Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inlajnový výlet do pražských Vysočan

9. 05. 2017 5:37:13
V poslední době spíš chodím spíš na pěší výlety. Ale ten inlajnový, ten už jsem si dlouho neudělal. A tak jsem se včera dopoledne rozodl, že to napravím. Vydal jsem se s inline bruslemi na cyklostezku do pražských Vysočan.

Takže inline brusle pěkně svázat popruhem, aby s daly nést přes rameno. Zabalit k tomu chrániče na zápěstí, lokty, kolena a přilbu na hlavu. A mohl jsem vyrazit vlakem a metrem. Cestou mne však v metru čekalo jedno velké překvapení. Když jsem nastupoval na Hlavním nádraží do metra, přijela historická souprava. Nastoupil jsem. A k mému velkému překvapení se neozvalo "Ukončete výstup a nástup dveře se zavírají. Příští stanice Florenc, přestup na trasu B". Ale ozvalo se "příští stanice Sokolovská".

Jak jsem se dozvěděl, když jsem vystoupil na Florenci z metra, je to kvůli tomu, že má metro výročí. Vždyť bylo otevřeno 9. května 1974. A tehdy se zatím jezdilo jen v úseku Kačerov - Sokolovská (dnešní Florenc). A protože jsem měl s sebou foťák, neboť jsem cestoval na výlet, na Florenci jsem si soupravu vyfotil. Ta zde končila a vracela se zpět na Kačerov. Tak, jako tomu bylo tenkrát. Akorát bych chtěl někoho vidět v roce 1974 cestovat v metru s inlajnami (tedy jednořadými kolečkovými bruslemi) přes rameno, jako jsem jel já. Vždyť tento sportovní prostředek se u nás začal masověji šířit až v 90. letech 20. století.

Po přestupu na béčko už jízda metrem na Českomoravskou proběhla normálně. Tam jsem vystoupil a hned před sebou viděl O2 Arénu (dříve Sazka Arénu) vystavěnou v letech 2002-04 pro pořádání mistrovství světa v ledním hokeji, což mi připomnělo to, že se právě koná i teď ve Francii a Německu. A já jsem si zrovna také vyrazil zabruslit. I když trošku jinak, na osmi kolečkách.

Nejprve jsem si chtěl dojít ještě koupit do Galerie Harfa lithiové baterie do foťáku, ty které hodně dlouho vydrží. Jenomže kvůli státnímu svátku 8. května tam měly většinou obchody zavřeno.

Alespoň jsem si vyfotografoval hokejisty u Síně slávy českého hokeje. Kéž by tam přibyl nějakým způsobem i letošní rok.

A pak i se svými inline bruslemi na ramenou (jak jsem cestoval i pražskou MHD), jsem se vyfotil i u Dinoparku, který se nalézá na střeše Galerie Harfa. Takže pokud byste chtěli s dětmi někdy navštívit pražské druhohory, můžete vyrazit.

Já jsem se teď už ale konečně vydal k vysočanské cyklostezce. Její úsek, který je vhodný pro inline bruslení, začíná na ocelovém mostě přes Ocelářskou ulici. Hezky se to rýmuje.

Tady jsem si sedl na schody kavárny a přezul se do bruslí a do chráničů. Ano i do chráničů. Nejsem typ bruslaře, co jezdí bez nich. Vždyť na bruslích člověk nikdy neví, co ho potká. A také se domnívám, že jezdit bez chráničů na inlajnech je nebezpečnější, než na kole bez přilby. Navíc jízdní kolo má větší kola s pneumatikami a na něm ty nerovnosti tak znát nejsou jako při jízdě na malých gumových kolečkách inline bruslí.

A vyrazil jsem. Nejprve jsem přejel most přes Freyovu ulici.

Ten má nevýhodu, že přes roury z něj není vidět, zda někdo ze strany nepřijíždí. Tento problém naštěstí řeší zrdcadlo. Akorát ty samolepky by si tam někdo mohl odpustit nalepit. Mate to.

A tady začíná pohodová cyklotrasa, vhodná i pro začátečníky inline bruslení. Akorát si musí dávat člověk pozor na cyklisty, koloběžkáře, další bruslaře nebo na rodiče s kočárky, aby se s nimi nikde nesrazil.

A pokud by vás už nebavily kolové či kolečkové aktivity, může si jít zaboulderovat na lezeckou stěnu, která je na jednom z okolních hříštích. Mimochodem dětských hřišť a fit center v přírodě je v okolí této stezky několik.

Dorazil jsem na most přes Poděbradskou ulici u Starého Hloubětína.

Hezky složitá tramvajová křižovatka, co říkáte?

Na mostě jsem si odpočinul, podíval se zpět na estakádu v dálce a pokračoval jsem dál.

Když se přijíždí k Nademlejnské ulici, sjíždí se z menšího kopečku, a tak je třeba dávat pozor, aby tam náhodou nepřejíždělo nějaké auto. Ale zas tak strašné to není. Bruslař, který už má nějakou praxi, by to měl v pohodě zvládnout.

Úsek, který je vhodný pro inline bruslaře, končí u dvojitého železničního viaduktu.

A ten se nalézá u Hořejšího rybníka,

který je napájen z říčky Rokytky.

Až sem je to z Vysočan tři kilometry. A když pojedu stejnou cestou nazpět, bude to tedy dohromady 6 kilometrů. A je to hezká a přijemná trasa. Teď na jaře jsou trávníky kolem rezkvetlé (nebo dokonce už i odkvetlé) pampeliškami a jinými květy.

Jediné, z čeho jsem měl trochu strach, byl při zpáteční cestě, je menší sjezd v závěru. Ale když se člověk trošku předkloní, rozkrčí nohy a zatíží špičky bruslí, tak by to měl zvládnout stejně, jak jsem to zvládl já. Nic horzného to nebylo. Jen bych doporučoval vyčkat, až proti vám nikdo nepůjde nebo nepojede.

Konečně jsem dojel zase k té kavárně, kde jsem začínal. Přemýšlel jsem, zda to nevzít ještě jednou. Ale vzhledem k tomu, že se podle meteoradaru blížily přeháňky, tak jsem se rozhodl, že se přezuju zpět do normálních bot a vrátím se domů na oběd. Cestou jsem se ještě vyfotografoval u soch bruslařů u O2 arény, což je v kombinaci ledních bruslích a mých inlajnů docela zajímavý kontrast.

Takže jsem rád, že po sérii pěších výletů jsem si mohl po čase zas udělat výlet bruslařský. Je to hezká změna, protože když to na inlajnech umíte, uznáte, že ten pohyb na nich je velice příjemný. A dokazuje to, že i inline brusle jsou zajímavým prostředkem k podnikání k výletů.

zdroje: wikipedie

Související články o inline bruslení:

Reportáže z mých inline výletů z inline stezek:

Na inlajnech kolem Štěrbohol (Dolní Měcholupy - Dolní Počenice)

S bruslemi z Petřína na Bílou horu (Ladronka)

Na inline bruslích z Nymburka do Libice (Nymburk - Poděbrady - Libice nad Cidlinou)

Inlajnový výlet okolo Tróji do Stromovky (Trója - Zámky - Stromovka)

Na inlajnech kolem Vltavy a Berounky (Hlubočepy - Chuchle - Radotín)

Inline výlet kolem Vltavy (Vyšehrad - Modřany - Zbraslav)

Další články a povídky na téma inline bruslení:

Češi, podpořme inline bruslení jako olympijský sport!

Jak inlajny chtěly být čisté (pohádka)

Jak se planety učily bruslit (pohádka)

Příběh in-line bruslí (historie)

Inlajnovka – další netradiční křížovka

Zážitková desková hra „Na inlajnech“

Seriál „Inlajnový duch“ (32dílný seriál o chlapci, co se učil jezdit na inlinebruslích)

Autor: Libor Čermák | úterý 9.5.2017 5:37 | karma článku: 8.33 | přečteno: 235x

Další články blogera

Libor Čermák

Benešovy dekrety jsou nadějí i pro budoucí Evropu

Poslední dobou mě rozčilují politici, co jezdí na srazy sudetských Němců, potomků těch, co museli po 2. sv. válce opustit Československo dle tzv. Benešových dektertů. Ale víte, že právě ty můžou být nadějí i pro současnou Evropu?

26.5.2017 v 9:51 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 1139 |

Libor Čermák

Povinná branná výchova do škol? Samozřejmě, že jsem pro

V posledních době se dočítám, že někteří politici chtějí do škol vrátit brannou výchovu. Připadá vám to jako návrat před listopadových časů? Nebo by to pro vás byla naopak užitečná aktivita, která děti dokže připravit na leccos?

18.5.2017 v 10:13 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 490 |

Libor Čermák

Na demonstraci proti M. Zemanovi by mne nikdo nedostal ani dvaceti páry koní

Tak jsem se doslechl, že se zase mají konat nějaké demonstrace proti našemu panu prezidentovi. Proti že komu? Proti Miloši Zemanovi? Tak to se mnou rozhodně nepočítejte. Proti nejlepšímu prezidentovi za posledních 70 let nepůjdu.

17.5.2017 v 18:48 | Karma článku: 41.56 | Přečteno: 2050 |

Libor Čermák

Sto let od mariánského zjevení ve Fatimě

Je tomu právě sto let, co došlo k jednomu z nejvýznamějších církevních zázraků a současně k jedné z nejvýznamnějších záhadologických události 20. století. K mariánskému zjevení v portugalské Fatimě. Co se tehdy vlastně stalo?

13.5.2017 v 5:13 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 814 |

Další články z rubriky Cestování

Šimon Sedlařík

Dobrý den, vítejte v sektě. Jak jsem kempoval v Kentu

Znáte to - občas vám šéf nabídne něco, čemu je těžké říci ne. Obzvláště tehdy, plyne-li pro vás z dané situace nějaká výhoda. A co teprve, když je zdarma! Plně hrazená noc pod hvězdami? Až jsem se radostí tetelil. A bylo proč...

27.5.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 449 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 65: Vulkanická rezervace Lovoš s dvěma vrcholy a bohatou historií

Lovoš je dvouvrcholový vulkanický kužel Českého středohoří, z něhož je nádherný kruhový výhled na všechny strany, navíc tu rostou cenné chráněné a zároveň krásné druhy rostlin a na vrcholu je útulná turistická chata s občerstvením

27.5.2017 v 7:55 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 103 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 64: Panorama Českého středohoří a zákruty Labe z rozhledny Varhošť

Z rozhledny Varhoště (639 m), neovulkanického kopce z nefelinitu ve východní části Českého středohoří nad řekou Labem, je za příznivé situace (alespoň částečně neolistěné stromy) vidět i 8 zákrutů Labe a vrcholy Českého středohoří

26.5.2017 v 12:56 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 281 | Diskuse

Ladislav Lazar

Motorářským průvodcem v Asii

Je to už mnoho let, co jsem byl v indickém Ladakhu jako průvodce motorkářského zájezdu poprvé. Jel jsem tenkrát se svým kamarádem a šéfem „Ode“ Honzou Odehnalem, který tyto zájezdy pořádá v rámci své malé,

26.5.2017 v 12:08 | Karma článku: 7.05 | Přečteno: 146 | Diskuse

Markéta Jaglarzová

Květnový glosář - aprílové počasí, Manchester, slevy i Kájínek

Co mě nejvíc zaujalo na tomto měsíci? Kromě aprílového počasí to je také střípek světového i tuzemského dění z pohledu cestovatelky, a nová éra slev na internetu, protože tam nakupujeme už skoro všichni :-)

26.5.2017 v 11:33 | Karma článku: 4.61 | Přečteno: 97 | Diskuse
Počet článků 1655 Celková karma 17.75 Průměrná čtenost 1731

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.