Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Peruánské tajemství Orionu

25. 12. 2013 6:37:00
To, že umístění egyptských pyramid v sobě ukrývá znázornění souhvězdí Orion, jsem už psal mnohokrát. Ale něco podobného jsem objevil i u staveb inckých. A zapadají tam stavby zrovna ne ledajaké.

O tajuplným umístění egyptských pyramid se už psalo tisíckrát a tisíckrát. Jen připomenu, že tři hlavní pyramidy v Gíze jsou rozmístěné podle tzv. pásu Orionu (viz Záhady Menkaureovy pyramidy). Sfinga odpovídá mlhovině M78 (viz Záhady faraóna Rachefa). Heliopolis zas hvězdě Síruis ve Velkém psu (viz Záhady egyptských obelisků). Svůj obraz v Orionu mají i pyramidy v Záwíjit el-Arján (viz Záhady nejstarších egyptských pyramid) a zrovna tak pyramidy v Dahshuru (viz Záhady pyramid v Dahshuru). O to víc mne překvapilo, že obdobu tohoto orionského uspořádání jsem nalezl i na druhé straně zeměkoule mezi nejvýznamnějšími peruánskými památkami předkolumbovxké Jižní Ameriky.

Sacsayhuaman.jpg
Tak tedy nebudu zdržovat, a dám se rovnou do popisování. Ony tři hvězdy pásu Orionu neleží v jedné přímce, ale jedna je malinko vychýlena. A přesně tak tomu je i u v poloze tří nejvýznamnějších inckých památek v okolí peruánského města Cuzko a údolí řeky Urubamby. Jedná se nejprve o tajuplnou pevnost Sacsayhuaman, stavěnou z velkého množství mnohatunových balvanů, které do sebe na milimetr přesně zapadají. Mimochodem v okolí Cuzca se nalézá více takovýchto památek.

ollantaytambo.jpg
Zhruba sedmatřicet kilometrů vzdušnou čárou od Cuzca se nalézá druhé významné místo Ollantaytambo. Můžeme zde nalézt obrovské terasovité stavby stavěné z kamene obdobnou technikou jako u Sacsayhuamanu, dále obří zeď šesti monolitů, což jsou granitové balvany a také posvátný kámen, do kterého jsou jakoby vmáčknuty jakési čtverce a obdélníky různých velikostí.

machupicchu.jpg
Když se z Ollantaytamba vydáme dále na severozápad, tak po cca 35 km narazíme pod vrcholky Huana Picchu na legendární inckou pevnost Macchu Pichu. Ano tu slavnou stavbu, jež byla před několika lety zapsána mezi sedm nových divů světa. Bezesporu je to asi nejznámější předkolumbovské místo v Peru. Je jen náhoda, že zrovna tato tři významná místa, o nich jsem podrobněji psal v článku „Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků“, též vytvoří trojici hodně podobnou souhvězdí pásu Orionu?

pisac.jpg
A aby tomu nebylo málo, tak těsně pod nejjižnější hvězdou pásu Orionu, pod Alnitakem, se nalézá další, i když méně jasná, avšak také výraznější hvězda označená jako ? Ori. Její poloze odpovídají prastaré ruiny inckého chrámu a dalších staveb v Pisacu.

Nazca.jpg
Je to jen náhoda? A tak jsem zkusil jít ještě dál. Podíval jsem se na souhvězdí Orion a nastavil ho stejně, jako jsou tato peruánská místa. K mému šoku pozice nejjasnější hvězdy Orionu, Betelgeuze odpovídá dalšímu významnému a tajemnému místu peruánské předkolumbovské civilizace. Tím je planina Nazca, jedno z největších nezodpovězených tajemství této kultury. Desítky a stovky nejrůznějších čar a obrazců, tu můžeme spatřit jen seshora (viz Tajemství obrazců směřujících k obloze).

Nedaleko Betelgeuze je nejsevernější jasnější bod souhvězdí Orionu, a to hvězda lambda Ori neboli Meissa. Kupodivu v naší soustavě ji odpovídá legendární trojzubec, známý jako Kandelábr u Pisca, jenž někdo vytesal do pisco.jpg
pobřežních skal cca 200 let před naším letopočtem.

Hledal jsem i obdobu hvězdy Belatrix a nalezl jsem v pozici, která by jí odpovídala, lokalitu Tupe, poblíž které se nalézají záhadné skalní kresby s názvem Pinturas de Tupinachaca.

Přiznám se, že mi však schází dvě jižní hvězdy Orionu, a to Rigel a Saiph. Důvodem by mohlo být to, že v jím odpovídajících místech Peru se už rozkládá amazonský prales. Ovšem i ten může ještě ukrývat mnoho neznámého. Že by nápověda pro archeology, kde mají hledat další předkolumbovské památky?

A tak zde můžeme mít další prastaré ztvárnění souhvězdí Orion tvořený dávnými památkami. Možné to je, vždyť toto souhvězdí se nalézá přímo nad rovníkem, a tak ho pozorovatelé z Peru mají přímo v nadhlavníku. Pokud toto zobrazení skutečně přestavuje souhvězdí Orion, skrývá v sobě další otázky. Proč je například takto netypicky pootočen o více než 90 stupňů? Odpovědí by snad mohl být průběh mořského pobřeží, které jako u Nilu v Egyptě by mohlo znázorňovat hvězdný pás Mléčné dráhy.

Kromě toho, když si představíme, kde že je jezero Titicaca a tamější předkolumbovské památky, jako Tiahuanaco nebo Pumapunku, zjistíme, že ty svojí polohou odpovídají hvězdě Sírius ve Velkém psovi. Opět náhoda?

orionperu.jpg

Závěrem musíme říci, že pokud by se skutečně jednalo o znázornění souhvězdí Orion, muselo by jít o naprosto mistrovskou geodetickou práci, o které zrovna nejsem moc přesvědčen, že by ji prostí Inkové zvládli sami od sebe. Byl by to nevídaný geodetický výkon, který by zahrnoval vzdálenost téměř 1000 kilometrů a cca 4000metrové převýšení And. Mají tedy na svědomí tuto záhadu skutečně jen sami Inkové a nebo tu v dávných dobách působil ještě někdo, kdo byl na mnohem vyšší technické úrovni a kdo má toto všechno celé na svědomí?

Použité fotografie: wikipedia, www.google.com/maps

Související články:

Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

Tajemství obrazců směřujících k obloze

Moray – tajuplná incká památka

Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

Tajuplné písmo kipu

Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

Autor: Libor Čermák | středa 25.12.2013 6:37 | karma článku: 21.68 | přečteno: 2477x

Další články blogera

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci spojovat lidi." Já: "Děkuji od vás nechci"

S blížící se prezidentskou volbou se objevují kandidáti, kteří o sobě tvrdí, že chtějí lidi spojovat. Je to sice hezké, ale v současném politickém systému nereálné. V systému založeném na politických ideologiích tohle nejde.

9.8.2022 v 7:13 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 863 |

Libor Čermák

Propagace LGBT do pohádek nepatří

To snad není pravda. Norský remake slavné české pohádky "Tři oříšky pro Popelku" obsahuje scénu s líbáním dvou mužů. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale něco takového do pohádek v žádném případě nepatří.

4.12.2021 v 7:36 | Karma článku: 38.27 | Přečteno: 1100 |

Libor Čermák

Pravda? Ta je jen někde tam venku

Určitě jste si všimli, jak mnoho rádoby tzv. "uvědomělých" aktivistů šermuje s pojmem pravda. Jenže já tvrdím, že žádná univerzální pravda neexistuje a že každý máme jen tu pravdu svou.

4.11.2021 v 8:01 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 603 |

Libor Čermák

Pěší výlet po válečných památkách Benešovska

V sobotu 12. září 2021 jsem podnikl jeden z dalších svých pěších výletů. Moje cesta tentokrát vedla z Olbramovic do Bystřice u Benešova a na této cestě jsem potkal mnoho zajímavých míst.

7.10.2021 v 10:00 | Karma článku: 18.44 | Přečteno: 400 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Syndrom zmizelé ruky aneb když se vám rozdvojí ruka

Ve čtvrtek (4.8.2022) se mi přihodil zcela fascinující zážitek. Zažili jste někdy stav, ve kterém jste nemohli najít vlastní ruku, i když jste ji měli? A to bez drog, bez alkoholu a za zcela střízlivého stavu?

9.8.2022 v 9:07 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 532 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak by se dalo přežít na Merkuru?

Přežít na Merkuru by nemuselo být tak složité, jak se to na první pohled zdá. Trénink na přežití budeme mít už díky kolonizaci Měsíce - i na něm chybí atmosféra. (délka blogu 5 min.)

8.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 222 | Diskuse

Dana Tenzler

Co by obnášel život na Merkuru?

Merkur není na první pohled moc atraktivním cílem pro kolonizaci. Jak by vypadal život v kolonii na Merkuru? (délka blogu 5 min.)

4.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 374 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč se vesmír vyvíjel podle zákonů, které neexistovaly

Když si představíme, co se dělo po velkém třesku, je tak nějak intuitivně jasné, že se tento vývoj musel řídit fyzikálními zákony, z nichž alespoň některé už známe. Ale přece se dá se říci, že žádné zákony v té době ještě nebyly.

3.8.2022 v 9:23 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1013 | Diskuse

Zdenek Slanina

Stále živá aktivita Pacifického ohňového kruhu: Teď jako erupce japonské sopky Sakuradžima

Japonsko nabízí bezkonkurenčně pestrý výběr živlů: tajfuny, zemětřesení, cunami, přívalové deště, sesuvy, sopečné erupce. Výskyt sopek je zde nejbohatší na planetě, je zde umístěno kolem desetiny všech aktivních světových vulkánů.

3.8.2022 v 6:22 | Karma článku: 30.26 | Přečteno: 370 |
Počet článků 2364 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1878

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz