Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká byla sezóna kruhů v obilí v roce 1997?

8. 02. 2015 6:42:13
Rád bych nyní pokračoval i v připomenutí dřívějších sezón kruhů v obilí. Nyní přichází na řadu rok 1997.

V roce 1997 mi bylo 19 let a byl jsem tehdy tedy posledním rokem ještě teenagerem. V tomto roce jsem maturoval. A z hlediska záhad pro mne tento rok byl významný i tím, že jsem se také jsem se stal členem Klubu psychotroniky a UFO. A tak jsem se samozřejmě těšil i na léto, jaké nám přinese záhadné kruhy v obilí.

kasovice.jpgStejně jako v předešlém roce (viz Jaké byly kruhy v obilí roku 1996), jsem se svojí rodinou trávil dovolenou opět na Klatovsku, které v té době bylo hlavní českou oblastí výskytu tohoto fenoménu. Když jsem sem tehdy přijel, byl jsem trochu zklamaný, protože jsem dosud neslyšel o tom, že by tento rok měl být v okolí někde nějaký kruh v obilí. Jaké, ale bylo ale mé překvapení, když jsme v úterý 5. srpna 1997 jeli na výlet na Šumavu a kousek za Mokrosukami jsme zahlédli v dálce přes pole skutečný piktogram. Byla to vlastně velká spirála (v průměru měla 45 metrů) nalézající se na poli u obce Kašovice, proto se v tuto chvíli nedalo nic jiného dělat, museli jsme si piktogram jet prohlédnout zblízka. Nebyli jsme u něj první. Ještě před námi tam přijela jistá pražská rodina (alespoň podle státní poznávací značky jejich auta), a tak jsme se společně s nimi vydali k piktogramu. Přitom jsme tam neviděli žádnou pořádnou cestičku, kterou by tam mohli udělat případní padělatelé. Museli jsme si tedy poradit sami. A to tak, abychom co nejméně poničili právě vzrostlé obilí. Prošli jsme se celou spirálou kolem dokola a mamka si opět stěžovala že ji brní konečky prstů. Musím se přiznat, že na mě piktogram nezapůsobil tak pěkně, jako ty z předešlého roku. Ale jedno jsem tam ucítil i já. Najednou mi tam nebylo stoprocentně nejlépe. Začalo mi připadat, jako kdyby se se mnou začínala trošku prát nějaká chřipka či nachlazení.

zaluzi.jpgPotom jsme jeli do Sušice, na Javorník, do Stach a na Churáňov. A k večeru jsme se vraceli zpět. Tentokrát jsme jeli po silnici z Nezdic přes Albrechtice k Sušici. A co najednou nevidíme. Přímo před námi na poli nedaleko obce Záluží další kruh v obilí, tentokrát cca 20metrový obrazec tvořený kruhem a prstencem. Bylo vidět, že už ho někdo navštívil, protože k němu tentokrát již cestičky vedly. Vždyť to bylo také k večeru. Jakož to záhadolog a velký zájemce o tuto problematiku, jsem samozřejmě nemohl odolat a stejně jako dopoledne, jsem se šel podívat dovnitř. Jelikož jsem byl po výletu evidentně unaven, tento piktogram mě naopak toho od kašovického zas úplně očerstvil. A já si připadal najednou zcela fit. Vzpomněl jsem si přitom, jak o rok dříve psali v Magazínu 2000 o podobném obrazci u Prostějova, což byl též kruh z prstencem a prý údajně měl léčivé účinky. Připadalo mi to teda, jako by oba dva dnes navštívené obrazce byly proti sobě nějak opačně nabity. Této hypotéze nasvědčuje další fakt, že mojí mamku i zde brněla ruka. Tady jí však brněla levá. Na rozdíl u Kašovic, kde to prý byla pravá.

sucha.jpgByl to pro mne opravdu šťastný den, neboť jsem měl možnost spatřit dva piktogramy, o kterých jsem se nedozvěděl ze sdělovacích prostředků, ale z vlastní náhody. A tak jsem se mamky pro zajímavost zeptal, jestli to brnění cítí i v kempu, kde jsme byli ubytovaní (Valcha nedaleko Zavlekova). Co i kdyby tam se něco objevilo?. Odpověděla mi, že trošičku málo prý ano, jako kdyby ta zvláštní síla byla trochu i tam. Po týdnu, když jsme odjeli domů, co se nestalo. Od svého strýce, který tam měl poblíž chatu, jsem se dozvěděl, že kousek u Zavlekova, poblíž lomu u Suché se objevil další piktogram a docela pěkně složitý. Mne osobně nejvíc připomínal Budhu sedícího ve stúpě. Při této souvislosti jistě není též bez zajímavosti, že buddhistické stúpy byly v indickém prostoru chápány i jako symbol dopravního prostředku bohů nebo k bohům. Že by tedy odkaz na mimozemšťany? (viz Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru). I přes naše zážitky se sice v našem tisku čile diskutovalo mezi záhadology o pravosti či falsifikátu nových obrazců, ale my jsme poznali svoje.

A aby tomu nebylo málo, nebyla to jediná spirála této sezóny. Další spirála o rozměrech cca 38,5 metrů vznikla 14. srpna i Hlavňovic na Klatovsku. Další trojice kruhů o velikosti 6 metrů, 1,5 metrů a 1,7 metrů vznikly na přelomu července a srpna u Mlázov. Na Klatovsku tento rok vznikl ještě jeden, cca 17 metrový kruh v obilí u Zbynice.

Mě také například opět zaujaly podivné geometrické vztahy, které vznikly i s novými piktogramy. Kašovická spirála například byla na stejném poledníku jako útvar u Suché a zhruba na stejné rovnoběžce jako nemilkovský obrazec rok před tím. A pokud bychom spojili nemilkovský a zavlekovský agrosymbol na pravoúhlý trojúhelník, zjistili bychom, že v těsné blízkosti jeho se nalézá i mlázovský obrazec.

cc97.jpg

A samozřejmě to nebyly jediné obrazce tohoto roku. Celkem u nás v roce 1997 vznikly téměř čtyři desítky nejrůznějších obrazců v obilí! O tokavém to množství agrosymbolů si v posledních letech můžeme nechat jen zdát. A to se navíc tehdy ještě psalo, že jich je méně než v předešlých letech. Zajímavá například byla trojice agrosymbolů, která vznikla shodně 12. července pod legendami opředenou horou Blaník na Vlašimsku. U obce Kondrac vznikl šestimetrový kruh, u Krasovic též šestimetrový kruh a Dubu devítimetrový kruh. Všechny tyto tři obrazce se nalézaly i vaclavice.jpgrychnov.jpgna jedné přímce (viz Pěší túra magickým Podblanickem).

Z dalších oblastí ČR se agrosymboly hojně vyskytovaly i pod Orlickými horami. Připomeňme si například 28 metrový kruh u Solnice ze 17. června. Dále soustavu tří kruhů, tří trojúhelníků a kruhu s prstencem u Rychnova nad Kněžnou z 1. července. Také 24 metrový kruh u Provodova a čtyřicetimetrový panďulák u Václavic z konce července.

barbury.jpgA na závěr bych připomněl i několik známějších obrazců tohoto z Anglie. Už 6. května 1997 vznikl v řepce u Barbury Castle jakýsi kabalistický obrazec tvořený deseti propojených kruhů.

stoneh.jpgA další obrazce, kterými se tento rok nezapomenutelně zapsal do historie záhadných kruhů v obilí, byly fraktálové obrazce ve tvaru hvězd a sněhových vloček. Například poměrně složitá sněhová vločka ještě v zeleném obilí 9. června u proslulé pravěké památky Stonehenge (viz Mystéria Salisburské pláně).

silbury.jpgFraktálové hvězdy se dočkala další pravěká památka Silbury Hill poblíž Avebury (Avebury – místo zasvěcené záhadám). Vznikla 23. července.

milk.jpgA do třetice do byla fraktálová hvězda u bílého koně u Milk Hillu poblíž Alton Barnes (Po stopách obřích křídových postav). Ta vznikla 8. srpna 1997.

A jako cyklistu mne upoutal i obrazec ve tvaru kola z bicyklu, které vzniklo u Clay Hillu v noci ze 13. na 14. července 1997. clay.jpgByla to snad výzva tajuplných autorů tohoto jevu, abychom se více zaměřili na zdravou a ekologickou dopravu?

Tak to byla sezóna kruhů v obilí v roce 1997. Byla to sezóna zajímavá a na záhadné obrazce v obilí i bohatá.

Zdroj: http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm

http://www.cropcirclecenter.com

foto: http://cermak.libor.sweb.cz/kruhyvobili.htm

použitá mapa: www.mapy.cz

Související články:

1994: Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

1995: Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

1996: Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

2008: Kruhy v obilí - rok 2008

2009: Kruhy v obilí - rok 2009

2010: Kruhy v obilí - rok 2010

2011: Kruhy v obilí - rok 2011

2012: Kruhy v obilí - rok 2012

2013: Kruhy v obilí - rok 2013

2014: Kruhy v obilí - rok 2014

rubrika: agrosymbolová ohlédnutí

Autor: Libor Čermák | neděle 8.2.2015 6:42 | karma článku: 14.09 | přečteno: 640x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 540 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 459 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.78 | Přečteno: 6595 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 770 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 397 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 676 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.08 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz