Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Avebury – místo zasvěcené záhadám

Znáte na naší planetě nějaké místo, kde se snoubí mystéria dávných časů s mystériemi současnosti? Já ano. Mám na mysli malou vesničku na anglickém venkově, jejíž jméno zná snad každý, kdo se záhadami alespoň trošku zabývá - Avebury.

Nalézáme se v hrabství Wiltshire, zhruba 120 kilometrů západně od Londýna. Uprostřed

nekonečných lánů polí a zelených plání nás pozdraví malebná vesnička z názvem Avebury. A právě sem každý rok míří tisíce návštěvníků, aby si prohlédli jedinečnou lokalitu, jaká nemá na celém světě obdoby. Jistě není od věci, že to, co zde můžeme spatřit je zapsáno i na seznamu kulturního dědictví památek UNESCO. Jsou to mohutné megalitické památky, jakých jinde moc není. A tady by se navíc mohlo říci, že jich zde je možná nejvíce i na čtvereční kilometr. A co ty mystéria současnosti? Tím je myšleno co? No, to je druhá věc, kvůli které sem proudí ty tisíce návštěvníků. Ony totiž pole v okolí této malebné obce jsou již nejméně od 70 let minulého století navštěvovány zvláštním fenoménem – obilnými agrosymboly, jejichž původ a smysl se zatím nikomu nepodařilo rozluštit. A vše je to celé navíc propojeno i jakýmisi posvátnými geometrickými souvislostmi. Ale o tom dále.

Geometrické souvislosti

Slyšeli jste někdy o tzv. linii sv. Michaela? Pokud ne, tak vězte, že je to dlouhá linie vedoucí z Cornwallu do Hoptonu a leží na ní kromě řady kostelů či hradů také pahorek Tor Hill u Glastonbury a také právě naše zmíněné Avebury. Tato linie je zvláštní ještě něčím. Směřuje totiž ve směru východu Slunce o 1. květnu, nebo-li o keltském svátku Beltine. Není bez zajímavosti, že podobnou linii máme i u nás v Čechách. Ve stejném směru vede totiž i linie Vladař (významné pravěké hradiště) – Kounovské řady – klobucký menhir – hora Říp – Kokořínsko. Ale vraťme se zpět do Anglie. Podíváme-li se na uspořádání pravěkých památek v okolí Avebury, všimněme si, že tři z hlavních bodů jsou rozmístěny ve tvaru jakéhosi rovnostranného trojúhelníku. 

 Kamenný kruh

První vrchol našeho trojúhelníku leží v kamenném kruhu v Avebury. Tento kamenný kruh o průměru zhruba 348 metrů, jenž původně tvořil 98 mnohatunových stojících kamenů a značná část se jich dochovala až dodnes, vlastně obepíná značnou část této vesnice. Celé to ještě obklopuje hluboký příkop.  Myslím si, že nejsem daleko od pravdy, když řeknu, že se jedná o jeden z největších kamenných kruhů na světě. Tady  na googlemapě se můžete podívat i na satelitní mapu této památky.   Pravděpodobně jde o prastarou svatyni snad ještě starší než známější Stonehenge, jejíž stáří se datuje až k 2500 let před naším letopočtem. Původně se skládal z velkého obvodového kruhu a ze dvou menších kruhů uvnitř. Zřejmě k němu patřily i tzv. kamenné cesty, tvořené opět stojícími kameny. Nejznámější jsou Kennet Avenue a Beckhampton Avenue. Jinak kamenný kruh v Avebury se dá bez problému navštívit, aniž by se muselo platit vstupné. Otevřete si vrátka a pokud se nebojíte pasoucích se koz a ovcí, můžete se zde bez obav procházet či dokonce dotýkat stojících kamenů. A jak jsem se již zmínil, tak tento kamenný kruh je v posledních letech často navštěvován záhadnými tvůrci kruhů v obilí.  Asi nejznámějšími agrosymboly je Pavučina z roku 1994 (viz foto pí. Prigleyové: odkaz: (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1994/uk1994cg.shtml#pic2) nebo Sluneční soustava z loňského roku (http://www.lucypringle.co.uk/photos/2008/uk2008bf.shtml#pic2)  

Longstones

Druhým vrcholem našeho trojúhelníku jsou tzv.

Longstones, tedy dva kameny, nalézající se cca nec. 1,5 kilometrů západně od Avebury. Pravděpodobně se jedná o zbytek tzv. Beckhampton Avenue. Říká se jim Adam a Eva, ale kusy jsou to opravdu znamenité. Větší Adam váží až 62 tun! A i v okolí těchto kamenů se objevují záhadné symboly v obilí, jako třeba tento z roku 2002 http://www.lucypringle.co.uk/photos/2002/uk2002af.shtml#pic2

Silbury Hill

Třetím, zbývajícím vrcholem našeho trojúhelníku není nic menšího, než pahorek Silbury Hill.Pahorek vznikl někdy kolem 2500 let před naším letopočtem, avšak jeho pravý účel zůstává záhadou. Nikdy se tu žádná mrtvola nenašla, jen se tu mlčky tyčí do výšky cca 40 metrů a je tak jedním z nejvyšších umělých pahorků tohoto druhu v Evropě a možná i na světě. Vylézt se na něj ale nedá. Celý je oplocený a sledovat ho lze jen z dálky. Například z nedalekého automobilového parkoviště. A nebo tady na googlemapě. Každoročně se i kolem něj vyskytují i kruhy v obilí. Pro příklad uveďme tento fraktál z roku 1997 ve tvaru Kochovy sněhové vločky (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1997/uk1997bw.shtml#pic2 ) nebo tento fraktál z roku 1999 ve tvaru čtyřcípé hvězdy (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1999/uk1999dp.shtml#pic3

West Kennet Long Barrow

Opustíme sice tento magický trojúhelník, ale i mimo něj se nalézají velice zajímavé pravěké stavby. Asi půl kilometru jižně od Silbury Hill se nahoře v kopcích nalézá West Kennet Long Barrow. Řekl bych, že tato stavba je v této oblasti tak trochu ve stínu známějšího kamenného kruhu Avebury nebo mystické hory Silbury Hill, ale myslím si, že je to stavba neméně zajímavá. Kdyby se něco takového nalézalo na území naší republiky jistě by se o tom zmiňovali všechny možné průvodce. Tak tomu je samozřejmě i zde. Jedná se o nejlépe zachovalou anglickou mohylu, jež pochází z let cca 3500 let před naším letopočtem. Je to tedy ještě o tisíc let starší dílo než Avebury či Silbury Hill. Na délku měří 104 metrů a na šířku 23 metrů. Je zde dokonce několikametrový otvor, do kterého lze vstoupit a prohlédnout si vnitřek. Jeho střechu tvoří gigantické kameny, jenž vytváří jakési překlady. Ví se, že pochází ze stejného lomu jako kameny ze Stonehenge.A aby tomu nebylo málo i vlastní vchod je chráněný obrovskými pískovcovými menhiry. Při průzkumu zde prý bylo nalezeno celkem 50 koster. Tyto a další exponáty si lze prohlédnout v muzeu a galerii hrabství Wiltshire v městě Devizes. A kruhy v obilí? Nemusíme opět chodit nijak daleko. Tato perspektivní kresba http://www.lucypringle.co.uk/photos/2007/uk2007au.shtml#pic2 vznikla v roce 2007 a tato dvojspirála http://www.lucypringle.co.uk/photos/2008/uk2008ai.shtml#pic2  v roce loňském.  

 Další zajímavé stavby

Zhruba 2 km severně od Avebury se nalézá další významná památka této oblasti. Je to neolitická osada na pahorku Windmill Hill. Její příkop ohraničuje území o rozloze 8,5 hektaru. Pochází z doby kolem 4000 let před naším letopočtem a je to tak jeden z nejstarších osídlených míst v této oblasti. Pokud bychom jeli od Silbury Hill směrem na Marlborough, tak zhruba po dvou kilometrech bychom narazili na další zajímavé místo, a to svatyně The Sanctuary. Vznikla zhruba 3000 let před naším letopočtem a skládala se z několika soustředných kruhů. Moc z ni bohužel nezbylo, ale i přesto je otevřená pro veřejnost. Kromě toho se v celé oblasti nalézá plno dalších méně patrných i zaniklých pravěkých staveb, takže tato oblast je dávnou minulostí jen protkána. 

A co závěrem?

Pokud se někdy rozhodnete navštívit Velkou Británii, tak byste určitě tento tajuplný a posvátnou geometrií protkaný kraj neměli vynechat, ono totiž ponoření do tajuplné mystiky nikomu neškodí. Naopak. Člověk alespoň přijde na jiné myšlenky a při poznání, že ne všechno je úplně vysvětlené, začne mít pocit, že je pořád ještě co zkoumat a že je pořád ještě na co hledat odpovědi. 

Libor Čermák

 Zdroje: anglická wikipedie

Hesseman M.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

http://cermak.libor.sweb.cz/anglie08/index.htm 

 foto: Libor Čermák, anglická wikipedie

Autor: Libor Čermák | středa 18.3.2009 15:57 | karma článku: 30,64 | přečteno: 10355x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 598x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 387x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1199x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 536x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,76 | Přečteno: 1629x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,07 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám