Jak se planety učily bruslit

10. 03. 2009 11:59:41
Pohádka pro naše děti o planetách sluneční soustavy a současně o sportování.
 Libor Cermák

Před dávnými a dávnými časy, kdy vznikala naše sluneční soustava, tak Slunce započalo svojí cestu Mléčnou dráhou. Cestovalo skrz celou galaxii a k tomu mělo na starost své čtyři malé brášky. Největšího Jupitera, o něco menšího Saturna a nejmenší dvojčata Urana s Neptunem. Vtom si všimlo, že Jupiter a Saturn jsou stále tlustší a tlustší. Pokud to tak půjde dál, tak jim cesta Mléčnou dráhou, za chvíli ani nepůjde. Co s nimi dělat? Proto se rozhodlo zeptat u své druhé sousedky Barnardovy hvězdy v souhvězdí Hadonoše, která sice malinká, ale za to, tak rychlá, že triumfne jakoukoliv jinou hvězdu.

„Ahoj Barnadko, ty jsi ze všech hvězd zřejmě ta nejrychlejší, poraď mi, prosím, co mám dělat, aby mí bráškové pořád nepřibírali?“

„No, že jsi to ty, tak já ti poradím.“ Odpověděla Barnardka,“ běž k Polárce do souhvězdí Malého vozu a tam mají obchod ze sportovními potřebami. Určitě ti poradí, co by bylo pro ty kluky nejlepší“

Sluníčko poděkovalo za tuto radu a ihned se vydalo tam, kam ji Barnadka poslala. Když tam přišlo, tak pozdravilo tetu Polárku.

„Ahoj Sluníčko, co bys sis přálo?“ A Sluníčko se hned zeptalo, jestli tam nemají nějaké sportovní náčiní, vhodné pro oba kluky.

„No, měla bych tu něco pro ně a myslím, že by je to mohlo i bavit.“ Pak sáhla někam pod pult a vyndala podivné boty, které byly zvláštní tím, že měly na noze čtyři kolečka umístěné jaksi v jedné řadě.„Půjč si je, ať si to vyzkouší a ať na nich jezdí. Budeš vidět, jak s tloustnutím bude konec“

„No, to je bezvadný, Polárko, já jim ty boty vezmu.“

„To nejsou boty, ledajaké. říká se jí inline brusle. Tak ať se na nich brzy naučí! Přijdu se podívat, jak jim to jde".

Sluníčko poděkovalo a vyrazilo zpět. Jupiterovi a Saturnovi se to samozřejmě moc líbilo. A hned, že si je musí vyzkoušet. Nazuli si je a jak to u rozdováďených kluků často bývá, jen tak halabala zapnuli přezky a zavázali tkaničky. Ze začátku jim to burslení docela i šlo. Avšak, pak v nich měli jet po Mléčné dráze. Začali s nimi jezdit pořád sem a tam, nahoru a dolů, až se ocitli na jedné z odboček spirálních ramen. Sluníčko s malými dvojčaty utíkalo za nimi, protože začalo tušit neštěstí. A samozřejmě se nemýlilo. Saturn své inlajny tak rozjel, že je najednou nemohl ubrzdit, až vrazil vší silou do Jupitera. A samozřejmě oba dopadli neslavně. Pořádně si natloukli. Navíc Jupiterovi vyklouzla z nohy levá bota a větším obloučkem si to namířila ke Sluníčku. To mělo co dělat, aby ji nepraštila. A Saturnovi? Tomu vyklouzly hned obě! Levá letěla, také ke Sluníčku, avšak už ne tak daleko. Zato pravá brusle přelétla aby pozorující brášky Urana a Neptuna a letěla za ně bůhvíkam.

Navíc i Jupiter doplatil na srážku, a to tak, že mu na tváři zůstala velká červená jizva.

A co ty rozbité brusličky? Vždyť do dnes jsou patrné, i když z nich zůstala jen kolečka! Ty z levé Jupiterovy boty jsou planety Merkur, Venuše, Země a Mars. A i tu pravou brusli, která mu nevyklouzla, má Jupiter dodnes. Jsou to jeho čtyři Galileovy měsíce Io, Europa, Ganymed, Kallisto.

