Foglarovku "Když duben přichází" by si měl přečíst každý

25. 07. 2019 9:39:13
Už jste si někdy přečetli Jestřábovu knihu "Když duben přichází"? Pokud ne, tak vám ji doporučuji. Je to psychologický román zabývající se rozvrácenou školní třídou a i žáky, kteří se z prapodivných důvodů staly jejími vyděděnci.

Když jsem byl žákem 7. a 8. třídy ZŠ, stalo se, že k nám do třídy propadl jeden starší žák. A co čert nechtěl, ze mne (a i z některých dalších fyzicky slabších spolužáků), tak ačkoliv jsem mu nikdy nic neudělal, tak si vytvořil oběť šikany. Jenže s sebou postupně strhával i další spolužáky. Tyto problémy se postupně přenášely i do dalších oblastí, a to i volnočasových. A já jsem tak proto například tenkrát odešel i ze skautského oddílu, kam jsem o rok dřív začal chodit. Mimochodem, to že jsem se ani v tomto kolektivu tenkrát asi necítil nejlíp, dostalo se to až do zápisu z oddílové kroniky ("Cestou kluci dost zlobili Libora."), o čem jsem si zmínil nedávno ve své reportáži z výletu "Pěší výlet trampským Údolím stínů". A zájmové skupiny jsem si vybíral už jen podle toho, aby tam chodilo co nejmíň mých spolužáků. Zkrátka a dobře ve škole jsme nebyli dobrý kolektiv. A já jsem si oddychl až v 9. třídě, kdy jsem přešel na jinou školu.

A shodou okolností to byl nedávný výlet, o kterém jsem se před chvíli zmínil, a to "Pěší výlet trampským Údolím stínů". Když jsem došel do svého cíle k vlakové zastávce Petrov u Prahy, poblíž Pikovic, narazil jsem tam na antikvariát, kde se mi podařilo sehnat hned dvě foglarovky, které ještě nemám. A to "Devadesátka pokračuje" a "Když duben přichází" (v obou případech vydání z roku 1991). A právě ve druhé jmenované knížce se Jaroslav Foglar zabývá podobnou třídou, jako byla ta naše.

Napsal ji v první půlce čtyřicátých let, t.j. ještě ve válečném období. Poprvé vyšla v roce 1944 v nakladatelství Kobes. Ilustrace do ní nakreslil můj jmenovec Bohumír Čermák. Druhé vydání vyšlo v roce 1970 v edici 13 v nakladatelství Mladá fronta. To ilustroval Ervín Urban. A od roku 1991 vyšly další čtyři vydání knížky v Nakladatelství Olympia. Ty ilustroval další můj jmenovec, a to výtvarník Marko Čermák.

A aby těch Čermáků nebylo málo, tak Čermák je příjmení i jednoho žáka z chlapecké třídy zvané "Bedna", o které knížka je. Nejedná se sice o žádnou hlavní postavu, krátká zmínka o ní je v románu jen několikrát velmi krátce. Hlavní postavou románu je můj tentokrát "skorojmenovec" Lubor, kterého trápilo, jak se najednou jeho třída změnila v dost špatný kolektiv. A ještě víc to trápilo dalšího jejich spolužáka Vojtu Řezinu, ze kterého jen proto, jak vypadal, udělali doslova vyděděnce třídy. A ten vlastně, řečeno dnešními slovy, se tak stal obětí šikany ze strany spolužáků. Vše se změnilo až s příchodem nového učitele, kdy se naopak ti, co z prapodivných důvodů byli považovaní za třídní vyděděnce, stali vzory pro ostatní.

A tak je proto podle mého názoru tato knížka aktuální i dnes. Protože šikana mezi dětmi je bohužel i v současné době. A nejen mezi dětmi. Jistě se najdou i kolektivy dospělých, kde se kdosi podobné praktiky pokouší zavádět. I u některých blogerů tady na blogu mám pocit, že by chtěli z jiných autorů udělat vyděděnce společnosti, a to jen proto, že se jim nelíbí jejich prezentované názory. A i vy čtenáři jistě přijdete na nějaké další své případy.

A tak závěrem musím říci jediné. V písničce Kamelotu "Dík, pane Foglar" se zpívá: "Ty knížky daly víc než sbor občanských nauk, co nám život natlouká,..." (k poslechu https://www.youtube.com/watch?v=ck-8DZ5nV7U). Tak o knížce "Když duben přichází" to jistě platí dvojnásob.

použité zdroje: Foglar J: když duben přichází, Olympia, Praha, 1991, http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=65, odkazy použité v článku

Související články:

Proč doporučuji dětem Historii Svorné sedmy?

Postavte si scénu volby velkého Vonta ze Záhady hlavolamu

Kde se nalézá "tajuplná" Řásnovka?

Zajímavé souvislosti Foglarova románu "Modrá rokle"

Jaká je druhá řada "třinácti bobříků"?

I Jaroslav Foglar psal o nesvobodě a nedemokracii

Jak se loví třináct bobříků?

Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 25.7.2019 9:39 | karma článku: 25.38 | přečteno: 636x

Další články blogera

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 309 |

Libor Čermák

Vládo a prezidente, ne abyste teď odstupovali!

V uplynulých dnech mne potěšily minimálně 2 zprávy o tom, že jak ve Strakově akademii, tak na Pražském hradě máme v současné době to nejlepší, co si může běžný obyvatel ČR přát. A ne, že je teď nějací křiklouni doženou k demisi

14.8.2019 v 12:06 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 961 |

Libor Čermák

Přestaňme konečně vlastenectví chápat jako extrémismus!

Víte, co mají společného seriálové postavy F. L. Věk, Martin Nedobyl, Jan Born, Lumír Fajst nebo Josef Pumplmě? Byli to čeští vlastenci. A já se ptám, byli to extrémisti? Zcela určitě nikoliv. Proto vlastenectví není extrémismus!

13.8.2019 v 6:46 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1030 |

Libor Čermák

Nemám rád, když mi někdo vnucuje nějakou politickou ideologii!

Před třiceti lety a dřív to byl socialismus, dnes je to politická korektnost. A tak bohužel i teď se mezi tzv. elitami objevují snahy povinně vnucovat lidem svojí politickou ideologii. Nic se mi nepříčí tak moc, jako právě toto.

11.8.2019 v 12:15 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 1028 |

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Otče náš ve svahilštině

Svahilština (Kiswahili) je bantuský jazyk používaný ve východní Africe. Pro většinu mluvčích nejde o jazyk mateřský, ale především o dorozumívací a společně s angličtinou jde o nejdůležitější linguu francu východní Afriky.

22.8.2019 v 4:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Petr Čejka

Hudební narozeninové okénko - díl třetí

Tuto trojdílnou sérii uzavřeme osobností, která v rámci dané trojice je tou "nejméně slavnou" - ke škodě širokého obecenstva, přičemž se vrátíme zpět k Deep Purple.

21.8.2019 v 17:35 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 120 | Diskuse

Eva Šamánková

Sousedky

Dvě ženy z předměstí, dvě letité sousedky, dva osudy a jedno podivné „přátelství“. Když se k tomu přidá ještě jedno společné tajemství, skončí to u „kdo s koho“....

21.8.2019 v 17:26 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 500 | Diskuse

Karel Sýkora

Okupace Československa 21. srpna 1968

Okupace mé krásné mírumilovné země armádou Sovětského svazu a armádami jeho komunistických satelitů. Praktický důsledek orientace Československa na východ po roce 1945.

21.8.2019 v 6:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 |

Karel Sýkora

Supertramp – The Logical Song

Supertramp jsou britská rocková skupina, která ve své tvorbě využívá prvky progresivního rocku, hard rocku a soft rocku. Skupinu založili v roce 1969 Rick Davies a Roger Hodgson a dodnes nahrávají nová alba a koncertují.

20.8.2019 v 19:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 |
Počet článků 2262 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1768

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz