Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za velikonočními zvyky do "velikonočního Jeruzaléma"

14. 04. 2017 3:13:13
Jak jsem se rozhodl oživit svůj "velikonoční Jeruzalém"? Především apoštoly, zvířátky a hlavně postavičkami dětí právě provozujícími některý z tradičních českých lidových zvuků konaných o velikonocích. A těch je skutečně mnoho.

Když se o vánocích rozhodujete, jaké postavy dáte do betlému, máte tam několik doslova povinných postav. Těmi jsou malý Ježíšek v jesličkách, Pana Maria, Svatý Josef, oslík a volek. Také se tam můžou objevit tři králové, pastáři a andělé. Další postavy jsou už víceméně na fantazii autora. Ale co, když vyrábíte velikonoční obdobu, tedy Jeruzalém se vzkříšeným Kristem? Jaké postavy tam zvolit?

Ježíš Kristus

Určitě vzkříšeného Ježíše Krista. Toho jsem však už měl v jednom z předešlých článku "O velikonocích vstal Kristus z mrtvých". Tak doporuřuji jen kliknout a pokud jste tak už neučinili, postavu Ježíše si můžete stáhnout a vytisknout.

Apoštolové

Svědky Kristova vzkříšení byli i apoštolové. Těch bylo, jak známo, dvanáct. A já jsem je znázornil pomocí postaviček nakreslených podle figurek z Pražského orloje. Jsou to: svatý Petr (s klíčem), svatý Matěj (se sekerou), svatý Jan (s kalichem), sv. Ondřej (s křížem ve tvaru X), svatý Filip (hůl s křížem), svatý Pavel, (meč a kniha) svatý Tomáš (kopí), svatý Šimon (pila), svatý Bartoloměj (nůž), svatý Matouš (kniha), Svatý Jakub Větší a svatý Jakub Mladší.

Postavy u kaple Božího hrobu

Křesťané o velikonocích dodržují takový zvyk, že například na Bílou sobotu se chodí modlit k božím hrobům. Tuto kapli mám já i zde (viz "Jak postavit kapli Božího hrobu?"). K ní jsem dal jednak modlícího se človíčka, kterého jsem tedy, snad mi to odpustíte, namaloval podle vlastní fotografie z článku "Havířský kostelík Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech". A protože by můj "velikonoční Jeruzalém měl být nejen pro papírové modeláře, ale především i pro děti, tak jsem církevní postavy znázornil chlapcem - ministrantem ze svící. Tedy stejným, jakého jsem použil i do betlému v článku "Zamyšlení nad Číhošťským zázrakem" .

Pletení pomlázky

A co ty lidové tradice? Z nichž se tu můžeme setkat například s chlapci, co si pletou pomlázku. Ta se tím nejznámějším způsobem plete z osmi proutků, rozdělených čtyři na pravo a čtyři na levo. To se vždy vezme krajní proutek a protáhne se mezi dvěma prostředními na druhé straně a vrátí se zpět do své řady, avšak na druhý okraj. Podrobněji jsem to popsal v článku "Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?".

Vynášení smrti

O Smrtné neděli, neboli té, která předchází neděli Květné, se tradičně na venkově vynáší smrt, neboli Morana. Zpravidla se hází do vody. Proto jsem i já jednu takovou Moranu pro svůj velikonoční Jeruzalém nakresklil. Když si ji vystřihnete, doporučuji ji nalepit na kříž ze špejlí, aby lépe vypadala. A protože velikonoční Jeruzalém by měl být výjev už skutečně velikonoční, doporučuji ji také umístit někam do vody.

Přinášení líta.

Na místo Morany pak dívky přinášejí tradiční líto, tedy ozdobený stromek, se kterým chodí na koledu. Podrobněji jsem se tomuto zvyku věnoval v článku "Ozdobený stromeček i o velikonocích?" Jak jsem se dozvěděl ve skanzenu v Kouřimi, (viz "Velikonoční skanzen"), líto se umísťovalo do blízkosti včelího úlu. Proto jsem mezi postavičky vložil i obrázek úlu s lítem.

Vyřechtávání

Od Zeleného čtvrtka (večer), přes Velký pátek (ráno, poledne, večer) až po Bílou sobotu (ráno a poledne) mají dle starého zvyku chodit chlapci pod vedením nejstaršího hocha po vsích a městech vyřechtávat, aby nahradili zvuk zvonů. Používají k tomu různé dřevěné řechtačky, klapačky, od malých ručních až po velké na kolečkách. Při poslední obchůzce v sobotu v poledne navštěvují domácnosti, kde dostávají za vyřechtávání koledu. (viz podrobnosti "Velikonoční pašijový týden je tady")

Pondělí velikonoční

Nejvíc dětí se asi těší na Pondělí velikonoční, kdy se chodí s pomlázkou koledovat. Je to zřejmě nejrozšířenější lidový zvyk, který se od našich předků dochoval během velikonoční doby. Kluci, ti zpravidla očekávají vajíčka, dospělí pánové tvrdší alkohol. Ale protože by můj velikonoční Jeruzalém měl být pro děti, tak jsem ho doplnil i o dětské koledníky, tedy kluky s pomlázkou a dívky s kbelíkem vody.

Zvířátka

A na závěr jsem tam doplnil i nějaká ta zvířátka, která jsou s velikonocemi tradičně spjata. Je tam beránek, kohoutek, slepička s kuřátky, zajíček a z antimultikulturních důvodů také pes s prasátkem.

Osobně si tedy myslím, že je to pestrá paleta nejrůznějších postaviček, které toto moje celé velikonoční diorama nějak zajímavě oživí.

Psal jsem před třemi roky v rubrice Velikonoce 2014 :

Záhady turínského plátna

Psal jsem před dvěma roky v rubrice: Velikonoce 2015 :

Jak se kluk ze čtvrté třídy stal chovatelem slepic

Psal jsem před rokem :

Dnes mají chodit děti koledovat a ne se dívat na televizi!

Autor: Libor Čermák | pátek 14.4.2017 3:13 | karma článku: 8.04 | přečteno: 180x

Další články blogera

Libor Čermák

Lovci exoplanet jsou oprávněně mezi 100 nejvlivnějšími lidmi

Jak jsem se dozvěděl ze serveru exoplanety.cz, tak vědci pracující na objevech obyvatelných exoplanet jsou podle časopisu Time mezi 100 nejvlivnějšími lidmi světa. Výborně. Vždyť ty jejich objevy dokážou ovlivinit i filozofii!

22.4.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 183 |

Libor Čermák

Počítačové hry na letních olympijských hrách? Prosím?

Dnes ráno jsem ve Studiu 6 na České televizi sledoval příspěvek o tom, že existuje snaha dostat hráče počítačových her na letní olympijské hry. Nevím jak vy, ale já jsem se začal chytat za hlavu.

21.4.2017 v 10:06 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 379 |

Libor Čermák

Jak si nadšená muslimka nechtěně vyvrátila část islámu

Aby byl vesmír v souladu s Koranem, je prý Země ve skutečnosti placatá, Slunce se kolem ní otáčí a hvězdy, které mají průměr 292 kilometrů, jsou od nás vzdáleny jen sedm milionů kilometrů. To je vize jisté studentky v Tunisu.

20.4.2017 v 6:51 | Karma článku: 38.90 | Přečteno: 2734 |

Libor Čermák

Jaké jsou moje nejoblíbenější šifry?

Možná jste si, jako děti, také dávali tajné zprávy. Moje dětství například šifrování dost doprovázelo. A tak se mu rád věnuji i teď, když vedu svůj turistický oddíl. Jaké jsou tedy ty moje nejoblíbenější šifry?

19.4.2017 v 5:39 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 342 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ondřej Valina

Zlatá … stříbrná … bronzová … bramborová!

Už jste někdy v nějaké soutěži skončili na nevděčném čtvrtém místě? Ano? Pak určitě víte, že na tomto místě vás nečeká ani zlatá, stříbrná a dokonce ani bronzová medaile.

23.4.2017 v 21:55 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 100 | Diskuse

Karel Sýkora

Narcotic Thrust – When The Dawn Breaks

Narcotic Thrust is an electronica/house music duo from the UK consisting of producers Stuart Crichton and Andy Morris. The name Narcotic Thrust is an anagram of "Stuart Crichton".

23.4.2017 v 19:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 |

Karel Sýkora

Boethius o hnutí mysli

Anicius Manlius Torquatus Severinus Boëthius (asi 480 Řím nebo u Říma – 25. října 524/525 Pavia) byl křesťanský teolog a filosof, někdy označovaný jako „poslední Říman“ a zároveň první filosof středověku.

23.4.2017 v 17:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 |

Simona Procklová

Sobotní plavba na vlnách televizní zábavy

Včera opět nebylo nic v televizi. Ne, že by to bylo něco nového, nestandardního nebo snad něco, co by mě mohlo dokonce překvapit.

23.4.2017 v 14:00 | Karma článku: 28.77 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Je opravdu současná oficiální cesta léčby rakoviny tou nejhorší variantou?

Opět musím reagovat na diskusi v předchozím článku a k potvrzení teze uvedené v titulku tentokrát využiji důkazů a argumentů geniální ženy, o níž byl předchozí článek, Dr.Budwig.

23.4.2017 v 9:00 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 1059 | Diskuse
Počet článků 1640 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 1731

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.