Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Létající objekty ve starověkém Římě?

18. 02. 2015 7:00:14
Je možné, aby se lidé ze starověkého Říma setkávali s neidentifikovatelnými létajícími objekty? Dělo se tak v průběhu celé historie a ani Řím není výjimkou.

Během té doby, co se zabývám archeoastronautikou, jsem nalezl celou řadu odkazů, že i ve starověkém Římě a jeho okolí se mohly vyskytovat neznámé létající objekty. Zde jsem vybral ty, podle mého názoru nejznámější případy odkazující na to, že se na tomto nebi cosi možná skutečně dělo.

Vrtulník ve Val Camonica?

V severní části této Itálie, v Lombardii, se nalézá rozsáhlé a velice zajímavé údolí. Jmenuje se Val Camonica a je známé především velkým množstvím skalních kreseb, jejichž stáří se datuje zhruba na 10-12000 let (Val Camonica). Ovšem, to co zachycují, se kolikrát nedá interpretovat jinak, než že se jedná o bytosti v helmě. Jinde je vidět něco, co by se zas dalo přirovnat k vrtulníku. A na dalších kresbách jsou zas podivné konstrukce, jež by s troškou dávky fantazie mohly představovat třeba kosmické moduly (viz též například zpráva expedice KPUFO Val Camonica 2005). A mnoho dalších zvláštních výjevů.

Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky

Podle spisovatele Petra Fiebaga by se možná mohlo někde pod zříceninami starého Říma objevit štítu podobný předmět, který se podle zdejší legendy v 8. století před naším letopočtem snesl z oblohy a který vyslal římský bůh Mars, otec Romula a Rema. Tehdejší Římané předmětu říkali „zbraň spadlá z nebes“ a k její poctě dokonce vystavěli i chrám. Jak upozornil jeho bratr Johanes Fiebag a kolega Andrew Thomas v knize „Záhady lidstva“, tak V Augustově paláci stojícím na Paltinu, jednom ze sedmi pahorků, na kterém byl založen Řím, se dokonce nalézá stará freska zobrazující útvar dosti podobný dnešní raketě. (je to freska, kterou znázorňuje následující obrázek na odkazu http://www.skenographia.cch.kcl.ac.uk/aug_rm_5/masscn01.jpg).

Zdroj: Fiebag P.: Tisíc a jeden omyl – zkostnatěné názory se začínají bortit v knížce Däniken E.: Druhá strana archeologie? Dialog, Liberec, 2012

O létání hovoří i římská mytologie. Tak například římský bůh Merkur, obdobně jako řecký Hermes, vlastnil okřídlené boty. Létala i bohyně Luna, obdoba Seléne. Letí pomalu a její vůz je tažený dvojspřežím, a to buď koňským, mezky nebo krávami.

Zdroj: wikipedie

Podle římských kronikářů se zde v té době vyskytovaly jakési létající štíty, kterým byl přisuzován nebeský původ. Nebeské štíty, tedy zbroj, která byla považována za božský či nebeský dar. Jeden z těchto štítů údajně spadl z nebe a jedenáct dalších bylo na příkaz Numy Pompilia zhotoveno podle jeho vzoru. Štíty, pokud víme, tak většinou byly kulaté, tedy diskovité. Jen tak mne napadá, zda to náhodou nemůže být nějaká pravzpomínka na nějakou dávnou havárii létajícího plavidla ve tvaru disku, jaké známe například z moderní doby v četných hlášení o havárii UFO

(Zdroj: Hausdorf H.: Když si bohové hrají na Boha, Brána, Praha 1997, Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky)

Rok 75 n.l.: Římská říše

Bylo vidět kámen, jak se valí ze skály. Pak však vyskočil do vzduchu, kde prý zůstal nějakou dobu a pak dopadl na zem.

(Zdroj: Patrovský V. : UFO stále záhadné, Radost 1991, Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky)

Patrovský se v téže kapitole jeho knížky zmiňuje o dalších zvláštních událostech, které se nám dochovaly ze starého Říma:

- V roce 42 před Kristem se prý nějaký objekt s velkým hlukem zvedl ze země a pak letěl oblohou.

- V roce 16 n.l. letělo v noci oblohou po okolí Říma silné světlo, které ozářilo celou oblohu.

- Událost se znovu opakovala v roce 41 n.l.

- V roce 163 za konsulů T. Graccha a Juventuse svítilo v noci Slunce v Capui.

- Událost se pak opakovala v roce 166 v Cassinum.

- V roce 213 byl na obloze spatřen oltář a na něm postava v bílém oděvu

(Zdroj: Patrovský V. : UFO stále záhadné, Radost 1991, Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky)

Další zajímavé zprávy uvádí ve své knize „Když si bohové hrají na Boha“ již zmíněný Hartwig Hausdorf:

- dle díla „Ab urbe contidita. Liber XII“ od Tita Livia se u Praeneste z nebe snesly žhnoucí lampy, u Arpi vysel na obloze štít, v noci svítily dva měsíce a na obloze se ukázaly přízračné lodě.

- Roku 100 před naším letopočtem pozorovali vyděšení Římané, jak hořící a jiskry sršící štít neuvěřitelně rychle letěl večerní oblohou ze západu na východ. (Plinius)

- Dle díla římského spisovatele Julia Obsequina (4. století po Kr.) proletěly roku 222 n.l. nad Rimini a dalšími místy tři tajuplné měsíce.

- Tentýž římský autor píše, že se roku 218 př. n.l. objevily na obloze přízračné lodě a v Amimternu se v dálce objevili tajuplní muži v třpytivých oděvech, kteří se však už dál nepřiblížili.

- Tentýž autor se zmiňuje o „třech sluncích“ na obloze nad Lanuviem roku 175 před naším letopočtem, které provázela řada hvězd

- (týž autor) Roku 91 př.n.l. přistála ve Spoletu zlatě zářící ohnivá koule. Když se zvětšila, odlepila se od země a vzlétla. Odletěla východním směrem a přitom tak zvětšila svůj objem, že zakryla i slunce.

Zdroj: Hausdorf H.: Když si bohové hrají na Boha, Brána, Praha, 1997

Zajímavé zprávy z doby Starověkého Říma jsem nalezl i v knížce Johna Spencera Encyklopedie UFO. Týkaly se roku 216 před naším letopočtem. Toho roku se prý objevovali na jeho nebi věci, které vypadaly jako lodě. Například na Sardinii a Sicílii následkem tohoto pozorování vzplály oštěpy a tyče v ruce. V Apri byl pozorován kulatý štít. A v Capui prý dokonce hořelo celé nebe a lidé tam viděli obrazy podobající se lodím.

Zdroj: Spencer J.: Encyklopedie UFO, Etna, Praha, 1994

Další jevy, které by se daly přiřadit k UFO, jsem nalezl v knize Michaela Hesemanna „Tajná věc UFO“. Kromě několika výše zmíněných zpráv se tu popisují i tyto případy:

- Historikové Julius Obsequenz a L. Orosius shodně tvrdí, že v roce 91 před naším letopočtem se při západu slunce hnala oblohou ohnivá koule a vydávala při tom strašlivý tón.

- po Césarově smrti v roce 44 před naším letopočtem byly prý viděni věci v podobě štítů a střel, které letí ze země k obloze.

Hesemann M.: Tajná věc UFO 1. díl, Etna, Praha, 1994

Další zajímavý jev jsem objevil v knize Reinharda Habecka 10000 let UFO. Jak známo, tak v roce 313 n.l. došlo oficiálnímu povolení křesťanství v Římské říši císařem Konstantinem Velikým. Tomu prý předcházel jeho vlastní zážitek z roku 212 našeho letopočtu. Když pochodoval v čele vojsk, tak v odpoledních hodinách spatřil u slunce sloup světla ve tvaru kříže. Jev je popisovaný i na wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Konstantin_I._Velik%C3%BD

Zdroj: Habeck R.: 100000 let UFO, Chvojkovo nakladatelství, Praha, 2001

Jak je vidět neznámé létající objekty, kterým dnes z nedostatku lepšího označení říkáme UFO, se běžně vyskytovaly už v nejstarších dobách. A jedna z nejvyspělejších starověkých civilizací, totiž ta římská, nebyla žádnou výjimkou. A není jistě ani bez zajímavosti, že i v tehdy existovali i lidé, kterým bychom dnes říkali „ufologové“. Mezi ně například patřil i jeden z nejznámějších římských filozofů Lucius Annaeus Seneca, který se pokusil podivný jev „létajících štítů“ nad římskou říší vysvětlit jako zhuštěný vzduch. Jak daleko byl od pravdy, to už nechám na čtenářích. Ale už jen toto je potvrzením toho, že se tam tehdy skutečně tyto záhadné objekty objevovaly.

Zdroj: uvedený u jednotlivých odstavců, dále: Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Související články:

Létající objekty ve starověkém Řecku?

Létající objekty ve starověkém Egyptě?

Beton. Že by technologie z dávnověku?

Že by další pyramidy, tentokrát v Itálii?

Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky

Archeoastronautické středomoří

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 18.2.2015 7:00 | karma článku: 18.01 | přečteno: 1565x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 301 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 723 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 398 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz