Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké je galaktické okolí Mléčné dráhy?

Galaxie Mléčná dráha je domovem pro asi 200 miliard hvězd. Pojďme však nahlédnout za její okraj. Co že se tam všecko skrývá? To víte, že tam něco je. A myslím si, že ten, kdo není vesmíru alespoň trochu znalý, že se bude divit.

Galaxie se totiž gravitačně sdružují do takových seskupení, kterým se říká místní skupiny galaxií. Naše místní skupina obsahuje, kromě mnoha dalších menších také tři velké galaxie. Největší je známá M31 v Andromedě (foto v závěru článku). Je to spirální galaxie obsahující asi 450 miliard hvězd a vzdálená od nás 2,5 milionů světelných let. Na jejích fotografiích můžeme sledovat ještě dvě další hvězdné skvrny, což jsou dvě její satelitní galaxie M32 a M110. A kromě těchto dvou tvoří její satelitní galaxie ještě asi dvanáct menších galaxií.

Druhá v pořadí je naše Mléčná dráha (viz první obrázek). Je to spirální galaxie s příčkou, která obsahuje asi 200 miliard hvězd. Třetí v pořadí je galaxie M33 v Trojúhelníku (druhé foto). Obsahuje asi 40 miliard hvězd. Astronomové na ni mají podezření, že to však ve skutečnosti může být i satelit galaxie M31 a nebo je s ní alespoň o něco více gravitačně spoutána. No vida. Jak je ta naše sousední galaxie v Andromedě bohatá na galaktické satelity. A co naše Galaxie – Mléčná dráha? Je to jen chudá příbuzná? Zkusme tedy projít po jejím okolí.

V e l k ý   M a g e l l a n ů v   o b l a k  : Takže pokud bychom se vydali na kosmický výlet mimo naší Galaxii, tak nejdříve bychom ve vzdálenosti cca 160-170 tisíc světelných let (průměr naší Galaxie je cca 100 tisíc světelných let) narazili na Velký Magellanův oblak, čtvrtou největší galaxii v oné výše zmíněné místní skupině galaxií (třetí foto). Zde bychom ho nalezli na jižní obloze jako obláček na hranicích souhvězdí Mečouna a tabulové hory.  Obsahuje asi 20 miliard hvězd a také obrovskou emisní mlhovinu Tarantula, která zaobírá  až 1000 světelných let

M a l ý    M a g e l l a n ů v   o b l a k  : Ve vzdálenosti zhruba 200 tisíc světelných let bychom narazili na menšího bratříčka předešlé galaxie, a to na Malý Magellanův oblak (4. foto). Ten obsahuje asi 300 milionů hvězd, přesto je pořád ještě větší než obě největší satelitní galaxie M31. Takže pokud srovnáme její průvodce s průvodci naší Galaxie, má nám galaxie v Andromedě díky Magellanovým oblakům hodně co závidět. Ale to není zdaleka všechno.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   B o o t e s : Kolem naší galaxie se totiž pohybuje několik dalších trpasličích galaktických satelitů. Zhruba ve stejné vzdálenosti jako Malý Magellanův oblak se nalézá malá trpasličí galaxie v souhvězdí Honáka. Byla objevena v roce 2006 a jedná se o jednu z nejslabších galaxií vůbec.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   U r s a   M i n o r:  A v této vzdálenosti kolem 200 tisíc světelných let ještě chvíli zůstaneme, protože se tu asi galaxiím líbí. Zhruba v této vzdálenosti se nalézá i trpasličí galaxie v Malém Medvedu, kterou objevil Albert G. Wilson v roce 1954. Tato galaxie se skládá z převážně starých hvězd.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   D r a c o : Stejný astronom a ve stejném roce si přidal další symbolický zásek na pažbě objevením trpasličí galaxie v Draku, vzdálené od nás cca 260 tisíc světelných let. Tato galaxie si vysloužila zvláštní pozornost při studiu temné hmoty.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   S e x t a n s : Další satelitní galaxie Mléčné dráhy v souhvězdí Sextantu se nalézá ve vzdálenosti cca 290 světelných let. Jedná se o malou eliptickou galaxii, která byla objevena v roce 1990 astronomy M. Irwinem , M. Bridgelandem, P. Bunclarkem a R. McMahonem.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   S c l u p t o r : Tato trpasličí eliptická galaxie v souhvězdí Sochaře se též nalézá 290 tisíc světelných let a byla objevena americkým astronomem Harlowem Shapleyem v roce 1937.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   U r s a   M a j o r : Tato trpasličí galaxie v souhvězdí Velké Medvědice se nalézá od nás zhruba ve vzdálenosti 330 tisíc světelných let.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   C a r i n a : Další satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, trpasličí galaxie v souhvězdí Lodní Kýl, která je vzdálená též 330 tisíc světelných let. Objevena byla v roce 1977.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   F o r n a x : je malá eliptická galaxie v souhvězdí Pece (páté foto). Objevena byla v roce 1938  americkým astronomem Harlowem Shapleyem, o kterém jsem se již jednou zmínil v souvislosti z galaxií v Sochaři. Vzdálena je od nás cca 460 tisíc světelných let.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   L e o   I I  : Tato trpasličí galaxie v souhvězdí Lva se nalézá od nás ve vzdálenosti cca 690 tisíc světelných let. Objevena byla v roce 1950 astronomy R. Harringtonem, A Wilsonem a M. Wislonem z observatoře Palomar v Kalifornii.

T r p a s l i č í   g a l a x i e   L e o   I  : Ve stejné observatoři a ve stejném roce došlo k objevu další obdobné trpasličí galaxie v souhvězdí Lva, která je od nás vzdálená cca 820 tisíc světelných let. Galaxie je obtížněji pozorovatelná, protože se nalézá pouze 12 úhlových minut od nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí, od hvězdy Regulus (šesté foto).

T r p a s l i č í   g a l a x i e   P h o e n i x  : Ve vzdálenosti 1,4 milionů světelných let se nalézá trpasličí nepravidelná galaxie v souhvězdí Fénix. Byla objevena v roce 1976 německo-dánskou dvojicí astronomů Hans-Emilem Schusterem and Richardem Westem.

B a r n a r d o v a   g a l a x i e : Tato nepravidelná galaxie je od nás vzdálená cca 1,6 milionů světelných let. Objevena byla v roce 1881 astronomem E. Bernardem a je to tedy po Magellanových oblacích třetí nejdéle známá satelitní galaxie Mléčné dráhy. Svojí velikostí i strukturou se hodně podobá  Malému Magellanovu oblaku. (sedmé foto)

P o h l c o v a n é   g a l a x i e :

Tak jsem čtenáře svého blogu seznámil se čtrnácti nejznámějšími satelitními galaxiemi Mléčné dráhy. Zcela určitě to není všechno, neboť v průběhu čerpání zdrojů pro tento článek, jsem se na  wikipedii dozvěděl, že jich má být snad až 24. hezky je na své satelity bohatá ta naše Mléčná dráha. To jsem se však ještě nezmínil o dvou malých galaxiích, které v současné době naše galaxie do sebe pohlcuje. Jednou z nich je trpasličí eliptická galaxie ve Střelci, vzdálená od nás zhruba 70 tisíc světelných let. A druhou je trpasličí nepravidelná galaxie ve Velkém Psovi, která je od nás vzdálená 24 tisíc světelných let. Hold ať chceme nebo ne, naše Galaxie se hold chová k okolním galaxiím jako kanibal. Ale co se dá dělat, je to nejspíš vlastnost všech velkých galaxií ve vesmíru.

Má to však pro nás ještě jedno ponaučení. Čas od času se můžeme někde dočíst, k jaké pak to dojde k obří vesmírné katastrofě, když se srazí dvě galaxie. Co se tak asi stane. Nestane se přeci vůbec nic. Pouze se ty galaxie do sebe navzájem sloučí, jako naše Galaxie s těmi dvěmi malými trpasličími. Je to i naprosto logické, že hvězdám uvnitř galaxií se stane jen naprosto minimálně. Představte si, jak vzdálené jsou hvězdy v galaxii. Jestliže si je znázorníme pingpongovými míčky, tak pokud jeden bude u vás, tak druhý se bude nalézat na opačné straně Zeměkoule. A teď si představme, že do tohoto znázorněného prostoru někudy vniknou další dva obdobné míčky. Jak velká je pravděpodobnost. Že se s těmi našimi míčky srazí? Naprosto minimální!

Takže co říci závěrem? Svět galaxií je úžasný. Vždy když se někde objeví nějaká pěkná fotografie jakékoliv galaxie, vždy mne to uchvátí na tolik, že bych se na to dokázal dívat bůhví jak dlouho. A když si to člověk sloučí s těmi ohromnými vzdálenostmi, musí uznat, že vše toto, co náš vesmír obsahuje, je ve skutečnosti moc a moc úžasné.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearest_galaxies

http://en.wikipedia.org/wiki/Local_Group

a zdejší odkazy

Fotografie tamtéž

Pokud budete chtít, můžete si přečíst mé další články o vesmíru.

Nové objevy nám přibližují existenci života ve vesmíru

Jaký tajuplný kód nám předává sluneční soustava?

Blíží se už konec jedinečnosti pozemského života?

Tajuplnosti jižní hvězdné oblohy - s odkazem na mapu jižní hvězdné oblohy, kterou jsem vytvořil

Byl už zachycen signál mimozemské civilizace?

Bylo Pluto vyřazeno ze sluneční soustavy?

Interaktviní mapa severní hvězdné oblohy

Ať žije život mimo Zemi!

Vatikán uznává existenci mimozemšťanů

 

 

Také bych chtěl doporučit další svůj aktuální článek: Záhady do rubriky „věda a technika“ prý nepatří

 

Autor: Libor Čermák | úterý 27.7.2010 8:05 | karma článku: 21,19 | přečteno: 3295x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Za dvacet let úspěšného vývoje Českého republiky to nepovažujeme, řekl Klaus

29. dubna 2024  11:35,  aktualizováno  13:47

Přímý přenos Exprezident Václav Klaus vystoupil silně kriticky ke dvacátému výročí vstupu České republiky do...

Skotský premiér Yousaf po roce rezignoval, doplatil na rozchod se zelenými

29. dubna 2024  13:28

Skotský premiér Humza Yousaf v pondělí oznámil rezignaci. Po ukončení koaliční spolupráce jeho...

Jak se chystá převrat. V Německu začal proces s Říšskými občany

29. dubna 2024  7:35,  aktualizováno  13:22

Z členství v teroristické organizaci a z přípravy vlastizrádného aktu se od pondělka před soudem ve...

Vyšetřování Vrbětic končí. Nemůžeme očekávat spolupráci Ruska, řekl Rakušan

29. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  13:21

„Je prokázáno, že oba výbuchy provedli příslušníci ruské zpravodajské služby GRU. Jejich motivem...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám