Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opět léto plné tajuplných agrosymbolů

Léto, to nejsou jen koupání, táboráky a výlety, ale také záhady a mystéria. Záhada kruhů v obilí obchází evropské obilné lány nepřetržitě již od počátku sedmdesátých let minulého století a je dost možné, že i dříve.  

Eckhard Weber v prazske LucerneLibor Cermak

Tak například spisovatel Eckhard Weber, se kterým jsem měl v loni v Lucerně tu čest se osobně setkat a dokonce si s ním i popovídat, se ve své publikaci Kruhy v obilí I. (Eminent, Praha, 2008) zmiňuje o celé řadě případů, které se odehrály před legendárním rokem 1972, kdy se celý jev začal hlouběji sledovat. Jsou zde zaznamenané například případy z holandského Assenu z roku 1590 nebo se skotského Thurso z roku 1890. Z Wiltshiru, hlavní oblasti dnešního výskytu je zaznamenán první agrosymbol z Thilshead jižně od Devize. Tento kruh prý vznikl někdy v průběhu prvního desetiletí 20. století. Roku 1914 se kruh v obilí objevil u Maiden Bradley jihozápadně od Warministeru, o deset let později u Devize a těsně před 2. světovou válkou u Whiteparish jihovýchodně od Salisbury. Roku 1950 jev navštívil Wiltshire u Heytesbury (západně od Warministeru). Samotný Warminister v roce 1956 a další. Jinak ve zmíněné publikaci je soupis výskytu bezmála dvou set případů tohoto jevu před rokem 1972, a to z celého světa. Jak je vidět, je to fenomén, který doprovází lidstvo, a to daleko dříve než přišlo do módy tzv. padělání obrazců. 

A i v letošním létě opět tento jev zdobí obilné lány, což ostatně každý, kdo čte můj seriál, moc dobře ví. Nejzajímavější přírůstky z posledních dnů byli následující:

Skutečně jedinečný fraktálový obrazec se objevil 19. července u Martinsell Hill ve Wilshiru. Je složený ze spousty kruhů a je vytvarovaný do podoby mořské hvězdice se šesti chapadly. Ovšem autoři se zde dopustili něčeho, co se jen tak často nevidí. Nepřesnosti v zaměření obrazce. Jedno její rameno se na pole vešlo jen z půlky a další rameno, se z větší části nalézá úplně mimo pole. Domnívám se proto, že je větší pravděpodobnost, že tato chyba může nastat, pokud sem někdo ten obrazec z dálky nějak posílal, než že by si ho špatně zaměřil při případném vyšlapávání. Jak vlastně celý obrazec vypadá, je možné ke shlédnutí na Martinsell Hill, nr Wootton Rivers.

Téže noc, 19. července 2009 vznikl zajímavý obrazec i nedaleko pevnosti z doby železné Liddington Castle, o které jsem podrobněji psal v článku V kraji Bílého koně. Více o tomto obrazci na Liddington Castle.  

Další velice zajímavý obrazec vznikl 24. července na Smeathe's Plantation. Jedná se o jakési slunce s dvanácti paprsky. Ovšem celé to dělá opět jakýsi aztécký styl. Podívejte se na Smeathe's Plantation a tam uvidíte více

Dva obrazce vedle sebe se objevily koncem července u Winterbourne Baset pět kilometrů severně od Avebury. Nejprve to byl 28. července veliký kruh (více: Winterbourne Bassett a 31. července šesticípá květina. Více: Winterbourne Bassett (2)

Ve stejný den, tj. 31. července pak jev navštívil dalšího z řady bílých wiltshirských koní (Po stopách obřích křídových postav), a to bílého koně z Hackpenu u Broad Hintonu. Obrazec to sice není nijak složitý, ale ukazuje klasický keltský kříž spojený prstencem. Možná bych se o něm ani moc nezmínil, ale objevil se den před keltským svátkem Lugnasad. A tudíž by ten keltský kříž možná mohl mít nějakou hlubší souvislost. Lugnasad je totiž již po tisíciletí spojen se slavnostmi obdobnými dnešních dožínek. Více Hackpen Hill.

O dva dny později, tj. 2. srpna se objevil složitý čtvercový piktogram uprostřed menšího čtvercového pole pod Morgans Hill. Kdybych ho měl k něčemu přirovnat, tak k nějaké sváteční dečce, neboť jeho struktura je opravdu propracovaná. Však se mu také říká „čtverec ve čtverci“. Bližší info o tomto nádherném obrazci je možné získat na Morgans Hill.

Poslední anglický obrazec, o kterém se v toto díle zmíním, se nalézá u tajuplné wiltsirské mohyly Silbury Hill. Tento asi 40 metrů vysoký umělý vrch z pravěku, o kterém jsem psal v článkuAvebury – místo zasvěcené záhadám, přitahuje tento jev snad každoročně. A letos tu 3. srpna vznikl jednodušší fraktál ve tvaru spirální galaxie, složené z centrálního kruhu a obou ramen z postupně se zmenšujících kroužků. Co mne však nejvíce uchvátilo, bylo opět propletené obilí, které se hned tak nevidí. Schválně si prohlédněte GROUND SHOTS na webových stránkách tohoto piktogramu (Silbury Hill (2)) a uvidíte nádherné středy vytvarované například do hvězdice.

Zkrátka a dobře ve Wiltshiru tento jev jede na plné pecky, což je vidět i na  googlemapě letošních anglických obrazců.

Jenomže kruhy v obilí nezaplavují jen Wiltshire a Anglii, ale celý evropský kontinent. Například ve Švýcarsku vznikl 12. července u Hörhausenu nádherný obrazec ve tvaru spirály nebo černé díry. Zajímavé na něm je to, že obdobně jako ten obrazec z Martinsell Hill nebyla úplně nejlépe vysledována jeho poloha, a tak obrazec cípem zasahuje do sousedního pole. Podívejte se na něj na Hörhausen a vychutnejte tuto nádheru.

Doslova boom ve výskytu záhadných obrazců zaznamenala Spolková republika Německo. Především hranice Hesenska a Dolního Saska, patří tradičně k četnému výskytu tohoto jevu a nejinak tomu je i letos. Zde se zabydleli piktogramy především ve tvaru květin. Podívejte se například na piktogram od Wolbrechtshausenu ze 16. července, či na piktogram, který vznikl 19. července přímo pod středověkým hradem Burg Plesse nebo na obrazec z Meensenu ze dne 23. července. Rozmístění letošních agrosymbolů v této oblasti ukazuje nejlépe tato googlemapa. Ovšem Německo zaznamenalo i další obrazce. Například už dlouho jsem neslyšel, že by se nějaký obrazec vyskytl na území hlavního města. A přesto vznikl 19. července v Berlině-Mahlsdorfu obrazec ve tvaru sluneční soustavy.

V Nizozemí si jev oblíbil Severní Brabantsko, a to konkrétně obec Standaardbuiten. To protože ke dvěma již vzniklým obrazcům, o kterých jsem psal v minulých dílech seriálu, přibyly další dva. Je to jednak Standaardbuiten (4) ze 7. července ve tvaru jakési komety a Standaardbuiten (3) ze 10. července ve tvaru kruhu se třemi satelitními kruhy. A aby tomu nebylo málo, nový piktogram se objevil 25. července i u nedalekého Zevenbergenu.

Nové přírůstky ohlásila také Francie, a to piktogramem odHérange en Moselle z 23. července 2009 a Polsko, a to piktogramem odStrzyżawy ze 17. července.

Svůj letošní první obrazec mají i za mořem, a to obce Wilbur ve státě Washington. Agrosymbol vznikl dne 23. července a skládá se ze třech prstenců seřazených v řadě a postupně se zvětšujících a jednoho plného kruhu, jenž stojí mimo řadu. Podrobnosti se je možné dočíst na Wilbur.

Poslední zemí, o které se letos zmíním je Česká republika. Jak jsem již dříve psal v článku Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech, prvním letošním obrazcem u nás je obrazec u Bezdězu. Jenomže mu postupně přibili další čtyři bratříčci, a tak v našich zemích máme nyní v databázi pět dosud objevených obrazců. Tak opět zřejmě zasáhl vliv tajuplného keltského svátku Lugnasad, a proto se 1. srpna objevil nový obrazec u Červených Peček na Kolínsku. Kruhy v obilí udělaly pole s obilím zajímavějším. Avšak bohužel, jak jsem se včera dozvěděl od svých přátel záhadologů, obrazec je již prý bohužel údajně posekán. Dále se tento jev vyskytl u Važan nad Litavou na Vyškovsku, u Hluboké nad Vltavou a u Olomouce. Tak uvidíme, zda k nim ještě nějaké další přibudou. Více o českých agrosymbolech na http://www.cropcircles.cz/crop.circles.2009.htm

Na závěr mého článku se můžete opět podívat na googlemapu agrosymbolů v Evropě, abyste zjistili, kde všude se s tímto jevem můžete na svých cestách setkat.

Zdroje:

www.cropcircleconnector.com

www.cropcircle-archive.com (i diagramy)

www.cropcircles.cz

http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/cc/cc2009.htm

Weber E: Kruhy v obilí I. , Eminent, Praha, 2008

Související články:

9. díl: Pestrost červencových agrosymbolů

8. díl: Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech

7. díl: Co den, to nový obrazec v obilí

6. díl:  Červnové agrosymboly zdobí Anglii a Itálii

5. díl: A další zprávy o nových obrazcích v obilí

4. díl : Záhadné agrosymboly: už nejen v Anglii        

3. díl: Tajemné agrosymboly vstoupily do letošní druhé fáze

2.díl: Jarním kruhům v obilí dominuje řepka

1.díl: Šokující start letošní sezony agrosymbolů

seriál Kruhy v obilí - rok 2008

Autor: Libor Čermák | středa 5.8.2009 6:15 | karma článku: 24,37 | přečteno: 7629x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám