železničního viaduktu.

A ten se nalézá u Hořejšího rybníka,

který je napájen z říčky Rokytky.

Až sem je to z Vysočan tři kilometry. A když pojedu stejnou cestou nazpět, bude to tedy dohromady 6 kilometrů. A je to hezká a přijemná trasa. Teď na jaře jsou trávníky kolem rezkvetlé (nebo dokonce už i odkvetlé) pampeliškami a jinými květy.

Jediné, z čeho jsem měl trochu strach, byl při zpáteční cestě, je menší sjezd v závěru. Ale když se člověk trošku předkloní, rozkrčí nohy a zatíží špičky bruslí, tak by to měl zvládnout stejně, jak jsem to zvládl já. Nic horzného to nebylo. Jen bych doporučoval vyčkat, až proti vám nikdo nepůjde nebo nepojede.

Konečně jsem dojel zase k té kavárně, kde jsem začínal. Přemýšlel jsem, zda to nevzít ještě jednou. Ale vzhledem k tomu, že se podle meteoradaru blížily přeháňky, tak jsem se rozhodl, že se přezuju zpět do normálních bot a vrátím se domů na oběd. Cestou jsem se ještě vyfotografoval u soch bruslařů u O2 arény, což je v kombinaci ledních bruslích a mých inlajnů docela zajímavý kontrast.

Takže jsem rád, že po sérii pěších výletů jsem si mohl po čase zas udělat výlet bruslařský. Je to hezká změna, protože když to na inlajnech umíte, uznáte, že ten pohyb na nich je velice příjemný. A dokazuje to, že i inline brusle jsou zajímavým prostředkem k podnikání k výletů.

zdroje: wikipedie

Související články o inline bruslení:

Reportáže z mých inline výletů z inline stezek:

Na inlajnech kolem Štěrbohol (Dolní Měcholupy - Dolní Počenice)

S bruslemi z Petřína na Bílou horu (Ladronka)

Na inline bruslích z Nymburka do Libice (Nymburk - Poděbrady - Libice nad Cidlinou)

Inlajnový výlet okolo Tróji do Stromovky (Trója - Zámky - Stromovka)

Na inlajnech kolem Vltavy a Berounky (Hlubočepy - Chuchle - Radotín)

Inline výlet kolem Vltavy (Vyšehrad - Modřany - Zbraslav)

Další články a povídky na téma inline bruslení:

Češi, podpořme inline bruslení jako olympijský sport!

Jak inlajny chtěly být čisté (pohádka)

Jak se planety učily bruslit (pohádka)

Příběh in-line bruslí (historie)

Inlajnovka – další netradiční křížovka

Zážitková desková hra „Na inlajnech“

Seriál „Inlajnový duch“ (32dílný seriál o chlapci, co se učil jezdit na inlinebruslích)

Autor: Libor Čermák | úterý 9.5.2017 5:37 | karma článku: 10.20 | přečteno: 279x

Další články blogera

Libor Čermák

Proti obnově mariánského sloupu tedy určitě nejsem!

V době, kdy se z fotek mažou kříže na kostelech, aby se náhodou vyznavači podivných náboženských kultů z ještě nesmyslnějších důvodů neurazili, se může naopak v Praze obnovit úžasná mariánská památka,která možná nemá jinde obdoby.

17.9.2017 v 5:33 | Karma článku: 29.90 | Přečteno: 610 |

Libor Čermák

Pěší výlet kolem Františkových Lázní

V pořadí druhý pěší výlet, který jsem udělal během své dovolené na Chebsku, vedl z Františkových Lázní přes Motýlí dům, přírodní rezervaci SOOS do města Skalná. I to byl velice zajímavý výlet.

14.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 334 |

Libor Čermák

Lidice a Libice. Podobnost čistě náhodná?

Historie se opakuje. Říká se, že kdo ji zapomene, bude ji muset prožít znova. Souvislosti, které bych vám dnes nabídl, svědčí o tom, že vše je možná ještě daleko hlubší. A to až přímo záhadné. Lidice a Libice. Co pak vám to říká?

13.9.2017 v 0:13 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 679 |

Libor Čermák

Hrad Vildštejn

V dnešním fotoblogu bych vás rád pozval na jeden z nejstarších českých hradů, a to románský hrad Vildštejn v západočeském městě Skalná. A kupodivu má cosi společného i s Krkonošskými pohádkami.

4.9.2017 v 5:52 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 557 |

Další články z rubriky Cestování

Vladimír Hauk

Po schodech do nebe na nejnebezpečnější stezku světa

Dlážděná cesta - schody - cesta - plošina - delší schody - plošina - ještě delší schody - velkoplošná obrazovka - schody - plošinka - dlouhé schody - prudké schody - strmé schody - nekonečné schody - téměř kolmé schody - vrchol

20.9.2017 v 8:55 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 821 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 10:V BARGUZINU vycpané hlavy losů a též "báťuška" STALIN

"Tady to bylo, tady přebrodili řeku Barguzin", říkám si ráno při četbě knihy "Dlouhá cesta", dle níž natočen film "Útěk ze Sibiře" o utečencích ze sibiřského gulagu. "A my jsme teď tady, svobodní, i když ženatí, není to nádherné?"

20.9.2017 v 7:55 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 9:"V létě vozím turisty,v zimě basy s vodkou",říká JUDR Č.

Po devítihodinové plavbě na škuneru Volnyj napříč Bajkalem se při ústí velké řeky Barguzin ubytováváme u pohostinné rodiny Černovových, dostáváme masívní večeři a s chutí vstupujeme do očistné ruské baně i s březovými metličkami.

19.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 234 | Diskuse

Klára Hájek Velinská

Pohoda a relax v krásných saunách

Tyto lázně a sauny jsme navštívili náhodou při cestě naším karavanem z Erdingu. Měli jsme den volna a rozhodli se nepospíchat domů a prodloužit si tak náš saunovací výjezd poznáním dalších termálních lázní.

18.9.2017 v 13:58 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 283 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.80 | Přečteno: 592 | Diskuse
Počet článků 1702 Celková karma 22.48 Průměrná čtenost 1746

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.