Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za velikonočními zvyky do "velikonočního Jeruzaléma"

14. 04. 2017 3:13:13
Jak jsem se rozhodl oživit svůj "velikonoční Jeruzalém"? Především apoštoly, zvířátky a hlavně postavičkami dětí právě provozujícími některý z tradičních českých lidových zvuků konaných o velikonocích. A těch je skutečně mnoho.

Když se o vánocích rozhodujete, jaké postavy dáte do betlému, máte tam několik doslova povinných postav. Těmi jsou malý Ježíšek v jesličkách, Pana Maria, Svatý Josef, oslík a volek. Také se tam můžou objevit tři králové, pastáři a andělé. Další postavy jsou už víceméně na fantazii autora. Ale co, když vyrábíte velikonoční obdobu, tedy Jeruzalém se vzkříšeným Kristem? Jaké postavy tam zvolit?

Ježíš Kristus

Určitě vzkříšeného Ježíše Krista. Toho jsem však už měl v jednom z předešlých článku "O velikonocích vstal Kristus z mrtvých". Tak doporuřuji jen kliknout a pokud jste tak už neučinili, postavu Ježíše si můžete stáhnout a vytisknout.

Apoštolové

Svědky Kristova vzkříšení byli i apoštolové. Těch bylo, jak známo, dvanáct. A já jsem je znázornil pomocí postaviček nakreslených podle figurek z Pražského orloje. Jsou to: svatý Petr (s klíčem), svatý Matěj (se sekerou), svatý Jan (s kalichem), sv. Ondřej (s křížem ve tvaru X), svatý Filip (hůl s křížem), svatý Pavel, (meč a kniha) svatý Tomáš (kopí), svatý Šimon (pila), svatý Bartoloměj (nůž), svatý Matouš (kniha), Svatý Jakub Větší a svatý Jakub Mladší.

Postavy u kaple Božího hrobu

Křesťané o velikonocích dodržují takový zvyk, že například na Bílou sobotu se chodí modlit k božím hrobům. Tuto kapli mám já i zde (viz "Jak postavit kapli Božího hrobu?"). K ní jsem dal jednak modlícího se človíčka, kterého jsem tedy, snad mi to odpustíte, namaloval podle vlastní fotografie z článku "Havířský kostelík Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech". A protože by můj "velikonoční Jeruzalém měl být nejen pro papírové modeláře, ale především i pro děti, tak jsem církevní postavy znázornil chlapcem - ministrantem ze svící. Tedy stejným, jakého jsem použil i do betlému v článku "Zamyšlení nad Číhošťským zázrakem" .

Pletení pomlázky

A co ty lidové tradice? Z nichž se tu můžeme setkat například s chlapci, co si pletou pomlázku. Ta se tím nejznámějším způsobem plete z osmi proutků, rozdělených čtyři na pravo a čtyři na levo. To se vždy vezme krajní proutek a protáhne se mezi dvěma prostředními na druhé straně a vrátí se zpět do své řady, avšak na druhý okraj. Podrobněji jsem to popsal v článku "Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?".

Vynášení smrti

O Smrtné neděli, neboli té, která předchází neděli Květné, se tradičně na venkově vynáší smrt, neboli Morana. Zpravidla se hází do vody. Proto jsem i já jednu takovou Moranu pro svůj velikonoční Jeruzalém nakresklil. Když si ji vystřihnete, doporučuji ji nalepit na kříž ze špejlí, aby lépe vypadala. A protože velikonoční Jeruzalém by měl být výjev už skutečně velikonoční, doporučuji ji také umístit někam do vody.

Přinášení líta.

Na místo Morany pak dívky přinášejí tradiční líto, tedy ozdobený stromek, se kterým chodí na koledu. Podrobněji jsem se tomuto zvyku věnoval v článku "Ozdobený stromeček i o velikonocích?" Jak jsem se dozvěděl ve skanzenu v Kouřimi, (viz "Velikonoční skanzen"), líto se umísťovalo do blízkosti včelího úlu. Proto jsem mezi postavičky vložil i obrázek úlu s lítem.

Vyřechtávání

Od Zeleného čtvrtka (večer), přes Velký pátek (ráno, poledne, večer) až po Bílou sobotu (ráno a poledne) mají dle starého zvyku chodit chlapci pod vedením nejstaršího hocha po vsích a městech vyřechtávat, aby nahradili zvuk zvonů. Používají k tomu různé dřevěné řechtačky, klapačky, od malých ručních až po velké na kolečkách. Při poslední obchůzce v sobotu v poledne navštěvují domácnosti, kde dostávají za vyřechtávání koledu. (viz podrobnosti "Velikonoční pašijový týden je tady")

Pondělí velikonoční

Nejvíc dětí se asi těší na Pondělí velikonoční, kdy se chodí s pomlázkou koledovat. Je to zřejmě nejrozšířenější lidový zvyk, který se od našich předků dochoval během velikonoční doby. Kluci, ti zpravidla očekávají vajíčka, dospělí pánové tvrdší alkohol. Ale protože by můj velikonoční Jeruzalém měl být pro děti, tak jsem ho doplnil i o dětské koledníky, tedy kluky s pomlázkou a dívky s kbelíkem vody.

Zvířátka

A na závěr jsem tam doplnil i nějaká ta zvířátka, která jsou s velikonocemi tradičně spjata. Je tam beránek, kohoutek, slepička s kuřátky, zajíček a z antimultikulturních důvodů také pes s prasátkem.

Osobně si tedy myslím, že je to pestrá paleta nejrůznějších postaviček, které toto moje celé velikonoční diorama nějak zajímavě oživí.

Psal jsem před třemi roky v rubrice Velikonoce 2014 :

Záhady turínského plátna

Psal jsem před dvěma roky v rubrice: Velikonoce 2015 :

Jak se kluk ze čtvrté třídy stal chovatelem slepic

Psal jsem před rokem :

Dnes mají chodit děti koledovat a ne se dívat na televizi!

Autor: Libor Čermák | pátek 14.4.2017 3:13 | karma článku: 9.84 | přečteno: 195x

Další články blogera

Libor Čermák

Jaké jsou nejnovější kruhové obrazce v obilí?

Na přelomu června a července obvykle začíná vyvrcholení sezóny záhadných obrazců v obilí. Letos jich sice není tolik, ale i tak jsou poměrně zajímavé. A jaké jsou ty poslední?

15.7.2017 v 14:37 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 1327 |

Libor Čermák

Jak jsem v turisťáku bojoval s triskaidekafobií?

Lidé, co trpí triskaidekafobií, dnes jistě zpozorní. Máme třináctého. Ale je skutečně třeba aby se tato pověra rozšiřovala? A tak jsem letos s dětmi v turisťáku vymyslel věc, která by možná mohla být lékem na tuto fobii.

13.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 293 |

Libor Čermák

Jsou ty "burkiny" pro člověka vůbec zdravé?

V Česku se v souvislosti s čestlickým akvaparkem rozhořel spor o plavkách "burkinách". Vůbec se mi ale nelíbí, že novináři ony kritické komentáře vůči nim nazývají slovem "nenávistné". Například já bych si do nich vůbec nevlezl.

11.7.2017 v 5:55 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1644 |

Libor Čermák

Moje cesta s plnou polní v Českém ráji

Když jsem v červnu cestoval na oldskautský tábor, netušil jsem, že mi cesta připraví i pěší dobrodružství v podobě cca čtyřkilometrového pochodu s plným batohem. A takto jsem se tak vydal z Mladějova do Pařezské Lhoty.

10.7.2017 v 11:50 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 446 |

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Mr. Big – Undertow

Mr. Big je americká rocková skupina, založená v roce 1988 v Los Angeles ve státě Kalifornie. Původní sestava skupiny byla: zpěvák Eric Martin, bubeník Pat Torpey, baskytarista Billy Sheehan a kytarista Paul Gilbert.

26.7.2017 v 18:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 |

Miroslav Mlynář

Hermetický řád Zlatého úsvitu

V článku najdete shrnutí historie a nástin učení jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších okultních řádů všech dob.

26.7.2017 v 10:24 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 384 | Diskuse

Karel Sýkora

Pet Shop Boys – Being Boring

Pet Shop Boys je britská hudební skupina. Tvoří ji Neil Francis Tennant a Christopher Sean Lowe. Neil se věnuje především textům a zpěvu, Chris skládání hudby.

26.7.2017 v 5:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 |

Jan Matuška

Miloš Zeman recenzuje knihy - Díl první: Ústava České republiky

Moji milí občané, tedy vy, co jste mne volili. Už několikrát a opakovaně jsem byl svědkem toho, jak novinářská žumpa a Sörösem placená lumpenkavárna nařkli mé voliče z primitivnosti a nevzdělanosti.

25.7.2017 v 17:37 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 337 | Diskuse

Karel Sýkora

Plastický chirurg na dovolené... :-)

Miroslav Kemel je český karikaturista a písničkář. Živí se tvorbou kreslených vtipů. První vtip mu otiskli v deníku Práce v roce 1987, v roce 1989 publikoval v Dikobrazu.

25.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 137 |
Počet článků 1675 Celková karma 22.68 Průměrná čtenost 1740

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.