Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké jsou moje nejoblíbenější šifry?

Možná jste si, jako děti, také dávali tajné zprávy. Moje dětství například šifrování dost doprovázelo. A tak se mu rád věnuji i teď, když vedu svůj turistický oddíl. Jaké jsou tedy ty moje nejoblíbenější šifry?

Je celá řada věcí, co nám všem připomene vůni letních táborů, dovednosti skautů a členů podobných oddílů. A jednou z nich jsou šifry a šifrování. A tak bych se chtěl v tomto článku věnovat těm, které mne někdy nějak oslovily a nebo jsem je přímo vymyslel. Když se to vezme, je to vlastně i taková obdoba luštění křížovek. A tak ke každé šifře dám i příklad, který si můžete i vyluštit. Protože je jaro, jsou v nich ukryté nejrůznější květiny.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) obrázková šifra

Je jedna z nejjednodušších. V našem oddíle ji dávám především nejmladším dětem, které třeba ještě ani moc numějí číst. Stačí, když si řeknou první písmena obrázků. A už vědí, co je ve vzkazu. Ale je třeba volit takové obrázky, jejichž název je jednoznačný.

Použil jsem ji i ve svém příběhu z táborového prostředí Hrdinové Čeksasu - Podivný nález

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

2) morseovka

Asi nejznámější a zřejmě i nejpoužívanější šifrou složenou z teček a čárek je morseovka. Já jsem se ji poprvé naučil v páté třídě na stanovém letním táboře v Buřanech v Krkonoších (prázdniny 1989). A když jsem se pak v zimě u nás přihlásil do obnoveného skauta, už jsem ji měl zmáknutou. Písmena pak oddělují jednou svislou čárkou, slova dvěma a konec zprávy třemi. Na její zapamatování se volí pomocná slova:„Akát, blýskavice, cílovníci, dálava, erb, Filipíny, grónská zem, hrachovina, chvátám já k vám, ibis, jasmín bílý, krákora, lupíneček, mává, národ, ó náš pán, qáká žabák, rarášek, sobota, trám, učený, vyvolaný, wagón klád, xénokratés, ýgor mává, známá žena.“ Krátká slabika znamená tečku, dlouhá čárku.

-.-/---/-./../-.-/.-.././-.-.///

I tuto šifru jsem použil v jednom ze svém příběhu, a to "Páťa a kolo Zláťa: Morseovka na Kocábě" A navrhl jsem tam i jednu netradiční, cyklistickou možnost, jak morseovku zajímavě využít.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

3) Brailovo písmo

Za podobný a zároveň užitečný způsob šifrování považuji i Braillovo písmo. Navíc se může stát, že ho bude někdy muset znát každý z nás. Skládá se z teček na síťce o velikosti 2 x 3 dílků.  Na zapamatování těchto znaků jsem vymyslel pomocné fráze, které, pokud si zapamatujete, dokážete poznat jednotlivé znaky. Krátká slabika znamená prázdný bod a dlouhá slabika bod s tečkou. Vše jsem podrobně popsal v článku  "Braillovo písmo - jak se ho jednoduše naučit"

A teď šifra:

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

4) Mřížka

S následující šifrou jsem se poprvé setkal asi někdy v první nebo druhé třídě, když jsem ležel v nemocnici a čas jsem si tam krátil pomocí dnes již nevycházejícího časopisu Klokánek. Mám za to, že jeden úkol z onoho časopisu, byl založen právě na této šifře. Mřížka je založena na 27 písmenech, které jsou po trojicích rozloženy do mřížky o rozměrech 3 x 3 . A tak zkuste vyluštit:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

5) Posunutá abeceda

Představte si, že "B" znamená ve skutečnosti písmenko "A" nebo "Š" znamená ve skutečnosti písmenko "S". Zkrátka a dobře písmenko, které se v abecedě nalézá o jedno pořadí méně. "A" v tom případě znamená "Ž". Ovšem můžete si vymyslet posunutí o jiný počet písmen. Třeba i o třináct. Nic vám v tom nebrání. Ovšem v níže uvedené zkušební šifře jsem použil tu základní posunutí o jedno (viz začátek odstavce)

QBNQFMJTLB

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

6) Samohlásková šifra

Druh šifry, kterou jsem si kdysi vymyslel, se skládá ze samohlásky a čísla určující pořadí písmene v abecedě za samohláskou. To znamená, že třeba "E0" je "E", protože nula počet písmen od "E" je zas "E". Naopak třba "A4" znamená ve skutečnosti "D" (BCČD). Takže:

I2 OO O1 O3 E0 O7 I0 I5 A0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

7) SMS Šifra

Dnes v době tzv. chytrých neboli bezdotykových mobilů se už tímto způsobem už tak často SMSky nepíšou. Ale v době klasických tlačítkových mobilů se SMSky psaly rychlým mačkáním příslušného tlačítka, kde počet značknutí udávalo konkrétní písmeno nebo číslici, jak udává tabulka.

Takže, co popcí SMS šifry znamená následující?

44 555 88 22 44 2 888 55 2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

8) Kipu

Já jsem vymyslel zajímavou šifru, která se inspiruje inckým kipu, tedy uzlíkovým písmem. Šifra je samozřejmě v češtině. Každý provázek značí jedno písmenko. A jak ho luštit? Jednoduše. Jeho základem jsou opět samohlásky "A", "E", "I", "O" a "U". Právě těchto pět písmenek reprezentuje pět uzlů, a to tak, aby s nimi měly něco společného.

Písmenko "A" představují "autíčka", což je první písmeno názvu tohoto uzlu.

Písmenko "E" představuje "zkracovačka", protože toto písmenko má tři hroty stejně jako se při vázání zkracovačky dělají tři oka.

Písmenko "I" představuje "liščí smyčka", a to proto, že "i" je dominantní samohláska ve slově "liščí"

Písmenko "O" představuje "osmička", opět podle počátečního písmena

Písmenko "U" představuje "vůdcovský uzel", a to opět podle dominantní samohlásky.

A počet uzlíků na provázku dává pořadí písmene od samohlásky. například jedny autíčka znamenají "A", ale dvě autíčka "B", atp.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ve skutečnosti šifer je celá řada. Ten počet jde do desítek a možná do stovek. Je jich opravdu velké množství. Já jsem vám jich předstvil jen osm. Podle mého názoru jsou to ty nejlehčí a zároveň nejzajímavější šifry. A pokud jste si s mými šiframi i přesto neporadili, dávám vám zde jejich správná vyluštění: 1) Sedmikráska, 2) Koniklec, 3) Kopřiva, 4) Fialka, 5) Pampelička, 6) Kopretina, 7) Hluchavka, 8) Mateřídouška.

Související články:

Jak si vyrobit pomůcku k šifrování?

Dokázali byste určit čas podle kompasu nebo buzoly?

I mapové značky lze děti učit zajímavým způsobem

Jak lze učit děti poznávání ohňů

Znáte turistické značky?

Rubrika tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | středa 19.4.2017 5:39 | karma článku: 20,75 | přečteno: 19893x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám