Nekonečnorozměrný prostor?

19. 05. 2009 14:19:20
Díváte se na titulek tohoto článku trochu s úsměvem? Vždyť přeci náš domovský prostor má, jak je všeobecně známo, geometrické rozměry pouze tři: výšku, šířku a délku. Čas sem v tuto chvíli nepočítám, protože se nedá měřit délkovými jednotkami. Ale, že by těchto rozměrů nebylo jen tři, ale hned nekonečno?
vzorec na vypocet vicerozmerneho jehlanuvzorec na vypocet vicerozmerneho jehlanuLibor Eermák

Vezměte si čtyři tužky a zkuste je k sobě položit tak, aby všechny čtyři byly bez výjimky na sebe navzájem kolmé. Komu se to podaří, zasloužil by nominaci na Nobelovu cenu, neboť se mu právě podařilo nalézt čtvrtý geometrický rozměr. Nemožné? Zatím nejspíš ano. Ale jen prakticky. Teoreticky je možný třeba i ten nekonečnorozměrný prostor, jak jsem o něm psal v titulku článku.

Na toto téma jsem již jeden článek psal zhruba před rokem. Jmenoval se: Existují i jiné světy či vesmíry? Představil jsem v něm jeden vzorec, kterým se dá spočítat počet částí libovolně rozměrné krychle (bod, úsečka, čtverec, krychle, 4Dkrychle, atp.). Nyní bych chtěl čtenářům představit další obdobný vzorec, který jsem si též kdysi odvodil, a to na výpočet libovolně rozměrného jehlanu (tj. bod, úsečka, trojúhelník, čtyřstěn, 4Djehlan, atp.). Veličiny tohoto vzorce pracují na stejných základech, jako u toho předešlého, to znamená:

„P“ v něm znamená počet částí, které dané těleso obklopuje. Můžeme tak například vyšetřovat počet hran, počet stěn, vrcholů a dalších.

„n“ znamená, v kolika rozměrném prostoru se pohybujeme. To znamená, že pokud například vyšetřujeme krychli, budeme počítat s trojkou. Pokud budeme vyšetřovat čtverec, budeme počítat se dvojkou. Pokud budeme vyšetřovat něco jako hypotetická „třináctirozměrná krychle“, budeme místo „n“ počítat se třináctkou.

„k“ znamená, kolika rozměrnou část zjišťujeme. Pokud nás zajímá počet stěn, budeme počítat se dvojkou. Pokud nás zajímá počet hran, budeme počítat s jedničkou. Pokud nás bude zajímat něco rozměrnějšího, budeme počítat s takovým číslem, kolik zjišťovaná část má rozměrů.

„!“ tzv. faktoriál neboli součin všech přirozených čísel menších a rovných zmíněnému číslu

Můžete si vyzkoušet, že vzorec funguje pro všechna vyšetřovaná tělesa a jejich části od bodu po čtyřstěn. Takže zákonitě bude fungovat i pro vyšší rozměry.

Takže, když to tedy funguje, lze si vůbec ten čtyřrozměrný jehlan představit? No představit čtyřrozměrný jehlan si zatím nedokážeme (třeba to někdo dokáže, ale určitě ne běžný člověk). Ale umíme si představit jeho průmět v trojrozměrném prostoru. A není to zas nijak složité těleso. Úsečka vzniká tak, že je bod. A někde jinde je další bod. A z tohoto bodu spustíme spojnici k tomu prvnímu bodu. Trojúhelník vznikne tak, že máme úsečku a mimo ní zas nějaký další bod. A nyní z tohoto bodu spustíme spojnice na oba konce úsečky. Čtyřstěn vzniká tak, že máme trojúhelník a mimo tento trojúhelník další bod. Z tohoto bodu pak spustíme spojnice na všechny tři vrcholy našeho trojúhelníku. A jak tedy zákonitě vznikne onen průmět 4Djehlanu? Máme tedy čtyřstěn a mimo tento čtyřstěn uděláme bod. Z tohoto bodu pak spustíme spojnice na všechny čtyři vrcholy našeho čtyřstěnu. A takto by se mohlo pokračovat pořád do nekonečna.

S tou n-rozměrnou krychlí to je obdobné. Nejprve se spojí dva body (úsečka), pak se spojí spojnicemi konce dvou úseček, nalézajících se ve společné rovině (čtyřúhelník), pak se spojí spojnicemi dva čtyřúhelníky (nalézající se ve společném 3D prostoru) a máme krychle, kvádr, či obdobný šestistěn. Nyní si představme dva sobě odpovídající šestistěny a spojme sobě odpovídající vrcholy. A máme průmět 4D krychle.

Chtěl bych jen upřesnit, že názvy jako 3D krychle nebo 3D jehlan, jsou ne zcela dobře vystihující. Používám je jen z důvodu nedostatku jiného názvu. Ale třeba někdo zná lepší.

Také se ptám, zda se někdy někomu podaří tyto a podobné teorie převést do praxe. Podaří se někdy lidstvo objevit tyto netušené rozměry? A co když něco podobného třeba už někdo někde objevil? V tajných laboratořích předních světových armád se prý dle některých názorů nalézají takové věci, že by i takový George Lucas (autor Hvězdných válek) pukl závistí. Ale zda by mohlo jít o takovéto věci, to si netroufám odhadnout. Ale pokud by se to náhodou někdy někomu povedlo, byla by to v každém případě událost srovnatelná snad jen s narozením Krista nebo s objevem mimozemské civilizace, která by posunula lidstvo zase o pořádný kus dopředu.

Související články: Existují i jiné světy či vesmíry?

www.sweb.cz/cermak.libor/prostory.htm
Autor: Libor Čermák | úterý 19.5.2009 14:19 | karma článku: 19.25 | přečteno: 3483x

Další články blogera

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 417 |

Libor Čermák

Autoři příběhů by se měli postavit proti ideologii genderismu-multikulturalismu

Genderismus-multikulturalismus představuje v současné době největší ohrožení svobody slova. A ohrožuje i literární tvorbu, zvláště chlapeckou, protože jí chce přikazovat, jak má správně ideologicky vypadat dobová prezentace.

13.11.2018 v 10:45 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 551 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Libor Čermák

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Erich von Däniken a Jaroslav Foglar. Dva spisovatelé, kteří na první pohled spolu nemají téměř nic společného. Ale na ten druhý pohled zjistíme, že toho mají možná společného více, než si myslíme. Ukážu vám to:

10.11.2018 v 18:33 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 965 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1121 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika na jezírku … co o ní víme my a co vodoměrky?

Vypadá to, jako by běhaly po tenké fólii, napnuté na vodní hladině. Nikdy ji neprošlápnou a nenamočí se. Jak se hmyz (vodoměrka nebo bruslařka) udrží na hladině, vysvětluje (jak jinak) fyzika. (délka blogu 3 min.)

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 575 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Tajemství svobodné vůle

Celý vesmír i život má být jeden řetězec příčin a následků. S tímto tvrze­ním se nedá nesouhlasit. Při pohledu zpět zjistíme, že vše, co se nám v životě přihodilo, co jsme udělali i neudělali, bylo nějak podmíněno.

11.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jan Mestan

Vidět Zemi růst

Chile je zemí, kde jsou častá zemětřesení. Dokonce tam nastalo to nejsilnější naměřené v roce 1960 o síle 9.5. Takové zemětřesení pak vede k vertikálním zdvihům. A to dost značným. Jednorázově se jedná o decimetry až metry.

10.11.2018 v 14:08 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 2038 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz