Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhadné monolity ve sluneční soustavě

V posledních letech vzrušuje pozemšťany jedna zvláštní otázka. Co jsou ty tajuplné vysoké monumenty, které se vyskytují na nejrůznějších tělesech sluneční soustavy?

Je to skutečně jak z příběhu Vesmírná Odysea 2001. Na mnoha snímcích z povrchu nejrůznějších těles sluneční soustavy byly v posledních desetiletích objeveny zvláštní útvary, které vypadají jako vysoké štíhlé stavby nepřirozeného původu a které se projevují hlavně díky dlouhému stínu. Tento stín svědčí o tom, že nejde jen o obyčejné skály. Možná si řeknete, že jde o skály typu komínů. To by mohlo být řešením této záhady. Vždyť podobných skal se i u nás na Zemi vyskytuje plno. Například česká skalní města jsou jimi doslova plná. A právě v tom je ten háček. Pozemská skalní města jsou jimi plná, ale v případě těchto monolitů, jak se jim říká, jde většinou o osamělá tělesa, kde se kolem nich nic podobného nevyskytuje. Jsou to snad umělé stavby někoho, kdo na těchto tělesech v dávných věkách působil? Toť otázka. A tak bych zde chtěl představit ty nejznámější:

 

Mars

V roce 2009 se objevila zpráva, že takový monolit byl objeven na Marsu. Byl vyfotografován sondou Mars Reconnaissance Orbiter a měl by se nalézat v oblasti obřího kaňonu Valles Marineris. Podivný útvar má zřetelný dlouhý stín i když oficiální vysvětlení zní, že se jedná o kus skály, jež se odloupla od jiné větší skály. Zda tomu tak skutečně je nebo nikoliv, však nemůžu posoudit. Chtěl jsem si skálu prohlédnout v aplikaci Google Earth a narazil jsem na dva problémy. Nejprve jsem na internetu nemohl nikde nalézt přesné souřadnice zmíněné lokality. Ve většině článků o tom, se psalo jen „monolit na Marsu“, a to je v době ortofotomapových aplikací Google Earth a www.google.com/mars trochu málo. Já vždy, když se o takovém to objektu dovím, v první řadě se ho chci prohlédnout, když v současné době takovéto aplikace existují. Nakonec se přeci jen menší úspěch dostavil, když trochu tuto lokalitu upřesnil německý psaný článek http://www.marspages.eu/index.php?page=512. A tak jsem začal hledat. Bohužel jsem při tom narazil na druhý problém. A to ten, že objekt je tak malý, že se na Google Earth vůbec nezobrazí. Budiž snad jen zajímavou souvislostí, že podle fotografie toho, kde by se monolit měl nalézat, ukazuje, že okraj tohoto horského útvaru tak trochu připomíná jakého si indiána z profilu. A právě tato skutečnost naznačuje, že by se mohl nalézat na zrovna ne tak obyčejném místě.

Ovšem úplně tak na prázdno jsem v aplikaci Google Earth nevyšel. Při vygooglovávání výše zmíněné lokality, jsem narazil ještě na jeden marťanský a zatím málo známý monolit. Podle článku http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Mars_Images_62_HiRISE_01.html by se měl nalézat na souřadnicích 27° 24´ 40.06´´ jižní šířky a 35° 18´ 30.46´´ západní délky. A tak jsem si ho zkusil ve výše zmíněné aplikaci nalézt. A skutečně je tam k nalezení. Objekt, ze kterého jde klasický dlouhý stín, vypadá jako typický monolit. Podle délky stínu okolních hor soudím, že musí být minimálně vysoký jako ty okolní stráně.

 

Phobos

Snad nejznámější monolit se nalézá na povrchu marsovského měsíce Phobos. Byl vyfotografován v roce 1998 sondou Mars Global Surveyor. Jedná se o podivný objekt nalézající se poblíž kráteru Stickney. Podivný útvar má cca 85 metrů v průměru a opět je na snímcích vidět jeho dlouhý stín. Jeho proslulost došla až tak daleko, že se k němu vyjádřil i americký astronaut a druhý muž na Měsíci Buzz Aldrin. Ten řekl: „Musíme navštívit měsíce Marsu, v první řadě Phobos. Je na něm „monolit“ – velmi zvláštní stavba, která na takhle malé „bramboře“ o průměru něco přes 20 kilometrů nemá co dělat.“

Viz též http://cs.wikipedia.org/wiki/Phobos_%28m%C4%9Bs%C3%ADc%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Phobos_monolith

 

Merkur

V článku v Magazínu 2000, jehož odkaz je zde:

http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=545:monolity&catid=50:islo-262012&Itemid=17 jsem se dozvěděl, že sonda Messenger, která od roku 2011 fotografuje planetu Merkur, pořídila v oblasti pojmenované jako „Victoria Rupes“, zvláštní podlouhlý obdélníkový stín dlouhý až 5,6 km. O co se jedná? O poruchu zařízení sondy, podivný otvor a nebo snad o stín podivného vysokého monolitu, který by tu stál? Na internetu jsem dokonce objevil video s tímto zvláštním útvarem. Můžete si ho prohlédnout na http://procproto.cz/zahady/konspirace/cerny-monolit-na-merkuru

 

Země

Jak už jsem psal je docela možné, že jde skály typu „komín“, kterých je na naší planetě nepočítaně. V případě monolitů z jiných vesmírných těles, jde však o ojedinělé objekty. Ale přeci jsem se nedávno v jednom článku v Magazínu 2000 dočetl o jedné podivné skále, která by se dle mého názoru k výše uvedeným lokalitám přeci jen mohla přiřadit.

Stojí na pobřeží Černého moře a je obestřena mnoha záhadami. Nikdo neví, jak vznikla, jen se tu po staletí tyčí do výšky cca 25 metrů. Dlouhá je zhruba 20 metrů. Ovšem její tloušťka je pouze necelý jedem metr! Nalézáme se poblíž obce Praskoveevka v ruské Krasnodarské oblasti. Nad vznikem tohoto skalního útvaru se snáší otázky. Podle skeptiků jde o přírodní útvar, avšak to, co o monumentu víme, říká trošku něco jiného. Například pověsti vyprávějí, že se jedná o plachtu tzv. korábu mrtvých, který vlastnil zlý slovanský bůh Černobog, a proto se skalnímu útvaru říká „Plachtová skála“. Také se z nějakých důvodů v okolí skály ztrácejí děti a též tu jsou pozorovány neznámé objekty vylétávající z moře. Ve spodní části skály se navíc nalézá ještě něco, co také vzbuzuje více otázek než odpovědí. Jedná se o čtvercový otvor. Jak a proč vznikl, se vedou spory. Říká se, že ho prostřelili ruští dělostřelci, kteří zde v roce 1903 prováděli cvičení. Ovšem badatel Sergej Vasijukov přišel na to, že je to jen fáma. Námořníci z vojenského křižníku Žemčug doopravdy na skálu několikrát vystřelili, ale k jejich úžasu to na ní neudělalo žádnou škodu, a i ten otvor tam už dávno byl před tím. Co to asi musí být za úžasnou a mimořádně pevnou věc, když ho nedokázal poškodit ani výstřel z děla? Nemůže to proto být původu umělého? Leccos  tomu naznačuje. Třeba ten čtvercový otvor. Ten je vytvořen tak, že díky němu šlo v době před 7 tisíci lety určit letní slunovrat, neboť v ten den jim procházely sluneční paprsky a dotkly se jednoho z velkých kamenů na pobřeží. Já jsem si všiml ještě jedné zajímavosti. Skalní útvar leží na zajímavé zeměpisné šířce 44,44 stupňů severní šířky. Tento magický úhel složený ze čtyřech čtyřek má ještě jeden význam. Nemá zas tak daleko od 45 stupňů, což je vzdálenost, ze které je stejně k rovníku, tak k severnímu pólu. Možná bych tak Plachtovou skálu mohl zařadit i do svého článku Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá? (Zdroj: Červenka V.: Stojí u Černého moře mimozemský artefakt?, článek v Magazínu 2000 záhad či 17, Etna, Praha, 2013)

Závěr

Takovéto a podobné monolity z nejrůznějších těles sluneční soustavy jsou vesmírnými sondami vyfocené, a jedná se tedy o realitu. Co se však se za nimi ve skutečnosti skrývá? Jsou to přírodní procesy a nebo stavby nějaké nám neznámé civilizace, která někdy ve sluneční soustavě působila? Osobně bych nezavrhoval ani jednu z možností. A to, o co se skutečně jedná, bych ještě navrhoval provádět dál výzkum.

Zdroje: uvedeny v jednotlivých odstavcích

Použité foto: wikipedie, NASA, Google Earth

http://www.national-geographic.cz/detail/skala-na-snimcich-marsu-pripomina-monolit-z-vesmirne-odysey-17300

 

Související články:

Další marsovské pyramidy v oblasti Cydonia

Vesmírné havárie neidentifikovaných létajících objektů

Marťanská obrázková galérie

Pyramidové struktury na Marsu

Sedm nejznámějších tváří z Marsu

Nalézají se na Marsu i další záhadné artefakty?

Že by marťanská Nazca?

Autor: Libor Čermák | neděle 9.3.2014 9:50 | karma článku: 26,23 | přečteno: 5591x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám