Proč doporučuji dětem Historii Svorné sedmy?

14. 07. 2019 6:31:13
Jsou prázdniny a jako kluk jsem o prázdninách rád hltal foglarovky. A to samé doporučuji i dnešním dětem. Dnes vás seznámím s Historií Svorné sedmy. A mám několik důvodů proč ji současným dětem doporučit.

Historie Svorné sedmy je další z řady foglarovek, které na rozdíl od Stínadelské trilogie nebo Hochů od Bobří řeky patří spíš k těm méně známějším. Přitom to není nijak silná knížka, ale naopak. Dá se zvládnout přečíst i za jedno odpoledne. A to už je jeden z důvodů, proč ji doporučuji, že by ji mohly zvládnout přečíst i ty děti, které nejsou zas tak moc zvyklé číst.

Jaroslav Foglar ji napsal v roce 1938. Nejprve byla vydávána na pokračování ve Slovíčku, což byla dětská příloha Svobodného slova. Knižně vyšla poprvé až v roce 1940, a to v nakladatelství Kobes. Dalšího vydání se knížce dostalo až v roce 1990. A to hned třikrát. Dvakrát na pokračování v časopisech Družstevní byt a Nová svoboda. A jedno knižní v nakladatelství Atos, a to s ilustracemi Břetislava Charvota. A od roku 1997 ji vydávalo Nakladatelství Olympia. A to právě proto, že je knížka kratší, tak ho vydávala společně s dalším podobně krátkým Jestřábovým příběhem „Nováček Bubáček píše deník“. Ilustrace do této knížky nakreslil Marko Čermák.

Knížka vypráví o skupině dětí, čtyřech chlapcích (Pavel, Jára, Otě Kotě, Cikáda) a třech dívkách (Jiřka, Lenka, Martina). Mimochodem, je to jedna z mála foglarovek, kde se dívkám dostala ta čest stát se jednou z hlavních postav. A proto si myslím, že by si zde na své mohly při četbě přijít více i dívky.

Všichni bydlí v jednom domě, avšak jeho majitel v něm zakázal společné hraní dětí, aby nerušily ostatní bydlící. A tak si parta „Svorná sedma“, jak si říkala, našla novou zábavu. Začala si chodit hrát ven do přírody za město. Což je hned další inspirace pro současnou mládež, že zážitky a dobrodružství se nedají zažít jen doma u počítače nebo u mobilu, ale především venku v přírodě.

A v neposlední řadě knížka je i jakýsi průvodce tábornickými dovednostmi, neboť je možné se v ní dočíst celou řadu užitečných rad. Například jak si z plachty postavit jednoduchý stan. Jeho vrchol řešili provazem nataženým mezi stromy a stanovými kolíky na spodku plachty.

Další nápad, který je v knížce uvedený, je stavba jednoduchých kamen. Ty postavili z kamenů, které k sobě slepovali maltou z jílu. A protože neměli rošt na horní část kamen, tak ho nahradili starou plechovou cedulí.

Také je zde návod, jak správně pracovat se sekyrou. Například je zde poznámka, že se nesmí zasekávat do země nebo sekat dříví na kameni, aby se neztupila.

Když pršelo a děti nemohly ven, tak si zas vyrobily z drátů bzučáků a baterek jakýsi telegraf, kterým si předávaly zprávy pomocí morseovky. A tak je zde i motivace k naučení Morseovy abecedy. Mimochodem, morseovku jsem ve své literární činnosti pro děti a mládež použil i já, a to v příběhu Páťa a kolo Zláťa: Morseovka na Kocábě""

Také si na potoce postavily svoje koupaliště, tedy jakousi přehradu z kamenů. Ale koupat se v ní dalo.

Jednou z věcí, které se v knížce děti věnují, je i psaní své kroniky. A na závěr je tam pro všechny i poučení, co dělat, když v domě vypukne požár.

Proto vidíte, kolik zajímavého může skrývat jedna knížka, která se vejde cca na osmdesát stránek. A osmdesát stránek není dlouhého, což by jistě dokázal přelouskat i ten nejlínější čtenář.

Zdroje: Jaroslav Foglar: Historie Svorné sedmy, Atos, Praha 1990, http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=54

Související články:

Postavte si scénu volby velkého Vonta ze Záhady hlavolamu

Kde se nalézá "tajuplná" Řásnovka?

Zajímavé souvislosti Foglarova románu "Modrá rokle"

Jaká je druhá řada "třinácti bobříků"?

I Jaroslav Foglar psal o nesvobodě a nedemokracii

Jak se loví třináct bobříků?

Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům

Autor: Libor Čermák | neděle 14.7.2019 6:31 | karma článku: 15.93 | přečteno: 309x

Další články blogera

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 309 |

Libor Čermák

Vládo a prezidente, ne abyste teď odstupovali!

V uplynulých dnech mne potěšily minimálně 2 zprávy o tom, že jak ve Strakově akademii, tak na Pražském hradě máme v současné době to nejlepší, co si může běžný obyvatel ČR přát. A ne, že je teď nějací křiklouni doženou k demisi

14.8.2019 v 12:06 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 961 |

Libor Čermák

Přestaňme konečně vlastenectví chápat jako extrémismus!

Víte, co mají společného seriálové postavy F. L. Věk, Martin Nedobyl, Jan Born, Lumír Fajst nebo Josef Pumplmě? Byli to čeští vlastenci. A já se ptám, byli to extrémisti? Zcela určitě nikoliv. Proto vlastenectví není extrémismus!

13.8.2019 v 6:46 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1030 |

Libor Čermák

Nemám rád, když mi někdo vnucuje nějakou politickou ideologii!

Před třiceti lety a dřív to byl socialismus, dnes je to politická korektnost. A tak bohužel i teď se mezi tzv. elitami objevují snahy povinně vnucovat lidem svojí politickou ideologii. Nic se mi nepříčí tak moc, jako právě toto.

11.8.2019 v 12:15 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 1028 |

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

80. výročí zločineckého paktu Ribbentrop - Molotov (23.8.1939)

Zdrojů a zpráv k té smutné době je dostatek. Zaujal mne rozhovor na ČT24, v němž o paktu mezi německými nacisty a sovětskými komunisty mluvil historik Jindřich Marek.

23.8.2019 v 14:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Lidé nemají při horských túrách rozum a podle toho to také vypadá…

Lidé dnes díky lepší ekonomické situaci jezdí i tam, kde nikdy před tím nebyli. Bohužel, dost lidí je neskutečně naivních (hodně mírný termín...), a o svých výletech přemýšlí v měřítku sledování cestopisu v televizi...

23.8.2019 v 14:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Půl sklenice

Zdali je sklenice poloplná nebo poloprázdná, záleží na úhlu pohledu a nastavení člověka. Ale jestli je vůbec o co stát, o tom rozhoduje obsah.

23.8.2019 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Jan Bartoň

Klimatická změna – mladá Češka je pozvána na setkání mladých ekologických aktivistů v OSN

Lucie Smolková bude na klimatickém summitu OSN reprezentovat Česko. Obdržela tak zvanou „zelenou jízdenku“ a odletí do New Yorku.

23.8.2019 v 11:05 | Karma článku: 30.35 | Přečteno: 751 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Opýtajte sa umelej inteligencie od Amazonu kto je Pán Ježiš Kristus.

Keď vás za socializmu chceli odpočúvať, nainštalovali vám tajne do domu plošticu. Dnes si dobrovoľne kúpite zariadenie s príjemným ženským hlasom, ktorý sa ani netají tým, že vaše rozhovory zaznamenáva,

23.8.2019 v 10:03 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 252 | Diskuse
Počet článků 2262 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1768

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz