Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Záhadné tajemství českých vulkánů

6. 12. 2022 9:45:13
Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

Před pěti lety jsem podnikl svou dovolenou na Chebsko. A tam jsem také navštívil českou sopku Komorní hůrku, která je společně s nedalekou Železnou hůrkou považována za nejmladší sopku, která byla na území ČR činná. Stáří Komorní hůrky se odhaduje na 250 tisíc - 400 tisíc let. (Stáří Železné hůrky je 150 - 400 tisíc let). To není dávná doba. Už například žili předkové dnešních lidí, kdy se na Chebsku soptilo. A přece byl původ Komorní hůrky pro vědce dlouho záhadou. Až štola z roku 1837 pomohla rozluštit dávný spor o původu této přírodní památky mezi tzv "neptunisty" (těmi co prosazovali teorii, že památka vznikla usazením hornin ve vodním prostředí) a tzv. "plutonisty" (že je vulkanického původu).

Jenže v místních lidových pověstech, které určitě vznikly mnohem dřív než v 19. století, se vyprávělo něco, z čeho zamrazí. Lidé zřejmě měli o skutečném původu Komorní hůrky jasno už někdy v dávnověku. V pověstech se vypráví o trpaslících, kteří zde měli žít. Cituji z wikipedie z pověsti "O zlém lesníkovi":

Poblíž Chebu žil jeden lesník, který měl velmi zlou a bezcitnou povahu. Ten lesník nakoupil pozemky jižně od Komorní hůrky a postavil si zde velký statek. Avšak každou noc mu trpaslíci zbořili část budov. Lesník se o tom přesvědčil sám, když v noci pozoroval vstup do jeskyně a viděl, jak z ní vycházejí skřítci s kladivy, krumpáči, pilami a sekerami. Poté, co trpaslíci všechno zničili, se vrátili zpět do jeskyně. Lesník vše viděl, ale jako by byl očarován a nedokázal proti nim zasáhnout. Věděl ale, že trpaslíci opouštějí jeskyni jen v době, kdy Měsíc přechází do úplňku. Také se věřilo, že zvuk zvonu má kouzelnou moc a dokáže spoutat a zažehnat bytosti, žijící v podzemí. Lesník proto pověsil na trám ve svém domě velký zvon a čekal. Když nastala půlnoc, rozhoupal zvon. Po prvních úderech zvonu zazněl z nitra hory děsivý hluk a z otvoru jeskyně vyšlehly plameny. Hluk sílil a budova statku skřípěla a otřásala se v základech. Vzápětí vše zmizelo a nikdo pak už nikdy nespatřil ani lesníka, ani jeho dům. (zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Komorn%C3%AD_h%C5%AFrka)

Jak jste si možná všimli, v této pověsti se neodráží jen skutečný sopečný původ Komorní hůrky (děsivý hluk a vyšlehnuté plameny z jeskyně), ale i četné zemětřesné roje, které se na Chebsku občas skutečně objevují.

Jenže toto není jediný podobný případ, kdy místní pověsti potvrzují to, co odhalila až moderní věda. Podobných pověstí jsem zaznamenal po republice víc. Jaká vyprávění se nejlépe shodují s něčím, co je žhavé a nalézá se pod zemí? V tomto případě nás nejčastěji napadnou čerti a peklo. A přeci je po republice několik vrcholů, které jsou jak vulkanického původu, tak se k nim váží nejrůznější čertovské pověsti.

A začneme u české národní hory Říp. Pověst vypráví o vzniku Řípu vypráví, že v jeho stavbě prý soutěžil sv. Petr (případě Panna Maria) s čertem (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=524514).

Velmi podobná pověst se váže i další slavné hoře vulkanického původu, a to k Bezdězu. Pověst o vzniku dvouvrší Malého a Velkého Bezdězu, kde se dnes nalézá známý středověký hrad, říká, že jednou nabídl čert Panně Marii sázku, kdo z nich vystaví do kuropění vyšší kopec. I přesto, že čert podváděl, kradl materiál Panně Marii či nedalekému sedlákovi, tak když zakokrhal kohout, byla hora Panny Marie vyšší. (Zdroj: www.hrady.cz/hrad-bezdez).

Teď se přesuňme k Jičínu, a to k další hoře vulkanického původu. Na severovýchodním okraji Jičína poblíž Valdic se nalézá 399 metrů nad mořem vysoký kopec Zebín. O jeho vzniku vypráví pověst o čertovi, který se vsadil s místním mlynářem k závodu z Krkonoš. V místě dnešního vrchu Zebín si potřeboval vyklepat kamínky z bot. A tak vznikl tento vrchol. (zdroj: Stejskal M.: Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991)

A opět velmi podobná pověst se váže k Čertímu kopečku (433 metrů nad mořem) u obce Koberovy na Semilsku. (zdroj: Stejskal M.: Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991). Čertí kopeček je opět vršek vulkanického původu.

A teď se vás zeptám. Víte, co je považováno za hlavní český vstup do pekla? Přeci hrad Houska. A je jen náhoda, že právě v okolí hradu Houska se nalézá hned několik kopců sopečného původu? Ať už je to Vrátenská hora (508 m.n.m), Kuželík (482 m.n.m) nebo Lipový vrch (471 m.n.m.). (zdroj wikipedia. mapy.cz)

Co to je? Vždyť to všechno jen potvrzuje hypotézu, že naši dávní předkové tak vlastně měli znalosti takové, jaké potvrdila až současná věda. A není to jediný podobný případ. Do souvisejících článků dávám odkazy na některé podobné mé postřehy. Proto se domnívám, že i tyto vulkanické zajímavosti opět můžou doplnit záhady a zajímavosti české archeoastronautiky. A nejen to, můžeme na to nasadit i některá místa v zahraničí. Například mne už nepřekvapuje, že třeba taková Ďáblova věž ve Wyomingu se jmenuje "ďáblova".

Související články:

Pohádka o Šípkové Růžence ukrývá lékařská tajemství z dávnověku

Záhada českých dinosaurů

Věděli naši dávní předkové, z čeho pocházejí savci?

Co když pohádková mrtvá a živá voda jsou vzpomínkami na zapomenuté vědění?

Tajemství pohádkového polibku

Věděli snad Inkové o skutečném původu zlata?

Kráter v Arizoně ukazuje na moudrost indiánských legend

Autor: Libor Čermák | úterý 6.12.2022 9:45 | karma článku: 15.57 | přečteno: 486x

Další články blogera

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 308 |

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma článku: 38.48 | Přečteno: 1126 |

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 1151 |

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 194 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výzkum Venuše - minulé mise

Vydalo se k ní sice více misí než k Marsu, dodnes o ní ale moc nevíme. Nikdo zatím nevyfotografoval ve viditelném světle její povrch z výšky nebo z oběžné dráhy. Jedná o Venuši, naši sousední - a přitom

26.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.27 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jan Fikáček

Gravitace není síla? Jak tajemné! Nebo nesmysl?

Tvrzení, že gravitace není síla, se opírá o Newtonovu definici síly. Podle ní je síla to, co způsobuje zrychlení tělesa s hmotností, vzorcem tedy síla F = m.a. Podíváme se, jestli máme brát tuto 340 let starou definici vážně.

24.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 839 | Diskuse

Dana Tenzler

Mohly by na Marsu žít pozemské mikroorganismy?

Život, který se vyvinul na naší planetě, mohl v dávné minulosti existovat i na Marsu. Přežil ale změnu tamního klimatu a může i nadále přežívat v suchých a extrémně chladných podmínká

23.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 247 | Diskuse

Dana Tenzler

Poprvé - a naposledy (kometa C/2022 E3 ZTF)

Koncem měsíce se můžete (poprvé a naposledy) pokochat kometou, která navštěvuje vnitřní Sluneční soustavu jen extrémně zřídka. Co je zač a čím je zajímavá? (délka blogu 3 min.)

19.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jan Fikáček

Je dezinformací tvrzení, že je věta "Myslím, tedy jsem." jistá?

Správný filosof nebo vědec se má řídit heslem "o všem pochybuj". Proto jsem někdy v roce 1997 připravil a uskutečnil na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednášku, kde jsem vykládal, proč je zmíněná věta nejistá.

17.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 2377 Celková karma 22.43 Průměrná čtenost 1883

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...