Přemýšlení o debatě o evoluci

19. 06. 2009 13:11:34
Nyní se opět začalo živě diskutovat o evoluci. Nejen proto, že letos slavíme 200 let od narození Charlese Darwina a 150 let od vydání jeho knihy „O původu druhů“, ale i díky jednomu kontroverznímu spisu jednoho zaměstnance Pražského hradu.

Tak se mi v poslední době zdá, že jak evolucionizmus tak kreacionizmus mezi s sebou stále více soupeří o své pravdě. I přesto, že se považuji za věřícího člověka, myslím si, že věřit vzniku světa čistě dle teorií kreacionistů je v současné době docela absurdní. Vždyť kreacionisti také nezřídka tvrdí, že svět, tedy Země či vesmír, jsou staré jen několik málo tisíc let. A to jen proto, aby jejich přesvědčení bylo v doslovném souladu s tím, co se píše v Bibli. Proti takovéto hypotéze však lze nasadit dost jednoduchý argument. Když je svět tak mladý, jak je například možné, že naši astronomové dokážou pozorovat třeba takový střed naší Galaxie, ze které nám letí světlo asi 30000 let? Jak je možné, že obyvatelé jižní polokoule můžou na své obloze vidět Velký a Malý Magellanův oblak vzdálený od nás necelých 200 tisíc světelných let? Jak to, že můžeme pozorovat spirální galaxii M31 v Andromedě, vzdálenou 2,5 milionů světelných let? A jak to, že pozemské astronomické přístroje vůbec dokáží sledovat objekty, jejichž světlo k nám letí i miliardy let? Pokud by měl být svět starý kolem těch jimi proklamovanými 6 - 10 tisíci let, tyto objekty bychom tedy zákonitě neměli na obloze vůbec spatřit!

S další naprostou demagogií přišel i spolupracovník současného českého prezidenta Petr Hájek. Na názor, že nepochází z opice, má samozřejmě právo. Co mi však připadá jako demagogie, je jeho spojování darwinizmu s politikou. To někdo může fakt neuznávat darwinizmus hlavně proto, že si myslí, že je to symbol levičáctví či dokonce marxismu? To mi připadá obdobně absurdní jako případ z doby totality, o kterém se zmínili v nedělním Retru. Tenkrát komunistický soud udělil několika mladým lidem tresty odnětí svobody jenom za to, že si v kavárně zatančili rokenrol, tanec, jenž byl dle tehdejšího názoru jakýsi symbol zlých imperialistů z USA. V obou případech nejde o nic jiného než o sčítání hrušek s jablky. Vlastně ne s jablky, ale s okurkami nebo dokonce s pampeliškami.

Ale aby nedošlo k omylu, že bych byl materialista a bezbřehý zastánce evoluční teorie, musím na druhou stranu říci, že jak s evoluční teorií, tak se stvořením částečně souhlasím. A jak? Domnívám se, že vesmír je dílem nějaké vyšší bytosti či nějaké vyšší energie, které můžeme říkat třeba Bůh. A takové teorie, jako je třeba velký třesk, nebo evolucionizmus, nejsou nic jiného než výrobní nástroje tohoto někoho. Ale i tak tam má evoluční teorie ještě pořád dost důležitou roli.

Když se však nad evolucí zamyslíme, je to pro lidstvo pořád docela v něčem optimistické. A co to je, tomu se chci věnovat úplně na závěr svého zamyšlení. Úvahy kreacionalistů jsou zaměřeny převážně na to, jak jsme vznikli. Dle jejich teorie byl člověk jednou stvořen a dál se už prostě nevyvíjí. To s evolucionistickou hypotézou jsme na tom lépe. Člověk se vyvíjel z jednodušších živočichů do složitějších a dá se tedy předpokládat, že tomu tak bude i nadále. Jak se však průběžně vyvíjí tělo živočichů, tak se samozřejmě vyvíjí i mozek a spolu s ním i duševní schopnosti. Proto tak stále existuje i ta naděje, že se lidé budou ještě nadále vyvíjet duševně i duchovně. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale já současný stav duševní vyspělosti lidstva stále za dokonalý nepovažuji. Takové bytosti, které často chovají nenávist k jiným jedincům svého druhu, nebo se dívají skrz prsty na příslušníky jiné rasy či národa nebo dokonce ničí životní prostředí svojí rodné planety, já prostě za dokonalé tvory považovat nemůžu. Proto evolucionizmus vidím i jako určitou naději pro lidstvo, že by mohlo být jednou lepší, než jaké je teď. Kreacionisté s takovouto nadějí přijít nemůžou. Pro ty je stav každého živočicha neustále stejný. Takový, jak tomu bylo na počátku po stvoření. Takže pane Darwine, děkuji Vám, že Vaše teorie dává lidstvu takovouto naději. A děkuji i Bohu, že takovýto nástroj pro svoje stvoření použil.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | pátek 19.6.2009 13:11 | karma článku: 17.36 | přečteno: 1743x

Další články blogera

Libor Čermák

Už zase se navážej do sympatizantů našeho pana prezidenta

Kde se u těch pražskokavárenských přívržencích bere ten zlozvyk navážet se do příznivců našeho pana prezidenta Miloše Zemana? Jindy to jsou jím ocenění, jindy sympatizanti. A teď se například začali navážet do Jaromíra Jágra.

17.4.2019 v 17:37 | Karma článku: 31.74 | Přečteno: 636 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční hry na inlajnech

Bylo Velikonoční pondělí odpoledne. Zatím co dopoledne chodili kluci koledovat, odpoledne se jako nic už dít nemělo? Ale ano. David totiž moc dobře věděl, že dřív Velikonoce koledou nekončily. Odpoledne kluci totiž hráli hry.

16.4.2019 v 12:03 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 96 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční koledování na bruslích

Nastalo Velikonoční pondělí. Den, na který se Rosťa s Martinem těšili. A ten letošní zvlášť. Zkusí totiž nově koledování na kolečkových bruslích. Bude to jistě zajímavý zážitek, na který dlouho nezapomenou.

15.4.2019 v 12:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 |

Libor Čermák

Jak si představuji seriózní veřejnoprávní zpravodajství?

Politická korektnost je pro mnohé jistě zajímavá ideologie. Ale nezapomeňme, že to není ideologie jediná. V každé správné demokracii přeci má být politických směrů co nejvíc. A stejně by tomu mělo být i u veřejnoprávních médií.

15.4.2019 v 8:13 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 547 |

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Několik důvodů, proč má expanze Země (EE theory) potenciál stát se miliardovým byznysem

Svět se stále vyvíjí a proměňuje. Studium expanze Země má potenciál stát se miliardovým byznysem. Hovoříme samozřejmě o dolarech.

18.4.2019 v 22:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Jan Mestan

Evoluce započala před více než 13 miliardami lety

Jako evoluce jsou vnímány děje, které vedly ke vzniku a vývoji života na Zemi. Kdy evoluce započala?

18.4.2019 v 15:08 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak se chránit před radioaktivitou - alfa zářením

Odkud se bere alfa záření, jak reaguje s hmotou a proč je zároveň nejméně a nejvíce nebezpečným druhem “radioaktivity”? Délka blogu (15 min.)

18.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 219 | Diskuse

Karel Tejkal

Biblická potopa v údolí Vltavy

Uvědomuji si, že přinášet další důkazy pravdivosti biblického příběhu o Potopě je nošením dříví do lesa. V USA se však podobnými tématy pár pisálků slušně živí, proč to tedy nezkusit? Má neznalost geologie zde bude spíše výhodou.

16.4.2019 v 20:40 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Švadlenka

Současná představa o evoluci člověka

Poslední dobou se na blogu iDNES vyskytlo větší množství článků, které poněkud zmatečně popisují lidskou evoluci. Tento článek proto shrnuje současný pohled evolučních biologů.

15.4.2019 v 9:12 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 2195 Celková karma 27.95 Průměrná čtenost 1769

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz