Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsou ve sluneční soustavě další skryté planety?

Merkur, Venuše, Země, Mars, (Ceres), Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, (Pluto, Makemake, Haumea, Eris). Takto vypadá sluneční soustava podle současných poznatků. Jsou tu ale ještě nějaké další planety?

ilustrační fotowikipedie

To je otázka, která zajímá asi každého zájemce o vesmír. Mne samozřejmě nevyjímaje. Jak se v průběhu let zajímám o vesmír, každou chvíli narážím na nějaké teorie o možných dalších planetách. A tak bych se chtěl v tomto blogu zaměřit na ty nejznámější hypotetické planety, které by se podle nejrůznějších teorií snad také mohly ve sluneční soustavě vyskytovat.

P r o t i z e m ě

Existence tělesa, které bych nazval „Protizemě“, mne hodně vzrušovala, když jsem byl dítě. Tehdy mne napadla možná existence tělesa planetární velikosti, které by se mohlo ve sluneční soustavě ukrývat na stejné oběžné dráze, jako naše planeta, ovšem na opačné straně od Slunce. Proto bychom ho nikdy nemohly spatřit. Tuto možnost mi ještě umocnilo, to, když jsem se dozvěděl o asteroidech typu „trojani, kteří se pohybují v tzv. libračních bodech. (Tajemství vesmírných trojanů) A jeden z těchto bodů se nalézá právě v místě, kde jsem předpokládal možnou existenci „Protizemě“. Ale v průběhu doby jsem od této vize opustil. Zaprvé, trojani nikdy neodpovídají svojí velikosti hlavnímu tělesu, ale jsou vždy o hodně menší. A za druhé, v současné době máme po celé sluneční soustavě mnoho sond, které fotily i naší planetu z nejrůznější perspektivy. Na takovýchto fotografiích by se tedy musela „Protizemě“ objevit. Proto její možnou existenci bych teď typoval na nula procent.

 

V u l k á n

V 19 století přišli astronomové z hypotézou možné planety, která by se mohla nalézat uvnitř dráhy Merkuru. To proto, že si neuměli poradit s problémem podivného stáčení oběžné dráhy Merkuru. A tak to začali přisuzovat možné přítomnosti planety, která by byla Slunci ještě bližší. Také byla teoreticky i vypočtena její oběžná doba, naší centrální hvězdu by oběhla zhruba za 19 dní. A dokonce byla i několikrát zpozorována procházející skvrna přes sluneční kotouč. Nejprve v roce 1859, pak 4. dubna 1875 (pouhý den po té, na který byl vypočten její možný průchod přes Slunce). A v roce 1878, kdy při zatmění slunce byl poblíž slunce opět spatřen onen neznámý objekt. Ovšem jeho existence byla definitivně vyvrácena až roku 1915, kdy byla zveřejněna Einsteinova obecná teorie relativity, která nepravidelnosti v dráze Merkuru vysvětlila. Přesto bych dal Vulkánu trošičku větší pravděpodobnost existence, než u tělesa předchozího. To proto, že byl údajně několikrát zpozorován. Dnes ale víme, že tam skutečně žádné takové těleso není. Ale astronom dr. Henry C. Courten z Dowling College nalezl na negativech fotografie zatmění Slunce z roku 1970 několik drobných objektů, které obíhají v místech, kde se měla planeta Vulkán původně vyskytovat. Jsou to snad zbytky onoho tělesa?

Zdroj:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Vulk%C3%A1n_%28planeta%29

TV seriál Záhady světa A.C. Clarka, díl 12, Záhadná nebesa

 

Existenci těchto dvou výše popsaných těles bych považoval za téměř vyloučenou. Ale u těch dalších bych si už tak jednoznačně jistý nebyl. A to proto, že by se měly nalézat v prostoru daleko za Neptunem, Plutem a Eris, o kterém toho víme stále velice málo.

 

N i b i r u

Nibiru je hypotetická planeta jejíž existence se nepředpokládá na základě žádného astronomického pozorování ani výpočtu, ale z údajů nejstarší známé civilizace, a to Sumerů. S možnou existencí tohoto tělesa přišel americký orientalista ázerbajdžánského původu Zecharia Sitchin, jenž si povšiml toho, že staří Sumerové tisíce let před oficiálním objevením znali Uran a Neptun, které popisovali jako dvě modrozelená dvojčata, o čem dnes víme, že tomu je tak skutečně. Ze stejných zdrojů pochází i zmínka o Nibiru, domnělém tělese, ze kterého přilétali jejich bohové Anunnaki. Mělo by se jednat o obří planetu s výstřední oběžnou dráhou trvající 3600 let, jejíž přísluní by se mělo nalézat mezi Marsem a Jupiterem a odsluní daleko za známými tělesy. I když se tu a tam někdy objeví nějaká fáma, tak dosud ještě nikdo planetu Nibiru oficiálně neviděl.      

 

N e m e s i s

V roce 1984 si vědci všimli, že masové vymírání živočichů na Zemi dochází s víceméně pravidelnou periodou cca 26 milionů let. A tak přišli s hypotézou, že by příčinou toho mohl být nějaký velký vesmírný objekt například typu „hnědý trpaslík“, jenž by obíhal Slunce ve vzdálenosti cca 95 tisíc astronomických jednotek, což je cca 1,5 světelných let. V momentě, kdyby se tento objekt dostal do Oortova oblaku komet, byly by tím dráhy zde přítomných těles vychýleny směrem ke Slunci, což by mělo za následek větší počet jejich srážek s vnitřními planetami. Dosud však také žádné takové těleso nebylo zpozorováno, a tak její existence je stále jen čistě hypotetická.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Nemesis_%28hypothetical_star%29

 

T y c h e

Hypotetická planeta, jejíž možná existence vypadá v současné době nejnadějněji je případná obří planeta Tyche. Vlastně, jak se na tuto možnou planetu přišlo? Prvopočátek této hypotézy spatřil světlo světa kolem roku 1999. Astronomové si všimli, že mnohé tělesa za Neptunem se nepohybují přesně, jak by měla, zvláště komety často přilétávají ze špatných směrů. Tuto anomálii by bylo možné vyřešit za pomocí přítomnosti obří planety, možná až čtyřikrát větší, než je Jupiter. Planeta dostala jméno Tyche. Obíhat Slunce by měla ve vzdálenosti cca 15tisíckrát dál, než Země. Podle autorů této hypotézy Johna Matese a  Daniela Whitmireho z Lousianské univerzity by mělo jít o plynného obra, který se pravděpodobně zformoval u jiné hvězdy a Sluncem byl zachycen. Podle nich je s největší pravděpodobností tvořen vodíkem a héliem, měl by mít tepotu kolem -73 stupňů Ceslia a pravděpodobně bude mít i svoje měsíce. Zda takové těleso tam skutečně někde existuje, musí prokázat až další pozorování.       

Zdroj: http://www.national-geographic.cz/detail/neviditelna-obri-planeta-tyche-114 

 

D a l š í   t r p a s l i č í   p l a n e t y

I když všechna výše popsaná tělesa existují jen teoreticky, dá se s téměř stoprocentní jistotou tvrdit, že za Neptunem skutečně se ještě budou nalézat nějaké další, zatím neobjevené větší světy. Tedy alespoň takové, které svojí velikostí odpovídají Plutu, Eris, Haumee či Makemake a které by se daly označit jako trpasličí planety. Podle mnohých vědců, by tam takových těles mohly být klidně desítky až stovky. A tak jsem přesvědčen, že hranice sluneční soustavy zatím stále nevydaly veškerá svá planetární tajemství. A tak je docela možné, že se v budoucnu dočkáme i v tomto směru ještě nejednoho překvapení.

 

Související články:

Tajemství vesmírných trojanů

Dlouhá bílá žhnoucí kometa…

Kde se vzaly měsíce asteroidů?

Jak pak znáte vnější část sluneční soustavy?

 Bylo Pluto vyřazeno ze sluneční soustavy?

A v rubrice Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 5.12.2013 9:23 | karma článku: 18,96 | přečteno: 2294x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejsem nominována, na eurokomisaře, nechtěla Nerudová říci, zda jí „Nepost zajímá

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:47

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám