Nový Jeruzalém právě vystavěn!

Co si představíme, když se řekne "Nový Jeruzalém"? Že by výňatek ze Zjevení Janova? Nebo tajemný půdorys Prahy z doby Karla IV.? Či čtvercově fraktálové obrazce v obilí? Nebo můj velikonoční Jeruzalém? Vše je správné!

"A viděl jsem od Boha z nebe sestupovat svaté město, nový Jeruzalém, krásný jako nevěsta ozdobená pro svého ženicha." takto se to píše ve 21. kapitole Zjevení Janova. A tam se dále píše i toto: "Ve vytržení ducha mě vyvedl na velikou a vysokou horu a ukázal mi svaté město Jeruzalém, jak sestupuje z nebe od Boha, zářící Boží slávou; jeho jas jako nejdražší drahokam a jako průzračný křišťál. Město mělo mohutné a vysoké hradby, dvanáct bran střežených dvanácti anděly a na branách napsaná jména dvanácti pokolení synů Izraele. Tři brány byly na východ, tři brány na sever, tři brány na jih a tři brány na západ." (zdroj http://bible.virt.cz/)

A právě toto se stalo předobrazem k záměru Karla IV., který se rozhodl, že v půdorysu Nového Města pražského vtiskne podobu jakéhosi Nového Jerzaléma. Je to vidět na některých novoměstských kostelech z Karlovy doby. Ty totiž vytvoří čtverec, na jehož vrcholech se nalézají tyto kostely: klášter na Slovanech, kostel sv. Kateřiny v Kateřinkách, kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově a kostel Zvěstování Panny Marie na Trávníčku. Ve středu tohoto čtverce se pak ještě nalézá kostel sv. Apolináře. A aby tomu nebylo málo, tak na hraně spojující kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce a kostel Zvěstování

Panny Marie na Trávníčku se nalézá ještě barokní kostel Panny

Marie Bolestné v ulici Na Slupi. (Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=503905).

3.7.2005: Alton Barnes

A co ty tajemné kruhy v obilí? Jak píše badatel Eckahart Weber v knize "Kruhy v obilí - Posvátná geometrie a poselství matky Země" (Eminent, Praha, 2008), tak některé obilné obrazce v obilí mají podle něho právě v sobě ukrývají myšlenku nového Jeruzaléma. Jsou to ty, které nejsou kruhové, ale čvercové a navíc ještě fraktálové. Takové obrazce v obilí vznikly například v anglickém hrabství Wiltshire 16. července 1999 u Windmill Hill, nebo 4. srpna téhož roku u West Kennett. Další symbol nového Jeruzaléma se objevil 3. července 2005 u Alton Barnes. A najdeme i další podbné obrazce v obilí, které by se daly zařadit do této série.

A pak by se novým Jeruzalémem mohl klině nazvat i můj velikonoční Jeruzalém, tedy obdoba vánočních betlémů. V uplynulých dnech svatého týdne jsem přinášel návody, jak jeho jednotlivé části postavit. Tady jsou:

Velikonoční Jeruzalém Libora Čermáka

(kaple Božího hrobu): Jak postavit kapli Božího hrobu?

(vesnička): Velikonoční skanzen

(postavičky): Za velikonočními zvyky do "velikonočního Jeruzaléma"

(Herodesův Jeruzalémský chrám na Chrámové hoře): Postavte si maketu jeruzalémského chrámu

(Kristův hrob): O velikonocích vstal Kristus z mrtvých

(Kalvárie): Velikonoční čokoládový kalendář

(Koledovací říkanky): Velikonoční koledovníček

A dnes si ho celý dokončíme.

Celému mému Velikonočnímu Jeruzalému dominuje brána. Jak ta mne napadla? Bylo to na Bílou sobotu v roce 2014, když jsem na kole projížděl vísku Vinec u Mladé Boleslavi (viz Na kole podél Jizery). A tady jsem zažil velké překvapení.

Zcela náhodou jsem tu totiž potkal partu dětí, koledníků, která chodila na Bílou sobotu vyřechtávat. Je to prastarý lidový zvyk, který měl nahradit zvuk utichlých zvonů (viz můj článek Velikonoční pašijový týden je tady). U nás v Praze se to už moc nevidí. A tak mne velice potěšilo, když jsem zjistil, že tady na vesnicích se to pořád ještě dodržuje. Děti měly košíčky a k tomu i nádherně zdobenou tzv. "bránu". A tak jsem je poprosil, zda si je s ní můžu vyfotografovat. Nezbývá nic jiného, než si přát, aby takovéto lidové obyčeje vydržely i nadále. A tak mne napadlo, co kdybych takovou nějakou podobnou bránu udělal i jako součást mého velikonočního Jeruzaléma?

Brána do velikonočního Jeruzaléma

Tento obrázek si vystřihněte dvakrát. To jako rub a líc. Možná že je dobré bránu vyztužit i čtvrtkou, aby byla stabilnější. Potom ji můžete ozdobit přiloženými vajíčky a pomlázkami.

nabarvené těstoviny

A jak udělat, aby brána stála? Spojte ji provázky s pozadím, tedy s Kalvárií neboli s čokoládovým kalendářem. A i tyto provázky velikonočně ozdobte. A jak? Já jsem to učinil následovně. Vystřihl jsem si z papíru různě barevné čtverečky. Pak jsem vzal těstovinové trubičky (jaké se dají běžně koupit v obchodě s potravinami), a ty jsem různě baravně nabarvil. Já jsem na to vzal tempery. Ale moje kolegyně z našeho klubu, co vede kroužky výtvarky, ta je barví pomocí potravinářského barviva. Takže takto druhým způsobem nabarvené jdou pak i sníst. Potom jsem navlíkal střídavě těstovinu a barevný čtvereček. Získal jsem tak hezký řetěz, kterým se dají ozdobit nejen tyto velikonoční Jeruzalémy, ale i velikonoční líta, tedy velikonoční stromečky (viz Ozdobený stromeček i o velikonocích?)

Díky řetězům se může stát, že brána bude mít tendenci se sklápět dovnitř velikonočního diorámatu. Proto doporučuji udělat ještě jeden takový řetěz. A ten jako závaží prověsit ze přední strany brány. Takže bude kromě ozdoby sloužit i jako závaží.

A na závěr je možné celý velikonoční výjev ještě doozdobit. Napříklat modelářský trávník lze koupit v prodejnách s modelářskými potřebami. A pak ho nanést například s pomocí Herkulesu. Stromečky se dají vyrobit s obyčejných brček (nabarvených nahnědo), a do něj zabudovaných drátků s kousky zelené houbičky na nádobí. Podrobně si postup můžete přečíst v mém článku "Jak si postavit roubenou chalupu". A teď už máme celý velikonoční Jeruzalém hotový. Pokud si ho také vyrábíte nebo jste si ho podle mého návodu vyrobili, přeji, aby vám udělal hezkou dekoraci k celým velikonočním svátkům.

Psal jsem před třemi roky v rubrice Velikonoce 2014 :

Velikonoční skanzen na Vysokém Chlumci

Velikonoční křížovkový obrázek

Psal jsem před dvěma roky v rubrice: Velikonoce 2015 :

Velikonoční návštěva katedrálních okenních vitráží

A je tu Velikonoční pondělí

Psal jsem před rokem :

Dnes mají chodit děti koledovat a ne se dívat na televizi!

Autor: Libor Čermák | neděle 16.4.2017 0:32 | karma článku: 10,63 | přečteno: 858x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88