Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pěšky z Českého Brodu, přes Kounici, Vyšehořovice do Úval

Letošní velikonoce mne vylákaly ven. A protože jsem měl na Zelený čtvrtek volno, vydal jsem se na další pěší výlet. Tentokrát do okolí středočeského města Českého Brodu.

V Praze na hlavním nádraží jsem si sedl na vlak a s ním jsem odjel do Českého Brodu, města s bohatou historií. To zřejmě založil ve 12. století pražský biskup Jan I.

Od nádraží, kde se zrovna scházely nějaké děti k velikonočnímu výletu, jsem si to vydal do centra.

Prošel jsem kolem kostela sv. Gotharda z první poloviny 14. století. Dnešní podoba je barokní z přestavby z 2. poloviny 18. století. A vedle kostela se nalézá kamenná zvonice z konce 16. století.

Vydal jsem se na místní úřad, protože tam se nalézá informační centrum. A pávě tam je možné koupit si vstupenku do českobrodského podzemí. Jenomže zrovna měli poradu, a tak tu půlhodinu, než skončila, jsem využil prohlídkou Českého Brodu. Toto je například pomník Prokopa Holého od sochaře Karla Opatrného z let 1908-10.

Tohle je kostel Nejsvětější trojice  ze 16. století, která dnes slouží jako modlitebna Českobratrské církve evangelické.

Když konečně nastala 10. hodina, na kdy jsem měl dohodnutou prohlídku českobrodského podzemí, vydal jsem se za průvodkyní do infocentra. Vstup do podzemí se nalézá v budově středověké radnice.

Její gotické sklepení pochází ze 14. století.

Zatím je přístupné jen z části, ale v budoucnu by se to možná mohlo rozšířit i na podzemí dalších budov.

Průvodkyně mi také ukázala, že v některých místech podzemí už také začínají vyrůstat malé krápníčky.

Na závěr jsem si také mohl prohlídnout městskou šatlavu, kde právě probíhala výstava fotografií z nejrůznějších „Brodů“ z Česka.

Po prohlídce podzemí a šatlavy jsem se vydal na brzký oběd a po něm po silnici podél kolejí do Štolmíře. Zdejší barokní kostel sv. Havla byl postaven během první poloviny 18. století.

Teď jsem začal řešit problém, jak se dostat do nedalekých Kounic. Žádná turistická cesta tudy nevede, a tak se musím řídit jen podle mapy. Mapa ukazuje nějakou polní cestu podél Kounického potoka. Ta nejprve vede kolem nějakého tábořiště asi trampů.

I když na mapě vede až do Kounic, tak ve skutečnosti za nějakým areálem zkrátka končí v polích. Co teď? Tak jsem to zkrátka vzal přes pole. A abych neponičil plodiny, vzal jsem si to po kolejích od traktorů, která vede pod dráty s elektrickým vedením.  Dokonce i helikoptéra tu nade mnou přeletěla. Trochu jsem se vylekal, neboť kousek nade mnou zastavila. Ale když pilot viděl, že tu nic nepoškozuji a že jsem se jen zabloudil, letěl zas dál. Škoda akorát, že jsem si ji nevyfotografoval. A tak sem alespoň přidávám fotografii hezkých bodláků, kterou jsem tu na poli pořídil.

Z pole jsem se dostal do menšího lesíka s kapličkou. A tak jsem se tu alespoň symbolicky pomodlil, abych dobře dorazil.

Konečně jsem dorazil do Kounice. Nejprve jsem prošel kolem kostela sv. Jakuba Většího.

A za ním se nalézá kounický zámek. V roce 1554 zde nejprve vznikla tvrz, která v první polovině 17. století byla Janem Rudolfem Trčkou z Lípy přestavěna na zámek. V roce 1987 však zámek vyhořel a dnes je bohužel v dezolátním stavu. Škoda.

Na jeho dvoře se například pase stádo oveček.

A naproti kounického zámku barokní Panská sladovna.

Vydal jsem se z kounické návsi dál podél silnice. Tento kounický domeček mi svojí výzdobou připomněl, že jsou velikonoce.

A ač na to svým tvarem nevypadá, toto je památný strom - topol černý.

Cesta pak vedla kolem rybníčku s nádhernými smutečnými vrbami.

A poté jsem došel k rybníku u Týnice. Zde býval i mlýn. Pověst vypráví, že se v rybníku kdysi usadil vodník a ten děsil zákazníky mlýna. Mlynář se ho chtěl zbavit, avšak vodník byl svými kouzly mocnější. Mlynáře i jeho rodinu nakonec vyhnal a mlýn poté zchátral.  

A nad rybníkem se nalézá Týnice. I v ní se nalézala tvrz, kterou ve 14. století vlastnil řád maltézských rytířů. Za třicetileté války byla Týnice vypálena. A tvrz byla v roce 1723 přestavěna na barokní špejchar.

Odtud jsem se dostal do Vykáně, o níž pochází první zmínka z roku 993. Tehdy byl jejím majitelem sv. Vojtěch.

Z Vykáně jsem pokračoval po okresní silnici do Vyšehořovic. Je jen málo obcí, které se můžou pochlubit rovnou třemi zříceninami kousek od sebe. A Vyšehořovice v okrese Praha-východ takovou obcí jsou.

Největší zdejší zříceninou je zřícenina tvrze, která vznikla ve 14. století. V roce 1450 patřila Olifernu Mužíkovi. Na konci 16. století byla upravena pro hospodářské účely. A v 19. století zpustla. Měla podobu čtyřhranné obytné věže.

V 15. století přibyl trojprostorový palác. Dnes se nalézá v areálu hospodářského dvora. Naproti tvrze přes silnici se nalézá barokní kostel svatého Martina a vedle něj další dvě zříceniny.

Jednak goticko-renesanční hranolová atiková zvonice z roku 1492 (tedy ze stejného roku, kdy Kolumbus objevil Ameriku). Ta je svého druhu v Čechách jedinečná. Nachází se v areálu obecního úřadu. A jeden z jeho zaměstnanců mě tam na tři minuty pustil a já jsem si ji mohl vyfotografovat.

A z druhé strany kostela je zřícenina původního románského kostela svatého Martina z 13. století. Z toho se dnes zachovala jen část presbytáře. Já jsem si to tady všechno vyfotil a z fotografií vytvořil speciální fotoblog Zřícenina tvrze Vyšehořovice.

Z Vyšehořovic jsem se vydal po okresní silnici směrem na Horoušany. A tady po levé straně se nalézá další zajímavost. Přírodní památka U skal, kde se vyskytují zkameněliny druhohorních křídových rostlin.

Kdysi to tady sloužilo i jako lom.

Došel jsem do Horoušan, o nichž je první písemná zmínka datována k roku 1238 (vláda Václava I.)

A po cyklostezce jsem se dostal i do Horoušánek. Nalézá se zde kaple se zvoničkou z roku 1904.

Když jsem došel na konec Horoušánek, překvapilo mne, že už tu začínají Úvaly. A tak jsem se vydal k hlavní silnici a pak na nádraží do Úval, odkud jsem odjel zpět domů. A tak jsem rád, že jsem svoji první letošní pěší túru, která měla opět cca 20 km ve zdraví absolvoval.

Použité zdroje: wikipedie, místní informační tabule, www.mapy.cz

Další výlety: 108: Velikonoční procházka Prahou,107: Na běžkách ze Senohrab přes Ondřejov do Mnichovic, 106: Výlet Prahou za bruslením 105: Výlet vánočním Hradcem Králové, 104: Adventní výlet Prahou, 103: Pěší výlet po Vinohradech a Žižkovu,102: Pěší výlet z Poděbrad do Kolína, 101: Pěší výlet přes Borotín, 100: Pěší výlet z Kutné Hory do Čáslavi, 1-99 v rubrice výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 31.3.2016 10:18 | karma článku: 20,78 | přečteno: 790x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám