Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Záhady egyptských obelisků

Vedle egyptských pyramid jsou dalšími úžasnými stavbami starověkého Egypta i monumenty zvané obelisky. Jsou vyrobeny z jednoho kusu kamene. Jejich výška mnohdy převyšuje 20 metrů a váha 200 tun.

Egyptské obelisky jsou bezesporu jedním z nejúžasnějších staveb starověkého Egypta. Obvykle byly vyráběny z jediného kusu žuly, což jak známo je velice tvrdý těžký kámen. Šlo o komolý jehlan s čtvercovým průměrem a prudkým sklonem, jehož výška byla dána poměrem 1:10, co se týče šířky ku výšce. A úplně nahoře byla jeho špička vytvarována do tvaru pyramidy, a tak se nazývá „pyramidion“. Z dálky tak vlastně může egyptský obelisk vypadat jako startující raketa do vesmíru. Že by se tedy opět jednalo o prvek tzv. cargo kultu, kdy se nižší kultura setká s technologií kultury vyšší? A když si nedokáže vysvětlit, tak se ji snaží alespoň napodobovat jako prvek náboženského uctívání.

Proč tedy vůbec byly monumenty tohoto tvaru stavěny? Podle Egypťanů to prý byly zhmotněné paprsky slunce. Podle dalšího názoru symbolizovaly pahorek benben, což byl první kus suché země, který se na počátku vynořil z vod. Ale pahorek, který vypadá jako sloup? Co když benben byl ve skutečnosti díky tomuto tvaru nějaká ponorka, nebo dokonce již zmíněná raketa?

A co ten poměr velikostí jedna ku deseti? Jak jsem se zmiňoval ve svých článcích o egyptských pyramidách (viz odkazy níže), nějaká astronomická souvislost se dá najít takřka ve všech nejdůležitějších pyramidách starého Egypta. A v obeliskách? zaostřeme se například na onen poměr šířky ku výšce, což, jak jsem už psal, je 1:10. Všiml jsem si například  toho, že hodně podobný poměr cca 1:9,5 odpovídá cca poměru jak vzdáleností tak velikostí planety Země a planety Saturn, která tehdy byla nejvzdálenější známou planetou sluneční soustavy. Byl snad tvar obelisku zároveň i jakýmsi prvkem, který určoval polohu a velikost planet ve sluneční soustavě? V tomto případě by hned nastala další otázka, odkud by staří Egypťané vlastně vůbec znali správné vzdálenosti a velikosti planet od Slunce? Vždyť to dokáže spočítat až moderní astronomie.  

Egyptské obelisky však ještě skrývají další hádanky. Tou nejpodstatnější je velká hmotnost. Ty největší převyšují 200 i 300 tun, což pro zajímavost je cca stokrát víc, než váha průměrného kamene, ze kterého byla stavěna například Cheopsova pyramida. A přesto s nimi uměli staří Egypťané nějak manipulovat. Nejprve vylámat z lomu, pak ho dostat na místo učení a nakonec ještě postavit. Jak je to náročné poukazují moderní pokusy s jejich transportem. Například v roce 1999 zkusili američtí archeologové dopravit obelisk o váze „pouhých“ 25 tun. Potřebovali k tomu 150 lidí, kteří za den kámen posunuli jen o několik metrů. Kolik lidí by asi bylo potřeba k transportu desetkrát těžšího obelisku? Vztyčování obelisku se pak údajně dělo za pomocí písečného náspu, na který se sloup vytáhl. Museli to nějak ovládat jak nejen starověcí Egypťané, ale i starověcí Římané, kteří si je dokázali přivézt až do své vlasti.

 

Obelisk byl navíc popsán hieroglyfy či pokryt nejrůznějšími reliéfy. Snad právě proto se během novověku mnohé z nich zalíbili nejrůznějším mocným světa, kteří si je nechali převést do své země. Ovšem až v novověku, kdy už byla technologie jeřábů a dalších pomocných strojů. Jak tento problém řešili staří Egypťané a Římané?

 

V Egyptě se nalézají tři hlavní lokality, kde se obelisky stavěly. Zde bych chtěl vytvořit jejich přehled.

Heliopoilis

Faraón Senurset I. o kterém jsem se zmínil v předešlém odstavci, kromě obelisku založil ještě jednu významnou stavbu. Kolem roku 1950 před naším letopočtem založil chrám v Karnaku poblíž Luxoru. Postupem času (tedy během následných 1500 let) se z něj stal největší chrámový komplex v Egyptě. Na jeho stavbě se podílela i většina faraónů, z nichž někteří zde nechali vystavět i famosní žulové obelisky.

1)     Učinila tak například královna 18. dynastie Hatšepsut, která zde v 15. století před naším letopočtem nechala vztyčit hned dva obelisky. Ten, který dosud stojí má výšku 28,6 metrů a hmotnost 343 tun. Jeho pyramidiony byly zhotoveny z elektra, což je slitina zlata a stříbra.

2)     Obelisk zde nechal vystavět i její otec Thutmose I. Ten je necelých 20 metrů vysoký a váží 143 tun.

3)     Z chrámu v Karnaku pochází i slavný lateránský obelisk. Který dnes stojí v blízkosti lateránské baziliky v Římě. Ten je pravděpodobně vůbec největším obeliskem. Nechal ho zbudovat faraón Thutmose III. Měří 32 metrů a váží 455 tun. Jeho stěhování a vztyčení se účastnilo cca 1000 mužů, 140 koní a 47 jeřábů.

4)     Thutmose III. tu nechal zbudovat ještě jeden obelisk vysoký původně 30 metrů. Ten je však dnes k vidění v Istambulu. Bohužel jeho spodní část byla poškozena a tak dnes měří jen asi 19 metrů.

Obelisky svojí mystikou však přitahují i dnes. Říká se, že symbolizují nadvládu. A dokonce je lze nalézt i v symbolice zednářské. A tak je dnes můžeme spatřit v mnoha významných místech. Jak jsem se zmínil, z Egypta byl obelisk dovezen například do Říma, do Londýna, do Paříže nebo do New Yorku.

V dalších místech můžeme zas nalézt novodobé obelisky. Za všechny takové jmenujme například Washington D.C. a nebo i pražské Hradčany (viz můj článek Praha mystická). Prakticky všude tam, kde se dnes rozhoduje o něčem důležitém, lze nalézt nějaký obelisku podobný monument. A tak se ptám, zda se jedná jen a pouze symbol a nebo zde hraje i nějaký význam konkrétní tvar předmětu? Zkrátka a dobře obelisky pořád v sobě drží spousta záhad a tajemství.  

 

Zdroje:

Wikipedie

http://www.litosonline.com/en/articles/en/84/obelisk-hatshepsut

http://www.starovekyegypt.net/architektura-nove-rise/karnak-monumentalni-slava-egypta.php

http://www.egyptartsite.com/karbelisk.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Benben

použité fotografie: wikipedie, Libor Čermák

Související články:

Záhady Menkaureovy pyramidy

Největší úspěchy české egyptologie

Záhady faraóna Rachefa

Záhady pyramid v Dahshuru

Egyptské symboly z hlediska archeoastronautiky

Záhady egyptských pyramid v Gize

Záhady faroského majáku

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pondělí 14.10.2013 8:18 | karma článku: 23,60 | přečteno: 5815x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslance SPD jsem zbil já, přiznal se 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  20:49

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Strach z migrace i rebelie proti levici. Mladí Němci se přiklánějí k AfD

5. května 2024  20:15

Čekali byste, že mladí Němci volí hlavně Zelené nebo jiné levicové strany? Omyl Roste podíl těch,...

Méně teorie a faktů, více praktických znalostí. Blíží se reforma školních osnov

5. května 2024

Premium Ministerstvo školství chystá změnu toho, co a hlavně jak by se měli žáci na základních a středních...

Usnul za volantem a srazil lidi na chodníku. Pro ženu a dítě letěl vrtulník

5. května 2024  19:10,  aktualizováno  19:48

V Kostelní Lhotě na Nymbursku vjel v neděli odpoledne řidič osobního auta na chodník, kde srazil...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám