Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhady Menkaureovy pyramidy

Menkaureova pyramida je ta nejmenší pyramida v Gíze. Oproti Cheopsově a Chefrenově pyramidě je sice zhruba jen poloviční, ale je považována prý za tu nejhezčí.

Kdo byl faraón Menkaure?

Faraón Menkaure, syn Ráchefa (neboli Chrefrena) vládl Egyptu asi 28 let. Na rozdíl od svého otce Ráchefa a děda Chufeva, kteří vládli despotickým způsobem, tak Menkaure vešel do paměti lidí jako dobrotivý, laskavý a spravedlivý vládce. Avšak i on si nechal vybudovat na planině v Gíze svojí pyramidu. Menkaureova pyramida má sice na rozdíl od obou předešlých jen poloviční rozměry, výšku má „jen“ 66,5 m, ale i tak jsou to úctyhodné rozměry.  Svojí výškou například pořád ještě převyšuje i třeba takovou Petřínskou rozhlednu.

 

O jeho pyramidě

Ale i tak je Menkaureova pyramida v něčem dokonalejší. Zatímco Cheopsova a Chefrenova pyramida jsou stavěny hlavně z vápence a vnitřní prostory ze žuly, tak tato pyramida, jako taková. je stavěna jak z vápence, tak žuly.  A obložení pyramidy bylo v dolní třetině z asuánské červené žuly, ve střední třetině z bílého turského vápence a špička opět ze žuly. A právě to ji dělalo tou nejhezčí.

Zajímavý vnitřek

Pyramida má poměrně zajímavý vnitřek. I když stejně jako u pyramidy jeho otce Ráchefa (viz Záhady faraóna Rachefa) je většina vnitřních prostor umístěna pod úrovní terénu. A samotná pohřební komora se nalézá dokonce 15,5 metrů pod základnou pyramidy a je vytesaná do skály. Musel to být úžasný výkon. Nalézal se v ní také čedičový sarkofág. Byla na něm zobrazena reliéfová výzdoba, a to průčelí královského paláce a komplex Džosérovy pyramidy v Sakkaře.  Bohužel jeho osud není právě nejšťastnější. V roce 1838  byl převážen lodí Beatrice do Velké Británie, avšak loď mezi Maltou a Španělskem ztroskotala a skončila na dně Středozemního moře. Asi se faraónovi Menkaureovi posmrtně nelíbilo, že mu jeho sarkofág odvážejí pryč z Egypta.

V pyramidě se nalézá ještě jedna, zřejmě falešná pohřební komora. Vchod sem začíná zhruba čtyři metry nad zemí, odkud však chodba klesá až na úroveň základny. Odtud pak pokračuje vodorovnou chodbou k oné komoře, která je čtyři metry vysoká. Falešná komora měla zřejmě oklamat případné zloděje. Teprve z této místnosti vede sešikmený tunel do skutečné pohřební komory.

Rozměry pyramidy

Jak jsem se zmínil v předešlých článcích, tak  původní výška Cheopsovy pyramidy (cca 147 m) odpovídá zhruba miliardtině vzdálenosti Země od Slunce (149 mil kilometrů) a základna pyramidy o šířce 230 m odpovídá zase cca miliardtině vzdálenosti Marsu od Slunce. (228 mil. kilometrů). (viz Záhady egyptských pyramid v Gize). S Cheferonovu pyramidou je to podobné. Výška pyramidy 143 metrů se rovná téměř přesné desetimiliardtině vzdálenosti planety Saturn od Slunce (1242 mil km). A půdorysný rozměr 215,25 metrů je dvojnásobek miliardtiny velké poloosy planety Venuše (cca 108 milionů kilometrů), to znamená, že je to jedna miliardtina průměru její oběžné dráhy. (viz Záhady faraóna Rachefa). A jak je to z s Menkaureovou pyramidou? Její půdorysný rozměr je 108 x 108 metrů, což znamená, že jsme opět u miliardtiny vzdálenosti planety Venuše od Slunce.

Pás orionu

Jak už jsem několikrát ve svých článcích o záhadách Egypta psal, tři pyramidy v Gíze tvoří obraz soustavy hvězd známých jako „Oriónův pás“ (viz Záhady egyptských pyramid v Gize). Aby tomu nebylo málo, tak Sfinga leží v místech, které odpovídají mlhovině M78 (viz Záhady faraóna Rachefa) a Dahshur v místech, které odpovídá jasné hvězdě Aldebaran a Hyádám v souhvězdí Býka (viz Záhady pyramid v Dahshuru). Tuto záhadu zpopularizovali například ve své knize „Strážce počátků“ badatelé Robert Bauval a Graham Hancock. A tak se ptám, jak je možné, že to takto bylo dodrženo. Možné jsou dvě řešení. Buď to byl prastarý plán někoho dřívějšího a při stavbách pyramid byl pouze dodržován. A nebo tento systém vymyslel právě Menkaure a svojí pyramidu umístil přesně do míst, které odpovídají hvězdě Mintaka v souhvězdí Orionu. V souvislosti s touto hvězdou je tu ještě jedna zajímavost. Zatímco hvězdy Alnitak a Alnilam jsou téměř stejně jasné, Mintaka je přeci jen o trochu méně jasnější. A obdobně je tomu i s velikostí Cheopsovy, Chefrenovy a Menkaureovy paramidy.

Přímka z rohů pyramid

Jak jsem psal v odstavci výše, tři pyramidy jsou umístěny ve tvaru pásu Orionu. Tudíž, jejich vrcholy nejsou přesně přímce. Ovšem půdorysně je každá jinak veliká. Jak jsem si všiml v Učebnici architektury pro 3. ročník SPŠ stavebních, že tam je zmíněn zajímavý vztah. Všechny jihovýchodní rohy pyramid vytvářejí v půdoryse dokonalou přímku. A aby tomu nebylo málo, tak jsem zjistil z googlemapy, že roh Chefrenovy pyramidy je cca uprostřed mezi rohy pyramid Cheopsovy a Menkaureovy. I tuto geodetickou zajímavost musel mít na svědomí Menkaure svojí třetí pyramidou. Dva body jsou totiž v přímce vždycky. Avšak, když je do této řady postaven ještě třetí bod, tak už je to docela o ničem jiném.

Je Gíza starověká astronomická observatoř?

A na závěr svého dnešního článku si nechám jednu svojí hypotézu, ve které opět hraje značnou úlohu i Menkaureova pyramida. Nemám ji sice v praxi vyzkoušenou, ale je možné, že by na tom mohlo něco být. Z čeho vycházím? Z několika věci. V svém článku Záhady faraóna Rachefa jsem poukázal na to, že jižní strany Sfingy a Chefrenovy pyramidy na sebe navazují tak, že vytvoří přímku vedoucí ve směru západ-východ. Když někde naleznu přímku vedoucí ve směru západ-východ, vždy mne napadne, že vlastně ukazuje ve směru východu a západu slunce o jarní a podzimní rovnodennosti. Z pohledu Sfingy se tu však ještě jeví jedna zvláštnost. Pod úhlem cca 25 stupňů severně od této západovýchodní linie se nalézá severovýchodní roh Chefrenovy pyramidy. A směrem na jih je to zas o obdobný počet stupňů k jihovýchodnímu rohu Menkaureovy pyramidy. A jak jsem si zjistil na stránce http://zhola.com/vychodySlunce/minfr.php, tyto směry nejsou moc odlišné od azimutů západů Slunce o letním a zimním slunovratu. Odchylka je cca dva stupně, které by se daly přičíst na vrub terénním nerovnostem. A tak se ptám, zda je Gíza kromě toho, že se jedná o obraz části souhvězdí Orion, ještě k tomu i gigantickou astronomickou observatoří, jako například anglické Stonehenge?

Zdroje a použitá literatura

Wikipedie, Lenková J. a kolektiv: Velká kniha tajemství a záhad: Regia, Praha 2001

http://www.starovekyegypt.net/pyramidy-stare-rise/menkaureova-pyramida.php

http://zhola.com/vychodySlunce/minfr.php

Pechar J., Růžička A., Staňková J.: Učebnice architektury pro 3. ročník SPŠ stavebních, SNTL, Praha, 1981

Použité obrázky: http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_of_Menkaure

www.google.cz/maps

 

Související články:

Největší úspěchy české egyptologie

Záhady faraóna Rachefa

Záhady pyramid v Dahshuru

Egyptské symboly z hlediska archeoastronautiky

Záhady egyptských pyramid v Gize

Záhady faroského majáku

7 divů světa archeoastronauticky

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 3.10.2013 9:52 | karma článku: 23,70 | přečteno: 3553x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 598x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 388x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1199x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 536x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,76 | Přečteno: 1630x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám