Mystéria Salisburské pláně

4. 05. 2009 11:18:55
Amesbury, město na jihozápadě Velké Británie, nalézající se v hrabství Wiltshire. Známé je především z jedné z písní od skupiny Asonance, ve které se vypráví o dívce Zuzaně, jež byla neprávem odsouzena jako čarodějnice. Ale proč si autoři této písně vybrali právě Amesbury? Nemůže to být také třeba i proto, že se od něj pouhé tři kilometry na západ nalézá asi nejznámější a zároveň jedna z nejzáhadnějších staveb pravěké Anglie?
Vyjeďme z Amesbury po dálnici A303 směrem na západ. A asi po oněch třech kilometrech na levé straně nemůžeme přehlédnout sestavu mnoha mnohatunových balvanů. Některé tam leží na zemi, jiné tam stojí zapíchnuté do země a další tvoří jakési překlady kamenů, jenž jsou pod nimi. Asi jste poznali, že to, co popisuji není nic jiného, než ono pověstné Stonehenge. IM000941.JPGNa pravé straně dálnice je velké parkoviště, tam zaparkujete, koupíte si za několik liber vstupenku a pak projdete tunelem pod dálnicí, abyste mohli na druhé straně obejít tuto jedinečnou stavbu tolikrát dokola, kolikrát budete chtít. Dovnitř samotné stavby se sice nedostanete. Ale budete se tu moci vyfotografovat a přitom se spolupřítomným davem lidí třeba pozorovat ptáčky, jak se shromažďují na překladech zdejších trilitů. Přitom vás také může napadnout myšlenka, která zde napadla i mne. Co to bylo za nápad postavit pouhých asi čtyřicet metrů od této stavby čtyřproudou dálnici? Copak tu toto jedinečné dílo nemůže trpět případnými otřesy či výpary z výfuku projíždějících aut? Myslím si, že když už sem mají proudit davy turistů, určitě by nevadilo, kdyby ta dálnice i s parkovištěm byla odtud třeba tři sta metrů. Lidé by si sem stejně rádi zašli a navíc by si tu bez aut mohli připadat jak ve skutečném souznění s přírodou, jako ti lidé, kteří to tady tenkrát před tisíciletími stavěli.

Historie této jedinečné stavby se začíná psát zřejmě kolem 3000 let před naším letopočtem. Tehdy byly zbudovány dva první valy a vztyčeno několik prvních kamenů. Jednak to byl známý Heelstone, který byl umístěn tak, aby osoba, jež stojí uprostřed Stonehenge v den letního slunovratu, mohla sledovat východ slunce přesně u tohoto kamene. A jednak byly vztyčeny první čtyři kameny, z nichž se dochovaly pouze dva. 2. fáze stavby směřuje k letům cca 2500 - 2000 před naším letopočtem. To byl postaven vnitřní kruh žulových balvanů. Co je na tom asi nejfascinující, je to, že se skládá z mohutných balvanů, vážících až čtyři tuny, z nichž každý sem byl dopraven až z 403 kilometrů vzdáleného lomu ve Walesu. Kolem roku 1500 před naším letopočtem bylo dílo dokončeno, když byly osazeny i všechny trility, jak je známe dnes. Tyto kameny však byly přineseny z lokality o něco bližší. IM000945.JPGZ "pouhých" 32 km vzdálené vrchoviny Marlborough Downs. Avšak pocházejí z mimořádně těžko opracovatelných pískovcových skal a na přepravu jednoho kamene o váze kolem 50 tun bylo za potřebí minimálně 600 osob. K čemu však tato jedinečná stavba sloužila? Byla to pravěká svatyně, pravěká nemocnice, pravěký kalendář nebo snad pravěká astronomická observatoř? Jak zjistil profesor astronomie Gerald Hawkins, tak se mezi jednotlivými kameny vyskytují spojnice na postavení Slunce, Měsíce a dalších hvězd ve významné dny roku. S další zajímavostí přišel jiný astronom, a to Mike Saunders, který zjistil, že jednotlivé prstence Stonehenge odpovídají modelu průměrných vzdálenostem planet sluneční soustavy od Slunce. Není také od věci, že pozoruhodné jevy se zde dějí i nyní. Například v okolí tohoto monumentu se občas objevují i záhadné kruhy v obilí, jako například známá Julia set z roku 1996 viz Julia set . Zajímavé stavby se však nalézají i v okolí této stavby. Především je to značné množství tzv. tumulů neboli pravěkých mohylových hrobů. Jak vypadají dnes, je nejlépe vidět na fotografii s tímto agrosymbolem http://www.lucypringle.co.uk/photos/2002/uk2002ba.shtml

 

Nalézáme se totiž v prostoru Salisburské pláně, kde se to dávnými stavbami jen hemží. Vydejme se nyní od Stonehenge asi tři kilometry na severovýchod k městu Durrington. 345119535_84065e24b4.jpgPřed ním se totiž nalézá další zajímavá památka dávné Anglie. Původně se jednalo o jakousi dřevěnou obdobu Stonehenge, a tak dostala přiléhavý název Woodhenge. Postavena byla zřejmě v době kolem 2000 let před naším letopočtem. Původní dřevěné kůly se samozřejmě nedochovaly, a tak jejich pozici dnes označují kůly betonové. A Stejně jako u Stonehenge i zdejší kůly měly orientaci k východu slunce o letním slunovratu. Je velice pravděpodobné, že byla součástí nedaleké neolitické vesnice, dnes známé jako Durrington Walls.

 

Když se pohybujeme po Salisburské pláni nesmíme zapomenout ani na další významnou památku, která se nalézá nedaleko samotného města Salisbury. Tím není nic jiného, než Old Sarum.232756002_9ee6eac3a4.jpg Jestliže pojedeme z Amesbury do Salisbury, nemůžeme tento vrcholek po pravé straně přehlédnout. Zde asi každého milovníka fantazy napadne Tolkienův Pán Prstenů. Zda náhodou Sarumana, jednoho z čarodějů nepojmenoval po této památce. Ale ve skutečnosti jde o mohutnou pevnost z doby železné a zbytky staré normanské osady. První osídlení je zde datováno již kolem roku 3000 před naším letopočtem, avšak hradiště zde bylo vystavěno až v době železné tj. cca 500 let před naším letopočtem. Pak ho využili i Římané jako vojenskou stanici. Později, jak jsem zmínil, zde byla normanská osada a nakonec zde v jedenáctém a dvanáctém století byly postaveny nejprve katedrála s biskupským palácem a pak i královská palác. Dnes už zde jsou ke spatření pouze rozvaliny, ale i tak se zde můžeme přesvědčit o důležitosti tohoto místa. A čas od času se i zde vyskytne nějaký ten obrazec v obilí.

 

Na závěr bych se zmínil, že podobných pevností z doby železné se na Salisburské planině nalézá daleko více. Kromě zmíněných památek bych ještě uvedl například Yarnbury Castle, Figsbury Ring nebo Casterley Camp u Upavonu. Ale značná část této planiny je ještě něco. A to vojenský prostor, takže kromě množství prastarých památek je zde k vidění i množství novodobých letadel a helikoptér.

Zdroj: wikipedie www.stonehenge.cz ,

http://cermak.libor.sweb.cz/anglie08/index.htm

Daniken E.: Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň, 1996

Fotografie: autor, www.flickr.com

Související článek: Avebury – místo zasvěcené záhadám

Autor: Libor Čermák | pondělí 4.5.2009 11:18 | karma článku: 19.27 | přečteno: 4298x


Další články blogera

Libor Čermák

Pochvala České televize za "Skautskou poštu"

V posledních týdnech jsem se několikrát vyjádřil kriticky k České televizi. Ale když se mi něco líbí, co v ČT vzniklo, tak si myslím, že je dobré ji zas naopak pochválit. A tím je seriál na dětském kanálu "Skautská pošta".

18.10.2018 v 6:28 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 383 |

Libor Čermák

Jak si vůbec někdo může přát konec demokracie v Česku?

Nejprve to bylo jakési ženské lobby, co zažalovalo kněze P. Piťhu za upozornění na to, jaké nebezpečí pro demokracii znamená Istanbulská úmluva a teď jakási děva narušila mši kardinála Dominika Duky. To si přejí konec demokracie?

17.10.2018 v 6:00 | Karma článku: 33.39 | Přečteno: 666 |

Libor Čermák

Vám také vadí, když někdo umí nazvat undrhastrmany správným slovem? Mne ne.

To je zas křiku a vytřeštěných očí! Pan prezident Miloš Zeman prý mluvil v rozhlase sprostě! Jenomže to bylo výjimečně. A navíc to bylo mířeno na lidi, kteří se takto nazvat skutečně zaslouží. Na lidi, kterým říkám undrhastrmani.

16.10.2018 v 11:49 | Karma článku: 42.58 | Přečteno: 2659 |

Libor Čermák

Praha se nalézá ve zlatém řezu České republiky

Před časem jsem se v jednom článku zabýval zvláštní věcí. Praha, naše hlavní město, se současně i nalézá na poledníku, jenž vede ČR nejdéle. A tak jsem se zkusil zaměřit na pozici Prahy přímo na tomto poledníku. A výsledek?

16.10.2018 v 7:07 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 963 |

Další články z rubriky Cestování

Michal Hruška

Albánská cesta (6) Tisíc zatáček z Vlore do Sarande

Další den jsme začali tou nejúspornější snídaní jakou jsem kdy v nějakém hotelu dostal, a proto se o tom musím zmínit.

18.10.2018 v 18:21 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 183 | Diskuse

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Avokádova skupina poznává Kolumbii I

Spolu s Avokádem a čtyřčlennou posádkou miniautíčka se vypravíme za krásami Kolumbie, mimo jiné oslavíme Velikonoce v místním i našem stylu, svezeme se na šíleném vozítku a poznáme endemický druh palmy.

18.10.2018 v 14:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 87 | Diskuse

Petr Janák

Po krásách Polonin - Svidovec

Sluníčko nás šimrá přes tropiko do tváří a lezeme vstříc krásnému novému dni. Vzduchem ještě krásně voní ranní vlhko a pomalu začíná létat hmyzí společnost.

18.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 220 | Diskuse

Lucie Plicová

Podzimní Vysoké Tatry

Délka Vysokých Tater je zhruba 26 km a šířka 17 km. Pro svou nevelkou rozlohu bývají označovány za nejmenší velehory světa či Evropy.

17.10.2018 v 21:05 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 364 | Diskuse

Michal Tříska

Hrad Buchlov

Na Východní Moravě najdeme jeden z nejmohutnějších královských hradů, který je plný vzácných sbírek a pyšní se tím, že nebyl nikdy dobyt.

17.10.2018 v 17:05 | Karma článku: 21.38 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 2007 Celková karma 25.80 Průměrná čtenost 1776

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz