V souhvězdí Skopce objeveny dvě blízké a možná i obyvatelné planety

19. 06. 2019 12:42:13
V uplynulých dnech mne hned 2 x potěšil internetový zpravodaj exoplanety.cz. Jednak podpořil mou 9 let starou hypotézu a pak informoval o objevu dvou nově objevených blízkých planet v jednom systému, které jsou v zóně života.

Začnu s prvním zajímavým článkem. V článku "Může u 55 Cnc existovat obyvatelný svět?" (viz zdroj: https://www.exoplanety.cz/2019/06/14/muze-u-55-cnc-existovat-obyvatelny-svet/) se zabývají zajímavým planetárním systémem, a to u 55 Cancri, Slunci podobné hvězdy, cca 40 světelných let od nás daleko v souhvězdí Raka, ve kterém bylo dosud objeveno celkem pět planet. V článku se píše: "Existuje v něm mezera od zhruba 0,8 po 5,4 AU. Pokud bychom to přenesli do Sluneční soustavy, tak by mezera začínala někde v oblasti Venuše a končila u Jupiteru. To je dost místa na případné další planety, a to i takové, které mohou být obyvatelné.". To se psalo v článku, jenž na exoplanety.cz vyšel 14. června 2019, tj. letos minulý týden.

A teď si představte ještě jednu věc. Tímto planetárním systémem jsem se už i já zabýval na svém blogu, a to v článku "Kosmický výlet planetární soustavou 55 Cancri". A co jsem tam psal? Toto: "Co se týče výskytu možného života, tak zbývá doufat v možný větší měsíc planety 55 Cnc-f anebo v nějaké méně hmotnější planety, které obíhají nedaleko za dráhou výše zmíněného tělesa. Vždyť mezi objekty „f“ a „d“ je v tuto chvíli známá poměrně velká mezera, která se rovná přibližně vzdálenosti oběžných drah Venuše a Jupiteru. Tam se klidně něco jako zatím neobjevená planeta pozemského typu vyskytovat může." Nejzajímavější ovšem je, kdy jsem ten článek psal. Bylo to v listopadu roku 2010! To jest téměř devět let před tím, než se stejnou zajímavostí začali zabývat astronomové z výše uvedených zdrojů.

Ale vás čtenáře asi více zajímá ta druhá informace o nově objevených obyvatelných planetách. Tak si představte, že pouhých 12,5 světelných let od nás, v souhvězdí Skopce, se nalézá hvězda typu červený trpaslík. Byla objevena teprve roku 2003, a to na Havaji astronomem Bonnardem J. Teegardenem, proto se jí také říká "Teegardenova hvězda". Nyní se, podle (zdroj: https://www.exoplanety.cz/2019/06/18/nasli-dve-potencialne-obyvatelne-planety-u-teegardenovy-hvezdy/) hvězdou zabývali vědci ze španělské observatoře Calar Alto a měřením radiální rychlosti u ní objevili dvě planety.

První planeta (označována "b") obíhá svoji hvězdu cca jednou za pět dní. Je pouze 1,05krát hmotnější než naše Země. Tj. srovnatelná s ní. Pravděpodobně tak na ní bude stejná gravitace jako zde. Ale dostává od své hvězdy jen o 15 procent více záření než naše Země. A tak se nalézá v zóně života své hvězdy. Je to tak jedna z vůbec Zemi nejpodobnějších exoplanet, jaká byla dosud ve vesmíru nalezena.

Druhá planeta (označována "c") oběhne svoji hvězdu jedenkrát za 11,4 dnů. I tato planeta je svojí hmotností srovnatelná se Zemí, neboť je pouze 1,1krát hmotnější. Sice dostává od svého teegardenského slunce jen 37 procent záření jako Země od Slunce, ale i tak se pořád nalézá v zóně života své hvězdy.

Já jsem si však ještě pro zajímavost udělal několik jednoduchých výpočtů, a to abych zjistil, jak by potencionální teegardeňané viděli své slunce i sousední planetu. A je to docela zajímavé. Tak si představte, že pokud by žili na vnitřní planetě, bylo by na jejich obloze jejich slunce cca 5 krát - 6 krát větší než Slunce na obloze pozemské. U druhé planety by také bylo větší, a to třikrát. O to zajímavější je to, jak se obě planety vůči sobě jeví v době nejbližšího svého přiblížení. Vyšlo mi, že v obou případech (protože obě planety jsou zhruba stejně velké) by to byl kotouček zabírající čtvrtinu stupně. To je jen poloviční průměr, než jak se jeví Slunce a Měsíc na pozemské obloze. Něco podobného bychom spatřili i mezi planetami legendárního systému TRAPPIST-1 viz (Jak by to vypadalo v planetární soustavě TRAPPIST-1, kde je možná i život?) Ale je jistě zajímavé sledovat, jak se planeta na obloze z malé hvězdy zvětšuje na kotouček, na kterém tak lze pozorovat i povrchové útvary. A pak se zase zmenšuje.

Ale nejdůležitější je to, že zas víme o dalších potencionálně obyvatelných planetách ve vesmíru. Dnes už je v tak malém množství, co jsme už prozkoumali z hvězd Mléčné dráhy, známo už kolem 50-60 takovýchto planet. A s každou nově takovouto objevenou planetou se hypotéza o našem možném kosmickém osamocení mění stále víc a víc v hypotézu s moc malou pravděpodobností nebo dokonce možná rovnou v pavědu. Jen ať to tak jde pěkně dál.

zdroje informací:

https://www.exoplanety.cz/2019/06/14/muze-u-55-cnc-existovat-obyvatelny-svet/

https://www.exoplanety.cz/2019/06/18/nasli-dve-potencialne-obyvatelne-planety-u-teegardenovy-hvezdy/

https://en.wikipedia.org/wiki/Teegarden%27s_Star

Související články:

Může být okolo hvězd ve vesmíru více zón života?

Vzhůru do vesmíru za obyvatelnými planetami!

Kosmický výlet planetární soustavou 55 Cancri

Jak by to vypadalo v planetární soustavě TRAPPIST-1, kde je možná i život?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | středa 19.6.2019 12:42 | karma článku: 14.93 | přečteno: 413x

Další články blogera

Libor Čermák

Čemu pomůže hromadné vniknutí do Oblasti 51?

V září 2019 se prý milion lidí chystá hromadně vniknout do tajuplné Oblasti 51. Jako aktivní záhadolog si ale nemyslím, že se jim zde podaří nalézt mimozemšťany. Ale myslím si, že k něčemu by to přeci jen mohlo být dobré.

18.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 511 |

Libor Čermák

Gratuluji Karlu Gottovi nejen k osmdesátinám, ale i k občanské odvaze

Protože říci v dnešní době do kamer ČT "Ať žije pan prezident", to se rovná podobné odvaze, jako říci do kamer předlistopadové ČST, že KSČ vládnou špatně. Takže si pan zpěvák zaslouží obdiv nejen za své umění, ale i za toto.

16.7.2019 v 8:02 | Karma článku: 36.13 | Přečteno: 860 |

Libor Čermák

Proč doporučuji dětem Historii Svorné sedmy?

Jsou prázdniny a jako kluk jsem o prázdninách rád hltal foglarovky. A to samé doporučuji i dnešním dětem. Dnes vás seznámím s Historií Svorné sedmy. A mám několik důvodů proč ji současným dětem doporučit.

14.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 270 |

Libor Čermák

Pěší výlet Českým krasem ze Srbska do Srbska

Můj další výlet tentokrát směřoval do Českého krasu. Vydal jsem se ze Srbska přes Svatý Jan pod Skalou, Beroun zpět do Srbska. Pojďte se tudy projít společně se mnou.

13.7.2019 v 13:37 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 440 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Alkohol se nemusí jen pít - dá se s ním i hrát

Následující pokus na první pohled vypadá jako něco, na co přišel člověk pod přílišným vlivem alkoholu. Spálit peníze? Jak to, že bankovka neshoří? (délka blogu 10 min.)

18.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 290 | Diskuse

Libor Čermák

Čemu pomůže hromadné vniknutí do Oblasti 51?

V září 2019 se prý milion lidí chystá hromadně vniknout do tajuplné Oblasti 51. Jako aktivní záhadolog si ale nemyslím, že se jim zde podaří nalézt mimozemšťany. Ale myslím si, že k něčemu by to přeci jen mohlo být dobré.

18.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 519 |

Jan Veselý

Začalo to před padesáti lety a (ne)skončilo o tři roky později

16. července 1969 začala cesta k nepřekonatelnému milníku v historii lidstva. Šest úspěšných přistání na Měsíci zanechalo nesmazatelnou stopu v myslích lidí – i těch, kteří to vůbec nezažili.

16.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 274 | Diskuse

Dana Tenzler

Kronika jedné katastrofy - zákaz německé jaderné energetiky

O tom, jak se jedna z evropských zemí (Německo) vzdala nejmodernějšího a nejefektivnějšího zdroje energie a snaží se ho nahradit těžkopádnými, neefektivními zdroji. (délka blogu 10 min.)

15.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.26 | Přečteno: 7717 | Diskuse

Julius Maksa

Vlny a vlnění ve vesmíru.

Ve vlnění gravitonového éteru je až 96% veškeré energie vesmíru. Zbývající 4% je energie tepelná, která se generuje ve hvězdách. Zbývající energie nedosahuje ani promile. Nauka o vlnění je často opomíjená a přitom tvoří vesmír.

14.7.2019 v 23:06 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 2251 Celková karma 30.09 Průměrná čtenost 1766

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz