Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výlet Prahou za bruslením

Po svátkách by měl člověk také trochu sportovat, aby shodil ta nabytá kila. A tak jsem se vydal do Prahy zabruslit. A přitom jsem šel kolem velice zajímavých míst, vonících historií i foglarovkami.

S bruslemi v tašce jsem vystoupil v Praze na hlavním nádraží.

Odtud jsem se vydal Jeruzalémskou ulicí kolem Jubilejní synagogy zvané též Jeruzalémská. Byla vystavěna v letech 1905-6 v maurském a secesním slohu.

Další významnou památkou na rohu této ulice a Jindřišské je gotický kostel svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Byl postaven ve 2. polovině 14. století při založení Nového Města pražského. Nejznámější jeho část je samostatná zvonice, dnes nazývaná Jindřišská věž. Zbudována byla v letech 1472-76 (vláda Vladislava Jagellonského). O cca 10 let později věž obdržela hodiny. V dalších stoletích byla věž několikrát poničena. Nejprve v letech 1648 při dělostřelbě obléhání švédy, kdy sloužila jako vojenská strážnice. Dělostřelecky byla poškozena i v roce 1757 pruskými vojsky po bitvě u Štěrbohol. A nakonec v roce 1801, kdy její střechu poškodila vichřice. Tak, jak ji známe dnes, pochází až z novogotické přestavby z let 1876-9 podle návrhu architekta Josefa Mockera. K posledním úpravám došlo v roce 2001, kdy zde byl vybudován výtah a vestavěná patra. Chtěl jsem se do věže podívat, protože zde probíhá do 2.2.16 výstava třešťských betlémů. Ale protože ještě nebylo 10 hodin, tak zatím měli zavřeno. Proto jsem se rozhodl, že se tam podívám cestou zpět.

Pokračoval jsem směrem k Obecnímu domu. Ten byl vystavěn v roce 1905-12 na místě původního Králova dvoru, což byla rezidence českých králů. Tady sídlili Václav IV., Zikmund, Albrecht II., Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagelonský, který odtud přesídlil zpět na Pražský hrad. Obecní dům pak byl vystavěn architekty A. Balšánkem a O. Polívkou v secesním slohu. Na jeho výzdobě se podíleli i tehdejší nejvýznamnější čeští malíři a sochaři. V Jeho interiéru je několik restaurací, kaváren a koncertních síní, z nichž největší je ta Smetanova.

Nedaleko Obecního domu se nalézá Ovocný trh. Tam je také umělé kluziště na bruslení. I to rád navštěvuji.

Byl jsem tam zrovna několik dní před tímto výletem. Bruslit se tam dá zdarma, ale jen do konce ledna. Tentokrát jsem však měl namířeno na jiné kluziště, Na Františku.  

Prošel jsem Dlouhou třídou.

A došel ke gotickému kostelu svatého Haštala. Ten byl vystaven ve 14. století na místě dřívějšího kostela z 12. století. Kostel je jedním z míst, kde se archeologové snaží nalézt hrob svaté Anežky České. U tohoto kostela jsem se také již několikrát účastnil tzv. „Večera světel“, který se zde pořádá každoročně 17. prosince na připomenutí knížky Jaroslava Foglara „Stínadla se bouří“. Snad právě těmito místy by se inspiroval Foglar pro svoje Stínadla.

Však se tady také nalézá ulička Ve Stínadlech.

A další ulice „Řásnovka“, též inspirovaná ve foglarovkách (viz http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=56 ).

Ta vede k Anežskému klášteru. Ten byl založen pravděpodobně v roce 1231 Anežkou Přemyslovnou.

A to už se nalézám na Františku. V areálu se nalézá i dětské hřiště, kde je teď v zimě zbudováno umělé kluziště.

Zaplatil jsem si vstup, přezul do bruslí a asi hodinku jsem se tady proháněl po ledě.

Když jsem si vychutnal zdejší zimní sportovní radovánky, přezul jsem se zpět do normálních bot a vydal na cestu zpět.

Vydal jsem se však jinudy. Nejprve kolem barokního kostela svatého Šimona a Judy. Ten byl vystavěn v letech 1615-20 na místě staré gotické kaple. V dnešní době kostel slouží jako koncertní síň. V době mého středoškolského studia jsme v něm několikrát byli na koncertu.

Prošel jsem Dušní ulicí, kde jsem ve zdejší průmyslové škole absolvoval svá středoškolská studia. A tak jsem si zavzpomínal, jak jsem se v letech svého dospívání často v době poledních pauz procházel zdejšími ulicemi. Dušní ulice je pojmenována podle gotického kostela sv. Ducha z 2. čtvrtiny 14. století.

A naproti něj se nalézá Španělská synagoga. Ta byla postavena v letech 1868-93 v maurském slohu.

Nahlédl jsem ještě do Pařížské ulice, snad nejkrásnější secesní třídy v Evropě.

A tady se nalézá snad nejznámější židovská synagoga v Praze Staronová Synagoga. Je to jedna z nejstarších synagog v Evropě. Byla vystavěna v roce 1270 a kabalistická pověst říká, že ji vystavěli andělé z kamenů, které přinesli až z rozbitého Šalamounova chrámu v Jeruzalémě. Že by nějaká dávná vzpomínka na setkání s nějakým neidentifikovaným létajícím objektem? Ovšem tím nejznámějším, s kým je tato budova spojována je židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel. Ten zde měl na konci 16. století vytvořit legendárního a pověstmi opředeného pražského Golema. Dosud se vedou spory, co vlastně takový Golem byl. Jednalo se o oživlou sochu, nějakého nebo robota („Znali snad staří židovští rabíni elektřinu?“), o nemocného člověka nebo snad o úplně něco jiného? To jsou hádanky, které pořád čekají na rozluštění. Asi nejznámější je ta pověst o Golemovi, kdy rabín byl nucen vyndat jeho šém, a to v době, kdy měl v synagoze bohoslužbu. Musel kvůli tomu dokonce přerušit odzpívávání 92. a 93. žalmu a ukrýt ho na půdě Staronové synagogy. Poté se vrátil k bohoslužbě a zmíněné žalmy odezpíval znovu, jako by se nic nestalo. Hned na to ustanovil přísný zákaz vstupu na půdu synagogy. Více než zarážející je to, že tento zákaz trvá dodnes, stejně jako zvyk, že se zde při bohoslužbách odzpívává 92. žalm dvakrát. Je to snad doklad toho, že tato legenda má pravdivé jádro? A i na půdu Staronové synagogy se od té doby podařilo vstoupit jen málo lidem. Čestnou výjimku tvořili například židovský novinář Egon Ervín Kish v roce 1920 a nebo v 80. letech známý český záhadolog Ivan Mackerle. Bohužel se zde nikomu nepodařilo najít nic, co by mohlo dosvědčit Golemovu existenci. Možná však, že se s ním něco mohlo stát, když se v roce 1883 prováděla oprava synagogy.

Když už jsme u těch záhad z rudolfínské doby, tak jsem se vydal Haštalskou ulicí, Tady byla na rohu Haštalské ulice a Kozí  objevena po povodních v roce 2002 původní alchymistická dílna, kterou lze dnes navštívit. Muzeum se jmenuje Speculum Alchemi?.

Jak jsem si řekl, tak cestou zpět jsem navštívil i Jindřišskou věž. Nově zbudovaná mezipatra slouží jako muzeum, výstavní prostory a restaurace. Já jsem tu například navštívil již zmíněnou výstavu třešťských betlémů (trvá do 2. 2. 2016)

Výška věže je 65,7 metrů a je tak nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze. Z jejího 10. patra je například vidět Hradčany, Petřín, Staroměstská radnice, Týnský chrám (Kostel Panny Marie před Týnem), kostel svatého Jindřicha a svaté Kunhuty a v dálce Národní Muzeum a kostel sv. Ludmily (Kostel svaté Ludmily na Vinohradech), Vítkov, Hlavní nádraží (Unikátní odjezdová hala pražského hlavního nádraží), Žižkovská věž (Žižkovský televizní vysílač) nebo Senovážné náměstí, jehož je věž dominantou.

Vše jsem si přitom nafotil a z fotografií udělal speciální fotoblog „Rozhledy z Jindřišské věže“. Když jsem si věž prohlédl vydal jsem se na nedaleké hlavní nádraží a vlakem jsem se vydal zpět domů. Udělal jsem si hezký novoroční výlet a při něm i něco pro svoje zdraví (bruslení a pěší procházka Prahou.

Zdroj: wikipedie, místní informační tabule

105: Výlet vánočním Hradcem Králové, 104: Adventní výlet Prahou, 103: Pěší výlet po Vinohradech a Žižkovu,102: Pěší výlet z Poděbrad do Kolína, 101: Pěší výlet přes Borotín, 100: Pěší výlet z Kutné Hory do Čáslavi, 1-99 v rubrice výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | pondělí 11.1.2016 6:28 | karma článku: 15,63 | přečteno: 290x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám