Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Páťa a kolo Zláťa: Cesta na Alkazar

25. 01. 2018 5:13:13
Zláťa přenesl Páťu na most přes řeku, kterou lemovala řada skal. Za ním se nalézala železniční trať a před ním městečko. Víte, kde se to naši přátelé ocitli?

Tento příběh navazuje na předešlý díl: "Páťa a kolo Zláťa: Jak má být vysoko sedlo?"

„To je Srbsko, „Páťo.“ Tak mu odpovědělo jeho kolo, co se podle svých pomosazených prvků jmenovalo Zláťa.

„Srbsko?“ Podivil se Páťa. „To už jako nejsme v Česku, ale někde na Balkáně?“

„Ale ne. Jsme pořád v Česku!“, odpověděl mu Zláťa. To je město, které se jmenuje Srbsko. A ta řeka, to je Berounka. Mimochodem, víš že do konce 17. století se nazývala Mže? Dnes končí Mže v Plzni. Ale dřív se tak tato řeka jmenovala pěkně až do soutoku s Vltavou v Modřanech. A teď jeď přímo za nosem. A za mostem se dej doleva.“

Páťa svého kovového kamaráda poslechl. A zanedlouho se ocitl dole u řeky, a to u jakéhosi vysokého domku. Tam bylo vidět, že ne vždycky byla hladina Berounky tak klidná jako nyní. Bylo na něm vyznačeno, kde až byla hladina řeky při velkých povodních. A některé z nich dokonce přišly i v 21. století!

Páťa pak opět nasedl na Zláťu a vydali se spolu po cyklostezce kolem Berounky. Cestu nejprve lemovalo několik betonových bunkrů.

„Páťo vidíš tyto bunkry?“ Zeptal se chlapce jeho bicykl. Páťa mu odpověděl, že vidí.

„Tak takovým to bunkrům se říká řopíky. Před druhou světovou válkou byly stavěny hlavně v pohraničí. A pak také tady, na obranu Prahy.“

Páťa šlápl na pedály dál. A za nedlouho je z pravé stany lemovaly skály. A občas tam mohli spatřit i nějakou tu jeskyni.

„Nesmíš Páťo zapomenout, že se nalézáme v Českém krasu. Vápencovém území plným jeskyní, propastí a dalších krasových útvarů.“

Páťa se díval a spatřil i horolezce, jak se snaží zdolávat jednu ze skal. Za chvíli dojel na most přes říčku Kačák. A za ním mu Páťa nakázal, aby zahnul do leva. A právě tady se nalézá něco úžasného. Lom Alkazar. Původně to byl stěnový etážový lom na těžbu vápence. Ten zde však byl v roce 1940 ukončen. Místo toho se tohoto místa chopili za 2. světové války nacisté, a ti zde vybudovali podzemní továrnu s krycím názvem Kainit. A dnes je volně přístupný pro turisty.

„Tady Páťo zastav. Vem si mne opět na rameno a vydejme se spolu podél támhleté skály“

Páťa tedy svého kamaráda poslechl. Všiml si množství štol, které vedou někam do hloubi zdejších skal. Ale to ani netušil, že za nedlouho se ocitne přímo před jednou z nich. Zláťa mu poradil, ať se klidně dovnitř podívá, že konkrétně v této štole se mu nic nestane. Ale musí být zticha, protože ve štole jsou navrtány díry, ve kterých můžou přespávat netopýři. Ale byla to úžasná věc projít se štolou. A z té za nedlouho odbočovala štola další, která vedla daleko doleva. Páťa se bál jít tak daleko bez světla, a tak vyšel zpátky na denní světlo. A nakonec i na cyklostezku. Jenomže by to nebyl Alkazar, kdyby se tu zrovna neutábořil i nějaký táborový oddíl. A ten také zrovna, také přijel na kolech.

Pokračování příště

Páťa a kolo Zláťa (seriál) :

První výlet: po Modřanské cyklostezce: 1. díl: Nečekaná výhra, 2. díl: Opravdu zvláštní kolo, 3. díl: Cesta pod Vyšehradem, 4. díl: Zloděj na cyklostezce,

Druhý výlet: Ve skanzenu: 5. díl: O své kolo se musíš starat!, 6. díl: Školák z 19. století, 7. díl: Páta a kolo Zláťa: Jak Páťa pomohl propadlíkovi

Třetí výlet: Na Dlouhých stráních: 8. díl: Výlet do hor, 9. díl: Na Dlouhých stráních, 10. díl: Jak spolu vyráběli elektřinu

Čtvrtý výlet: Na Hadí řece: 11. díl: Dobrodružství na Kocábě, 12. díl: Mezi trampy, 13. díl: Morseovka na Kocábě, 14. díl: U Svojsíkovy mohyly

Pátý výlet: Po stopách českých králů: 15. díl: Jak má být vysoko sedlo?

Další moje příběhy pro děti a mládež na mém blogu:

Seriály:

Páťa a kolo Zláťa (seriál) (O dobrodružství chlapce Páťi na zvláštním jízdním kole)

Seriál „Vánoční doba“ (Jak chlapec Matěj prožíval dobrodružství adventních, vánočních a tříkrálových obyčejů)

Seriál „Inlajnový duch“ (Jak se chlapec Rosťa učil jezdit na kolečkových bruslích a měl při tom velice zvláštního učitete)

Seriál „Hrdinové Čeksasu“ (Jak se skupina kluků dostala na letní tábor, kde po vzoru divokého západu bojovala a s jinými tábory v okolí)

Výročí havárie UFO (seriál) (Jak Vojta s Domčou řešli možnou havárii neidentifikovaného létajícího objektu)

Pohádky:

Pohádka „O bílé paní Bradlecké“ a další mé dárky čtenářům

Můj blogerský vánoční speciál s pohádkou „O zakleté královně a kouzelném amuletu“

O Honzovi a říční víle Stříbravě

Vánoční doba: Nová pohádka i na Den přípitků (O dračím stromu)

Jak inlajny chtěly být čisté

Jak se planety učily bruslit

Pohádka o (ne)šťastné Třináctce

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 25.1.2018 5:13 | karma článku: 10.41 | přečteno: 246x


Další články blogera

Libor Čermák

Jezero Kozjak - největší z Plitvických jezer

Dnešní fotoblog zasvětím jezeru Kozjak. Toto jezero je ze všech Plitvických jezer to největší. A jako na jediném z jezer je i lodní doprava. A tak se pojďte spolu se mnou po něm projet.

19.7.2018 v 5:37 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 257 |

Libor Čermák

Je to občanský aktivista a nebo udavač?

Všimli jste si, že jsou dva druhy občanských aktivustů? Jednak jsou ti, co chtějí, aby se nám žilo lépe. A pak to jsou tzv. udavači, co by naopak rádi dostávali lidi do problémů. Já bych se chtěl zaměřit na tu druhou skupinu.

18.7.2018 v 8:35 | Karma článku: 36.17 | Přečteno: 2005 |

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 34.45 | Přečteno: 1021 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 616 |

Další články z rubriky Cestování

Michal Tříska

Kunětická hora

Na vrcholu dominanty zdejšího polabí, nalezneme zříceninu pozdně gotického hradu. Podívejte se jak vypadal hrad slavného rodu Pernštejnů, na kterém se zabydlel i pohádkový Rumburak.

19.7.2018 v 10:45 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 327 | Diskuse

Veronika Trněná

Kam vedou všechny cesty?

Jen co jsme se zapracovali, zorientovali, vstřebali kulturní šoky a překonali všechny nesnáze, musíme přemýšlet, kam se vydáme až nám skončí pracovní smlouva. Na Sicílii zůstat rozhodně nemůžeme.

19.7.2018 v 8:49 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 193 | Diskuse

Libor Čermák

Jezero Kozjak - největší z Plitvických jezer

Dnešní fotoblog zasvětím jezeru Kozjak. Toto jezero je ze všech Plitvických jezer to největší. A jako na jediném z jezer je i lodní doprava. A tak se pojďte spolu se mnou po něm projet.

19.7.2018 v 5:37 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 257 |

Lubomír Stejskal

I prostý uživatel internetu dokáže dělat zázraky

Samozřejmě za pomoci soudobé komunikační IT techniky. Příkladem budiž zkušenost obsažená v tomto článku. Tím prostým uživatelem internetu je autor textu.

18.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 565 | Diskuse

Aleš Gill

Malý Berlín, vesnice rozdělená zdí

Pád berlínské zdi. Ich bin ein Berliner. Berlínská zeď je symbol rozdělení Německa, slyšeli jste ale o malém Berlíně, vesnici Mödlareuth nedaleko ašského výběžku, která byla rozdělena zdí mezi Východní a Západní Německo stejně?

18.7.2018 v 6:46 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 535 | Diskuse
Počet článků 1901 Celková karma 28.18 Průměrná čtenost 1791

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz