Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemství vesmírných trojanů

Planety sluneční soustavy k sobě gravitačně nepřipoutávají pouze měsíce, neboli přirozené družice. Ale ještě jeden druh astronomických objektů, kterým se říká „trojani“.

librační bodywikipedie

Svůj dnešní článek začnu tak trochu za pomocí science fiction, kterou jsem si ve svých snech vytvořil jako kluk. Tehdy jsem přemýšlel o tom, kde by ve sluneční soustavě mohla být planeta, na které by byl obdobný život jako na Zemi. Venuše k tomu byla příliš horká, Mars studený a Měsíc zas malý. A tak mne napadlo, že by v naší planetární soustavě by přeci jen mohlo existovat jedno místo. To místo by bylo stejně příhodné jako Země avšak velice obtížně pozorovatelné. Nacházelo by se totiž na stejné oběžné dráze jako naše planeta, ale úplně na opačné straně od Slunce než Země. Takže tuto „Protizemi“ bychom měli strašně malou šanci objevit. A tak se v mých myšlenkách tvořily různé fantaskní světy, jak by to asi mohlo na takové planetě vypadat či jaká by tam mohla být civilizace.  Dnes už vím, že kdyby nějaká „Protizemě“ skutečně existovala, už bychom o ní nejspíš věděli, neboť by ji zpozorovaly naše vesmírné sondy, které mezi planetami létají.

Jenomže, jak jsem se seznamoval se sluneční soustavou, zjišťoval jsem, že tato myšlenka zas tolik úplně utopická nebyla. Podobné věci se totiž ve sluneční soustavě skutečně nalézají. Jedná se zvláštní druh asteroidů (a jak uvidíte nejen těch), kteří se nazývají trojáni. Oni se totiž tyto asteroidy usazují v místech, kde gravitace mezi planetami a naší centrální hvězdou působí zvláštním způsobem. V okolí oběžné dráhy každého většího tělesa se totiž nalézá pět oblastí, jímž se říká „librační centra. Jsou to zvláštní body v nebeské mechanice, kde se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly. Pokud se do těchto bodů dostane malou rychlostí nějaký málo hmotný objekt, například asteroid, je v nich nucen zůstat. Tyto body objevil v roce 1772 francouzský matematik a fyzik Joseph Louis Lagrange.

Body L1, L2 a L3 leží na spojnici Slunce a planety. Kdybychom to chtěli modelově ukázat na naší planetě, tak bod L1 se bude nalézat cca 1,5 milionů km od Země směrem ke Slunci. L2 pak na opačné straně od Země, než L1. Bod L3, by ležel přesně na opačné straně od Slunce, než Země.

Bod L4 leží na oběžné dráze planety kolem Slunce, ale přesně 60 stupňů před planetou. Takže Slunce planeta a bod L3, vytvoří rovnostranný trojúhelník. A konečně bod L5. To je to samé jako bod L4, avšak se nalézá 60 stupňů za planetou.

A jak tato mechanika vypadá v praxi? Naprosto reálně. Většina planet má svoje trojany. A ty bych teď chtěl ve zkratce popsat.

 

Jupiterovi trojané

Nejznámější skupiny trojanů vlastní planeta Jupiter. A ten má tyto skupiny celkem dvě. Skupině planetek nalézající se 60 stupňů před Jupiterem v oblasti libračního bodu L4, se říká „Řekové“. K letošnímu roku jich je známo na cca 3890 takovýchto těles. Největší z nich, planetka Hektor má velikost 300 x 150 km. Pravděpodobně se jedná i o největší trojan ve sluneční soustavě. Všechny ostatní jsou menší.

Skupině planetek nalézající se 60 stupňů za Jupiterem v oblasti libračního bodu L5 se říká „Trojané“a těch je známo asi necelých 2000. A právě od nich vzešel název trojané, na všechna taková obdobná tělesa.

 

Neptunovy trojáné

Další významnou skupinou, i když ne tolik početnou má planeta Neptun. Dosud bylo objeveno šest asteroidů v pozici 60 stupňů před Neptunem a tři asteroidy v pozici 60 stupňů za Neptunem

 

Trojáné Marsu

Svoje trojány má i naše sousední planeta Mars. Dosud těchto těles bylo objeveno pět. Čtyři z nich obíhají v pozici 60 stupňů za Marsem a jeden 60 stupňů před Marsem

 

Další trojané ve sluneční soustavě.

Minimálně jeden troján má i Uran. Planetka 2011 QF 99 ,která je asi 60 km veliká, se nalézá cca 60 stupňů před Uranem. A aby tomu nebylo málo, už byl dokonce objeven i první trojan naší planety Země. Předloni se objevila zpráva, že bylo objevena asi planetka o rozměrech 300 metrů, která se pohybuje po docela složité dráze, avšak cca 60 stupňů před Zemí. Jmenuje se 2010 TK7. A tak je docela možné, že takovýchto těles bude víc. Avšak objevit takováto tělesa typu „trojan Země“ není nic jednoduchého, protože se nalézají dost v blízkosti Slunce.

 

Saturnovy měsíce

Zatím jediná z vnějších planet sluneční soustavy, u které pokud vím, dosud žádní trojané objeveny nebyly, je Saturn. Domnívám se však, že jejich objevení je jen otázkou času. Ovšem Saturn se na rozdíl od jiných svých brášků může pochlubit něčím zvláštním. A to ve své poměrně rozsáhlé soustavě měsíců. A v rámci nich zde existují dvě skupiny, skládající se z těles, která jsou vůči sobě taktéž takto vázáná. První skupina je vázaná na měsíc Dione. Tento měsíc, jenž má zhruba 1100 kilometrů v průměru, oběhne Saturn za necelé tři dny. A na stejné oběžné dráze, akorát 60 stupňů před Dione obíhá asi 18ti kilometrový měsíc Helene a 60 stupňů za Dionem pak obíhá asi 4kilometrový Polydeuces. A druhá skupina je vázaná k měsíci Tethys. Ten je nepatrně menší než Dione a Saturn oběhne jednou za necelé dva dny. A stejným způsobem jsou k němu vázány dva malé asi patnáctikilometrové měsíce Telesto a Calypso.

 

Když sleduji, jak se objevují asteroidy typu trojáné, a to v místech, kde by skutečně měly být, domnívám se, že je to úplná kosmická magie. A jsem přesvědčený, že se tam budou nalézat další a další takováto tělesa. I když pravděpodobně nepůjde o „Protizemě“ ve smyslu slova planety. Ale vůbec není vyloučeno, že se v těch místech skutečně něco nalézá. Tedy alespoň nějaké asteroidy o velikosti pouhých kilometrů. Když se nad tím zamyslím, jde o tělesa, která alespoň po gravitační stránce patří k planetám obdobně jako jejich měsíce.

 

wikipedie

http://www.minorplanetcenter.org/iau/lists/JupiterTrojans.html

http://www.minorplanetcenter.org/iau/lists/NeptuneTrojans.html    

http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/t_marstrojans.html

http://technet.idnes.cz/byla-objevena-prvni-planetka-jez-sdili-se-zemi-stejnou-obeznou-drahu-1is-/tec_vesmir.aspx?c=A110805_110057_tec_vesmir_mbo  

 

Související články:

Dlouhá bílá žhnoucí kometa…

Kde se vzaly měsíce asteroidů?

Jak pak znáte vnější část sluneční soustavy?

Jaký tajuplný kód nám předává sluneční soustava?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | pondělí 1.7.2013 13:18 | karma článku: 20,11 | přečteno: 1664x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  19:40

Nejvyšší soud USA se poprvé zabývá otázkou, zda mají bývalí prezidenti absolutní imunitu vůči...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Chcete peníze? Máme otázky! Jourová jménem Bruselu griluje Ficovu vládu

25. dubna 2024  19:25

Nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů, řekla ve čtvrtek...

Ázerbájdžán v Karabachu zboural arménskou vesnici, na místě staví mešitu

25. dubna 2024  18:55

Ázerbájdžán v jedné ze znovuzískaných vesnic v Náhorním Karabachu zbořil 200 let starý arménský...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám