V kraji Bílého koně

13. 05. 2009 17:44:23
Pravěká Anglie. Většina lidí si to spojí především se Stonehenge a nebo Avebury. Ale jsou zde i další podobné oblasti, které jsou neméně zajímavé. Pokud jste například nikdy neslyšeli o Uffingtonu, je tento článek určený právě pro vás.

Vydejmebarburyliddington.jpg se na sever po prastaré, nejméně 6000 let staré stezce Ridgeway vedoucí z Avebury. Cestou nejprve projdeme kolem dvou legendárních pevností z doby železné. Nejprve to asi po deseti kilometrech bude Barbury Castle. Ten je známý hlavně díky dvěma slavným agrosymbolům, jenž se v jeho blízkosti objevily. Jednak to byla v roce 1991 známá Matka piktogramů a jednak loňský piktogram vyjadřující číslo pí. Je to pevnost, stará asi 2500 let. Po dalších asi osmi kilometrech to bude obdobné hradiště zvané Liddington Castle, které však už vzniklo nejspíš v době bronzové. Tam je obrazec v obilí již letos. Ale to se po dalších asi desíti kilometrech blížíme k městečku Ashbury v jižní části hrabství Oxfordshire.

Nedaleko207114765_dd2db08389.jpg tohoto města se totiž nalézá jakási obdoba wiltshirské West Kennett Long Barow, která dokonce pochází ze stejného období. Je to také dlouhá mohyla a jmenuje se Wayland's Smithy a je zasvěcena tomuto saskému bohu kovářství. Je to úžasná megalitická stavba, jež byla postavena zhruba mezi lety 3700 – 3400 před naším letopočtem. Má lichoběžníkový půdorys (cca 60 x 15 m) a je obdobně jako West Kennett Long Barrow chráněná obřími kameny a zde navíc i kamennou zídkou. A jak je to u takovýchto a podobných staveb obvyklé i zde se pravidelně objevují záhadní kruhy v obilí, jako například tento z roku 2008 nebo tento z roku 2006 a nebo tento z roku 2005. Ale to nejzajímavější na nás čeká na Ridgeway ještě o cca dva kilometry dále.

uffington.JPGTo už se nalézáme nedaleko městečka zvaného Uffington. A první, co potkáme, bude v pořadí třetí hradiště z doby bronzové a železné zvané Uffington Castle. Jeho plocha je asi 32000 m2 a je obklopeno dvěma valy s příkopem. Do pevnosti se chodilo dvěma vchody – na východě a na západě. Hradiště Uffington Castle je jistě zajímavá a také hodně navštěvovaná. Ovšem to nejzajímavější, kvůli čemu turisté z celého světa jezdí, se nalézá asi pouhých dvě stě metrů odtud na sever.

Ti znalejší při vyslovení místa 175490491_5fce925dc8.jpg„Uffington“ jistě zpozorněli, neboť dobře vědí, že se v tomto místě vyskytuje ještě něco jiného, než hradiště z doby železné. To, o čem chci psát, je někdy dokonce považováno za druhou nejznámější stavbu pravěké Anglie, a to hned po Stonehenge. Není to samozřejmě nic jiného, než hillfigura Bílý kůň z Uffingtonu. Nejprve vysvětlím ono tajuplné slovo „hillfigura“. To je totiž věc, kterou tady u nás v Čechách nikde nemáme a nebo jsem o tom dosud neslyšel, že by to tu někde bylo. To je složenina slov „hill“-kopec a samozřejmě figura. Je to tedy obraz, který je vyryt do hlíny buď na křídové podloží a nebo je křídou přímo vysypán. Nejlépe je pak vidět z letadla obdobně jako záhadné obrazce na peruánské planině Nazca. Stáří tohoto obrazu je odhadováno na 3000 let. Jiní ho zas datují cca do 9. století našeho letopočtu. Podle některých názorů však vůbec nemusí jít o koně, ale o draka. Proč ho tady ale tenkrát lidé vyrobili? Proč vůbec musel být vidět ze vzduchu, když letadla, ze kterých se dá obrazec pozorovat, jsou výdobytkem až 20. století? Nemohl by to být nakonec vzkaz pro nějaké jejich božstvo? A co když to má něco co do činěním i se záhadnými obrazci v obilí, které se často objevují i zde? Například tato vážka z června roku 2002 nebo tento fénix z července 2006. Ať už je jejich původcem kdokoliv, tyto obrazce jsou vidět také nejlépe právě ze vzduchu. Bílý kůň z Uffingtonu však inspiroval pozdější umělce 18.- 21. století a ti tak vytvořili několik dalších bílých koní. Nejznámější je asi ten u Alton Barnes nebo u Cherhill. Kdo čte můj seriál o letošních kruzích v obilí, ví , že další takový kůň je i u Devizes (Jarním kruhům v obilí dominuje řepka). A kdo by chtěl vidět jedno ještě novější dílo, tak ať se dívá nahoru do stráně, když vyjede z Eurotunelu ve Folkestone.

