Na Ceresu, největším tělese v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, je totiž vidět záhadný kruhovitý útvar. Vypadá to, jako by tam doslova něco svítilo. Vědci se domnívají, že je to proto, že toto místo odráží více slunečního světla, než jiná místa na této planetě. A tak z cela určitě půjde o místo, které je z jiného materiálu než okolí. Není jistě bez zajímavosti, že Ceres se z celé své čtvrtiny skládá z vody, to znamená že na povrchu je asi hlavně led. Mimochodem liší se tak od jiných těles v tomto pásu asteroidů. To mne před časem dovedlo i k jedné hypotéze, kterou popisuji v článku „Je pás asteroidů zaniklou planetou?“
Ale vraťme se k oné záhadné skvrně. Já jsem si totiž zkusil jednu věc. Fotografii Ceresu i s onou záhadnou skvrnou jsem si vložil do grafického programu a pomoci něj jsem si zkusil odvodit (viz nákres), že skvrna se nalézá zhruba na 30. stupni šířky planety Ceres. Mimochodem, na stejném stupni severní šířky se nalézají tady na Zemi i egyptské pyramidy v Gíze a další místa obestřená tajemstvím (například Sumer, Persepolis nebo Tibet). Ze třicátého stupně severní šířky je to totiž stejně daleko k severnímu pólu jako ke středu planety. 30. stupeň je proto výjimečná zeměpisná šířka, která by mohla poukazovat na značnou inteligenci (viz Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?). A tak se ptám, když víme takovouto věc, že se útvar nalézá na 30. stupni šířky Ceresu, co když se tedy může jednat o umělý útvar?
Uvidíme. V březnu letošního roku má sonda Dawn přejít na oběžnou dráhu kolem Ceresu. Snad se díky tomu ujasní i původ oné záhadné skvrny.
Použitý zdroj včetně obrázku: http://www.exoplanety.cz/2015/01/23/na-trpaslici-planete-ceres-je-zahadny-utvar
Související články: