Mystický Praděd a Petrovy kameny

24. 08. 2013 6:00:01
V nejvyšších polohách Jeseníků se nalézají dvě velice tajuplná místa. Je to jednak Praděd, nejvyšší vrchol tohoto pohoří. A pak Petrovy kameny, které se od něj nalézají asi pouhý kilometr.

e100_6671.JPG

Kdyby se Vás někdo, zeptal, jaká je nejvyšší hora České republiky, asi bez váhání řeknete, že Sněžka. Máte pravdu. Ze svými 1602 metry je to skutečně nejvyšší vrchol naší vlasti. Druhá je 1555 metrů vysoká Luční hora, třetí s 1554 metry Studniční hora a čtvrtá s 1509 Vysoké Kolo. Až do teď se pohybujeme v Krkonoších. Při páté hoře v pořadí však už musíme změnit pohoří, protože tou je 1492 metrů vysoký Praděd v Jeseníkách.

e100_6708.JPG

Ovšem kdyby se vás někdo zeptal, jaké je nejvýše položené místo v České republice, tak zde už to s tou Sněžkou tak úplně jednoduché není. Důvod je ten, že na 1492 metrů vysokém Pradědu je postaven 162 metrů vysoký vysílač využívaný též jako rozhledna, jež byl dokončen v roce 1983. Takže jestli dobře počítám, vysílač má svůj vrchol ve výšce1654 metrů, tedy o 52 metrů výš než Sněžka. A přes padesát metrů vysoká budova se na Sněžce nenachází ani náhodou.

e100_6734.JPG

K Pradědu se však vážou ještě další zajímavosti. Když jdete do nejvýše položených míst, tak ve většině jiných českých hor (Šumava, Český les, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Javorníky) si můžete být jisti, že tam někde narazíte na státní hranici. To se zde v Jeseníkách neděje. Ale tady na Pradědu vede historická hranice mezi Moravou a Slezskem, dále hranice mezi okresy Šumperk a Bruntál a též hranice mezi Olomouckým a Moravskoslezským krajem.

jesenicka_hv.gif

A aby tomu nebylo málo, tak jsem na mapě v okolí Pradědu zjistil, že se nalézají v okruhu cca 19-20 km hned tři okresní města. A to Šumperk, Bruntál a Jeseník. A navíc tato tři města tvoří mezi sebou rovnostranný trojúhelník. Praděd tak leží v jeho centru a těžišti. Je to zvláštní, že jsou tato tři nejvýznamnější jesenická města orientována geometricky a navíc podle Pradědu. Vložil jsem se do toho ještě víc a na základě dalších podobných významnější měst, a názvoslovných zajímavostí jsem odhalil celou soustavu geometrických zajímavostí, tvarující šesticípou hvězdu. Viz obrázek a nebo odkaz „Tajemství hvězdných hor“, kde jsem ji nazval „Jesenická hvězda“.

e100_6744.JPG

Však také Praděd má své tajuplné pověsti. Je pojmenován podle po místním horském duchovi. Také se mu říká „Altvater“, Je to taková místní obdoba krkonošského Rýbrcoula, neboli Krakonoše. Zpodobňován je jako vousatý stařec s mechovým kloboukem a sukovicí. Je jakýmsi spravedlivým duchem zdejších hor a uvnitř své hory hlídá ukryté poklady.

e100_7566.JPG

Není bez zajímavosti, že to nejsou jen Jeseníky a Krkonoše, které mají takového to ochránce. Obdobné horské vládce najdeme i jinde. Například v Brdech vládne Fabián, na Chebsku Heyman, v Jizerských horách Muhu, ve Slavkovském lese Hans Heiling a na Šumavském podhůří na Klatovsku chlapec Bejválek. A jinde se najdou další.

e100_6686.JPG

Asi jen pouhý kilometr na jih od vrcholu Pradědu se nalézá další mystické místo. Na menším výběžku vrcholu Vysoká Hole (1465 metrů nad mořem, 2. nejvyšší vrchol v Jeseníkách a 9. v ČR) můžeme spatřit skalní sestavu známou pod názvem „Petrovy kameny“. Protože i ty leží na menším vrcholku v nadmořské výšce 1446 metrů nad mořem, jsou považovány za 3. nejvyšší vrchol v Jeseníkách a v rámci vrcholů celé České republiky uzavírají první desítku nejvyšších. A navíc tudy prochází Evropské rozvodí mezi Černým a Baltským mořem

e100_6703.JPG

Vrchol tvoří tři mohutná skaliska, vysoká sedm metrů, tvořená metamorfovanými horninami, fylity a kvarcity.

e100_6670.JPG

Co se týká jejího názvu „Petrovy kameny“, nalezl jsem v literatuře hned dvě pověsti. Podle jedné se zde údajně zjevil Sv. Petr. Že by něco podobného jako to, čemu jsem se věnoval v článku „Za mariánskými zjeveními v Česku“? Podle druhé pověsti dostaly název po mladém kováři, který se zde ukryl se svojí dívkou, dcerou správce sovineckého panství, když prchali před jejím otcem.

a100_6688.JPG

Svým tajuplným tvarem lákaly lidi už odnepaměti. Je docela možné, že už odedávná mohly sloužit jako oltář pro pohanské oběti. Zda tomu tak bylo, nevím, ale později byla skála považována za místo sabatů čarodějnic ze severní Moravy a Slezska. V 17. století to došlo až tak daleko, že na Jesenicku docházelo k tzv. čarodějnickým procesům, při kterých některé z obviněných čarodějnic pod nátlakem přiznávaly, že létaly na sabat právě na Petrovy kameny. Obviněné osoby většinou skončily na zapálené hranici. Tady na Jesenicku bylo obětí minimálně na 250. A nebyly to jen ženy. Občas se objevovali i muži. A co je nejhorší, dokonce i děti! Tak se například v roce 1651 stal jednou z obětí i osmiletý hoch z Dolní Lipové, o němž se zmiňuji v reportáži ze svého výletu „Pěšky z Lipové do Jeseníka“. Když se tak nad tím zamýšlím, jaké já píšu články na svůj blog, nevím, nevím, jestli bych v té době mezi tehdejšími oběťmi nemohl být i já.

Jak k Petrovým kamenům je nejlépe se dostat? Od Ovčárny po červené značce je to asi jeden kilometr směrem na Vysokou holi. Můžete si je však prohlédnout jen z dálky, neboť samotné kameny jsou pro turisty nepřístupné. Ale jako všude v nejvyšších polohách našich hor, je tu hezky.

e100_7304.JPG

Použité a doporučené prameny: Wikipedia, např.:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_mytick%C3%BDch_patron%C5%AF_v_%C4%8Desk%C3%BDch_zem%C3%ADch

http://cs.wikipedia.org/wiki/Prad%C4%9Bd

http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrovy_kameny

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_hor_a_kopc%C5%AF_v_%C4%8Cesku

http://www.carodejnicke-procesy.mysteria.cz

Stejskal M.: labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

Foto: Libor Čermák

Související články:

Pěšky z Lipové do Jeseníka

Lázně Jeseník (fotoblog)

Jesenická panorámata

Rubrika: dovolená 2013 - Jeseníky

Autor: Libor Čermák | sobota 24.8.2013 6:00 | karma článku: 33.39 | přečteno: 7812x

Další články blogera

Libor Čermák

Pokud bych měl propagovat neomarxistická témata, tížilo by mne svědomí!

Sice jsem ze seriálu Most neviděl ani minutu, ale teď se objevila jeho kritika, že tam jednou postavou autoři propagují transgendery. Například na to poukázal místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. I já mám na takovéto věci názor.

19.2.2019 v 14:25 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 362 |

Libor Čermák

"Rodič 1" a "2" je větší nesmysl než Plejáďani z planety Erra od hvězdy Taygeta

Kvůli homosexuálům Francie prý upravila školní dokumenty. Aby se necítili znevýhodněni, tak místo "otec" a "matka" francouzský parlament schválil kolonku "rodič 1" a rodič 2". Nemůžu si pomoci, ale připadá mi to absurdní.

19.2.2019 v 5:19 | Karma článku: 30.33 | Přečteno: 635 |

Libor Čermák

Pěší výlet přes Prosecké skály

Současné drobné oteplení mne vyhnalo ven. Vydal jsem se na výlet z Libně přes Prosecké skály do Kobylis. A navštívil přitom jak hezká místa v přírodě, tak i tři významná místa spojená s 2. světovou válkou.

17.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 357 |

Libor Čermák

Co nejvíc rozděluje společnost? Nejrůznější kvóty na lidi!

Pokud někdo vymyslí jakékoliv kvóty na lidi, je to pro mne doslova pěst na oko. Proč? Protože takovéto kvóty rozdělují lidi víc než cokoliv jiného. Kvóty totiž úředně stanovují to, že někdo je jiný než já.

15.2.2019 v 6:37 | Karma článku: 31.26 | Přečteno: 576 |

Další články z rubriky Fotoblogy

Jaromír Šiša

Celoroční putování kolem Svitavy a Svratky, přes Brno až na Kníničskou přehradu,

což je zapomenutý termín, a tak srozumitelněji řečeno...Když rampluje zoncna, hodím dečmena pod křídlo, klofnu do šrajtofle pětikvalt a valím smirglem špiclovat kocóry na Prýgl...a každému je cíl naprosto jasný. Tak šup, valíme.

19.2.2019 v 8:41 | Karma článku: 32.38 | Přečteno: 615 | Diskuse

Marek Trizuljak

Pilot, kterej zahnul, je asi děsivej sluníčkář

A ještě k tomu lepšočlověk, zvláště když zahnul ráno, za východu slunce hnedle nadvakrát. Horšočlověk takové výkony nezvládne, protože ve venkovské kavárně páté cenové skupiny se to naučit nemůže :-D

18.2.2019 v 21:40 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 747 | Diskuse

Lucie Plicová

Šumavské pláně v bílé stopě "obrazem"

Běžkařské výlety ze Zadova, Kvildy, Modravy v bílé stopě po šumavských pláních patří mezi lyžařskou klasiku.

18.2.2019 v 15:21 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 285 | Diskuse

Lucie Plicová

Půlmaraton v Barceloně aneb po stopách Gaudího ve městě architektury

Pokud na nedělní závod přijíždíte na poslední chvíli, nemusíte mít obavy, že by vám z města něco uniklo. Trasa půlmaratónu totiž vede kolem všech velkých zajímavostí, na něž si jen dokážete vzpomenout.

18.2.2019 v 13:19 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 198 | Diskuse

Karel Boháček

Snadno se s ní loučím, mám rád žhavější (klima)

Dvě mobilovky jako loučení se zimou. Fotil jsem je, když s autem zapadl ve snéhu na lesní odbočce a čekal na pomoc s vyproštěním.

18.2.2019 v 11:11 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 2150 Celková karma 28.23 Průměrná čtenost 1774

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz