Je vesmír plný vody?

Voda, jak známo, je důležitá pro vznik života. A je jí ve vesmíru skutečně tak málo, aby bylo pravděpodobné, že tady na Zemi jsme jediný ostrov života ve vesmíru? 

Pokud bych byl zapřísáhlým odpůrcem existence mimozemského života, asi by každý objev většího množství vody ve vesmíru byla pro mne velice nepříjemná zpráva. To proto, že voda je základním předpokladem pro vznik života. Odhaduje se, že jen na naší planetě se nalézá 1,4 miliard kilometrů krychlových vody. Zhruba 97 procent tohoto množství se nalézá v oceánech, zbytek je sladká voda, podpovrchová voda a voda obsažená v atmosféře. Protože se naše planeta pohybuje v zóně života Slunce, může zde být kapalném stavu, a tak zde může probíhat i známý vodní koloběh. To vše je potřeba ke vzniku života. Rád bych se v tomto článku zamyslel, zda je takovéto množství vody skutečně rekord ve sluneční soustavě. Je tedy voda skutečně tak vzácná, aby ten celý náš nekonečný vesmír byl tak životapustý, jak se nám snaží namluvit někteří osamocenionisté, aneb ti, co věří v naše vesmírné osamocení? Při prvním zkoumání stavu vody na jiných tělesech sluneční soustavy, však musíme přiznat, že tak jednoduché to s tou vzácností vody není. Tak se tedy pojďme podívat na výskyt vody na některých tělesech ve sluneční soustavě.

Cereshttp://liborcermak.blog.idnes.cz/c/393939/Je-pas-asteroidu-zaniklou-planetou.html)

Europa

http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/388228/Pojdme-vyslat-EuroCuriosity-k-Jupiteru.html

Ganyméd

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/92528-nasa-zverejnila-novy-objev-o-mimozemskem-zivote

Callisto

http://cs.wikipedia.org/wiki/Callisto)

Titan

Voda se ve sluneční soustavě nalézá i na celé řadě dalších těles. Například na Saturnově měsíci Enceladu, na Marsu a nedávno bylo objeveno, že v menším množství i na Měsíci a zřejmě i na dalších měsících ve sluneční soustavě. Značné množství ledu je i v na tělesech v Kuiperově pásu, například takové Pluto se pravděpodobně skládá z 30 - 50 procent z vodního ledu (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Pluto_%28trpasli%C4%8D%C3%AD_planeta%29). A něco podobného zřejmě bude platit i o dalších transneptunických tělesech. A led a sníh také v sobě nesou i komety.

Takže, když se nad tím zamyslíme, vyjde nám jedno. I když pravděpodobně ještě neznáme, kolik přesně obsahuje to, či které těleso vody, není výskyt této životadárné sloučeniny ve sluneční soustavě nic ojedinělého. Spíš se dá říci, že celkové množství vody zde na Zeměkouli je jen malé procento z celkového množství tohoto materiálu, jaký se ve sluneční soustavě nalézá. A něco podobného samozřejmě bude platit i jinde ve vesmíru. Takže milí příznivci našeho vesmírného osamocení. Skutečně ještě máte pocit, že vody je ve vesmíru tak málo, že by nestačila na vznik života jinde ve vesmíru?

 

Zdroje: uvedené u jednotlivých odstavců

Obrázky: wikipedie

Související články:

Objeven sourozenec našeho Slunce

Kde by byl ve vesmíru možný život?

Je pás asteroidů zaniklou planetou?

Pojďme vyslat „EuroCuriosity“ k Jupiteru

Po stopách životonosných meteoritů

Kde všude hledat život ve sluneční soustavě?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | úterý 8.7.2014 6:18 | karma článku: 16,76 | přečteno: 1170x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88