Na konec1392992251_5826908202.jpg bych se zmínil ještě o jednom zajímavém kamenu, který se odtud nalézá asi 2 kilometry na východ. Říká se mu Blowing Stone a je zvláštní tím, že je proděravělý. Takže pokud do něj někdo zafouká, dokáže tak vyprodukovat i zajímavý dunivý zvuk.

Takže až se budete někdy toulat po Anglii a hledat pravěké památky, můžete si přitom také třeba vzpomenout i na toto místo v jižním Oxfordshire. A určitě si na něj vzpomenu i já, až do této ostrovní země zase jednou zavítám, neboť i já jsem v Uffingtonu také ještě nebyl.

Foto: www.flickr.com, www.google.cz/maps

Zdroj: wikipedie

Související články:

Mystéria Salisburské pláně

Avebury – místo zasvěcené záhadám

Autor: Libor Čermák | středa 13.5.2009 17:44 | karma článku: 17.73 | přečteno: 3883x

Další články blogera

Libor Čermák

Co když už byla objevena "temná hvězda" z Ikarie XB 1?

Tento týden jsem se po nějaké době opět podíval na český scififilm "Ikarie XB 1", který dávali na CS filmu. Tam posádka lodi prolétá na cestě k Alfa Centauri kolem jakési temné hvězdy. Co když tam tato hvězda skutečně existuje?

22.3.2019 v 8:52 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 434 |

Libor Čermák

Vznikla dánská vlajka na základě setkání s UFO?

Když vznikalo Československo, dlouho se diskutovalo, jakou bude mít vlajku. Ovšem vlajky některých jiných států to měly jednodušší, protože vznikly na základě legend a pověstí. Například dánská vlajka prý vznikla přímo na obloze.

21.3.2019 v 8:53 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 466 |

Libor Čermák

Rok 2013 byl pro Česko nejlepším od roku 1989! Víte paní Sommerová?

O. Sommerová se v Prostou X vyjádřila, že prý rokem 2013 začala v Česku jakási doba útlaku. A to díky tomu, že nastoupil Miloš Zeman a Andrej Babiš. Vážená paní, tak podívejte se. Rok 2013 byl pro mne naopak velkým rokem naděje.

20.3.2019 v 6:57 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 1293 |

Libor Čermák

Tzv. "alternativu" nepovažuji za žádné zázračné umění, ale za krizi kultury

Díky panu kardinálovi se opět dostaly na přetřes podivné hry, které se odehrály vloni na kontroverzní divadelní přehlídce v Brně. Protože to jsou kusy jakési "experimentální alternativy", musím takové divadelní pokusy odsoudit.

18.3.2019 v 17:35 | Karma článku: 32.76 | Přečteno: 618 |

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Romantický senior v akci

Původně jsem měl mít sanitární den, ale vzhledem k tomu, že můj byt je velký asi jako koupelna v luxusním hotelu, tak úklid se přesune na nějaký jiný den a mohu vyrazit na výlet.

23.3.2019 v 19:06 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 217 | Diskuse

Aneta Toboříková

Ne vždy se věci vyvinou, jak se na první pohled zdá (Dobrodružství na motorce) (11)

O tom, jak jsem vymýšlela všechno možné, abych pokračovala v cestě sama a nakonec jsem byla z hloubi duše vděčná za to, že se mi to nepovedlo. O jednom z mých nejoblíbenějších dní.

23.3.2019 v 14:06 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 104 | Diskuse

Aneta Toboříková

Začátek úplně nečekaného týdne (Dobrodružství na motorce) (10)

O tom, že nikdy nevíme, co nás čeká a jaké jsou následky úplně jednoduchých náhod a přání a o tom, jak občas naprosto nečekaně se změní celá cesta.

22.3.2019 v 14:35 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 144 | Diskuse

Pavla Drahoňovská

Polsko - písečné duny

Až do loňského léta jsem si myslela, že písečné duny jsou jen na pouštích. Omyl. Jsou i v Evropě - v Polsku ve Sloviňském národním parku.

22.3.2019 v 14:06 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 307 | Diskuse

Lucie Plicová

La Digue, vplujte do světa, ve kterém se zastavil čas

Maličký ostrov La Digue je ráj pro duši i oko. Přestože na délku měří jen několik kilometrů, je plný divokých i romantických pláží, bujné vegetace a obrovských suchozemských želv. Tady se rozhodně zastavil čas.

22.3.2019 v 11:20 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 298 | Diskuse
Počet článků 2170 Celková karma 30.72 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz