Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Glastonbury – kraj mýtů a pověstí

Na naší cestě po dávných památkách Britských ostrovů nyní navštívíme jedno z nejposvátnějších míst prastaré Anglie. Místo, kde se to jen hemží pověstmi o legendárním králi Artušovi a kouzelníku Merlinovi a nebo legendami spjatými i s údajnou návštěvou postav známých z biblického Nového zákona. Ti bystřejší již jistě poznali legendární Glastonbury.

Glastonbury je menší městečko v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie a nalézá se asi 40 kilometrů jižně od Bristolu. Osídleno bylo již od nejstarších pravěkých dob a dodnes sem jezdí každý rok tisíce návštěvníků. Láká je sem mnoho věcí, ať už ona slavná historie tohoto místa, nebo množství památek, které se tu nalézají a nebo i hudební festival, který se tu koná každý rok. Glastonbury tedy bylo už od nejstarších dob místem, kde to prostě žilo.

Jedním z nejstarších osídlených míst je zdejší Glastonbury Lake Village, která se od samotného města nalézá zhruba pět kilometrů severozápadně. Pochází z doby železné, tedy přesněji z let kolem 300 let před naším letopočtem. Později tuto ves obsadili Římané. Kolem roku 100 našeho letopočtu však byla opuštěna, což pravděpodobně zapříčinilo zvyšování hladiny vody. Ovšem před tím žilo v této vesnici asi kolem stovky lidí, po kterých zde bylo objeveno několik zajímavých archeologických nálezů, jako například bronzová mísa, bronzové šperky, keramické úlomky, dřevěné předměty nebo předměty pro textilní výrobu. Zhruba o další čtyři kilometry dále se pak nalézala další obdobná vesnice na břehu dnes již neexistujícího jezera Meare Pool.

Ovšem nejvýznamnějším posvátným místem v okolí Glastonbury byl nepochybně pahorek známý pod názvem Glastonbury Tor a nebo také Tor Hill. Jak ukázaly archeologické výzkumy i tento vrcholek byl užívaný od nejstarších prehistorických dob. Byly zde dokonce nalezeny pozůstatky tvrze z 5. století. Ta byla později nahrazena středověkým kostelíkem sv. Michaela. Jenomže dne 11. září 1275 postihlo tento kraj zemětřesení a postihlo bohužel i tento kostelík. Místo něj byl v roce 1360 postaven nový kostel Sv. Michaela, ale i ten se dochoval už pouze jako zřícenina. Jak už jsem psal v článku: Avebury – místo zasvěcené záhadám, tak Glastonbury leží na prastaré linii sv. Michala vedoucí z Cornwallu do Hoptonu, na které leží i ono neméně slavné Avebury. Je snad pouhá náhoda, že pahorek Tor Hill má podlouhlý tvar a svojí osou ve směru jihozápad-severovýchod kopíruje právě tuto linii? Jeho tvar je vůbec zvláštní. Celý pahorek je jakýsi stupňovitý, jenž se skládá ze sedmi teras, takže vlastně vypadá jako podlouhlá šišatá pyramida. Účel těchto teras nebyl dosud vysvětlen. Dosud bylo předloženo několik teorií. Například, že to byla políčka pro zemědělství. To by však musela být hlavně na jižním svahu. Ovšem terasy jsou na obou stranách a na té severní se mi zdají dokonce i výraznější. Další hypotézou je, že je mohl způsobit pasoucí se dobytek. Jenomže takovéto erozní terasy bývají daleko menší, než to, co se vidí zde. Jiná hypotéza říká, že to jsou zbytky ochranných hradeb. Ovšem zde není žádný důvod se domnívat, že by šlo o nějakou pevnost. Se zajímavou hypotézou přišel profesor Rahtz, který nabídl myšlenku, že by mohlo jít o něco na způsob labyrintu, tedy cesty, která se po těchto terasách klikatí, dokud se nedojde na vrchol. Ovšem jaký byl původní smysl tohoto pahorku, toť otázka. Ovšem nabízí se jedna velice zajímavá myšlenka. Protože v minulých dobách bylo okolí Glatonbury zalito bažinami, ze kterých vyčníval právě tento pahorek jako ostrov.

Tak se mnozí domnívají, že mohlo jít i o legendární ostrov Avalon, známý z báje o králi Artušovi a kouzelníku Merlinovi. Není bez zajímavostí, že dle další legendy se při stavbě glastonburského opatství nalezl velký olověný kříž s latinským nápisem „Hic iacet sepultus inclitus rex arturius in insula avalonia“, tedy „Zde na ostrově Avalonu leží pochován slavný král Artuš“

Ovšem ke Glastonbury se váže pověst o přítomnosti ještě někoho. Tím někým má být Josef z Arimatie, známá to postava z Nového zákona. Podle jedné z místních legend sem prý dokonce vzal svého synovce Ježíše a přivedl ho do druidské školy v Avalonu. Ale popořadě. V Glastonbury se nedaleko

Tor Hillu nalézá glastonburské opatství. To dle místních pověstí bylo zbudováno na místě, kde údajně stával kostel, který nechal postavit v roce 37 po Kristu právě Josef z Arimatie. Dle legendy zde prý, když se chtěl pomodlit, zapíchl do země svoji poutnickou hůl. Ta však zapustila kořeny a do dnešních dnů zde v opatství roste strom – tzv. „Glastonbury Thorn“, o kterém se říká, že má původ právě v té Josefově holi. Dle historických zápisů bylo glastonburské opatství založeno až roku 712 n.l. Postupně rostlo, vznikla tady katedrála, kuchyně a další stavby, ale byl také označen údajný hrob krále Artuše a královny Ginevry. Věhlas tohoto významného místa pokračoval až do roku 1539. V tomto roce na Glastonbury dolehlo rušení klášterů. Tehdy se, jako katolické poutní místo, nehodilo do krámu anglickému králi Jindřichu VII pro jeho anglikánské církevní reformy, a tak ho nechal zničit.Opatství se tak postupně proměnilo v největší zříceninu v Anglii. Dneska je park, ve kterém zřícenina stojí, otevřený pro veřejnost a je tak nedílnou součástí celého Glastonburského komplexu.

Když píšu o Glastonbury, tak bych neměl zapomenout ještě na jedno místo, na Chalice Well, což je jaký si vstup na poutní cestu na Tor Hill. Chalice Well se nalézá se v úpatí tohoto posvátného pahorku. Je to nádherná zahrada jejímž hlavním objektem je posvátná kalichová studna. Od středověku se vodě pocházející z této studny připisují zázračná uzdravení. Fakt ovšem je, že obsahuje oxid železitý a je mírně radioaktivní. I k tomuto prameni se váže legenda vztahující se k Josefu Arimatejskému. Dle této legendy právě zde Josef uschoval legendární grál, z něhož pil Ježíš Kristus při poslední večeři a ve kterém proměnil víno na svojí krev. Na tom místě pak prý vytryskl ze země tento načervenalý „krvavý“ pramen“.

Protože je Glastonbury podivuhodné mystické místo, občas dochází v jeho blízkém či širším okolí i k výskytu záhadného jevu kruhů v obilí. Pravda, není to sice v tak velkém množství jako ve Wiltshiru, ale i třeba takové Glastonbury zaznamenalo agrosymbol dne 17. července 2004. Z bližšího okolí byl výskyt agrosymbolů například u Somertonu a i po celém území hrabství Somerset se občas tento jev objeví. Jeho výskyt v tomto hrabství ukazujetento seznam

Ale když už píšu o obrazcích v obilí, měl bych se závěrem ještě zmínit o jiném druhu obrazců, které se v okolí Glastonbury též vyskytují. Ve třicátých letech 20. století je objevila badatelka Katherine Maltwoodová. Jde o tzv. „Glastonburský zodiac“, čili obrazce, které jsou vtisknuté do okolních cest, valů, mezí, potoků a podobně. A jak název této zajímavosti vypovídá jedná se o obrazy dvanácti zvířetníkových znamení. Koho tato věc zaujala, může navštívit stránku s mapou tohoto zodiacu , kde jsou i jednotlivé obrazce i popsány. A abych i já přidal svojí trošku do mlýna, uvedu, že o podobnou věc se snažím i zde v České republice, o čemž jsem na svém blogu napsal článek Ley lines z mého pohledu

 Zdroj:

anglická Wikipedie

Bertelsmann Lexikon Verlag: Enigma 1 – Tajemství starověku, Euromedia Group – Knižní klub, Praha, 2002

Hesemann M.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

Použité foto:

www.flicker.com

www.google.com/maps   

 

Související články:

Po stopách obřích křídových postav

Znáte Rollrightské megality?

V kraji Bílého koně

Mystéria Salisburské pláně

Avebury – místo zasvěcené záhadám

Autor: Libor Čermák | úterý 23.6.2009 15:38 | karma článku: 23,16 | přečteno: 8727x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám