Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pěší túra po stopách brdského vládce Fabiána

Příjemné nedělní počasí mne opět vylákalo do přírody. Tentokrát jsem se rozhodl pro pěší túru po brdském vrcholu Plešivec a dalších, které spojuje pověst o brdském vládci zvaného Fabián.

A tak jsem vlakem dorazil do Lochovic, kde jsem tuto svojí túru započal. První zmínka o této obci je z roku 1318 (vláda Jana Lucemburského). Nalézá se tady například renesanční zámek, který byl později barokně a rokokově přestavěn.

A také kostel sv. Ondřeje neurčitého slohu z roku 1654.

Když jsem se tu prošel, nastoupil jsem na červenou turistickou značku a namířil si to po ní k pověstmi opředenému vrcholu Plešivec.

A tak jsem nejprve přesel zdejší říčku Litavku, až jsem se dostal k úpatí Plešivce.

Co velice obdivuji, to je jarní les, který hraje množstvím odstínů zelené barvy. Tady je možné potkat snad všechny možné lesní stromy, na které si člověk vzpomene. Smrky, borovice a modříny z jehličnatých stromů nebo břízy, duby či buky z listnatých stromů. A další. A takovým lesem jsem teď právě stoupal do kopce.

Kdo se stejně jako já nezalekne dlouhého stoupání, dostane se do Fabiánovy zahrádky. Toto místo ohraničené kamennými stěnami je pojmenováno podle legendárního brdského „krakonoše“.  Toho záměrně píši s malým písmenem, protože má své vlastní jméno, a to Fabián, jemuž se též říkalo Babí Jan. Původně to prý byl jakýsi rytíř, kterého zaklela opuštěná milenka, čarodějnice v lesního ducha. A tak se Fabián stal ochráncem všech okolních kopců. Prý je to tlustý vousatý mužík v mysliveckém šatě ze stromové kůry a šišek. Svým houkáním sice děsí lidi, ale jinak jim nijak neškodí. Spíš naopak, je to ochránce zdejších hor. Ve Fabiánově zahrádce jsou dnes dvě mohutné ohniště trampů, kterých je tady na Plešivci nespočet.

Kolem zdejších skal a kamenů jsem pokračoval dál.

Až jsem došel na samotný vrchol Plešivce, do výšky 654 metrů nad mořem. Byl jsem tu už jednou, a to před lety, v roce 2006. Tehdy jsem sem šel z Jinců a odtud do Hostomic.  Tak na mne tenkrát Plešivec zapůsobil, že jsem tomuto předešlému zdejšímu výletu věnoval jeden z mých prvních článků na blogu, když jsem si ho tady v roce 2008 založil. (viz  Mystická hora v Brdech)

Říká se tu Čertova kazatelna. To proto, že se tu vypráví pověst, že zde jednou ďábel proměnil výstavné město ve skály a suť. Může být na této pověsti něco pravdivého? Tady skutečně v dávných dobách výstavné město doopravdy existovalo! Sice ne takové, jako my si pod tímto pojmem představujeme, ale trošku jiné. V pravěku počínaje minimálně rokem 8000 před naším letopočtem je už zde doloženo osídlení. Mimochodem bylo to v té samé době, kdy se na jihovýchodě Turecka formovala nejstarší známá vyspělejší civilizace, kterou jsem se zabýval například v článku „Slyšeli jste už o Göbekli Tepe?“. Zkrátka a dobře v tom samém období, kterému se říká „neolitická revoluce“, se už něco dělo i zde na Plešivci. Od šestého do druhého tisíciletí před naším letopočtem bylo osídleno hlavně okolí Plešivce a tehdejší lid tento vrchol navštěvoval především z rituálních důvodů. Uctívali se tu bohové, právě jako tomu bylo na Olympu. Ale pak přišla pozdní doba bronzová a vše najednou bylo úplně jinak. Bylo zde vybudováno hradiště obehnané mohutnými kamennými valy. Celková plocha hradiště byla 60 hektarů a bylo jedno z největších ve Střední Evropě. Tady bylo provozováno především kovolitectví, kdy se zde z cínu a mědi vyráběl bronz. Kromě toho se zde i nadále uctívala tehdejší božstva a také uzavírali nejrůznější obchody. Nálezy jsou tu i z mladších dob, zejména z doby železné (Keltové), též z doby 5.-6. století (stěhování národů) a i ze středověku. Ale to už tak významné nejsou. Ale i tak se ptám, jak mohli naši nedávní předkové vědět o tom, že tu v ještě dávnějších dobách bylo poměrně významné město, které zaniklo? A to, aniž by disponovali vymoženostmi současné archeologie?

S dalších pověstí se zmiňme ještě o drakovi, který sem má přilétat z kopce Koníček. A též toto místo mělo sloužit i jako shromaždiště brdských čarodějnic, které zde pořádali svoje slety.  

Je to místo naprosto fantastické, a tak jsem fotografoval a z fotografií jsem udělal speciální fotoblog s názvem „Čertova kazatelna na Plešivci“.

Když jsem si to tu prohlédl, rozhodl jsem se, že se podívám k dalšímu zajímavému plešiveckému místu. Tím je Smaragdové jezírko vzniklé zatopením menšího lomu. Musí se však k němu sestoupit z kopce po cca 1,5 km dlouhé cestě. I k němu se váže jedna z místních pověstí. Prý se sem chodí koupat hadí královna z nedalekých Krkavčích skal, která se občas proměňuje v pannu.

Kousek od jezírka jsem nalezl opuštěné tábořiště trampů.

Kde se zde přesně nachází, to k úctě ke zdejším trampům, kteří ho postavili, říkat nebudu. Alespoň se mi tu povedla na samospoušť udělat fotografie sebe samotného jako trampa.

Pak jsem vystoupal zpět na vrchol Plešivce a poté pokračoval dolů po červené turistické značce.To proto, že jsem si chtěl vyfotografovat i jedno z kamenných moří, kterých je tu nespočet. Například toto se tu nalézá poblíž červené turistické značky.

Ale to není všechno. Nedaleko za ním se nalézá další odbočka, která mne dovedla ke známému plešiveckému viklanu. Leží se na jižním úbočí Plešivce. Je to křemencový balvan pocházející z prvohor, z období ordoviku. Přesto, že se dříve skutečně viklal, tak dnes se s ním už bohužel neviklat nedá. Kdysi do něj udeřil blesk a ten oddělil jeden z jeho čepů. Stará pověst říká, že před dávnými časy tu žili dva obři (viz můj článek Mají pověsti o obrech reálný základ?). Jeden na Plešivci a druhý v Komorsku. Když Plešivecký obr unesl tomu komorskému dceru, ztrhla se mezi nimi válka. Obři mezi sebou házeli kameny a jedním z těchto padlých kamenů je prý i tento viklan. Podle další pověsti se v době, kdy se ještě kolébal, tak se s ním prý dala zjistit věrnost či nevěra ženy. Nevěrnici se prý kolébal. A také je docela možné, že v dávných dobách sloužil i jako obětní místo.

V každém případě mysticky působí i dnes, neboť tu lidé v jeho okolí stavějí kamenné mohylky, kamenné mužíky a další kamenné stavby nejrůznějších tvarů. A tak jsem i z fotek, zde pořízených udělal další fotoblog, a to s názvem „Plešivecký viklan“.

Bylo poledne kolem půl jedné. Avšak žádná restaurace se zde nenachází. A tak jsem si tu vzal k obědu alespoň plněnou bagetu, kterou jsem si ráno koupil na pražském hlavním nádraží. Pak už musím pokračovat dál. Mám před sebou ještě docela dlouhou cestu, která by mne měla dovést až na nádraží do Osova. Vlak odtamtud jede pět minut před šestou hodinou odpoledne. Jenom, abych to stihnul. Ale stihnout bych to měl. Přesně před rokem, jsem v tomto kraji byl také – viz „Ze Žebráku po magických místech Berounska“. V půl jedné jsem tehdy vycházel z restaurace z Žebráku. A z toho je to do Osova podstatně dál. A také jsem to stihl. Ale teď jdu výrazněji kopcovitější krajinou s o dost větším převýšením.

Pokračoval jsem tedy dál po červené značce a přitom potkal jednu ze zdejších studánek. Toto je studánka u Eliščiny cesty. Plešivec je vůbec pověstný celou řadou studánek. Nejvíce jich je zřejmě podél cesty z Plešivce na Běšín (Fabiánův pramen, Křížový pramen, Studánka pod Plešivcem), ale tam teď nejdu. Tam tudy jsem šel tenkrát (viz Mystická hora v Brdech).

Přešel jsem v Klínku hlavní silnici a odbočil jsem na asfaltku, která po asi tři kilometry půdorysně absolutně rovná, bez jediné zatáčky.

Vůně lesa a čerstvě posekaného dřeva, to je další zážitek, který mne táhne do lesů. A to přesně bylo tady.

Přešel jsem Křížatky, až jsem dorazil na rozcestí Komorsko. Už jsem se o něm zmiňoval v souvislosti s obry. Pomník z řady kamenů tu připomíná zaniklou stejnojmennou vesnici, která se v těchto místech nalézala ve středověku a která v 15. století zcela vyhořela.

Kromě toho je tu i hezká křižovatka, u které mne napadlo, že by se určitě líbila i králům z pohádky „Šíleně smutná princezna“, kteří v podobně tvarované chodbě vyjednávali o válce a míru.

Podél této cesty nalézám i takovéto lesní jezírko, které mi sice v malém, ale trochu připomíná jezera na Šumavě.

A tak jsem se dostal na rozcestí Pod Provazcem. Tady jsem opět z červené turistické značky opět odbočil. Vydal jsem se po silnici ve směru na rozcestí Velká Baba. Proč? Když jsem se vydal brdskými kopci po stopách zdejšího ducha Fabiána, nemohl jsem přeci vynechat vrchol Velká Baba (615 metrů nad mořem). Tady měl totiž Fabián svůj hrad. Když ho zde proklela jeho milenka, čarodějnice, hrad během jedné bouřlivé noci zmizel. Zbylo tu jen Fabiánovo lože, zvláštní skála. A tak jsem se k ní vydal. Říká se také, že tento skalní útvar inspiroval K.J. Erbena k napsání balady Záhořovo lože z Kytice (viz http://cs.wikisource.org/wiki/Kytice_z_pov%C4%9Bst%C3%AD_n%C3%A1rodn%C3%ADch/Z%C3%A1ho%C5%99ovo_lo%C5%BEe)

Vrátil jsem se zpět na rozcestí Pod Provazcem a pokračoval na vrchol Kuchyňka (636 metrů nad mořem). Je to přírodní rezervace suťového vrchu s charakteristickými druhy květin a zvířat.

Vyfotografoval jsem si tu i tento malý smrček se světlezelenými mladými výhonky. Teď na jaře jsou smrčky díky nim nádherně dvojbarevné.

A tak jsem se dostal do dalšího z mých dnešních cílů na Studený vrch. Zde byla v roce 1942 postavená kamenná šestiboká měřičská věž, sloužící ke geodetickým účelům. Avšak v posledních letech byla předělána na skutečnou rozhlednu, a tedy i zajímavý turistický cíl.

Vstupné je dobrovolné. A pak už jsem začal stoupat po příkrých dřevěných schodištích, až jsem se dostal až nahoru, na vyhlídkovou plošinu.

Je odtud vidět například Plešivec, Karlštejn a další zajímavá místa v okolí. Když jsem slezl dolů, koupil jsem si zde ještě opečenou klobásu, kterou tady pečou přímo na ohni. A tak jsem se tu rovnou i na večeřel.  Mimochodem, opět je tu připomínán i několikrát již zmíněný Fabián. Tady se k němu váže pověst o uhlíři a jeho neposlušném synovi, který mu chodil pytlačit do lesa. Fabiánovi se to samozřejmě nelíbilo, a tak jim za to zhasínal milíře. To prý trvalo tak dlouho, až se uhlíři odstěhovali pryč. No vida, takže kromě brdského krakonoše tu máme i brdského Trautenberka.

A kromě toho jsem se tu dozvěděl ještě další pověst, která se tu říká. A to je to, že prý Fabián žije na střídačku po sedm let mimo náš svět a pak dalších sedm let zde. A vždy, když je zde, přináší do Brd radost a lidé jsou tu šťastní. Mě osobně tento cyklus připomíná ještě něco. Biblických sedm let hojnosti a sedm let hladu. Měli snad naši předkové vysledovanou jakousi zákonitost ekonomických cyklů? Když se nad tím zamyslíme, platí to vlastně až dodnes. Kdy že to začala současná hospodářská krize? Zhruba kolem roku 2008, které předcházelo od roku 2001 zhruba sedm let hojnosti. A teď počítejte se mnou léta současné hospodářské krize: 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 a sedmý rok tohoto cyklu je 2014. Zkrátka a dobře už by tedy těchto současných „sedm let hladu“ mělo být teoreticky u konce. A skutečně, už to i začíná být trošku optimističtější. Chystá se snad Fabián opět vracet do Brd?

Zde jsem si všiml, že mi vlak odjíždí cca za hodinu. A já to mám do Osova ještě nějakých pět kilometrů! Vzhledem k mojí celodenní únavě nevím, nevím, jak to stihnu. Nedá se nic dělat, musím chtě, nechtě svůj krok trochu zrychlit. Červená turistická značka mne dovedla až pod vrchol Hradec. Na tomto kopci se nacházejí zbytky opevněného hradiště. Pověst říká, že je v něm ukryt zlatý poklad hlídaný bělovlasým starcem. Spatřit ho je možné jen na Velký pátek (viz Kde se o Velikonocích otvírají poklady?). A podle další pověsti zde v dávných dobách měli sídlit i obři (viz Mají pověsti o obrech reálný základ?). Já jsem tu dorazil na rozcestí u hájovny Jelení Palouky. Tady jsem odbočil na žlutou turistickou značku a svižným krokem jsem si to zamířil lesem po cestě dolů.

A tak jsem konečně dorazil do Velkého Chlumce. Pozor nezaměňovat s Vysokým Chlumcem, kde jsem byl asi před třemi týdny (viz Pěší výlet po Sedlčansku). Velký Chlumec se nalézá zde, v okresu Beroun. První písemná zmínka o něm je z roku 1379 (první rok vlády krále Václava IV.). Na návsi u rybníka je tu kaplička, kterou jsem si takto vyfotografoval.

A jak se mi oddychlo, když jsem po žluté stezce viděl na druhé straně pole osovské nádraží. Dorazil jsem tam naštěstí ještě deset minut před odjezdem vlaku. A tak jsem si alespoň mohl zavzpomínat na můj loňský výlet „Ze Žebráku po magických místech Berounska“, který jsem také tady ukončoval.

Bylo to úžasné dobrodružství. Cca 25 kilometrů velice kopcovitou krajinou a nádhernou jarní přírodou. Z mých letošních výletů to byla nejdelší pěší túra. A tak mi nezbývá, než se těšit na nějaké další podobné dobrodružství.  

 

Použité prameny:

Wikipedie, místní informační tabule

Stejskal M.: Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

použité mapy: www.mapy.cz

 

Reportáže z dalších výletů

75: Na kole podél Jizery

74: Pěší výlet po Sedlčansku

73: Pěší výlet v okolí Nižboru

72: Pěší výlet po Říčansku

71: Pěší výlet po severním okraji Prahy

70: Pěší výlet kolem Kouřimi

1-69: v rubrice výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | neděle 11.5.2014 7:41 | karma článku: 24,05 | přečteno: 1233x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Tuleja publikoval i v pochybných vědeckých časopisech, nyní žádá o stažení článků

2. května 2024  13:57

Kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja požádal Slezskou univerzitu, aby stáhla z jeho...

Poslanci mají jednat o zákoníku práce, ANO chce zabránit výpovědi bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  13:49

Přímý přenos Poslanci mají začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela zákoníku práce předpokládá...

V Polsku zatkli šestnáctiletého mladíka kvůli útoku na varšavskou synagogu

2. května 2024  13:47

Polská policie zadržela šestnáctiletého mladíka, kterého podezírá z útoku na synagogu Nožykowých ve...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  13:45

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám