Sedm míst spojených s heydrichiádou

27. 05. 2019 8:30:13
Dnes 27. května by byl jistě hřích nevzpomenout na atentát na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Proto jsem se rozhodl, že dnešní blog věnuji 7 místům spojených s touto událostí, které jsem osobně navštívil.

Ulice v Holešovičkách, Libeň

Bylo to během mého výletu "Pěší výlet přes Prosecké skály", když jsem navštívil toto místo. "Horečně se potí záda a ruka už stengun skládá, mercedes se blíží od Břežan. Pak ožehne výbuch zdola pyšný profil protektora, s kletbou Gabčík odhazuje zbraň." To je písnička Honzy Vyčítala "Battledress" (viz https://www.youtube.com/watch?v=2y16ThiVc6A). A právě tady se to 27. května 1942 kolem 10 hodin 35 minut stalo. Reinhard Heydrich přijížděl ve svém mercedesu z Panenských Břežan. A vjížděl do ulice v Holešovičkách. Josef Gabčík měl svůj samopal schovaný pod kabátem. Když kabát odhodil, namířil zbraň na vůz, ale samopal selhal. A tak Jan Kubiš hodil na auto speciální protitankovou bombu. Ta poblíž auta explodovala. Když si Heydrich uvědomil, že jde o atentát, nechal auto zastavit a začal vytahovat svoji zbraň. A tak na něj hodil Kubiš granát. Střepiny z výbuchu zasáhly Heydricha do obličeje a do prsou. Nicméně atentát ho nezabil. Měl však zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Byl odvezen do nemocnice na Bulovce, kde zemřel 4. června ráno na celkovou sepsi organismu. (zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Atent%C3%A1t_na_Heydricha).

Kobyliská střelnice

"ZASTAV SE NA CHVÍLI. KREV NAŠE VSTOUPILA DO TÉTO ZEMĚ, ALE MY ZNOVU SE VZPŘÍMILI" Takový je nápis na místě, kde mezi 30. květnem a 3. červencem 1942, tedy v období těsně po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha bylo popraveno na 540 lidí. A když si přečtete seznam popravených (https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_popraven%C3%BDch_na_Kobylisk%C3%A9_st%C5%99elnici), naleznete tam jak jména známých osobností (Vladislav Vančura, Bohumil Baxa, Alois Eliáš, Evžen Rošický, Františka Plamínková či biskup Gorazd), tak jména občanů z vyhlazených Lidic, tak i jména čerstvě patnáctiletých chlapců a podobně starých teenagerů. Dnes je Kobyliská střelnice upravena na pietní místo. A i to jsem osobně navštívil během svého výletu "Pěší výlet přes Prosecké skály".

Lidice

Zde by si jistě každý měl připomenout datum 10. června 1942. Jako následek "Operace Anthropoid" - atentátu na Heydricha, byly nacistickými okupanty v Protektorátu Čechy a Moravy nařízeny tvrdé represe, které měly za následek i vyhlazení Lidic. Celkem tehdy přišlo o život 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Celkem 340 lidických obyvatel. A se zemí byla srovnána i celá vesnice, a to tak, aby nebylo poznat, že tu nějaká vesnice někdy byla. Místo jsem navštívil během svého výletu "Pěší výlet po Kladensku".

Ležáky

24. června 1942 ji následovaly Ležáky na Chrudimsku. Údajně zde, v nedalekém lomu na žulu, byla ukryta vysílačka Libuše parašutistické skupiny "Silver A". Za oběť tehdy padlo 33 dospělých obyvatel a 11 dětí. Toho dne odpoledne byly Ležáky obklíčeny. Dospělí byli převezeni do pardubické vily Zámeček, kde byli popraveni. 11. dětí, které byly dokonce vytaženy přímo ze škol v Mířeticích a ve Včelákově, bylo usmrceno v plynové komoře V Chelmnu, tedy ve stejném táboře jako děti lidické. Domy, ty zde byly vypáleny. A místa, kde se nalézaly, dnes připomínají pomníky zvané "hrobodomy".

Pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje

Tento kostel se stal posledním útočištěm atentátníků na zastupujícího protektora R. Heydricha. Právě tady zahynulo 18. června 1942 sedm válečných hrdinů: Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Dnes je v kostele i Památník Heydrichiády, který je možné zdarma navštívit. Já jsem ho navštívil během mé Předvánočně foglarovské procházky Prahou.

Ďáblický hřbitov

Sem byli pohřbíváni padlí účastníci protinacistického odboje, a to včetně již zmíněných Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Také se zde nalézá čestné pohřebiště jugoslávských a italských partyzánů z 2. světové války a též obětí Pražského povstání. I toto místo jsem navštívil během "Pěšího výletu přes Prosecké skály".

Krematorium Strašnice

Na závěr si nechám ještě jedno místo, o kterém se málo mluví, a které má také mnoho společného s hrdiny 2. světové války, a to včetně heydrichiády. Tím je strašnické krematorium. V období nacistické (i komunistické) nesvobody zde byly spalovány tisíce obětí vykonstruovaných procesů, poprav a policejních mučení. Během 2. světové války to bylo celkem 2200 osob. Tehdejší ředitel strašnického krematoria František Suchý a jeho syn vedli tajný seznam spálených těl. Popel měli za úkol sypat do kompostu. Ale ve skutečnosti jejich ostatky schovávali a o jejich úmrtí informovali příbuzné. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Krematorium_Stra%C5%A1nice)

Dále viz Mé články na téma "2. světová válka"

Autor: Libor Čermák | pondělí 27.5.2019 8:30 | karma článku: 23.05 | přečteno: 543x

Další články blogera

Libor Čermák

Na Národní třídě se dnes vyskytli cestovatelé z paralelního antivesmíru

Marně přemýšlím, zda dát tento článek do rubriky věda, anebo politika. Protože když sleduji, jak se chovají dnes lidé na Národní třídě při výročí 17. listopadu, mám dojem, že přicestovali z nějakého paralelního vesmíru.

17.11.2019 v 16:24 | Karma článku: 37.85 | Přečteno: 1068 |

Libor Čermák

Pod junáckou vlajkou

Výročí 17. listopadu, a tedy 30 let od revoluce bych chtěl připomenout něčím, co mělo přímo vliv na mne, jako tehdy na jedenáctiletoho chlapce. A to tím, že se tehdy obnovilo vydávání knížek spisovatele a skauta Jaroslava Foglara.

17.11.2019 v 12:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 154 |

Libor Čermák

Přístup ČT k dnešním událostem se mi nelíbí!

Chtěl bych vám povědět, jak jsem si dnes pustil Českou televizi a jak jsem se přitom rozčílil na nejvyšší míru. Tak by se podle mého názoru veřejnoprávní médium vůbec chovat nemělo.

16.11.2019 v 16:01 | Karma článku: 42.53 | Přečteno: 2061 |

Libor Čermák

Děkuji, ale Fokus Václava Moravce skutečně o pravdě nebyl!

V posledních dnech se snesla tvrdá kritika na úterní Fokus Václava Moravce s podtitulem "Boj za pravdu". Dovolte, abych i já přidal několik svých postřehů z tohoto pořadů a rozhodně mu nehodlám leštit kliku u dveří.

14.11.2019 v 11:53 | Karma článku: 42.20 | Přečteno: 2099 |

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Ukradená sametová revoluce Ladislava Větvičky

Byla zde publikována spousta textů na téma výročí sametové revoluce, a za sebe mohu zodpovědně říct, že některé z nich byly velmi podnětné a velmi inspiirativní, za což touto cestou jejich autorkám a autorům mnohokráte děkuji

18.11.2019 v 10:19 | Karma článku: 4.97 | Přečteno: 156 | Diskuse

Richard Peterka

Když je pachatel neznámý, sveďte to na klima

Německo hlásí, že má o třetinu méně hmyzu, než před deseti lety. Důvod se zatím prokázat nepodařilo. Nejpravděpodobnější je vliv zemědělství, ale asi nikoho nepřekvapí, že za možného viníka byla označena i změna klimatu.

18.11.2019 v 10:15 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 83 | Diskuse

Dušan Póč

Lidé ze vsetínské Diakonie: Vám patří velké díky, hluboká úcta, uznání a pokora

Když jsem před rokem po jubilejní desáté dobročinné aukci ve svém blogu označil Diakonii Vsetín za příkladnou neziskovku, která už pravděpodobně vystoupala v pořádání lidské dobročinnosti na Olymp, hluboce jsem se mýlil.

18.11.2019 v 10:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Vladimír Havránek

Co chce Milion chvilek? Odpověď dalo včerejší předávání Cen paměti národa!

Co chce ten Milion chvilek, kdo jej řídí a platí? Odpověď dalo již podesáté včerejší předávání cen Paměti národa v Národním divadle. Příběhy pěti oceněných znovu ukázaly, jak jsou si podobné zrůdné režimy, fašismus a socialismus.

18.11.2019 v 8:11 | Karma článku: 20.48 | Přečteno: 962 | Diskuse

Josef Nožička

Kdo smí a nesmí zapálit svíčku na Národní třídě, aneb kádrování pražských "demokratů"

Letos sice květiny, které někteří politici položili na pietní místo na Národní třídě, nikdo do koše neházel, ovšem pískotu se politici z „nesprávných“ stran dočkali opět...

18.11.2019 v 8:03 | Karma článku: 35.69 | Přečteno: 881 | Diskuse
Počet článků 2293 Celková karma 32.44 Průměrná čtenost 1778

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz