Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady Persepolis

27. 02. 2015 6:15:13
Persepolis je starověká lokalita v dnešním Íránu. Z hlediska záhad sice není tolik známá, ale nalézají se i zde. Pokusil jsem se mnohé z nich zachytit v tomto článku.

Starověká památka Persepolis byla založena kolem roku 515 před naším letopočtem. Založil ho perský velkokrál Dareios I. Většinu zdejších staveb však dokončil jeho syn Xerxes I. a vnuk Artaxerxes I. Byl to největší královský palácový komplex starověku. Je vystaven na obrovské osmnáctimetrové terase. Celý komplex byl však bohužel zničen Alexandrem Velikým v roce 330 před naším letopočtem. I přesto, že největší sláva tohoto města trvala jen necelých 200 let, tak i zde můžeme nalézt celou řadu záhad.

Umístění Persepole:

Jak lze zjistit i z wikipedie, Persepolis se nalézá téměř přesně na 30. rovnoběžce severní šířky. Mimochodem na obdobné rovnoběžce se nalézají i egyptské pyramidy (viz Záhady egyptských pyramid v Gize) nebo tibetská Lhasa (viz Tibet z hlediska archeoastronautiky). Je zajímavá tím, že odtud je to stejně daleko k severnímu pólu Země jako ke středu naší planety. (viz Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?)

Zhruba čtyři kilometry přesně na východ od tohoto komplexu se nalézají monumentální hroby zdejších králů. Mají tvar kříže a jsou vytesané do skály. To mi připomíná i jordánskou Petru, též vytesanou do skály a též nalézající se poblíž 30. rovnoběžky severní šířky. Že by další podivná souvislost?

Rozmístění staveb:

Udělal jsem si rozbor středů hlavních staveb Persopole, zjistil jsem, že nejsou umístěné náhodně.

-Když vezmeme tři největší paláce Persepole, tedy palác Ápádána, Pálác sta sloupů a Xerxův palác, zjistíme, že jejich středy jsou vůči sobě postavené v rovnoramenném trojúhelníku s vrcholem v Xerxově paláci.

-Xerxův palác navíc tvoří i rovnostranný trojúhelník s Dareiovým palácem a Druhou bránou.

-Střed hlavní brány, tzv Brány národů, dále Druhé brány a Malého paláce leží v přímce.

-A v přímce leží i střed Brány národů, paláce Ápádány a Xerxova paláce.

-Pokud vezmeme střed Brány národů a obou schodišť, které k němu vedou, máme další rovnostranný trojúhelník.

-Z těchto vztahů nám tak vznikne docela zajímavý obrazec, ve kterém s trochou fantazie můžeme spatřit například nějaký létající objekt.

Stavební záhady

Samotnou kapitolou jsou i stavební prvky. Můžeme zde například spatřit prvky vytesané z mnohatunových kamenů. Jsou v nich velice časté pravé úhly, které mi hodně připomínají andské Pumapunku v Jižní Americe.

Tak trošku mám zde pocit, jako by se jednalo o podobnou architekturu (viz Záhady andského Pumapunku). Podle zdejší průvodkyně, jak uvedla pro pořad ČT „Objektiv“, zde také byly kameny tak vybroušené, že se prý v nich člověk mohl vidět jako v zrcadle. Skutečně zvláštní kamenická práce.

Ahura Mazda.

V době vzniku zde panovalo náboženství, jehož bohem, jenž zde byl uctíván, byl Ahura Mazda. Jeho motiv je tu například k vidění na zdejších reliéfech. Většinou je zobrazován jako okřídlený kruh nebo jakýsi pták, který má místo nohou jakási kolečka. A tak se ptám, zda to opět nemohl být jeden z těch starověkých bohů - astronautů, kteří přiletěli z oblohy jakých si strojích podobným letadlům.

Tedy, jak je vidět, i Persepolis skýtá nejednu záhadu a nejedno tajemství. A tak by se klidně mohlo dát do stejné kategorie jako jiné slavnější záhadné stavby a záhadné prehistorické komplexy.

Použité zdroje včetně obrázků:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Persepolis

http://en.wikipedia.org/wiki/Persepolis

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096911352-objektiv/213411030400609/titulky/?kvalita=vysoka

Související články:

Záhady a zajímavosti Machu Picchu

Za tajemstvím čínských pyramid

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 27.2.2015 6:15 | karma článku: 14.41 | přečteno: 1079x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 561 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 471 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6614 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 771 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz