Objeven sourozenec našeho Slunce

15. 05. 2014 10:17:00
Se záplavou událostí téměř zapadla zpráva o zajímavém vědeckém objevu. Byl identifikován sourozenec našeho Slunce. Tento objev má velice důležitý vztah i k případnému objevu života ve vesmíru.
Hvězdokupa Plejády. Nějak takto vzniklo před 4,5 mld let i naše Slunce
Hvězdokupa Plejády. Nějak takto vzniklo před 4,5 mld let i naše Sluncewikipedie

Každý, kdo se zajímá o vesmír a vývoj hvězd, ví, že hvězdy vznikají v mlhovinách. A co je nejzajímavější, nevznikají tam nijak ojediněle, ale ve větším množstvím. Ze zde vzniklých hvězd se tak nejprve vytvoří otevřené hvězdokupy a i tyto hvězdy se časem rozptýlí mezi ostatní. Nejznámějším příkladem takové hvězdné školky jsou ve vzdálenosti 380 světelných let Plejády. Jedná se o mladé horké hvězdy, které se stále ještě drží pohromadě, ovšem během příštích miliónů let se i ony rozejdou do různých částí galaxie. I když my zde můžeme pouhým okem vidět kolem sedmi hvězd, ve skutečnosti jich je zde kolem tisícovky.

A podobným způsobem vzniklo i naše Slunce, a to třeba i v mnohem větší mlhovině, než Plejády. Ale kde byla jeho hvězdná porodnice? Nevíme. Víme jen to, že za dobu své existence už Slunce i s celou naší soustavou obkroužilo jádro naší galaxie asi osmnáctkrát až dvacetkrát. Dokázali bychom však mezi ostatními hvězdami nalézt nějakého skutečného hvězdného sourozence? Dokázali bychom to v případě, že bychom zjistili, že se jedná o hvězdu podobnou našemu Slunci, stejně starou jako Slunce a protože vznikala ze stejné mlhoviny, měla by mít i obdobné chemické složení.

Jaké hvězdy asi jsou sourozenci našeho Slunce? To se ptám snad od té doby, co se zajímám o vesmír. Je to snad Alfa Centauri? Jedná se o Slunci nejbližší hvězdný systém (4,3 světelných let), který se skládá ze dvou Slunci podobných hvězd (viz Objevena exoplaneta u Alfy Centauri). Z toho důvodu by bylo poměrně pravděpodobné, že by to mohli být sourozenci. Jenomže, zatímco stáří Slunce je 4,5 miliardy let, tak stáří obou hlavních složek Alfy Centauri je 6,5 miliard let. Takže se o jeho sourozence nejedná.

Co třeba v pořadí druhá nejbližší hvězda podobná našemu Slunci, Tau Ceti (12 světelných let)? I jejími planetami jsem se zabýval v článku „Předvánoční příděl obyvatelných planet“. Také se jedná o žlutou hvězdu spektrálního typu G. Jenomže i ta je také podstatně starší.

A tak přejdeme k dalším hvězdám. Na internetu i v odborné literatuře se lze dočíst, že dvojníkem našeho Slunce je hvězda Asterion, vzdálená 27 světelných let v souhvězdí Honících psů. Že by? Jenomže i tato hvězda je starší. Proto Asterion asi sourozencem našeho Slunce také nebude. Tak, kde se tedy nalézá jeho nejbližší hvězdný bráška?

Vědcům pod vedením Ivanem Ramirezem z texaské univerzity se teď podařilo jednoho pravděpodobného hvězdného sourozence našeho Slunce objevit. Jmenuje se HD 162826. Je to stejně stará hvězda jako naše Slunce, je jen zhruba o 15 procent větší a má o něco málo vyšší povrchovou teplotu. Obsahuje však stejné množství vzácných prvků ytria a barya, které dokazují, že tato hvězda s naším Sluncem skutečně mohly vznikat ve stejné mlhovině.

Pro nás, koho zajímá existence života ve vesmíru, to má ještě jeden význam. Protože tyto hvězdy vznikaly ve stejné mlhovině a tady ze stejného materiálu, mohl by na její případné planetě vzniknout život na podobných základech, jako u nás na Zemi. To, zda se zde nalézají naši skuteční bráškové, v první řadě záleží na tom, zda se v její obyvatelné oblasti vyskytují planety podobné Zemi. Zatím víme jen to, že hvězda nemá kolem sebe žádné horké Jupitery, tedy obří plynné planety obíhající v těsné blízkosti hvězdy. Ale přítomnost jiných druhů planet zde není vůbec vyloučena. Proto bych se chtěl velice tímto článkem přimluvit za to, aby vědci učinili i výzkum exoplanet této hvězdy. Vždyť právě zde by se mohl nacházet i nám podobný život.

Použité zdroje:

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/astronomove-identifikovali-sourozence-slunce_306708.html#.U3Rit3bqhf9

http://cs.wikipedia.org/wiki/Plej%C3%A1dy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alfa_Centauri

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tau_Ceti

http://cs.wikipedia.org/wiki/Asterion

Související články v rubrice: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 15.5.2014 10:17 | karma článku: 26.25 | přečteno: 2528x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 124 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...