Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Záhadné agrosymboly dobývají nejen Anglii, ale i Střední Evropu

13. 08. 2009 15:29:47
Nový výskyt agrosymbolů v okolí mysteriosních míst jen umocňuje tuto zatím nezodpovězenou záhadu. Záhadné menhiry, prastaré hrobky a tajuplné vrchy, tam všude se nyní nově objevili. A navíc několik nových přírůstků hlásí i Střední Evropa.

rollright2.jpg
A tentokrát začneme na jednom velice mysteriosním místě. Možná si ještě vzpomenete na můj článek „Znáte Rollrightské megality?“, který jsem napsal v květnu. Zabýval jsem se v něm jedním z nejznámějších megalitických míst v Anglii, nalézající se na hranici hrabství Oxfordshire a Warwickshire. Jednak tři a třicetimetrový kamenný kruh, menhir „Králův kámen“ a skupina „Šeptajících rytířů“. To vše v tomto místě můžete navštívit. A nejen vy. 3. srpna 2009 toto místo navštívili i tajuplní tvůrci záhadných agrosymbolů. Ale kdyby jen jednou, ale oni hned dvakrát. Jednak to byla skupinka třech kroužků. Dvou malých a třetího s prstencem. Jenomže tu noc to hold u Rollrightských megalitů ještě asi nestačilo, protože přímo u kamenného kruhu, směrem k „Šeptajícím rytířům“, se objevil nádherný piktogram ve tvaru dvou spojených kruhů, sestavených z postupně se zvětšujících 34 kroužků. rollright.jpg
Další podrobnosti o tomto agrosymbolu je možné získat na
Rollright Stone Circle na cropcircleconnectoru.

windmillhill2.jpg
Zvláštní piktogram vznikl též 6. srpna poblíž pahorku Windmill Hill u Avebury. Kdo četl můj článek Avebury – místo zasvěcené záhadám, ví, že se jedná o jedno z nejstarších osídlených míst v okolí Avebury. A právě těsně u jeho úpatí se objevil tento obrazec, jenž vypadá jako činky a insektogramy z 90. let, ovšem obtočené jakýmsi planetárním systémem a asteroidy. Co pak asi může jeho význam znamenat? To už nechám na čtenářích. Jen podotknu, že v nejrůznějších místech tohoto obrazce, jsme opět měli možnost sledovat nejrůznější obilné jevy, jako propletené trsy nebo stojící obilí v centrech kruhů. Podívejte se na jeho stránky
Windmill Hill a uvidíte.

crop-09-08-09.jpg
Nyní všechny pozvu na prohlídku dalšího obrazce. Ten vznikl 9. srpna 2009 u West Overtonu u Lockeridge. Pokud si pamatujete, jak jsem v jednom z předchozích dílů „
Pestrost červencových agrosymbolů“ psal o piktogramu z East Field, jehož klasy byly poskládány tak, že vypadaly jako nějaká dečka, tak zde se vyskytly obdobné obilné jevy. Akorát, že obrazec je o něco složitější, vypadá jako trojitá osmička. Obilí v jeho centrálním středovém kruhu vypadá opět právě jako ta dečka. Zvláštně je poskládáno i obilí v obou krajních středových kruzích. V jednom se vyskytuje hned několik středů, což není zrovna moc časté. Dva středy jsou přímo uprostřed kruhu a sedm dalších středů je umístěno kolem dokola. A ve druhém krajním středovém kruhu je pro změnu obilí poskládáno v jakých si prstencích. Střídá se tam poležení dokola a položení obilí směrem ven. A pak zase dokola a zase ven a to samé ještě jednou. Jak je vidět, letošní sezona díky těmto obilným jevům asi i možná vstoupí do historie. Další info o tomto zajímavém obrazci je na West Overton.

DSC05464a.JPG
Další zvláštní pahorek se nalézá zhruba kilometr jihovýchodně od Alton Barnes. Jestliže je něčím zvláštní, tak je to minimálně svým remízkem, jenž se na něm nalézá. Jestliže se na něj díváme směrem od Alton Barnes, nemůžeme se ubránit dojmu, že se díváme na hlavu draka s otevřenou tlamou. I takto můžou vypadat nejrůznější háje a hájky, stačí několik zajímavě vypadajících stromů a draka máme na světě. Není ovšem bez povšimnutí i to, že právě ve Wiltshiru se s pověstmi o dracích setkáváme na každém kroku. Například zdejší pověsti mluví o místních lidech, kteří s draky bojovali a kopí či meče z těchto bojů pak uchovávali v místních kostelech, jako relikvie. A v nedalekém Avebury je dokonce v kostele velice stará křtitelnice s motivem biskupa, jenž se svojí pastýřskou holí odráží dva okřídlené draky. A ne nadarmo se též zemským siločárám, jenž tuto oblast křižují a na kterých se též často vyskytují agrosymboly, říká též „dračí žíly“.

woodboroughhill0.jpg
Ale vraťme se zpět pod tohoto „hájového draka“ na Woodborough Hill. Tak přímo v okolí tohoto vrchu se letos objevilo hned několik obrazců v obilí. Tak to byl například trojúhelník z 22. července, jehož vrcholy jsou zvýrazněné prstenci a jedním vnitřním vrcholem, jenž z obrazce dělá dojem tetrahedru. Toto těleso je ze záhadologického hlediska zajímavé ještě něčím, Upozornil na to badatel Stan Tenen. Umístíme li tetrahedr do koule tak, aby se jeden jeho vrchol dotýkal severního pólu, další vrcholy budou ležet zhruba na 19,5 stupni. A právě poblíž této zeměpisné šířky leží řada největších sopek na Zemi. Namátkou 4171 metrů vysoká Mauna Loa na Havajských ostrovech nebo Popocatépetl či Citlatépetl v Mexiku. A to nejen na Zemi. Obdobně je umístěný třeba takový vulkán Olympus Mons na Marsu, nejvyšší vrchol Sluneční soustavy nebo prý i vulkány na Venuši. Pravděpodobně se v tomto případě jedná o dosud nevysvětlený přírodní jev. A tak mne napadá. Symbol tetraedru pod vrcholem, na kterém je les ve tvaru draka. Nemůže to být varování před výbuchy sopek, jakých jsme například byli svědky v letošním červnu? Více o tomto piktogramu na Woodborough Hill.
woodboroughhill.jpg
Aby tomu nebylo málo, tak 10. srpna vznikl v jeho těsné blízkosti, vedle na sousedním poli, druhý, ještě složitější obrazec. Je to hlava sovy, tedy další ptačí piktogram letošní sezóny, která je orámována hvězdou, jež dělá dojem prostorovosti. Těžko říci, jaký má význam sova vedle tetraedru. To už nechám na čtenářích. Ale pokud se chcete na tento agrosymbol podívat, navštivte stránku Woodborough Hill. Co dodat více? Jen to, že z druhé strany tohoto kopce se nalézá pole South Field, kde byly v loni například známé vlaštovky a i letos se tu nalézá několik agrosymbolů. Ten poslední vznikl 8. srpna a vypadá jako dva malé prstence v sobě. South Field (2). Takže když to sečteme a podtrhneme, tak jen v okolí vesnice Alton Barnes vzniklo letos dosud šestnáct obrazců v obilí. bishopssutton.jpg
Nyní opusťme hranice hrabství Wiltshire a podívejme se do dvou hrabství sousedních. Nejprve do bude Hampshire. Zde totiž u obce Bishop Sutton vznikl dne 9. srpna nádherný šestiboký piktogram ve tvaru krychle. Více na Bishop Sutton

wayland3.jpg
A anglické území dnes opustíme u dalšího prehistorického monumentu, a to dlouhé hrobky Wayland's Smithy u Uffingtonu. V okolí této pravěké hrobky, kterou jsem podrobněji popisoval v článku
V kraji Bílého koně, se letos vyskytli již dva obrazce. Jednak to byla ta nádherná medúza z dílu Záhadné agrosymboly: už nejen v Anglii a pak to byl labyrint z dílu Červnové agrosymboly zdobí Anglii a Itálii. A na stejném poli, jako ten labyrint, se dne 12 srpna, to znamená včera (dnes, když připravuji tento článek, je třináctého), objevil třetí piktogram - nádherný obrazec ve tvaru Mandaly. Myslím si, že stačí si jen kliknout na Wayland's Smithy Long Barrow na zameditovat si nad možným významem tohoto obrazce.

Jak jsem psal v úvodu, tak se podíváme i na obilné lány ve střední Evropě. O českých obrazcích jsem se zmiňoval v posledním díle tohoto seriálu Opět léto plné tajuplných agrosymbolů, ale v posledních dnech se objevily zprávy o nových obrazcích z dalších dvou středoevropských zemí. Konkrétně ze Slovenska a ze Slovinska.

tlamce2.jpg
O prvním letošním slovenském agrosymbolu jsem psal v díle Pestrost červencových agrosymbolů, kde se obrazec objevil 9. července u obce Tlamče u Lipníku. Druhý obrazec se objevil o dva dny později, 11. července u obce, jejíž název je Tlamče u Lipníku. Jak si ti všímavější jistě všimli, tuto obec poblíž jaderné elektrárny Mochovce si tajuplní autoři agrosymbolů letos nějak oblíbili obdobně jako Alton Barnes v anglickém Wiltshiru nebo
Standaardbuiten v nizozemském Brabantsku. Tento druhý tlamčský obrazec má tvar jakési neúplné květiny s labyrintem. Více podrobností na Kozarovce, Tlmace.

A nyní se vydáme úplně na jih Střední Evropy, do Slovinska. Zde v severovýchodním cípu země, vlastně už v příhraniční oblasti z Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem se totiž v červenci objevili dva obrazce. První asi jedenáctimetrový u obce Murská Sobota a druhý asi 25metrový dne 20. července u obce Gorica. Reportáž o těchto obrazcích je možné si přečíst na Two Crop Circles in Slovenia.

Takže na závěr tohoto článku se pojďme podívat, jak vypadá na mé googlemapě současné rozmístění agrosymbolů na území Střední Evropy. Na mapě je vidět všech dosud objevených českých obrazců, dále obrazce v Německu, Slovinsku a na Slovensku a pokud se trochu posune i nahoru, tak i v Polsku.

Na závěr mého článku se můžete opět podívat na googlemapu agrosymbolů v Evropě, abyste zjistili, kde všude se s tímto jevem můžete na svých cestách setkat.

Zdroje:

www.cropcircleconnector.com

www.cropcircle-archive.com (i diagramy)

Hesemann M: Záhadné kruhy v obilí , Etna, Praha, 1997

Související články:

10. díl: Opět léto plné tajuplných agrosymbolů

9. díl: Pestrost červencových agrosymbolů

8. díl: Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech

7. díl: Co den, to nový obrazec v obilí

6. díl: Červnové agrosymboly zdobí Anglii a Itálii

5. díl: A další zprávy o nových obrazcích v obilí

4. díl : Záhadné agrosymboly: už nejen v Anglii

3. díl: Tajemné agrosymboly vstoupily do letošní druhé fáze

2.díl: Jarním kruhům v obilí dominuje řepka

1.díl: Šokující start letošní sezony agrosymbolů

seriál Kruhy v obilí - rok 2008

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 13.8.2009 15:29 | karma článku: 19.68 | přečteno: 3995x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 301 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 723 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 398 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz