Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Opět léto plné tajuplných agrosymbolů

5. 08. 2009 6:15:50
Léto, to nejsou jen koupání, táboráky a výlety, ale také záhady a mystéria. Záhada kruhů v obilí obchází evropské obilné lány nepřetržitě již od počátku sedmdesátých let minulého století a je dost možné, že i dříve.
Eckhard Weber v prazske Lucerne
Eckhard Weber v prazske LucerneLibor Cermak

Tak například spisovatel Eckhard Weber, se kterým jsem měl v loni v Lucerně tu čest se osobně setkat a dokonce si s ním i popovídat, se ve své publikaci Kruhy v obilí I. (Eminent, Praha, 2008) zmiňuje o celé řadě případů, které se odehrály před legendárním rokem 1972, kdy se celý jev začal hlouběji sledovat. Jsou zde zaznamenané například případy z holandského Assenu z roku 1590 nebo se skotského Thurso z roku 1890. Z Wiltshiru, hlavní oblasti dnešního výskytu je zaznamenán první agrosymbol z Thilshead jižně od Devize. Tento kruh prý vznikl někdy v průběhu prvního desetiletí 20. století. Roku 1914 se kruh v obilí objevil u Maiden Bradley jihozápadně od Warministeru, o deset let později u Devize a těsně před 2. světovou válkou u Whiteparish jihovýchodně od Salisbury. Roku 1950 jev navštívil Wiltshire u Heytesbury (západně od Warministeru). Samotný Warminister v roce 1956 a další. Jinak ve zmíněné publikaci je soupis výskytu bezmála dvou set případů tohoto jevu před rokem 1972, a to z celého světa. Jak je vidět, je to fenomén, který doprovází lidstvo, a to daleko dříve než přišlo do módy tzv. padělání obrazců.

A i v letošním létě opět tento jev zdobí obilné lány, což ostatně každý, kdo čte můj seriál, moc dobře ví. Nejzajímavější přírůstky z posledních dnů byli následující: martinsellhill.jpg
Skutečně jedinečný fraktálový obrazec se objevil 19. července u Martinsell Hill ve Wilshiru. Je složený ze spousty kruhů a je vytvarovaný do podoby mořské hvězdice se šesti chapadly. Ovšem autoři se zde dopustili něčeho, co se jen tak často nevidí. Nepřesnosti v zaměření obrazce. Jedno její rameno se na pole vešlo jen z půlky a další rameno, se z větší části nalézá úplně mimo pole. Domnívám se proto, že je větší pravděpodobnost, že tato chyba může nastat, pokud sem někdo ten obrazec z dálky nějak posílal, než že by si ho špatně zaměřil při případném vyšlapávání. Jak vlastně celý obrazec vypadá, je možné ke shlédnutí na Martinsell Hill, nr Wootton Rivers.

Téže noc, 19. července 2009 vznikl zajímavý obrazec i nedaleko pevnosti z doby železné Liddington Castle, o které jsem podrobněji psal v článku V kraji Bílého koně. Více o tomto obrazci na Liddington Castle.

ogbourn.jpg
Další velice zajímavý obrazec vznikl 24. července na
Smeathe's Plantation. Jedná se o jakési slunce s dvanácti paprsky. Ovšem celé to dělá opět jakýsi aztécký styl. Podívejte se na Smeathe's Plantation a tam uvidíte více

Dva obrazce vedle sebe se objevily koncem července u Winterbourne Baset pět kilometrů severně od Avebury. Nejprve to byl 28. července veliký kruh (více: Winterbourne Bassett a 31. července šesticípá květina. Více: Winterbourne Bassett (2)

hackpen.jpg
Ve stejný den, tj. 31. července pak jev navštívil dalšího z řady bílých wiltshirských koní (
Po stopách obřích křídových postav), a to bílého koně z Hackpenu u Broad Hintonu. Obrazec to sice není nijak složitý, ale ukazuje klasický keltský kříž spojený prstencem. Možná bych se o něm ani moc nezmínil, ale objevil se den před keltským svátkem Lugnasad. A tudíž by ten keltský kříž možná mohl mít nějakou hlubší souvislost. Lugnasad je totiž již po tisíciletí spojen se slavnostmi obdobnými dnešních dožínek. Více Hackpen Hill.

morganshill.jpg
O dva dny později, tj. 2. srpna se objevil složitý čtvercový piktogram uprostřed menšího čtvercového pole pod Morgans Hill. Kdybych ho měl k něčemu přirovnat, tak k nějaké sváteční dečce, neboť jeho struktura je opravdu propracovaná. Však se mu také říká „čtverec ve čtverci“. Bližší info o tomto nádherném obrazci je možné získat na Morgans Hill.

silbury.jpg
Poslední anglický obrazec, o kterém se v toto díle zmíním, se nalézá u tajuplné wiltsirské mohyly Silbury Hill. Tento asi 40 metrů vysoký umělý vrch z pravěku, o kterém jsem psal v článku
Avebury – místo zasvěcené záhadám, přitahuje tento jev snad každoročně. A letos tu 3. srpna vznikl jednodušší fraktál ve tvaru spirální galaxie, složené z centrálního kruhu a obou ramen z postupně se zmenšujících kroužků. Co mne však nejvíce uchvátilo, bylo opět propletené obilí, které se hned tak nevidí. Schválně si prohlédněte GROUND SHOTS na webových stránkách tohoto piktogramu (Silbury Hill (2)) a uvidíte nádherné středy vytvarované například do hvězdice.

Zkrátka a dobře ve Wiltshiru tento jev jede na plné pecky, což je vidět i na googlemapě letošních anglických obrazců.

svycarsko.jpg
Jenomže kruhy v obilí nezaplavují jen Wiltshire a Anglii, ale celý evropský kontinent. Například ve Švýcarsku vznikl 12. července u Hörhausenu nádherný obrazec ve tvaru spirály nebo černé díry. Zajímavé na něm je to, že obdobně jako ten obrazec z Martinsell Hill nebyla úplně nejlépe vysledována jeho poloha, a tak obrazec cípem zasahuje do sousedního pole. Podívejte se na něj na Hörhausen a vychutnejte tuto nádheru.

burg.jpg
Doslova boom ve výskytu záhadných obrazců zaznamenala Spolková republika Německo. Především hranice Hesenska a Dolního Saska, patří tradičně k četnému výskytu tohoto jevu a nejinak tomu je i letos. Zde se zabydleli piktogramy především ve tvaru květin. Podívejte se například na piktogram od
Wolbrechtshausenu ze 16. července, či na piktogram, který vznikl 19. července přímo pod středověkým hradem Burg Plesse nebo na obrazec z Meensenu ze dne 23. července. Rozmístění letošních agrosymbolů v této oblasti ukazuje nejlépe tato googlemapa. Ovšem Německo zaznamenalo i další obrazce. Například už dlouho jsem neslyšel, že by se nějaký obrazec vyskytl na území hlavního města. A přesto vznikl 19. července v Berlině-Mahlsdorfu obrazec ve tvaru sluneční soustavy.

V Nizozemí si jev oblíbil Severní Brabantsko, a to konkrétně obec Standaardbuiten. To protože ke dvěma již vzniklým obrazcům, o kterých jsem psal v minulých dílech seriálu, přibyly další dva. Je to jednak Standaardbuiten (4) ze 7. července ve tvaru jakési komety a Standaardbuiten (3) ze 10. července ve tvaru kruhu se třemi satelitními kruhy. A aby tomu nebylo málo, nový piktogram se objevil 25. července i u nedalekého Zevenbergenu.

herange.jpg
Nové přírůstky ohlásila také Francie, a to piktogramem od
Hérange en Moselle z 23. července 2009 a Polsko, a to piktogramem od Strzyżawy ze 17. července.
wilbur.jpg
Svůj letošní první obrazec mají i za mořem, a to obce Wilbur ve státě Washington. Agrosymbol vznikl dne 23. července a skládá se ze třech prstenců seřazených v řadě a postupně se zvětšujících a jednoho plného kruhu, jenž stojí mimo řadu. Podrobnosti se je možné dočíst na Wilbur.

Poslední zemí, o které se letos zmíním je Česká republika. Jak jsem již dříve psal v článku Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech, prvním letošním obrazcem u nás je obrazec u Bezdězu. Jenomže mu postupně přibili další čtyři bratříčci, a tak v našich zemích máme nyní v databázi pět dosud objevených obrazců. Tak opět zřejmě zasáhl vliv tajuplného keltského svátku Lugnasad, a proto se 1. srpna objevil nový obrazec u Červených Peček na Kolínsku. Kruhy v obilí udělaly pole s obilím zajímavějším. Avšak bohužel, jak jsem se včera dozvěděl od svých přátel záhadologů, obrazec je již prý bohužel údajně posekán. Dále se tento jev vyskytl u Važan nad Litavou na Vyškovsku, u Hluboké nad Vltavou a u Olomouce. Tak uvidíme, zda k nim ještě nějaké další přibudou. Více o českých agrosymbolech na http://www.cropcircles.cz/crop.circles.2009.htm

Na závěr mého článku se můžete opět podívat na googlemapu agrosymbolů v Evropě, abyste zjistili, kde všude se s tímto jevem můžete na svých cestách setkat.

Zdroje:

www.cropcircleconnector.com

www.cropcircle-archive.com (i diagramy)

www.cropcircles.cz

http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/cc/cc2009.htm

Weber E: Kruhy v obilí I. , Eminent, Praha, 2008

Související články:

9. díl: Pestrost červencových agrosymbolů

8. díl: Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech

7. díl: Co den, to nový obrazec v obilí

6. díl: Červnové agrosymboly zdobí Anglii a Itálii

5. díl: A další zprávy o nových obrazcích v obilí

4. díl : Záhadné agrosymboly: už nejen v Anglii

3. díl: Tajemné agrosymboly vstoupily do letošní druhé fáze

2.díl: Jarním kruhům v obilí dominuje řepka

1.díl: Šokující start letošní sezony agrosymbolů

seriál Kruhy v obilí - rok 2008

Autor: Libor Čermák | středa 5.8.2009 6:15 | karma článku: 23.62 | přečteno: 7614x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 300 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 721 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz