Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Záhady nejstarších egyptských pyramid

Myslíte si, že když v Egyptě začaly vznikat první pyramidy, ještě na nich nebylo nic tajuplného a záhadného? Tak vás vyvedu z omylu.

Bylo to v páté třídě základní školy. Dodnes si pamatuji takový jeden svůj menší žákovský prohřešek, kterého jsem se tehdy dopustil. Zrovna jsme se začali učit o starověkém Egyptě. Protože šlo o zcela novou kapitolu, napadlo mne si tuto novou stránku v sešitě nějak vyzdobit. A jak jinak než pyramidami. Využil jsem linek v sešitě a podle nich jsem si tam namaloval několik stupňovitých pyramid. Když to uviděl můj učitel dějepisu, podíval se na mojí okrášlenou stránku v sešitě a s vytřeštěnýma očima se mne zeptal: „Co že to má znamenat?“ „No přeci pyramidy, když se začínáme učit o Egyptě“, odpověděl jsem. Na to mi však učitel řekl, „ale vždyť takhle ty pyramidy přeci vůbec nevypadají!“. Nerozuměl jsem tomu. Jak by asi jinak měly vypadat pyramidy? Teprve později jsem se dozvěděl, že stupňovité pyramidy se stavěly hlavně ve střední Americe. Tady v Egyptě to byly především jehlanovité stavby.  

Ale tak úplně nepravdu jsem v tom sešitě přeci jen neměl. To protože první egyptské pyramidy byly doopravdy stupňovité. Píše se zhruba rok 2690 před naším letopočtem a na egyptský trůn nastupuje nový faraón. Jmenuje se Džoser. Vládl despotickým způsobem zhruba 20 let. Protože, to bylo to za jeho vlády, kdy se v Egyptě začaly stavět nové monumentální kamenné stavby, kterým říkáme pyramidy, je Džoser považován za jednoho ze zakladatelů tzv. 3. dynastie. A tak ve své době povolává svého dvorního kněze, vezíra, mudrce a architekta Imhotopa, aby mu ji v Severní Sakkáře  postavil. Imhotep, jak už jsem se zmínil, nebyl žádný obyčejný člověk, byl to velekněz a mudrc, který byl později doslova zboštěn. A tak se dlouho nevědělo, zda se jednalo o reálnou postavu nebo ne. Dnes už víme, Že to reálná postava skutečně byla.

Pyramida, kterou Džoserovi vystavěl, byla skutečně na svojí dobu monumentální. Využil mastabu, která patřila jeho předchůdci Sanachtovi. Na ní nechal zbudovat další stupně. A tak vznikla pyramida o šesti stupních, vysoká 62,5 metrů, což je téměř taková výška, jako Petřínská rozhledna v Praze. Je vystavena z žuly a vápence. Protože žula se v okolí nikde netěžila, byly tyto kameny (některé z nich váží až 3,5 tuny) dováženy z lomů vzdálených 800 kilometrů.  Kromě toho všeho byl do podkladní skály vyhlouben i složitý systém podzemních tunelů a komor.

Půdorysný rozměr pyramidy (121 x 109 metrů) v obou směrech převyšuje velikost našich fotbalových stadionů. Stejně jako jiné pyramidy, je i ta Džoserova orientovaná do čtyř světových stran. A stejně jako u jiných pyramid je z Džoserovy pyramidy možné vysledovat astronomické souvislosti ze vzdálenostmi planet ve sluneční soustavě. Šířka 109 metrů je totiž téměř přesná jedna miliardtina vzdálenosti planety Venuše od Slunce (108,2 mil km).  Mimochodem, asi pouhý čtvrt kilometru jižně od Džoserovy pyramidy se nalézá menší 43 metrů vysoká pyramida faraóna Venise z 5. dynastie. Její půdorysný rozměr je 58 x 58 metrů, což je zas téměř přesná miliardtina vzdálenosti velké poloosy planety Merkur (57,9 milionů kilometrů). Náhoda?

Když už jsme u okolních pyramid ještě bych se měl zmínit o 49 metrů vysoké Veserkafově pyramidě též z 5. dynaste, jež se nalézá také u Džoséroy pyramidy v Sakkáře. Když jsem se podíval na rozmístění Džosérovy, Venisovy a Veserkafovy pyramidy, opět mi stejně jako Gíze připomíná rozmístění hvězd v tzv. „Oriónově pásu“. Později, za 6. dynastie, tu však navíc o kus dál přibyla ještě další, 52 metrů vysoká Tetiho pyramida.    

Džoserova pyramida tu stojí bez mála už 4700 let. To je úžasná doba. Téměř pět tisíc let a její tvar je stále ještě patrný.  Imhotep tedy musel být velký stavitel. Hůře však dopadla pyramida Džoserova nástupce Sechemcheta. Ta byla postavena kolem roku 2645 před naším letopočtem též v Sakkáře, a to jihozápadně od té Džoserovy. Původně měla být prý sedmistupňová a svojí výškou cca 70 metrů měla nekonat tu Džosorovu. To se však nepodařilo, a tak její výška tvoří v současné době jen pouhou desetinu té původně zamýšlené. 

Další faraón 3. dynastie Chaba postupoval obdobně. I on si nechal postavit stupňovitou pyramidu v oblasti Záwíjit el-Arján mezi Gízou a Abúsírem. Říká se jí „Vrstvená pyramida“. Původně měla 5-7 stupňů. Její půdorysné čtvercové rozměry činily 84x84 metrů a výška byla 20 metrů. Protože v okolí nebyly nalezeny žádné zbytky svrchního pláště, archeologové soudí,  že i tato pyramida zůstala nedokončena.

K lokalitě Záwíjit el-Arján se však váže ještě jedna zajímavost. Je to nejstarší pyramidová lokalita, která zapadá do systému tzv, „egyptského Orionu“, jež se vyznačuje Orionovým pásem pyramid V Gíze (viz Záhady Menkaureovy pyramidy), Heilopolisem vyznačujícím hvězdu Sírius (viz Záhady egyptských obelisků) a pyramidami v Dahshuru, které označují polohu hvězdy Aldebaran v Býkovi (viz Záhady pyramid v Dahshuru). V tomto Záwíjit el-Arjánu zdejší pyramidy označují polohu hvězdy Bellatrix, třetí nejjasnější hvězdy v souhvězdí Orion.

Posledním faraónem 3. dynastie byl Hunej. Ten započal stavbu pyramidy v Medúmu. Stavba to byla úctyhodná. Rozměry jejího půdorysu (144 x 144 m) jsou takřka shodné s výškou druhé největší, Chefrenovy pyramidy (viz Záhady faraóna Rachefa).  Ovšem dokončil ji až faraón Snofru, zakladatel 4. dynastie. A jak to bylo dál, se můžete dočíst v mém článku Záhady pyramid v Dahshuru.

Zkrátka a dobře je vidět, že záhady se netýkají jen Cheopsovy pyramidy, případně těch dalších v Gíze. Leccos záhadného se dá nalézt i na těch ostatních egyptských pyramidách. Škoda jen, že ty jsou stále jen ve stínu té největší, Cheopsovy (Záhady egyptských pyramid v Gize). Pokud by se médiím povedlo je z tohoto stínu vyvést, jsem přesvědčen, že to ztajuplní pohled na celý starověký Egypt.

 

Zdroj a požité fotografie: wikipedie

http://www.starovekyegypt.net/pyramidy-stare-rise/dzoserova-stupnovita-pyramida.php

www.google.com/maps

 

Související články:

Záhady egyptských obelisků

Záhady Menkaureovy pyramidy

Největší úspěchy české egyptologie

Záhady faraóna Rachefa

Záhady pyramid v Dahshuru

Egyptské symboly z hlediska archeoastronautiky

Záhady egyptských pyramid v Gize

Záhady faroského majáku

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 25.10.2013 8:47 | karma článku: 19,17 | přečteno: 2183x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Kdysi ji voda nezajímala, teď jí chybí. Francii dráždí hráz Ženevského jezera

18. května 2024  17:07

Švýcarsko nemá o vodu nouzi. Jeho sousedé však ano. Francie, kterou loni zasáhla extrémní sucha, se...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Rakouská policie překazila útok 14leté islamistky, chtěla použít nůž a sekeru

18. května 2024  16:46

Rakouská policie oznámila, že překazila teroristický útok nožem ve Štýrském Hradci, který plánovala...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:10

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám