Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekonečnorozměrný prostor?

19. 05. 2009 14:19:20
Díváte se na titulek tohoto článku trochu s úsměvem? Vždyť přeci náš domovský prostor má, jak je všeobecně známo, geometrické rozměry pouze tři: výšku, šířku a délku. Čas sem v tuto chvíli nepočítám, protože se nedá měřit délkovými jednotkami. Ale, že by těchto rozměrů nebylo jen tři, ale hned nekonečno?
vzorec na vypocet vicerozmerneho jehlanuvzorec na vypocet vicerozmerneho jehlanuLibor Eermák

Vezměte si čtyři tužky a zkuste je k sobě položit tak, aby všechny čtyři byly bez výjimky na sebe navzájem kolmé. Komu se to podaří, zasloužil by nominaci na Nobelovu cenu, neboť se mu právě podařilo nalézt čtvrtý geometrický rozměr. Nemožné? Zatím nejspíš ano. Ale jen prakticky. Teoreticky je možný třeba i ten nekonečnorozměrný prostor, jak jsem o něm psal v titulku článku.

Na toto téma jsem již jeden článek psal zhruba před rokem. Jmenoval se: Existují i jiné světy či vesmíry? Představil jsem v něm jeden vzorec, kterým se dá spočítat počet částí libovolně rozměrné krychle (bod, úsečka, čtverec, krychle, 4Dkrychle, atp.). Nyní bych chtěl čtenářům představit další obdobný vzorec, který jsem si též kdysi odvodil, a to na výpočet libovolně rozměrného jehlanu (tj. bod, úsečka, trojúhelník, čtyřstěn, 4Djehlan, atp.). Veličiny tohoto vzorce pracují na stejných základech, jako u toho předešlého, to znamená:

„P“ v něm znamená počet částí, které dané těleso obklopuje. Můžeme tak například vyšetřovat počet hran, počet stěn, vrcholů a dalších.

„n“ znamená, v kolika rozměrném prostoru se pohybujeme. To znamená, že pokud například vyšetřujeme krychli, budeme počítat s trojkou. Pokud budeme vyšetřovat čtverec, budeme počítat se dvojkou. Pokud budeme vyšetřovat něco jako hypotetická „třináctirozměrná krychle“, budeme místo „n“ počítat se třináctkou.

„k“ znamená, kolika rozměrnou část zjišťujeme. Pokud nás zajímá počet stěn, budeme počítat se dvojkou. Pokud nás zajímá počet hran, budeme počítat s jedničkou. Pokud nás bude zajímat něco rozměrnějšího, budeme počítat s takovým číslem, kolik zjišťovaná část má rozměrů.

„!“ tzv. faktoriál neboli součin všech přirozených čísel menších a rovných zmíněnému číslu

Můžete si vyzkoušet, že vzorec funguje pro všechna vyšetřovaná tělesa a jejich části od bodu po čtyřstěn. Takže zákonitě bude fungovat i pro vyšší rozměry.

Takže, když to tedy funguje, lze si vůbec ten čtyřrozměrný jehlan představit? No představit čtyřrozměrný jehlan si zatím nedokážeme (třeba to někdo dokáže, ale určitě ne běžný člověk). Ale umíme si představit jeho průmět v trojrozměrném prostoru. A není to zas nijak složité těleso. Úsečka vzniká tak, že je bod. A někde jinde je další bod. A z tohoto bodu spustíme spojnici k tomu prvnímu bodu. Trojúhelník vznikne tak, že máme úsečku a mimo ní zas nějaký další bod. A nyní z tohoto bodu spustíme spojnice na oba konce úsečky. Čtyřstěn vzniká tak, že máme trojúhelník a mimo tento trojúhelník další bod. Z tohoto bodu pak spustíme spojnice na všechny tři vrcholy našeho trojúhelníku. A jak tedy zákonitě vznikne onen průmět 4Djehlanu? Máme tedy čtyřstěn a mimo tento čtyřstěn uděláme bod. Z tohoto bodu pak spustíme spojnice na všechny čtyři vrcholy našeho čtyřstěnu. A takto by se mohlo pokračovat pořád do nekonečna.

S tou n-rozměrnou krychlí to je obdobné. Nejprve se spojí dva body (úsečka), pak se spojí spojnicemi konce dvou úseček, nalézajících se ve společné rovině (čtyřúhelník), pak se spojí spojnicemi dva čtyřúhelníky (nalézající se ve společném 3D prostoru) a máme krychle, kvádr, či obdobný šestistěn. Nyní si představme dva sobě odpovídající šestistěny a spojme sobě odpovídající vrcholy. A máme průmět 4D krychle.

Chtěl bych jen upřesnit, že názvy jako 3D krychle nebo 3D jehlan, jsou ne zcela dobře vystihující. Používám je jen z důvodu nedostatku jiného názvu. Ale třeba někdo zná lepší.

Také se ptám, zda se někdy někomu podaří tyto a podobné teorie převést do praxe. Podaří se někdy lidstvo objevit tyto netušené rozměry? A co když něco podobného třeba už někdo někde objevil? V tajných laboratořích předních světových armád se prý dle některých názorů nalézají takové věci, že by i takový George Lucas (autor Hvězdných válek) pukl závistí. Ale zda by mohlo jít o takovéto věci, to si netroufám odhadnout. Ale pokud by se to náhodou někdy někomu povedlo, byla by to v každém případě událost srovnatelná snad jen s narozením Krista nebo s objevem mimozemské civilizace, která by posunula lidstvo zase o pořádný kus dopředu.

Související články: Existují i jiné světy či vesmíry?

www.sweb.cz/cermak.libor/prostory.htm
Autor: Libor Čermák | úterý 19.5.2009 14:19 | karma článku: 17.25 | přečteno: 3450x


Další články blogera

Libor Čermák

Samozřejmě, že odebírání dětí od rodičů je vždy zvrácenost

V USA vypukla aféra s odebíráním dětí rodičům, kteří ilegálně překročili jejich státní hranice. To bylo řevu! Jen by mne zajímalo, zda ti sami lidi by se též zastali obětí zvrácení praktik juvenilní justice tady v Evropě.

23.6.2018 v 15:15 | Karma článku: 27.77 | Přečteno: 526 |

Libor Čermák

Koho autorská práva porušují autoři badatelé v oblasti kruhů v obilí?

Nedávno se mi přihodilo, že mi jeden čtenář napsal myšlenku, zda náhodou tím, že, když se zabývám záhadnými obrazci v obilí, neporušuji autorská práva někoho toho, kdo je vytváří. A to je kdo?

23.6.2018 v 14:13 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 456 |

Libor Čermák

Upozorňují i poslední obrazce v obilí na astronomické konstalace?

Již 11. rokem svým čtenářům přináším agrosymbolová zpravodajství, která mají upozornit a zamyslet se nad záhadnými obrazci v obilí, které vznikly v poslední době. Je docela však možné, že ty poslední upozornují na hvězdnou oblohu.

23.6.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 340 |

Libor Čermák

Už chtějí zakazovat i modelářské stavebnice!

Firma na modelářské stavebnice Revell prý musela stáhnout jednu ze svých nových stavebnic. Proč? Přišla s velice zajímavým nápadem udělat stavebnici létajícího talíře, což je pro mne naprosto fantastický nápad.

22.6.2018 v 6:13 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 2819 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Koho autorská práva porušují autoři badatelé v oblasti kruhů v obilí?

Nedávno se mi přihodilo, že mi jeden čtenář napsal myšlenku, zda náhodou tím, že, když se zabývám záhadnými obrazci v obilí, neporušuji autorská práva někoho toho, kdo je vytváří. A to je kdo?

23.6.2018 v 14:13 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 456 |

Libor Čermák

Upozorňují i poslední obrazce v obilí na astronomické konstalace?

Již 11. rokem svým čtenářům přináším agrosymbolová zpravodajství, která mají upozornit a zamyslet se nad záhadnými obrazci v obilí, které vznikly v poslední době. Je docela však možné, že ty poslední upozornují na hvězdnou oblohu.

23.6.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 340 |

Jiří Turner

Kurvovec!

Kůrovci, brouci čeledi Scolytidae žijí téměř všude tam, kde rostou stromy. Kurvovci žijí asi jenom v České republice. Vyvinuli se jako mutace pod dohledem Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí.

23.6.2018 v 6:56 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 567 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ako historici zistia, čo sa udialo v dávnej minulosti – 2.časť

Prečo sa stredovekí európski a arabskí učenci venovali opisovaniu antických prác? A ako sa historici vyporiadajú s protirečivými svedectvami antických autorov?

21.6.2018 v 18:31 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 198 | Diskuse

Dana Tenzler

Jsou v mléce opravdu opiáty?

Chemické laboratoře vylepšují náš jídelníček už po celá desetiletí. Zašly by ale tak daleko, aby do jídla míchaly opiáty? (délka blogu 2 min.)

21.6.2018 v 8:00 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 542 | Diskuse
Počet článků 1877 Celková karma 27.47 Průměrná čtenost 1783

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz