Cesta na Dolní Moravu

8. 09. 2019 17:38:13
Letošní dovolenou jsem strávil v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem. A na výletech po jejím okolí. Ale i samotná cesta byla zajímavá, během které jsem navštívil jedno zajímavé poutní místo a i jeden zajímavý pěchotní srub.

Loňskou dovolenou jsem strávil v Deštném v Orlických horách (viz Dovolená 2018 - Orlické hory). Během ní jsem navštívil, jak vrchol Velká Deštná, tak tři dělostřelecké pevnosti, a to Haničku, Skutinu a Dobrošov. Ta letošní dovolená by měla být tak trochu pokračováním té loňské, při níž bych ale chtěl navštívit podobná místa, která se ale nalézají jihovýchodněji než ty vloni. Konkrétně Králický Sněžník a další dělostřelecké pevnosti, a to Adam, Boudu a Hůrku. A proto jsem za svojí letošní základnu zvolil kemp v Dolní Moravě. Do Králíků jezdí z Prahy přímý autobus. A tak jsem se s ním vydal až do tohoto města mezi Králickým Sněžníkem a Orlickými horami.

Do Králíků jsem přijel někdy kolem půl dvanácté. A protože jsem měl na další autobus asi dvě hodiny čas, došel jsem si nejprve na oběd a pak jsem se rozhodl, že se podívám na zdejší poutní místo Kopeček neboli klášter Hedeč, Hora matky Boží.

Kopec je to opravdu prudký, a tak obdivuji jednoho kluka s jeho tátou, kteří to kolem mne projeli nahoru na kole.

A už jsem konečně i já nahoře.

Poutní místo založil královéhradecký biskup Tobiáš Jan Becker, kterého už jako chlapce napadlo, že až se stane jednou knězem na této hoře postaví kostel. O hoře se také říkalo, že se na ní vyskytují tajuplné jevy, například tajemná zář vycházející z kopce. Proto roku 1696 se biskup rozhodl, že tam postaví trojlodní kostel.

A postupně i další objekty. V roce 1883 byl klášter zrušen a nastěhovali se sem redemptoristé, kteří zde byli až do roku 1950.

Poté zde byl zřízen jeden z tzv. centralizačních klášterů pro řeholníky, kteří byli komunistickým režimem vyhnáni ze svých působišť. Tomuto nešťastnému období kláštera je tu věnován i památník. Tam se bohužel vevnitř nesmí fotografovat.

Navštívil jsem i ambit i kostel nanebevzetí Panny Marie.

Z Kopečku je i nádherný rozhled. Jednak na Králíky.

A pak také na Králický Sněžník. A protože tam mi za nedlouho jede autobus, tak se vrátím zpět dolů na autobusové nádraží.

Když jsem autobusem přijel do Dolní Moravy, nejprve jsem se ubytoval v kempu, kde jsem si postavil stan.

A pak jsem se rozhodl, že se projdu po okolí.

Tady se totiž nachází pěchotní srub K-S 5 U potoka, který slouží jako muzeum. Otevřeno mají jen o víkendech. Byla neděle. Tak doufám že nejdu už moc pozdě.

Cesta lemovaná protitankovými zábranami říkala, že jdu dobře.

Mohutný srub K-S 5 U potoka stavěla firma Skorkovský od podzimu 1936 a to jako součást těžkého opevnění hranic s tehdejším Německem.

Přišel jsem, ale už skoro pozdě. Ale i tak mne pan průvodce provedl alespoň hořejším patrem. Přitom jsem si vzpomněl na tv. seriál "Záhady Toma Wizarda", viz https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10123499335-zahady-toma-wizarda/314292320070035-betonova-hranice, kde právě tento srub navštívili. A shodou okolností i tam bylo právě po zavíračce. Že by jakési deja vu?

Vojáci zde sloužili od roku 1937. A 37 vojáků bylo i celkem vojáků, kteří zde byli připraveni k obraně našich hranic.

Jenže po Mnichovu už museli nejen tento objekt na rozkaz opustit.

Když jsem si pěchotní srub prohlédl, vydal jsem se dále po okolí Dolní Moravy.

Například na Kostel sv. Aloise.

A další chaloupky.

A je tu ještě jedna zajímavost. I přesto, že se nacházím v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji, tak tady teče řeka Morava. A na té se nalézá historická hranice mezi Čechami a Moravou. To, co je na západním břehu jsou Čechy a to, co na východním břehu, to je Morava. A právě řeka Morava tady těsně pod Králickým Sněžníkem pramení. A tam jsem se vydal následující den. A o tom zas příště.

použité zdroje: wikipedie, místní informační tabule

Další výlety: 166: Pěší výlet trampským Údolím stínů, 165: Pěší výlet Českým krasem ze Srbska do Srbska, 164: Pěší výlet Kokořínskem přes hrad Houska, 163: Velikonoční pěší výlet do okolí Hlinska, 162: Pěší výlet z Říčan přes Škvorec do Koloděj, 161: Pěší výlet přes Prosecké skály, 160: Jak jsem šel 50. ročník zimního přechodu Brd, 159: Předvánoční výlet kolem Třebechovic pod Orebem, 158: Můj letošní adventní výlet Prahou, 157 Pěší výlet Prahou ke 100. výročí vzniku republiky, 156: Řopíkový pěší výlet po Kladensku, 155: Pěší výlet do Uhlířských Janovic, 154: Pěší výlet z Nového Města nad Metují do Náchoda, 153: Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách, 152:, Pěší výlet kolem Rokytnice v Orlických horách 151: Na třicet let starém kole podél Berounky, 150 a níž: viz rubrika výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | neděle 8.9.2019 17:38 | karma článku: 25.86 | přečteno: 1424x

Další články blogera

Libor Čermák

Vy byste dokázali někoho někam nahlásit za jeho nesprávný názor? Je tedy ne!

Občas se mi stává, že když se na dotykáči brouzdám na Facebooku, tak když na něco sáhnu, objeví se tabulka, kde je mimo jiné napsáno: "Nahlášení příspěvku". Nahlášení? To se jako lidi mají za své názory navzájem někam udávat?

13.9.2019 v 13:54 | Karma článku: 33.94 | Přečteno: 737 |

Libor Čermák

Někdo z Evropské unie budovat vztahy s Čínou může a jiný ne?

S otevřenou pusou vždy zírám na to, když nějaký politik, který není na svém místě, jako současný pražský pirátský primátor, se snaží poničit obchodní vztahy s takovými zeměmi, se kterými bychom měli hospodářsky spolupracovat.

7.9.2019 v 15:35 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 1124 |

Libor Čermák

Aféra Koňěv: Snaha o zviditelnění jednoho topkaře zneuctívá historii

Jak známo, tak v Praze máme nejen Koňevovu ulici (na Žižkově), ale i jeho sochu. Od 90. let ani jedno nikomu nevadilo. Ale že najednou teď? To dokazuje, že za tím není nic jiného než politikaření.

1.9.2019 v 11:32 | Karma článku: 38.96 | Přečteno: 1063 |

Další články z rubriky Cestování

Aleš Gill

Když v New Yorku prší

Město, které nikdy nespí, říkali. City of Dreams, říkali. Fun City. Ale co dělat v takovém městě, když je ráno, všechno je zavřené, snídani máte za sebou, kafe nepijete, do oběda daleko, a leje jako z konve?

17.9.2019 v 8:04 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 350 | Diskuse

Vladimír Glaser

Internetový kurz na pilota dopravního letadla

Sen každého kluka! A jen za pár tisíc (konkrétně 499,99 EUR). Nabídku jsem s radostí sobě vlastní uvítal, zaplatil, podepsal prohlášení o zdravotní stavu a způsobilosti, upravil si křeslo u počítače do vzletové polohy a hurá na to

17.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 522 | Diskuse

Milan Zajic

Kolem jezera ...

Je krásné slunečné zářijové pondělí a tak starý zevloun po tom co jsi přečetl, že nebude ropa a svět je na pokraji záhuby vyráží na svojí oblíbenou trasu. Samozřejmě pěšky, zásoby ropy je potřeba pošetřit ;)

16.9.2019 v 15:01 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 281 | Diskuse

Klára Tůmová

Výzev se nelekat!

Po loňské zkušenosti lehčeji plánovaná cesta mě zatím nestíhá utahat. Terén spíš pohodový, možnost nákupu každý den před i po, občas i v mezičase, a navíc jediná etapa nad pětadvacet? To by stálo za to ji nazvat královskou.

15.9.2019 v 18:18 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (23.)

Vše dopadlo podle plánů a po měsíci skutečně pokračuji v dovolené, a tedy i ve vyprávění. Druhá letní cesta roku devatenáctého se (možná zcela výjimečně) obešla bez bloudění, navíc se odehrála částečně na nových místech.

15.9.2019 v 16:39 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 80 | Diskuse
Počet článků 2269 Celková karma 29.71 Průměrná čtenost 1770

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz