Přemýšlení o debatě o evoluci

19. 06. 2009 13:11:34
Nyní se opět začalo živě diskutovat o evoluci. Nejen proto, že letos slavíme 200 let od narození Charlese Darwina a 150 let od vydání jeho knihy „O původu druhů“, ale i díky jednomu kontroverznímu spisu jednoho zaměstnance Pražského hradu.

Tak se mi v poslední době zdá, že jak evolucionizmus tak kreacionizmus mezi s sebou stále více soupeří o své pravdě. I přesto, že se považuji za věřícího člověka, myslím si, že věřit vzniku světa čistě dle teorií kreacionistů je v současné době docela absurdní. Vždyť kreacionisti také nezřídka tvrdí, že svět, tedy Země či vesmír, jsou staré jen několik málo tisíc let. A to jen proto, aby jejich přesvědčení bylo v doslovném souladu s tím, co se píše v Bibli. Proti takovéto hypotéze však lze nasadit dost jednoduchý argument. Když je svět tak mladý, jak je například možné, že naši astronomové dokážou pozorovat třeba takový střed naší Galaxie, ze které nám letí světlo asi 30000 let? Jak je možné, že obyvatelé jižní polokoule můžou na své obloze vidět Velký a Malý Magellanův oblak vzdálený od nás necelých 200 tisíc světelných let? Jak to, že můžeme pozorovat spirální galaxii M31 v Andromedě, vzdálenou 2,5 milionů světelných let? A jak to, že pozemské astronomické přístroje vůbec dokáží sledovat objekty, jejichž světlo k nám letí i miliardy let? Pokud by měl být svět starý kolem těch jimi proklamovanými 6 - 10 tisíci let, tyto objekty bychom tedy zákonitě neměli na obloze vůbec spatřit!

S další naprostou demagogií přišel i spolupracovník současného českého prezidenta Petr Hájek. Na názor, že nepochází z opice, má samozřejmě právo. Co mi však připadá jako demagogie, je jeho spojování darwinizmu s politikou. To někdo může fakt neuznávat darwinizmus hlavně proto, že si myslí, že je to symbol levičáctví či dokonce marxismu? To mi připadá obdobně absurdní jako případ z doby totality, o kterém se zmínili v nedělním Retru. Tenkrát komunistický soud udělil několika mladým lidem tresty odnětí svobody jenom za to, že si v kavárně zatančili rokenrol, tanec, jenž byl dle tehdejšího názoru jakýsi symbol zlých imperialistů z USA. V obou případech nejde o nic jiného než o sčítání hrušek s jablky. Vlastně ne s jablky, ale s okurkami nebo dokonce s pampeliškami.

Ale aby nedošlo k omylu, že bych byl materialista a bezbřehý zastánce evoluční teorie, musím na druhou stranu říci, že jak s evoluční teorií, tak se stvořením částečně souhlasím. A jak? Domnívám se, že vesmír je dílem nějaké vyšší bytosti či nějaké vyšší energie, které můžeme říkat třeba Bůh. A takové teorie, jako je třeba velký třesk, nebo evolucionizmus, nejsou nic jiného než výrobní nástroje tohoto někoho. Ale i tak tam má evoluční teorie ještě pořád dost důležitou roli.

Když se však nad evolucí zamyslíme, je to pro lidstvo pořád docela v něčem optimistické. A co to je, tomu se chci věnovat úplně na závěr svého zamyšlení. Úvahy kreacionalistů jsou zaměřeny převážně na to, jak jsme vznikli. Dle jejich teorie byl člověk jednou stvořen a dál se už prostě nevyvíjí. To s evolucionistickou hypotézou jsme na tom lépe. Člověk se vyvíjel z jednodušších živočichů do složitějších a dá se tedy předpokládat, že tomu tak bude i nadále. Jak se však průběžně vyvíjí tělo živočichů, tak se samozřejmě vyvíjí i mozek a spolu s ním i duševní schopnosti. Proto tak stále existuje i ta naděje, že se lidé budou ještě nadále vyvíjet duševně i duchovně. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale já současný stav duševní vyspělosti lidstva stále za dokonalý nepovažuji. Takové bytosti, které často chovají nenávist k jiným jedincům svého druhu, nebo se dívají skrz prsty na příslušníky jiné rasy či národa nebo dokonce ničí životní prostředí svojí rodné planety, já prostě za dokonalé tvory považovat nemůžu. Proto evolucionizmus vidím i jako určitou naději pro lidstvo, že by mohlo být jednou lepší, než jaké je teď. Kreacionisté s takovouto nadějí přijít nemůžou. Pro ty je stav každého živočicha neustále stejný. Takový, jak tomu bylo na počátku po stvoření. Takže pane Darwine, děkuji Vám, že Vaše teorie dává lidstvu takovouto naději. A děkuji i Bohu, že takovýto nástroj pro svoje stvoření použil.

Autor: Libor Čermák | pátek 19.6.2009 13:11 | karma článku: 16.64 | přečteno: 1742x

Další články blogera

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 417 |

Libor Čermák

Autoři příběhů by se měli postavit proti ideologii genderismu-multikulturalismu

Genderismus-multikulturalismus představuje v současné době největší ohrožení svobody slova. A ohrožuje i literární tvorbu, zvláště chlapeckou, protože jí chce přikazovat, jak má správně ideologicky vypadat dobová prezentace.

13.11.2018 v 10:45 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 551 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Libor Čermák

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Erich von Däniken a Jaroslav Foglar. Dva spisovatelé, kteří na první pohled spolu nemají téměř nic společného. Ale na ten druhý pohled zjistíme, že toho mají možná společného více, než si myslíme. Ukážu vám to:

10.11.2018 v 18:33 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 965 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1121 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika na jezírku … co o ní víme my a co vodoměrky?

Vypadá to, jako by běhaly po tenké fólii, napnuté na vodní hladině. Nikdy ji neprošlápnou a nenamočí se. Jak se hmyz (vodoměrka nebo bruslařka) udrží na hladině, vysvětluje (jak jinak) fyzika. (délka blogu 3 min.)

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 575 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Tajemství svobodné vůle

Celý vesmír i život má být jeden řetězec příčin a následků. S tímto tvrze­ním se nedá nesouhlasit. Při pohledu zpět zjistíme, že vše, co se nám v životě přihodilo, co jsme udělali i neudělali, bylo nějak podmíněno.

11.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jan Mestan

Vidět Zemi růst

Chile je zemí, kde jsou častá zemětřesení. Dokonce tam nastalo to nejsilnější naměřené v roce 1960 o síle 9.5. Takové zemětřesení pak vede k vertikálním zdvihům. A to dost značným. Jednorázově se jedná o decimetry až metry.

10.11.2018 v 14:08 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 2038 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz