Avebury – místo zasvěcené záhadám

18. 03. 2009 15:57:52
Znáte na naší planetě nějaké místo, kde se snoubí mystéria dávných časů s mystériemi současnosti? Já ano. Mám na mysli malou vesničku na anglickém venkově, jejíž jméno zná snad každý, kdo se záhadami alespoň trošku zabývá - Avebury.

Nalézáme se v hrabství Wiltshire, zhruba 120 kilometrů západně od Londýna. Uprostřed IM000847.JPGnekonečných lánů polí a zelených plání nás pozdraví malebná vesnička z názvem Avebury. A právě sem každý rok míří tisíce návštěvníků, aby si prohlédli jedinečnou lokalitu, jaká nemá na celém světě obdoby. Jistě není od věci, že to, co zde můžeme spatřit je zapsáno i na seznamu kulturního dědictví památek UNESCO. Jsou to mohutné megalitické památky, jakých jinde moc není. A tady by se navíc mohlo říci, že jich zde je možná nejvíce i na čtvereční kilometr. A co ty mystéria současnosti? Tím je myšleno co? No, to je druhá věc, kvůli které sem proudí ty tisíce návštěvníků. Ony totiž pole v okolí této malebné obce jsou již nejméně od 70 let minulého století navštěvovány zvláštním fenoménem – obilnými agrosymboly, jejichž původ a smysl se zatím nikomu nepodařilo rozluštit. A vše je to celé navíc propojeno i jakýmisi posvátnými geometrickými souvislostmi. Ale o tom dále. IM000857.JPG

Geometrické souvislosti

Slyšeli jste někdy o tzv. linii sv. Michaela? Pokud ne, tak vězte, že je to dlouhá linie vedoucí z Cornwallu do Hoptonu a leží na ní kromě řady kostelů či hradů také pahorek Tor Hill u Glastonbury a také právě naše zmíněné Avebury. Tato linie je zvláštní ještě něčím. Směřuje totiž ve směru východu Slunce o 1. květnu, nebo-li o keltském svátku Beltine. Není bez zajímavosti, že podobnou linii máme i u nás v Čechách. Ve stejném směru vede totiž i linie Vladař (významné pravěké hradiště) – Kounovské řady – klobucký menhir – hora Říp – Kokořínsko. Ale vraťme se zpět do Anglie. Podíváme-li se na uspořádání pravěkých památek v okolí Avebury, všimněme si, že tři z hlavních bodů jsou rozmístěny ve tvaru jakéhosi rovnostranného trojúhelníku.

Kamenný kruh

První vrchol našeho trojúhelníku leží v kamenném kruhu v Avebury. Tento kamenný kruh o průměru zhruba 348 metrů, jenž původně tvořil 98 mnohatunových stojících kamenů a značná část se jich dochovala až dodnes, vlastně obepíná značnou část této vesnice. Celé to ještě obklopuje hluboký příkop. Myslím si, že nejsem daleko od pravdy, když řeknu, že se jedná o jeden z největších kamenných kruhů na světě. Tady na googlemapě se můžete podívat i na satelitní mapu této památky. Pravděpodobně jde o prastarou svatyni snad ještě starší než známější Stonehenge, jejíž stáří se datuje až k 2500 let před naším letopočtem. Původně se skládal z velkého obvodového kruhu a ze dvou menších kruhů uvnitř. Zřejmě k němu patřily i tzv. kamenné cesty, tvořené opět stojícími kameny. Nejznámější jsou Kennet Avenue a Beckhampton Avenue. Jinak kamenný kruh v Avebury se dá bez problému navštívit, aniž by se muselo platit vstupné. Otevřete si vrátka a pokud se nebojíte pasoucích se koz a ovcí, můžete se zde bez obav procházet či dokonce dotýkat stojících kamenů. A jak jsem se již zmínil, tak tento kamenný kruh je v posledních letech často navštěvován záhadnými tvůrci kruhů v obilí. Asi nejznámějšími agrosymboly je Pavučina z roku 1994 (viz foto pí. Prigleyové: odkaz: (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1994/uk1994cg.shtml#pic2) nebo Sluneční soustava z loňského roku (http://www.lucypringle.co.uk/photos/2008/uk2008bf.shtml#pic2)

Longstones

Druhým vrcholem našeho trojúhelníku jsou tzv. Longstones.jpgLongstones, tedy dva kameny, nalézající se cca nec. 1,5 kilometrů západně od Avebury. Pravděpodobně se jedná o zbytek tzv. Beckhampton Avenue. Říká se jim Adam a Eva, ale kusy jsou to opravdu znamenité. Větší Adam váží až 62 tun! A i v okolí těchto kamenů se objevují záhadné symboly v obilí, jako třeba tento z roku 2002 http://www.lucypringle.co.uk/photos/2002/uk2002af.shtml#pic2. IM000880.JPG

Silbury Hill

Třetím, zbývajícím vrcholem našeho trojúhelníku není nic menšího, než pahorek Silbury Hill. Pahorek vznikl někdy kolem 2500 let před naším letopočtem, avšak jeho pravý účel zůstává záhadou. Nikdy se tu žádná mrtvola nenašla, jen se tu mlčky tyčí do výšky cca 40 metrů a je tak jedním z nejvyšších umělých pahorků tohoto druhu v Evropě a možná i na světě. Vylézt se na něj ale nedá. Celý je oplocený a sledovat ho lze jen z dálky. Například z nedalekého automobilového parkoviště. A nebo tady na googlemapě. Každoročně se i kolem něj vyskytují i kruhy v obilí. Pro příklad uveďme tento fraktál z roku 1997 ve tvaru Kochovy sněhové vločky (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1997/uk1997bw.shtml#pic2 ) nebo tento fraktál z roku 1999 ve tvaru čtyřcípé hvězdy (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1999/uk1999dp.shtml#pic3) IM000884.JPG

West Kennet Long Barrow

Opustíme sice tento magický trojúhelník, ale i mimo něj se nalézají velice zajímavé pravěké stavby. Asi půl kilometru jižně od Silbury Hill se nahoře v kopcích nalézá West Kennet Long Barrow. Řekl bych, že tato stavba je v této oblasti tak trochu ve stínu známějšího kamenného kruhu Avebury nebo mystické hory Silbury Hill, ale myslím si, že je to stavba neméně zajímavá. Kdyby se něco takového nalézalo na území naší republiky jistě by se o tom zmiňovali všechny možné průvodce. Tak tomu je samozřejmě i zde. Jedná se o nejlépe zachovalou anglickou mohylu, jež pochází z let cca 3500 let před naším letopočtem. Je to tedy ještě o tisíc let starší dílo než Avebury či Silbury Hill. Na délku měří 104 metrů a na šířku 23 metrů. Je zde dokonce několikametrový otvor, do kterého lze vstoupit a prohlédnout si vnitřek. Jeho střechu tvoří gigantické kameny, jenž vytváří jakési překlady. Ví se, že pochází ze stejného lomu jako kameny ze Stonehenge.A aby tomu nebylo málo i vlastní vchod je chráněný obrovskými pískovcovými menhiry. Při průzkumu zde prý bylo nalezeno celkem 50 koster. Tyto a další exponáty si lze prohlédnout v muzeu a galerii hrabství Wiltshire v městě Devizes. A kruhy v obilí? Nemusíme opět chodit nijak daleko. Tato perspektivní kresba http://www.lucypringle.co.uk/photos/2007/uk2007au.shtml#pic2 vznikla v roce 2007 a tato dvojspirála http://www.lucypringle.co.uk/photos/2008/uk2008ai.shtml#pic2 v roce loňském.

Další zajímavé stavby

Zhruba 2 km severně od Avebury se nalézá další významná památka této oblasti. Je to neolitická osada na pahorku Windmill Hill. Její příkop ohraničuje území o rozloze 8,5 hektaru. Pochází z doby kolem 4000 let před naším letopočtem a je to tak jeden z nejstarších osídlených míst v této oblasti. Pokud bychom jeli od Silbury Hill směrem na Marlborough, tak zhruba po dvou kilometrech bychom narazili na další zajímavé místo, a to svatyně The Sanctuary. Vznikla zhruba 3000 let před naším letopočtem a skládala se z několika soustředných kruhů. Moc z ni bohužel nezbylo, ale i přesto je otevřená pro veřejnost. Kromě toho se v celé oblasti nalézá plno dalších méně patrných i zaniklých pravěkých staveb, takže tato oblast je dávnou minulostí jen protkána.

A co závěrem?

Pokud se někdy rozhodnete navštívit Velkou Británii, tak byste určitě tento tajuplný a posvátnou geometrií protkaný kraj neměli vynechat, ono totiž ponoření do tajuplné mystiky nikomu neškodí. Naopak. Člověk alespoň přijde na jiné myšlenky a při poznání, že ne všechno je úplně vysvětlené, začne mít pocit, že je pořád ještě co zkoumat a že je pořád ještě na co hledat odpovědi.

Libor Čermák

Zdroje: anglická wikipedie

Hesseman M.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

http://cermak.libor.sweb.cz/anglie08/index.htm

foto: Libor Čermák, anglická wikipedie

Autor: Libor Čermák | středa 18.3.2009 15:57 | karma článku: 29.02 | přečteno: 9907x


Další články blogera

Libor Čermák

Pochvala České televize za "Skautskou poštu"

V posledních týdnech jsem se několikrát vyjádřil kriticky k České televizi. Ale když se mi něco líbí, co v ČT vzniklo, tak si myslím, že je dobré ji zas naopak pochválit. A tím je seriál na dětském kanálu "Skautská pošta".

18.10.2018 v 6:28 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 383 |

Libor Čermák

Jak si vůbec někdo může přát konec demokracie v Česku?

Nejprve to bylo jakési ženské lobby, co zažalovalo kněze P. Piťhu za upozornění na to, jaké nebezpečí pro demokracii znamená Istanbulská úmluva a teď jakási děva narušila mši kardinála Dominika Duky. To si přejí konec demokracie?

17.10.2018 v 6:00 | Karma článku: 33.39 | Přečteno: 666 |

Libor Čermák

Vám také vadí, když někdo umí nazvat undrhastrmany správným slovem? Mne ne.

To je zas křiku a vytřeštěných očí! Pan prezident Miloš Zeman prý mluvil v rozhlase sprostě! Jenomže to bylo výjimečně. A navíc to bylo mířeno na lidi, kteří se takto nazvat skutečně zaslouží. Na lidi, kterým říkám undrhastrmani.

16.10.2018 v 11:49 | Karma článku: 42.58 | Přečteno: 2659 |

Libor Čermák

Praha se nalézá ve zlatém řezu České republiky

Před časem jsem se v jednom článku zabýval zvláštní věcí. Praha, naše hlavní město, se současně i nalézá na poledníku, jenž vede ČR nejdéle. A tak jsem se zkusil zaměřit na pozici Prahy přímo na tomto poledníku. A výsledek?

16.10.2018 v 7:07 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 963 |

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Stane se raketová doprava konkurencí pro tu letadlovou?

Vývoj systému BFR firmy SpaceX nabídl zajímavou otázku - mohla by se raketová doprava stát konkurencí pro tu letadlovou? Pro rychlou přepravu nákladů si to určitě lze alespoň trochu představit.

18.10.2018 v 18:18 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Dana Tenzler

Záhada “Wow!” signálu pravděpodobně rozluštěna

Mám pro vás jednu dobrou a jednu dobrou zprávu. Po čtyřiceti letech se podařilo identifikovat zdroj pověstného “Wow!” signálu. Jeho zdrojem nebyli mimozemšťané, což je další dobrá zpráva. (délka blogu 3 min.)

18.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 712 | Diskuse

Zdenek Slanina

Sedmnáct zastavení s mým OUDem (čti Osobním UDavačem): Další HAIKU opěvují jeho čacké činy

Letos si naše akadéma připomíná 30 let od olbřímího lidského selhání jednoho ze svých 'čestných' předsedů (a na r. 2019 připadá 333. výročí haiku o žábě). To naše haikuisty inspirovalo k oslavám mýho OUDa neboli Osobního UDavače.

17.10.2018 v 10:17 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 3435 |

Jan Fikáček

Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut

Existuje asi jediné názorné a intuitivně přístupné přiblížení čtyřrozměrného prostoru, po kterém budeme za pár minut alespoň částečně chápat, co to znamená 4-rozměrný prostor, tedy 4D prostor. Velké D tady znamená dimenzi.

17.10.2018 v 9:07 | Karma článku: 29.52 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Libor Čermák

Praha se nalézá ve zlatém řezu České republiky

Před časem jsem se v jednom článku zabýval zvláštní věcí. Praha, naše hlavní město, se současně i nalézá na poledníku, jenž vede ČR nejdéle. A tak jsem se zkusil zaměřit na pozici Prahy přímo na tomto poledníku. A výsledek?

16.10.2018 v 7:07 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 963 |
Počet článků 2007 Celková karma 25.80 Průměrná čtenost 1776

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz