Jak bylo na oldskautském táboře 2017?

Je možné i v dospělém věku se vydat jako účastník na letní tábor? Ano, je to možné, pokud například jste členem oldskautského "Kmene dospělých". A tak i letos jsem se já vydal na národní oldskautský tábor v Pařezské Lhotě.

Jak zde bylo vloni?Jak bylo na letním oldskautském táboře?). A jak letos? Pod zříceninu hradu Pařez (Zřícenina skalního hradu Pařez).

Kmen dospělých je výborná vymoženost skautingu. Umožňuje totiž jeho ideály zážitky prožívat nejen v dětském věku, ale i ve věku dospělém. Pro upřesnění přidávám odkaz na motivační program Oldskauting 21 (https://krizovatka.skaut.cz/dokumenty/file/1152-jednou-skautem-navzdy-skautem-motivacni-program-oldskauting-21). A jak jsem se přesvědčil u některých dalších účastníků oldskautského tábora, tak i ve věku značně pokročilém. Zkrátka a dobře, jednou skautem, navždy skautem.

Jak takový oldskautský tábor vypadá? Spí se samozřejmě v podsadových stanech, což je, myslím, i pro dospělého úžasný zážitek.

Dále probíhají tradiční nástupy v krojích. A to za zpěvu skautské hymny či večerky (https://www.youtube.com/watch?v=oAhl71cxXyM)

Když to počasí dovolí, tak skoro každý den se konají výlety do okolí. Tak letos se nejprve navštívily Prachovské skály, kde nás Sása provedl nejen po jejich významných místech, ale i po místech, které se skautsky jmenují (Skautská vyhlídka, skautský hrad, Velká a Malá skautská věž). Viz též reportáž z mé letošní návštěvy Prachovských skal "Z Prachovských skal podruhé". a z loňské "Z Prachovských skal"

Také se navštívil hrad Kost (Hrad Kost)

A čedičový suk Vyskeř s křížovou cestou a kaplí svaté Anny (Tajuplná Vyskeř. Zjevila se tam svatá Anna?).

A také jsme v Pařezské Lhotě navštívili zahradu snad s největším počtem leknínů v republice. Jejich pěstitelka nám zde o nich udělala i zajímavou přednášku.

Kromě výletů jsme dělali i celou řadu zajímavých věcí v táboře. Třeba stavba teepee. Plachta na stan se roztáhne na zem. Pak se vezmou tři tyče, podle plachty se s vážou k sobě a udělá se z nich trojnožka.

Na kostru budoucího týpíčka se přidávají další tyče a nahoře pletenci se pak společně svážou k sobě. Pak se vezme poslední tyč kostry, na něj se naváže srolovaná plachta. A ta se přiloží do konstrukce.

Plachta se pak roztáhne kolem dokola týpka. A pak se na straně vchodu dřevěnými kolíky spojí. Týpko se také musí zakolíkovat do země a na závěr se přidají dvě poslední tyče, chlopňovky. Tato aktivita pro mě byla dost užitečná, protože s naším turistickým oddílem jezdíme právě na tábory, kde spíme pod týpíčky.

Cenná pro mě byla i přednáška o první pomoci, a to i proto, že jsem se hned druhý den po příjezdu z oldskautského tábora zúčastnil doškolovacího kurzu pro zdravotníky zotavovacích akcí. Na fotografii vidíme ukázku srdeční masáže při zástavě srdce. Ta by se měla dělat 120 x za minutu. Koho nebaví počítání, tak jako pomůcku si lze při tom zpívat "Rolničky, rolničky" nebo Stayin´ Alive od Bee Gees (https://www.youtube.com/watch?v=I_izvAbhExY) z filmu "Horečka sobotní noci. A využít jejich rytmus.

A myslím si, že zajímavé byly i sportovní aktivity, které se na oldskautském táboře daly dělat. Například orientační běh po okolí tábora. 

Střelba na cíl

A pro mnohé asi největší zážitek, slaňování ze skály.

A abych nebyl jen pouhým konzumentem, snažil jsem si i já něco připravit stejně, jako vloni povídání o bludištích a labyrintech (viz Jak bylo na letním oldskautském táboře?). Letos jsem si vybral přednášku o inline bruslení, a to i s možností si ji vyzkoušet. Z domova jsem si proto vzal dvě kompletní výbavy na inline bruslení (jednořadé kolečkové brusle, přilbu a chrániče na lokty, kolena a zápěstí) a několk dalších užitečných věcí (kelímky na slalomy, imbusy na montáž koleček a i knížky o inline bruslení).

A protože mými posluchači byli převážně starší lidi, nezvolil jsem k přednášce klasický asfaltový povrch, ale měkký trávník. A dal se k tomu tak využít i trávník v jídelně v době, kdy zrovna vládla nepřízeň počasí. Vyprávěl jsem o historii inline bruslení a hlavně, jak na nich naučit děti bruslit. A na závěr se skutečně našli i odvážlivci, kteří si na nich vyzkoušeli několik krůčků. (Podrobnosti o učení dětí na inline bruslích jsem svého času sepsal v článku "Hodí se inline bruslení mezi činnosti ve skautu nebo v turistickém oddíle?"

A tak jsem přesvědčen, že tábor byl nejen pro mne, ale i pro všechny ostatní oldskauty opět velice užitečný. Naučili jsme se nové věci, ale hlavně jsme se tu potkali z celé republiky.

Něco k dalšímu oldskautskému počtení: Časopis Magoš:

 Další související články:

Hodí se inline bruslení mezi činnosti ve skautu nebo v turistickém oddíle?

Toužíte po osobním rozvoji? Začněte vést skauty nebo turisťák.

Jak bylo na letním oldskautském táboře?

Rubrika: tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | pátek 7.7.2017 9:13 | karma článku: 13,01 | přečteno: 660x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88