A co ty Saturnuvy brusle? Protože ten je menší, tak menší samozřejmě byla i jeho kolečka. Ty z levé nohy, to jsou čtyři největší asteroidy mezi Marsem a Jupiterem s názvem Ceres, Pallas, Juno, Vesta. A ty z té pravé nohy, to jsou čtyři nově objevené trpasličí planety v takzvaném Kuiperově pásu. Jsou to Pluto, Makemake, Haumea a Eris.

A jak to dopadlo s našimi bruslícími planetami dál? Sluníčko bylo rádo, že kluky bruslení baví. A tak jim pořídilo inlajny nové. A to nakonec i malému Uranovi a Neptunovi. Proto mají všechny tyto čtyři obří planety tolik malých měsíčků. Ale navíc mají ještě něco. Sluníčko si dobře pamatovalo tu nehodu Saturna s Jupiterem, a tak jim všem sehnalo pěkné chrániče v podobě efektních prstenců, které si každá s planet musela navléci na sebe a dále bruslit jen s nimi. A ten největší samozřejmě dostal nešika Saturn.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | úterý 10.3.2009 11:59 | karma článku: 14.81 | přečteno: 1522x

Další články blogera

Libor Čermák

Už zase se navážej do sympatizantů našeho pana prezidenta

Kde se u těch pražskokavárenských přívržencích bere ten zlozvyk navážet se do příznivců našeho pana prezidenta Miloše Zemana? Jindy to jsou jím ocenění, jindy sympatizanti. A teď se například začali navážet do Jaromíra Jágra.

17.4.2019 v 17:37 | Karma článku: 31.74 | Přečteno: 636 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční hry na inlajnech

Bylo Velikonoční pondělí odpoledne. Zatím co dopoledne chodili kluci koledovat, odpoledne se jako nic už dít nemělo? Ale ano. David totiž moc dobře věděl, že dřív Velikonoce koledou nekončily. Odpoledne kluci totiž hráli hry.

16.4.2019 v 12:03 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 96 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční koledování na bruslích

Nastalo Velikonoční pondělí. Den, na který se Rosťa s Martinem těšili. A ten letošní zvlášť. Zkusí totiž nově koledování na kolečkových bruslích. Bude to jistě zajímavý zážitek, na který dlouho nezapomenou.

15.4.2019 v 12:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 |

Libor Čermák

Jak si představuji seriózní veřejnoprávní zpravodajství?

Politická korektnost je pro mnohé jistě zajímavá ideologie. Ale nezapomeňme, že to není ideologie jediná. V každé správné demokracii přeci má být politických směrů co nejvíc. A stejně by tomu mělo být i u veřejnoprávních médií.

15.4.2019 v 8:13 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 547 |

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Několik důvodů, proč má expanze Země (EE theory) potenciál stát se miliardovým byznysem

Svět se stále vyvíjí a proměňuje. Studium expanze Země má potenciál stát se miliardovým byznysem. Hovoříme samozřejmě o dolarech.

18.4.2019 v 22:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Jan Mestan

Evoluce započala před více než 13 miliardami lety

Jako evoluce jsou vnímány děje, které vedly ke vzniku a vývoji života na Zemi. Kdy evoluce započala?

18.4.2019 v 15:08 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak se chránit před radioaktivitou - alfa zářením

Odkud se bere alfa záření, jak reaguje s hmotou a proč je zároveň nejméně a nejvíce nebezpečným druhem “radioaktivity”? Délka blogu (15 min.)

18.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 219 | Diskuse

Karel Tejkal

Biblická potopa v údolí Vltavy

Uvědomuji si, že přinášet další důkazy pravdivosti biblického příběhu o Potopě je nošením dříví do lesa. V USA se však podobnými tématy pár pisálků slušně živí, proč to tedy nezkusit? Má neznalost geologie zde bude spíše výhodou.

16.4.2019 v 20:40 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Švadlenka

Současná představa o evoluci člověka

Poslední dobou se na blogu iDNES vyskytlo větší množství článků, které poněkud zmatečně popisují lidskou evoluci. Tento článek proto shrnuje současný pohled evolučních biologů.

15.4.2019 v 9:12 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 2195 Celková karma 27.95 Průměrná čtenost 1769

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz