Velikonoční pašijový týden je tady

16. 04. 2014 12:06:00
Lidové velikonoce mají své kouzlo. Proto jsem se rozhodl, že dnešní blog zaměřím na zvyklosti, které se vážou ke každému konkrétnímu dni svatého neboli pašijového týdne.

K v ě t n á n e d ě l e

Křesťanská tradice: slaví se na památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kdy ho obyvatelé vítali palmovými ratolestmi.

Církevní tradice: V kostele kněz světí ratolesti (neboli kočičky). Nejčastěji k tomuto účelu slouží větvičky vrby, jívy, jasanu nebo břízy. Při bohoslužbě se zároveň čtou pašije, t.j. zpráva o umučení Krista.

MH900441717.JPG
Lidová tradice: Přinášet domů zelené ratolesti jako symbol probouzející přírody je prastarý zvyk, který církev pouze převzala. Posvěcené kočičky podle lidové tradice získávají magickou moc. Chrání dům i pole. Zastrkávají se tak za krovy, dveře, okna, ale i za svaté obrázky nebo kříže. Kromě toho se k tomuto dni vztahuje i lidová pověra, že se tento den otevírají poklady ukryté v horách, skálách nebo na starých hradech (více informací v článku „Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

M o d r é p o n d ě l í

Církevní tradice: Podle tradice se tento den kostely zdobily modrým nebo fialovým suknem

Lidová tradice: V tento den bylo lidem zakázáno vykonávat jakoukoliv práci

(zdroj: http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/podle-tradice-by-se-o-modrem-pondeli-nemelo-pracovat.html)

Š e d i v é ú t e r ý :

Lidová tradice: Lidé nosili oblečení v bílé barvě, hospodyně uklízely a vymetaly pavučiny

(zdroj: http://zitzdrave.blog.cz/1003/sedive-utery)

Š k a r e d á s t ř e d a

Lidová tradice: Protože se říká, že se na Krista v tento den mračil Jidáš, neměl by se na škardou středu nikdo mračit, jinak by mu to prý zůstalo po celý rok. Také se v tento den vymetaly komíny. Jako jídlo se zpravidla podávalo chutné avšak nevzhledné jídlo. A tak se nejčastěji dělaly bramboráky, které však hospodyně potrhaly, aby nepůsobily pohledným dojmem (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/vynikajici-bramborove-placky-131143.html)

Z e l e n ý č t v r t e k

poslednivecere.jpg
Křesťanská tradice: Jidášova zrada Krista v Getsemanské zahradě. A večer se konala poslední večeře Páně.

Církevní tradice: Dopoledne se setkávají v katedrálách biskupové s kněžíma a přitom světí posvátný olej. V kostelech se konají večerní mše, jako připomínka Kristovy poslední večeře. Kněz při ní užívá zelené roucho. V tento den až do soboty utichávají zvony, o kterých se říká, že odlétají do Říma.

Lidová tradice: Lidé jí pouze zelená jídla (například špenát, zelí, hrách, bylinky a zelenina) a jarní polévka (viz http://recepty.chytrazena.cz/jarni-polevka-s-bylinkami-118561.html). Dalším oblíbeným pokrmem toho dne jsou jidáše (viz recept http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/Jidase.html). Byl to také první den, kdy vycházeli chlapci a pod vedením nejstaršího mládence se vydali na obchůzku městem nebo vesnicí. Chodili třikrát denně (ráno, v poledne a večer). V ruce měly řehtačky a klapačky, čímž nahrazovali zvuk utichlých zvonů.

V e l k ý p á t e k

ukrizovani.jpg
Křesťanská tradice: V tento den se připomíná především mučednická smrt Ježíše Krista. V tento den byl odsouzen, mučen a ukřižován. K této události se váže i nejedna záhada. Před časem jsem se například zmínil ve svém článku o Podivném astronomickém jevu při ukřižování Krista.

Církevní tradice: Den smutku, který je zároveň považován za nejtišší den v roce. Klasická mše se neslaví. Místo toho se čtou pašije (tj. zpráva o umučení Krista) z Janova evangelia. Boží hroby se zdobí květinami a svíčkami.

Lidová tradice: Den přísného půstu. Například by se neměly jíst masité pokrmy a dosyta najíst by se člověk měl pouze jednou denně. I v tento den chodili chlapci s řehtačkami, které nahrazovaly zvuk kostelních zvonů. Hrály se pašijové hry a věřilo se, že v tento den se otevírají poklady ukryté v horách, skálách nebo na starých hradech (více informací v článku „Kde se o Velikonocích otvírají poklady?“).

B í l á s o b o t a

Křesťanská tradice: Podle křesťanské tradice je to opět den tichosti, kdy Kristus ležel v hrobě.

Církevní tradice: Po celý den se nekonají žádné liturgické obřady. Až po západu slunce probíhá velká slavnost zvaná Velikonoční vigilie. Začíná svěcením velikonočního ohně, což je opět zvyk pocházející z prastarých dob a který církev převzala. Tím začíná slavnost Kristova vzkříšení.

Lidová tradice: Konec půstu. V tento den měli mladí svobodní lidé nějakým způsobem vyznat lásku svému děvčeti nebo svému chlapci. Například ozdobením chodníčku u domu své vyvolené. Jako jídlo se nejčastěji podávala velikonoční nádivka (viz recept) http://recepty.chytrazena.cz/velikonocni-nadivka-s-uzenym-masem-103967.html. V tento den také chodili chlapci řehtat s řehtačkami. Když šli naposled, tak za svoji snahu dostávali jako odměnu vejce, sladkosti a dokonce i drobné mince.

H o d B o ž í v e l i k o n o č n í

Křesťanská tradice: Kristovo vzkříšení a jeho vítězství nad smrtí. Na památku této události začali křesťané uctívat neděli jako Den Páně. I z touto událostí se váže jedna zvláštní záhada (viz můj článek Uměl Kristus překonat hranice našeho 3D prostoru?)

Církevní tradice: Vzkříšení předchází slavnost Velikonoční vigilie. V neděli se koná slavnostní nedělní mše.

Lidová tradice: Také se někdy nazývá Velká neděle, při které se světí velikonoční pokrmy. Tradiční velikonoční pokrmy jsou: Mazanec (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/mazanec-z-kynuteho-testa-133518.html, beránek (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/pravy-velikonocni-beranek-119403.html a k obědu Skopové maso po pastýřsku (viz http://recepty.chytrazena.cz/skopove-maso-po-pastyrsku--126725.html.

P o n d ě l í V e l i k o n o č n í

pomlazky.jpg
Lidová tradice: I přesto, že se k němu neváží žádné speciální křesťanské ani církevní zvyklosti, tak z pohledu lidových velikonoc jde o nejdůležitější den, protože se koná obchůzka koledníků s pomlázkou. Dřívávějc se chodilo koledovat i v jiné svátky viz můj článek „Jak a kdy se v minulosti chodilo koledovat?“. Ale toto je čas jediné koledy z celého roku, jejíž tradici se nepodařilo přerušit ani bývalým totalitním režimům. Na Pondělí velikonoční si kluci vždycky upletou pomlázky z vrbového proutí a jdou tzv. „vyšlehat“ holky. I když vím, že často potkávám na velikonočních koledách i děvčata. Při tom odříkají koledu a dostanou buď malované kraslice a nebo nějaké cukroviny. Když jsem byl kluk, chodil jsem se svojí partou kluků vždy velice rád. Vždy jsme toho vykoledovali tolik, že jsme pak ani nevěděli, co s tím. Ale v současné době se bojím jednoho. Jak tak u nás (okraj Prahy) každé Velikonoční pondělí sleduji současné koledníky, začíná mi připadat, že jejich řady slábnou. A tak mi nezbývá než věřit, že se současné konzumní době nepodaří poničit i tento prastarý obyčej. A nejvíce mne potěší, když potkám nějakého koledníka, který nemá v obchodě kupovanou pomlázku, ale vlastnoručně upletenou. A tak přidávám návod na pletení pomlázky: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?. Dalším hezkým zvykem z velikonočního pondělí je chození na pěší výlety a pořádání pikniků v přírodě. U nás v rodině, nebo alespoň já osobně tuto tradici dodržuji odpoledne hned po obědě. Jako pondělní pokrm slouží vaječná jídla v jakékoliv podobě. A jako velikonoční dekorace se začala stále častěji vracet i tzv. líta, o kterých jsem se blíže rozepsal ve svém včerejším článku (viz Ozdobený stromeček i o velikonocích?)

Lidové zvyky jsou úžasná věc. A nezbývá než věřit, že i současná konzumní doba nám je zachová.

Použité zdroje: Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_t%C3%BDden

http://velikonoce.vira.cz/Podstata-Velikonoc/Pruvodce-Velikonocemi.html

http://www.chytrazena.cz/tradicni-velikonocni-pokrmy-8760.html

odkazy uváděné v textu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A na další povzbuzení velikonoční atmosféry opět přidávám odkaz na velikonoční pohádku, tentokrát jsem vybral Chaloupku na vršku, a to na velikonoce zaměřenou epizodu „Jak se pomlázky ztratily“. Připomínají se tam i mnohé velikonoční zvyky, o kterých jsem se dnes zmínil.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1100267182-chaloupka-na-vrsku/206552116050005-jak-se-pomlazky-ztratily/video

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Související články: z rubriky Velikonoce 2014

Květná neděle: Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

Modré pondělí: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?

Šedivé úterý: Ozdobený stromeček i o velikonocích?

A další související rubriky:

adventní kalendář 2012

adventní kalendář 2013

Autor: Libor Čermák | středa 16.4.2014 12:06 | karma článku: 18.02 | přečteno: 1616x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 135 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 303 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 343 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...