Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajuplná Vyskeř. Zjevila se tam svatá Anna?

3. 07. 2017 6:13:13
Uprostřed Českého ráje se nalézá zajímavý kopec sopečného původu. Jmenuje se Vyskeř. Nalézá se na něm kaple svaté Anny s křížovou cestou. A to prý nijak bezdůvodně! Podle staré pověsti se zde možná svatá Anna dokonce zjevila!

Český ráj je území, kde dominují především druhohorní pískovce a pískovcová skalní města. Ale svoje otisky v krajině tu zanechaly i třetihory. Jak? V podobě neovulkanických suků. To jsou například Trosky (viz Hrad Trosky), Zebín u Jičína (viz Pěší výlet do Jičína po stopách Rumcajse) a nebo jsem měl vloni během národního oldskautského tábora v Pařezské Lhotě tu čest navštívit vrch Větrák s Obrovou miskou (viz Jak bylo na letním oldskautském táboře?). Oldskautského tábora v Českém ráji jsem se rád zúčastnil i letos. A mimo jiné jsme při něm navštívili i další třetihorní neovulkanický suk - Vyskeř, vysoký 366 metrů nad mořem. Po návštěvě hradu Kost (Hrad Kost) jsme nejprve projeli Pekařovou bránou (se svými čtyřmi metry považovanou za nejkratší tunel v Česku, zprovozněnou v roce 1914, aby kvůli silnici nezanikla pískovcová skála jménem Mnich, co je nad ní. A pojmenovanou po českém historiku Josefu Pekařovi), projeli vískou Lažany až jsme zastavili u kostela ve Vyskeři.

Nejprve zde byl gotický kostelík ze 13. století. Z toho se ale do současnosti dochoval pouze gotický portálek. Současný kostel je novorománsky, postavený v letech 1914-1915 podle projektu turnovského architekta Karla Salače.

Vedle kostela je i osmiboká dřevěná zvonice z roku 1750.

A právě vedle kostela s hřbitovem se nalézají i první kapličky křížové cesty, které vedou až nahoru na vrchol.

Křížová cesta vznikla roku 1825 a má klasický počet čtrnácti zastavení. Její rekonstrukce do současné podoby proběhla v roce 1999.

Poslední zastavení je Boží hrob, jenž byl vybudován jako umělá jeskyně.

Ta byla vybudována v čedičové sklále Vyskeře, kde mužeme spatřit klasické sloupce, neklamné znamnaní, že se nalézáme na třetihorním vulkánu. Podobně, jak to můžeme vidět například v Panské skále u Kamenického Šenova (viz Jedinečné varhany – Panská skála)

Na samotném vrcholu Vyskeře se nalézá kaple svaté Anny z roku 1830. A právě zde se podle pověsti měla odehrát ta dávná tajuplná událost. Když nedalekému hradu Trosky (Hrad Trosky) vládl rytíř Ota z Bergova, tak se prý rozhodl dobít i tvrz v Mladějově. A tak ji obklíčil. Pán mladějovské tvrze Ctibor měl dcerku Aničku. A ta se rozhodla, že tvrz zachrání a přivede pomoc z Turnova. Oděla se černým pláštěm a z hradu odešla tajnou podzemní chodbou, jež vedla k říčce Žehrovce. Pak se vydla lesy, ale zabloudila. A tak se začala modlit ke své patronce, svaté Anně, aby pomohla jak jí, tak celé její rodině v obklíčené tvrzi. V tom zaslechla hlas: "Anno, viz keř, tam čeká pomoc" (odtud prý název Vyskeř). Pak zvedla hlavu a nad ní se tyčil tento kopec. A na jeho temeni rostl keř, který byl osvícený mihotavým světlem. A nad ním se zjevila tajuplná postava, která ukazovala rukou k severu. Když se rozhodla, že tím směrem, jakým postava ukazovala, skutečně půjde, vše zmizelo. A Anna se vydala na sever. Když přišla do první vsi, zdejší lidé se rozhodli, že ji pomůžou. Nejprve se vydali pro pomoc do Turnova (který se mimochodem skutečně nalézá přesně na sever od Vyskeře a společně pak všichni skutečně zachránili mladějovskou tvrz. Na poděkování svaté Anně pak nechal vladyka Ctibor vybudovat na Vyzkeři kapličku.

Pokud vyjdete až nahoru, na vrchol Vyskeře, odměnou vám bude též nádherný rozhled do širé dáli. (Ralsko)

I do blízkého okolí (hrad Trosky).

A na závěr ještě jednu geometrickou zajímavost, pokud bychom spojili hrady Trosky (Hrad Trosky) a Kost (Hrad Kost). A když bychom z nich vztyčili rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník, tak jeho vrchol bude právě na Vyskeři.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vyske%C5%99_(Ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A1_pahorkatina)

http://www.ceskyrajdetem.cz/cs/za-povestmi-ceskeho-raje/povesti/18-povesti-z-pohlednicovych-karet/vysker.html, místní informační tabule

Související články:

Sto let od mariánského zjevení ve Fatimě

Klokoty, poutní místo, kde se zjevila Panna Maria

Suchý Důl, tam, kde došlo k mariánskému zjevení

Došlo v Chotovinách k mariánskému zjevení?

Za mariánskými zjeveními v Česku IV

Za mariánskými zjeveními v Česku III

Za Mariánskými zjeveními v Česku II

Za mariánskými zjeveními v Česku

Autor: Libor Čermák | pondělí 3.7.2017 6:13 | karma článku: 14.63 | přečteno: 407x

Další články blogera

Libor Čermák

Proti obnově mariánského sloupu tedy určitě nejsem!

V době, kdy se z fotek mažou kříže na kostelech, aby se náhodou vyznavači podivných náboženských kultů z ještě nesmyslnějších důvodů neurazili, se může naopak v Praze obnovit úžasná mariánská památka,která možná nemá jinde obdoby.

17.9.2017 v 5:33 | Karma článku: 30.05 | Přečteno: 679 |

Libor Čermák

Pěší výlet kolem Františkových Lázní

V pořadí druhý pěší výlet, který jsem udělal během své dovolené na Chebsku, vedl z Františkových Lázní přes Motýlí dům, přírodní rezervaci SOOS do města Skalná. I to byl velice zajímavý výlet.

14.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 370 |

Libor Čermák

Lidice a Libice. Podobnost čistě náhodná?

Historie se opakuje. Říká se, že kdo ji zapomene, bude ji muset prožít znova. Souvislosti, které bych vám dnes nabídl, svědčí o tom, že vše je možná ještě daleko hlubší. A to až přímo záhadné. Lidice a Libice. Co pak vám to říká?

13.9.2017 v 0:13 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 768 |

Libor Čermák

Hrad Vildštejn

V dnešním fotoblogu bych vás rád pozval na jeden z nejstarších českých hradů, a to románský hrad Vildštejn v západočeském městě Skalná. A kupodivu má cosi společného i s Krkonošskými pohádkami.

4.9.2017 v 5:52 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 611 |

Další články z rubriky Fotoblogy

Jiří Stratil

Proč dostavět Staroměstské náměstí? VI

Všechny soutěže na přestavbu a po 2.sv.válce na dostavbu zničeného radničního křídla byly z hlediska funkce - na novou budovu Magistrátu hl.m.Prahy.

19.10.2017 v 9:48 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 143 | Diskuse

Ondra Musil

Jaká je naše volba? Volíme...

Volební napětí stoupá do závratných výšin. Už to máme za pár. Člověk se pod vlivem, pod vlivem médií jen těžce brání nelibým pocitům z nedostatku slušnosti, tolerance a otevřenosti k názorům druhého.

19.10.2017 v 8:10 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 142 | Diskuse

Lucie Plicová

Kuba. Ostrov "svobody", kde se zastavil čas

Tabákové plantáže ve Viňales, Havana přezdívaná jako "Paříž uprostřed Karibiku", pastelově zbarvené domky v Trinidadu a Baracoa, místo na samém východě, kde přistál Kryštof Kolumbus.

18.10.2017 v 19:48 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 558 | Diskuse

Pavel Vrba

A tak jsem rozhodl volit……

Předvolební šílenství je na svém vrcholu, mnozí z něj jsou totálně znechucení, všude samé sliby a krášlení následující doby. Ale ruku na srdce, volbu přeci řešíme každý den. A je jen a jen na nás, jak se rozhodneme.

18.10.2017 v 18:00 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 476 | Diskuse

Ladislav Vinš

Ráno mráz, odpoledne letní čas …

Tak nějak vypadá Babí léto. Letos na Šumavě, bylo v Hliništi tento týden odpoledne ve stínu + 24. / potil se i elektrický ohradník/. Ta krása okolo vás za to stála. Letos se podařilo přírodě vytvořit bohatou paletu barev

18.10.2017 v 12:05 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 346 | Diskuse
Počet článků 1702 Celková karma 22.31 Průměrná čtenost 1753

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.