Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká byla sezóna kruhů v obilí v roce 1997?

8. 02. 2015 6:42:13
Rád bych nyní pokračoval i v připomenutí dřívějších sezón kruhů v obilí. Nyní přichází na řadu rok 1997.

V roce 1997 mi bylo 19 let a byl jsem tehdy tedy posledním rokem ještě teenagerem. V tomto roce jsem maturoval. A z hlediska záhad pro mne tento rok byl významný i tím, že jsem se také jsem se stal členem Klubu psychotroniky a UFO. A tak jsem se samozřejmě těšil i na léto, jaké nám přinese záhadné kruhy v obilí.

kasovice.jpgStejně jako v předešlém roce (viz Jaké byly kruhy v obilí roku 1996), jsem se svojí rodinou trávil dovolenou opět na Klatovsku, které v té době bylo hlavní českou oblastí výskytu tohoto fenoménu. Když jsem sem tehdy přijel, byl jsem trochu zklamaný, protože jsem dosud neslyšel o tom, že by tento rok měl být v okolí někde nějaký kruh v obilí. Jaké, ale bylo ale mé překvapení, když jsme v úterý 5. srpna 1997 jeli na výlet na Šumavu a kousek za Mokrosukami jsme zahlédli v dálce přes pole skutečný piktogram. Byla to vlastně velká spirála (v průměru měla 45 metrů) nalézající se na poli u obce Kašovice, proto se v tuto chvíli nedalo nic jiného dělat, museli jsme si piktogram jet prohlédnout zblízka. Nebyli jsme u něj první. Ještě před námi tam přijela jistá pražská rodina (alespoň podle státní poznávací značky jejich auta), a tak jsme se společně s nimi vydali k piktogramu. Přitom jsme tam neviděli žádnou pořádnou cestičku, kterou by tam mohli udělat případní padělatelé. Museli jsme si tedy poradit sami. A to tak, abychom co nejméně poničili právě vzrostlé obilí. Prošli jsme se celou spirálou kolem dokola a mamka si opět stěžovala že ji brní konečky prstů. Musím se přiznat, že na mě piktogram nezapůsobil tak pěkně, jako ty z předešlého roku. Ale jedno jsem tam ucítil i já. Najednou mi tam nebylo stoprocentně nejlépe. Začalo mi připadat, jako kdyby se se mnou začínala trošku prát nějaká chřipka či nachlazení.

zaluzi.jpgPotom jsme jeli do Sušice, na Javorník, do Stach a na Churáňov. A k večeru jsme se vraceli zpět. Tentokrát jsme jeli po silnici z Nezdic přes Albrechtice k Sušici. A co najednou nevidíme. Přímo před námi na poli nedaleko obce Záluží další kruh v obilí, tentokrát cca 20metrový obrazec tvořený kruhem a prstencem. Bylo vidět, že už ho někdo navštívil, protože k němu tentokrát již cestičky vedly. Vždyť to bylo také k večeru. Jakož to záhadolog a velký zájemce o tuto problematiku, jsem samozřejmě nemohl odolat a stejně jako dopoledne, jsem se šel podívat dovnitř. Jelikož jsem byl po výletu evidentně unaven, tento piktogram mě naopak toho od kašovického zas úplně očerstvil. A já si připadal najednou zcela fit. Vzpomněl jsem si přitom, jak o rok dříve psali v Magazínu 2000 o podobném obrazci u Prostějova, což byl též kruh z prstencem a prý údajně měl léčivé účinky. Připadalo mi to teda, jako by oba dva dnes navštívené obrazce byly proti sobě nějak opačně nabity. Této hypotéze nasvědčuje další fakt, že mojí mamku i zde brněla ruka. Tady jí však brněla levá. Na rozdíl u Kašovic, kde to prý byla pravá.

sucha.jpgByl to pro mne opravdu šťastný den, neboť jsem měl možnost spatřit dva piktogramy, o kterých jsem se nedozvěděl ze sdělovacích prostředků, ale z vlastní náhody. A tak jsem se mamky pro zajímavost zeptal, jestli to brnění cítí i v kempu, kde jsme byli ubytovaní (Valcha nedaleko Zavlekova). Co i kdyby tam se něco objevilo?. Odpověděla mi, že trošičku málo prý ano, jako kdyby ta zvláštní síla byla trochu i tam. Po týdnu, když jsme odjeli domů, co se nestalo. Od svého strýce, který tam měl poblíž chatu, jsem se dozvěděl, že kousek u Zavlekova, poblíž lomu u Suché se objevil další piktogram a docela pěkně složitý. Mne osobně nejvíc připomínal Budhu sedícího ve stúpě. Při této souvislosti jistě není též bez zajímavosti, že buddhistické stúpy byly v indickém prostoru chápány i jako symbol dopravního prostředku bohů nebo k bohům. Že by tedy odkaz na mimozemšťany? (viz Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru). I přes naše zážitky se sice v našem tisku čile diskutovalo mezi záhadology o pravosti či falsifikátu nových obrazců, ale my jsme poznali svoje.

A aby tomu nebylo málo, nebyla to jediná spirála této sezóny. Další spirála o rozměrech cca 38,5 metrů vznikla 14. srpna i Hlavňovic na Klatovsku. Další trojice kruhů o velikosti 6 metrů, 1,5 metrů a 1,7 metrů vznikly na přelomu července a srpna u Mlázov. Na Klatovsku tento rok vznikl ještě jeden, cca 17 metrový kruh v obilí u Zbynice.

Mě také například opět zaujaly podivné geometrické vztahy, které vznikly i s novými piktogramy. Kašovická spirála například byla na stejném poledníku jako útvar u Suché a zhruba na stejné rovnoběžce jako nemilkovský obrazec rok před tím. A pokud bychom spojili nemilkovský a zavlekovský agrosymbol na pravoúhlý trojúhelník, zjistili bychom, že v těsné blízkosti jeho se nalézá i mlázovský obrazec.

cc97.jpg

A samozřejmě to nebyly jediné obrazce tohoto roku. Celkem u nás v roce 1997 vznikly téměř čtyři desítky nejrůznějších obrazců v obilí! O tokavém to množství agrosymbolů si v posledních letech můžeme nechat jen zdát. A to se navíc tehdy ještě psalo, že jich je méně než v předešlých letech. Zajímavá například byla trojice agrosymbolů, která vznikla shodně 12. července pod legendami opředenou horou Blaník na Vlašimsku. U obce Kondrac vznikl šestimetrový kruh, u Krasovic též šestimetrový kruh a Dubu devítimetrový kruh. Všechny tyto tři obrazce se nalézaly i vaclavice.jpgrychnov.jpgna jedné přímce (viz Pěší túra magickým Podblanickem).

Z dalších oblastí ČR se agrosymboly hojně vyskytovaly i pod Orlickými horami. Připomeňme si například 28 metrový kruh u Solnice ze 17. června. Dále soustavu tří kruhů, tří trojúhelníků a kruhu s prstencem u Rychnova nad Kněžnou z 1. července. Také 24 metrový kruh u Provodova a čtyřicetimetrový panďulák u Václavic z konce července.

barbury.jpgA na závěr bych připomněl i několik známějších obrazců tohoto z Anglie. Už 6. května 1997 vznikl v řepce u Barbury Castle jakýsi kabalistický obrazec tvořený deseti propojených kruhů.

stoneh.jpgA další obrazce, kterými se tento rok nezapomenutelně zapsal do historie záhadných kruhů v obilí, byly fraktálové obrazce ve tvaru hvězd a sněhových vloček. Například poměrně složitá sněhová vločka ještě v zeleném obilí 9. června u proslulé pravěké památky Stonehenge (viz Mystéria Salisburské pláně).

silbury.jpgFraktálové hvězdy se dočkala další pravěká památka Silbury Hill poblíž Avebury (Avebury – místo zasvěcené záhadám). Vznikla 23. července.

milk.jpgA do třetice do byla fraktálová hvězda u bílého koně u Milk Hillu poblíž Alton Barnes (Po stopách obřích křídových postav). Ta vznikla 8. srpna 1997.

A jako cyklistu mne upoutal i obrazec ve tvaru kola z bicyklu, které vzniklo u Clay Hillu v noci ze 13. na 14. července 1997. clay.jpgByla to snad výzva tajuplných autorů tohoto jevu, abychom se více zaměřili na zdravou a ekologickou dopravu?

Tak to byla sezóna kruhů v obilí v roce 1997. Byla to sezóna zajímavá a na záhadné obrazce v obilí i bohatá.

Zdroj: http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm

http://www.cropcirclecenter.com

foto: http://cermak.libor.sweb.cz/kruhyvobili.htm

použitá mapa: www.mapy.cz

Související články:

1994: Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

1995: Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

1996: Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

2008: Kruhy v obilí - rok 2008

2009: Kruhy v obilí - rok 2009

2010: Kruhy v obilí - rok 2010

2011: Kruhy v obilí - rok 2011

2012: Kruhy v obilí - rok 2012

2013: Kruhy v obilí - rok 2013

2014: Kruhy v obilí - rok 2014

rubrika: agrosymbolová ohlédnutí

Autor: Libor Čermák | neděle 8.2.2015 6:42 | karma článku: 14.09 | přečteno: 572x


Další články blogera

Libor Čermák

Méně známé údajné havárie UFO v USA

Roswell, Kingman, Kecksburg, Aztec, Aurora apod. To jsou případy amerických havárií UFO, se kterými se můžeme setkat v mnoha ufologických knížkách. Ale při svém blogerském zahádologickém putování státy USA jsem narazil na další.

25.2.2018 v 9:13 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 217 |

Libor Čermák

Jsou i v Česku nějaké pradávné podzemní mezikontinentální tunely?

O možnách pradávných mezikontinentálních tunelech se v poslední době mezi záhadology hodně diskutuje. Zda jsou i v Česku, nemám zprávu. Ale našel jsem tu velice zajímavé souvislosti, které s těmi tunely můžou mít dost společného.

24.2.2018 v 18:13 | Karma článku: 25.41 | Přečteno: 1760 |

Libor Čermák

Chystáte se do komunální politiky? A budovat nebo politikařit?

Pomalu se blíží volby do zastupitelstev obcí a městských částí. Možná i vy přemýšlíte o tom, že byste šli kandidovat. Ale, přátelé, ruku na srdce. Chcete jít do komunální politiky budovat vaše město? A nebo tam naopak politikařit?

23.2.2018 v 5:52 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 243 |

Libor Čermák

Egypt, země Panně Marii zaslíbená

Tak. A teď se řada muslimů určitě urazí, když prohlásím, že země, kterou ovládá jejich náboženství, je zaslíbená Panně Marii. Jenomže víte, že zde došlo k sérii zajímavých mariánských zjevení?

22.2.2018 v 9:00 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 314 |

Další články z rubriky Věda

Jita Splítková

Hledala počítačové brouky

Do pomyslné počítačové síně slávy patří mnoho osobností, jednou z nich je Grace Murray Hopper - matematička a programátorka.

25.2.2018 v 10:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Libor Čermák

Méně známé údajné havárie UFO v USA

Roswell, Kingman, Kecksburg, Aztec, Aurora apod. To jsou případy amerických havárií UFO, se kterými se můžeme setkat v mnoha ufologických knížkách. Ale při svém blogerském zahádologickém putování státy USA jsem narazil na další.

25.2.2018 v 9:13 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 217 |

Michal Kurfirst

Stín dokonalosti Apple aneb paradox, který přišel s finančním úspěchem firmy

S narůstajícím úspěchem iPhonu přišel Apple o největší přednost, jakou vždy měl - o "user friendly", uživatelskou jednoduchost. Nahradila ji jednoduchost vizuální a přístroje od Applu se najednou ovládají mnohem hůř než dřív.

24.2.2018 v 19:24 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 204 | Diskuse

Libor Čermák

Jsou i v Česku nějaké pradávné podzemní mezikontinentální tunely?

O možnách pradávných mezikontinentálních tunelech se v poslední době mezi záhadology hodně diskutuje. Zda jsou i v Česku, nemám zprávu. Ale našel jsem tu velice zajímavé souvislosti, které s těmi tunely můžou mít dost společného.

24.2.2018 v 18:13 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 1760 |

Michal Grešlik

Záchrana jeleňa, alebo hromada pokrytectva a nevedomosti.

Rozhodol som sa napísať tento blog z dôvodu, že hromada ľudí, ktorá spisuje petície vôbec netuší, o čom je vlastne reč. Alebo zase o vlkoch a mýtoch...

24.2.2018 v 0:38 | Karma článku: 28.59 | Přečteno: 1221 | Diskuse
Počet článků 1771 Celková karma 22.44 Průměrná čtenost 1767

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.