Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Jak postavit a zamaskovat dělostřeleckou pozorovatelnu?

28. 10. 2019 14:22:13
Třetím objektem, který si můžete postavit pro model imaginární dělostřelecké tvrze "Libor" v "Čermáčích horách" je pozorovatelna. Ta by však měla být dobře maskovaná. A tak si k tomu něco povíme i o známých maskáčových vzorech.

Dělostřelecká pozorovatelna je železobetonový objekt dělostřelecké tvrze, který byl postaven za účelem pozorování nepřítele a dodávání informací vlastním jednotkám. Mohla být od ní vzdálena i několik kilometrů, ale spadala pod ní. Pokud byla napojena na podzemní systém chodeb, říkalo se jí „tvrzová“. Pokud nebyla, říkalo se jí „izolovaná“.

Byla vždy budována na místě s dobrým výhledem. Ale tím byla současně nejvíc zranitelná palbou nepřítele. Ve střeše měla osazený dělostřelecký pozorovací zvon se třemi průzory a speciální optikou.

U nás se stačilo postavit celkem tři objekty dělostřeleckých pozorovatelen pro tvrze. Na Haničce to byl objekt R-S 91 „Vrchol“, na Hůrce izolovaná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“ a na Smolkově MO-S 42 „Nad Hájem“. Plánována byla i izolovaná dělostřelecká pozorovatelna pro tvrz Stachelberk, která kvůli vysokým nákladům neměla být spojena s tvrzí chodbou, ale telefonem. Jenže do září 1938 nebyla její stavba zadána. (zdroj wikipedia)

A nyní k mému modelu. Udělal jsem takový hodně jednoduchý objekt, který by měl být správně umístěn více hlouběji v terénu, než jak jsem to udělal na přiložených fotografiích. Ale to byste zas toho moc z objektu neviděli. Tak snad mi tento záměrný "nedostatek" odpustíte. Co však bylo u dělostřelecké pozorovatelny nutné, bylo maskování. To, protože vzhledem ke své poloze to byl jeden z nejzranitelnějších objektů těžkého opevnění. Nejčastější maskování objektů lehkého i těžkého opevnění byly sítě.

Ty se zavěšovaly na ocelové háky, které se do objektů zabudovávaly v ohybu mezi svislou stěnou a střechou.

Avšak někdy se též používaly maskovací barevné vzory. O historii maskáčových vzorů se píše, že maskovací oděv podobný tomu dnešnímu, začala jako první používat německá armáda a jeho rozmach nastal v období 2. světové války, kdy například vojáci SS začali nosit celouniformní maskáče, podobné těm dnešním (viz zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Maskovac%C3%AD_oble%C4%8Den%C3%AD).

Jenže, když jsem se podíval na fotografie některých objektů ČS opevnění hranic, zjistil jsem, že maskovací vzory byly použity i pro jejich kamufláž. Například na odkazu https://www.stoplusjednicka.cz/pechotni-srub-n-s-82-brezinka-pribeh-jednoho-bunkru si můžete prohlédnout fotografie pěchotního srubu Březinka u Náchodu z roku 1938. A už na ní je patrné maskování, obdobné tomu, které je tam možné spatřit dnes. Takže maskovací vzory nezačali jako první používat jen němečtí vojáci, ale zřejmě byly už před 2. světovou válkou používány i armádou československou. Proto jsem se rozhodl, že svoji pozorovatelnu udělám v několika variantách, a to ve čtyřech (pravděpodobně nejznámějších) maskáčových vzorech, které se na maskáčové oblečení pravděpodobně používá nejčastěji. Tyto vzory jsou sice mladšího data než dělostřelecké pevnosti, ale vás tak alespoň krátce seznámím i s jejich historií.

1) Flecktarn BW

Tento maskovací vzor byl vyvinut v roce 1976 pro uniformy německé armády Bundeswehr. Navržen byl společností Marquardt & Schulz. Jeho název překladu znamená flekatá nebo skvrnitá kamufláž. Jednotlivé varianty tohoto maskovacího vzoru se skládají ze tří až šesti barev, a to v kombinaci tmavě zelené, světle zelené, černé, černohnědé, zelenohnědé a hnědé. Dnes se s tímto maskovacím vzorem nesetkáváme jen u německé armády, ale je používám i jinde. Například v Rakousku, Belgii, Dánsku, Polsku, Rusku nebo dokonce v Číně či v Japonsku. (viz zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Flecktarn)

2) ČSLA vzor Jehličky

Maskáčový vzor jehličky neboli také maskáčový vzor 60, se používal v československé armádě od 60. let 20. století. Byl zaveden kvůli tomu, že armády Varšavské smlouvy měly dle dohody používat podobné uniformy. Předlohou pro něj byl jeden starší maskovací vzor, který používala armáda tehdejší Německé demokratické republiky. Ovšem na jeho základě si československá armáda vyvinula vlastní vzor. Jehličky zůstaly, avšak změněn byl podkladní vzor. Uniformy tohoto vzoru byly používány v československé armádě zhruba do 80. let, kdy už zastaral. (zdroj: https://www.armadninoviny.cz/maskovaci-vzor-95.html)

3) US Woodland

Americký maskovací vzor US Woodland vyšel z maskovacího vzoru ERDL, který i přesto, že byl vyvinut v roce 1948 začal být používán až ve válce ve Vietnamu v roce 1968. US Woodland má stejné barvy, tedy pískovou, zelenou, hnědou a černou, avšak vznikl tak, že byl původní ERDL zvětšený. Byl používán od roku 1981 až do roku 2000. Maskovací vzor US Woodland používá celá řada i dalších armád, a to včetně ruské nebo čínské. (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Woodland)

4) AČR vzor 95

Druhým českým maskáčovým vzorem, který bych vám rád představil, je AČR vzor 95. Je vlastně podobného tvaru jako US Woodland, jenže jeho barvy jsou přizpůsobeny nejčastějším barvám lesů a luk u nás v Česku. Skládá se proto z černé, tmavě hnědé, olivově zelené a světle zelené. Je to tedy maskáčový vzor, který byl vytvořen do podmínek našeho mírného pásu. Existuje však ještě pouštní varianta tohoto vzoru z pískové a béžové barvy. Maskáčový vzor 95, jak už jeho název napovídá, je v naší armádě používán od roku 1995.

A nyní k samotné stavbě mého objektu. Na plochu 1 nalepíme vystřižený a slepený vchod č. 2. Na ní naddveří č. 3. Do dveřního otvoru zasadíme pancéřované dveře č. 4. A nyní začneme slepovat obvod objektu z dílků 5, 6, 7 a 8. Poté zastřešíme střechou č. 9. Na závěr nalepíme obrubu vchodu č. 10 a z něj spojíme s dveřmi most č.11. A pancéřový zvon z č. 12 a 13.

Hezkou zábavu přeje autor tohoto modelu i dalších.

Související články:

Jak si postavit pěchotní srub?

Postavte si vstupní objekt do dělostřelecké tvrze

A další mé papírové modely:

Postavte si scénu volby velkého Vonta ze Záhady hlavolamu

Jak postavit uhříněveskou radnici?

Postavte si přistávací modul proroka Ezechiela

Vystřihovánky horské boudy

Vystřihovánky otáčivé mapy hvězdné oblohy

Vystřihovánky hradu Trempštejn

Vystřihovánky roubené chalupy

Nový Jeruzalém právě vystavěn!

(jak postavit papírový komplex velikonočního Jeruzaléma)

Postavte si egyptskou Gízu

Autor: Libor Čermák | pondělí 28.10.2019 14:22 | karma článku: 17.78 | přečteno: 564x

Další články blogera

Libor Čermák

Radnice Brna-Bystrc má v zákazu politických neziskovek na školách moji plnou podporu

Co je podle vás normálnější? Když do škol chodí politické neziskovky a tam se snaží děti zmanipulovat k obrazu svému anebo, když se lidi nechají, aby si udělali takový názor, který bude vycházet z jejich životních zkušeností?

5.12.2019 v 6:04 | Karma článku: 25.13 | Přečteno: 320 |

Libor Čermák

Koho budu, a hlavně koho nebudu v příštích volbách volit za prezidenta?

Je ještě více než tři roky do prezidentských voleb, a přesto se už začínají objevovat lidi, kteří ohlašují svoji kandidaturu na Pražský hrad. A tak bych sem chtěl napsat, koho v žádném případě volit nebudu.

4.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1057 |

Libor Čermák

Inspirace v Dobrodružství v Zemi nikoho

Před několika týdny vyšlo v nakladatelství Albatros 6. vydání románu Jaroslava Foglara "Dobrodružství v Zemi nikoho". Dovolte tedy, abych jako skalní foglarovec napsal několik postřehů a inspirací, které jsem v knížce nalezl.

2.12.2019 v 6:08 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 189 |

Libor Čermák

Nemilý zážitek při nákupu pražského trdelníku

Po roce jsem se zas vydal na Staroměstské náměstí na rozsvícení vánočního stromečku. Také jsem chtěl ochutnat speciality zdejších trhovců. Ovšem, jaké bylo nepříjemné překvapení, když jsem si chtěl koupit obyčejný trdelník?

1.12.2019 v 8:56 | Karma článku: 30.08 | Přečteno: 1788 |

Další články z rubriky Hobby

Petr Agulár

Zcela apolitická vzpomínka na listopad '89

Moje děti začaly v poslední době projevovat zájem o historii, o které se dnes moc nemluví a člověk na ni narazí jen v zastrčených koutech webu a občas při nějaké tematické výstavě. Rozhodl jsem se jim udělat radost.

17.11.2019 v 17:36 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 406 | Diskuse

Pavel Liprt

Receptíky zdravého papání

Kuchyně, mojí ženy království a její kuchařské mistrovství. Skládá tady kulinářské básně, chutná to úžasně a vypadá krásně.

13.11.2019 v 8:36 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 527 | Diskuse

Miloš Pobežal

Ako obsluhovať znakové displeje.

Určite ste sa s nimi už stretli. Chcete si dať z automatu kávu, vhodíte mince a na znakovom displeji sa vám ukáže vhodená suma. Počas prípravy tiež v niektorých prípadoch informácia, čo sa práve deje.

5.11.2019 v 10:04 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 240 | Diskuse

Jindřich Pilc

Digitální rádio za hrst rýže plus poštovné

Nejlevnější přijímač pro digitální DAB+ rádio s konektorem pro externí anténu. Nejen pro lovce signálů, ale i pro takové to běžné domácí poslouchání.

4.11.2019 v 13:08 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 1023 | Diskuse
Počet článků 2300 Celková karma 30.99 Průměrná čtenost 1779

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz