Jak se planety učily bruslit

10. 03. 2009 11:59:41
Pohádka pro naše děti o planetách sluneční soustavy a současně o sportování.
 Libor Cermák

Před dávnými a dávnými časy, kdy vznikala naše sluneční soustava, tak Slunce započalo svojí cestu Mléčnou dráhou. Cestovalo skrz celou galaxii a k tomu mělo na starost své čtyři malé brášky. Největšího Jupitera, o něco menšího Saturna a nejmenší dvojčata Urana s Neptunem. Vtom si všimlo, že Jupiter a Saturn jsou stále tlustší a tlustší. Pokud to tak půjde dál, tak jim cesta Mléčnou dráhou, za chvíli ani nepůjde. Co s nimi dělat? Proto se rozhodlo zeptat u své druhé sousedky Barnardovy hvězdy v souhvězdí Hadonoše, která sice malinká, ale za to, tak rychlá, že triumfne jakoukoliv jinou hvězdu.

„Ahoj Barnadko, ty jsi ze všech hvězd zřejmě ta nejrychlejší, poraď mi, prosím, co mám dělat, aby mí bráškové pořád nepřibírali?“

„No, že jsi to ty, tak já ti poradím.“ Odpověděla Barnardka,“ běž k Polárce do souhvězdí Malého vozu a tam mají obchod ze sportovními potřebami. Určitě ti poradí, co by bylo pro ty kluky nejlepší“

Sluníčko poděkovalo za tuto radu a ihned se vydalo tam, kam ji Barnadka poslala. Když tam přišlo, tak pozdravilo tetu Polárku.

„Ahoj Sluníčko, co bys sis přálo?“ A Sluníčko se hned zeptalo, jestli tam nemají nějaké sportovní náčiní, vhodné pro oba kluky.

„No, měla bych tu něco pro ně a myslím, že by je to mohlo i bavit.“ Pak sáhla někam pod pult a vyndala podivné boty, které byly zvláštní tím, že měly na noze čtyři kolečka umístěné jaksi v jedné řadě.„Půjč si je, ať si to vyzkouší a ať na nich jezdí. Budeš vidět, jak s tloustnutím bude konec“

„No, to je bezvadný, Polárko, já jim ty boty vezmu.“

„To nejsou boty, ledajaké. říká se jí inline brusle. Tak ať se na nich brzy naučí! Přijdu se podívat, jak jim to jde".

Sluníčko poděkovalo a vyrazilo zpět. Jupiterovi a Saturnovi se to samozřejmě moc líbilo. A hned, že si je musí vyzkoušet. Nazuli si je a jak to u rozdováďených kluků často bývá, jen tak halabala zapnuli přezky a zavázali tkaničky. Ze začátku jim to burslení docela i šlo. Avšak, pak v nich měli jet po Mléčné dráze. Začali s nimi jezdit pořád sem a tam, nahoru a dolů, až se ocitli na jedné z odboček spirálních ramen. Sluníčko s malými dvojčaty utíkalo za nimi, protože začalo tušit neštěstí. A samozřejmě se nemýlilo. Saturn své inlajny tak rozjel, že je najednou nemohl ubrzdit, až vrazil vší silou do Jupitera. A samozřejmě oba dopadli neslavně. Pořádně si natloukli. Navíc Jupiterovi vyklouzla z nohy levá bota a větším obloučkem si to namířila ke Sluníčku. To mělo co dělat, aby ji nepraštila. A Saturnovi? Tomu vyklouzly hned obě! Levá letěla, také ke Sluníčku, avšak už ne tak daleko. Zato pravá brusle přelétla aby pozorující brášky Urana a Neptuna a letěla za ně bůhvíkam.

Navíc i Jupiter doplatil na srážku, a to tak, že mu na tváři zůstala velká červená jizva.

A co ty rozbité brusličky? Vždyť do dnes jsou patrné, i když z nich zůstala jen kolečka! Ty z levé Jupiterovy boty jsou planety Merkur, Venuše, Země a Mars. A i tu pravou brusli, která mu nevyklouzla, má Jupiter dodnes. Jsou to jeho čtyři Galileovy měsíce Io, Europa, Ganymed, Kallisto.

A co ty Saturnuvy brusle? Protože ten je menší, tak menší samozřejmě byla i jeho kolečka. Ty z levé nohy, to jsou čtyři největší asteroidy mezi Marsem a Jupiterem s názvem Ceres, Pallas, Juno, Vesta. A ty z té pravé nohy, to jsou čtyři nově objevené trpasličí planety v takzvaném Kuiperově pásu. Jsou to Pluto, Makemake, Haumea a Eris.

A jak to dopadlo s našimi bruslícími planetami dál? Sluníčko bylo rádo, že kluky bruslení baví. A tak jim pořídilo inlajny nové. A to nakonec i malému Uranovi a Neptunovi. Proto mají všechny tyto čtyři obří planety tolik malých měsíčků. Ale navíc mají ještě něco. Sluníčko si dobře pamatovalo tu nehodu Saturna s Jupiterem, a tak jim všem sehnalo pěkné chrániče v podobě efektních prstenců, které si každá s planet musela navléci na sebe a dále bruslit jen s nimi. A ten největší samozřejmě dostal nešika Saturn.

Autor: Libor Čermák | úterý 10.3.2009 11:59 | karma článku: 13.98 | přečteno: 1517x

Další články blogera

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 376 |

Libor Čermák

Autoři příběhů by se měli postavit proti ideologii genderismu-multikulturalismu

Genderismus-multikulturalismus představuje v současné době největší ohrožení svobody slova. A ohrožuje i literární tvorbu, zvláště chlapeckou, protože jí chce přikazovat, jak má správně ideologicky vypadat dobová prezentace.

13.11.2018 v 10:45 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 551 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 412 |

Libor Čermák

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Erich von Däniken a Jaroslav Foglar. Dva spisovatelé, kteří na první pohled spolu nemají téměř nic společného. Ale na ten druhý pohled zjistíme, že toho mají možná společného více, než si myslíme. Ukážu vám to:

10.11.2018 v 18:33 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 964 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1121 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika na jezírku … co o ní víme my a co vodoměrky?

Vypadá to, jako by běhaly po tenké fólii, napnuté na vodní hladině. Nikdy ji neprošlápnou a nenamočí se. Jak se hmyz (vodoměrka nebo bruslařka) udrží na hladině, vysvětluje (jak jinak) fyzika. (délka blogu 3 min.)

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 575 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Tajemství svobodné vůle

Celý vesmír i život má být jeden řetězec příčin a následků. S tímto tvrze­ním se nedá nesouhlasit. Při pohledu zpět zjistíme, že vše, co se nám v životě přihodilo, co jsme udělali i neudělali, bylo nějak podmíněno.

11.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jan Mestan

Vidět Zemi růst

Chile je zemí, kde jsou častá zemětřesení. Dokonce tam nastalo to nejsilnější naměřené v roce 1960 o síle 9.5. Takové zemětřesení pak vede k vertikálním zdvihům. A to dost značným. Jednorázově se jedná o decimetry až metry.

10.11.2018 v 14:08 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 2038 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz