Jak působili čeští trampové za 2. světové války?

31. 03. 2019 12:34:13
V tomto článku zaměřeném na historii 2. sv. války bych chtěl čtenáře seznámit s tím, jak se čeští trampové střetli v boji s nadřazeneckou ideologií, v jejich případě tou nacistickou. Vždyť ani ti to tenkrát neměli nijak jednoduché

Nacistická okupace a posléze 2. světová válka přinesla nejedno příkoří i českému trampingu, jedinečnému fenoménu, který nemá po světě obdoby. V první řadě musíme upozornit na to, že celá řada spolků a sdružení, jako Čs obec sokolská, Junák, Liga Čs woodcrafterů, Dělnická tělovýchovná jednota a jím podobné byly zakázané. A to se samozřejmě promítlo i do trampingu. A kromě toho nacistická okupace kladla českému trampingu celou řadu překážek. Třeba takový zákaz rozdělávání ohňů a zákazy táboření v lesích patřily k těm menším. Zakázané byly též mnohé trampské časopisy, jako třeba Trn. Jindy zas nacisté přišli s vynuceným zabavováním chat. Mladí lidé byli často i oběti tzv. nuceného nasazení a mezi nimi byla i celá řada trampů. Další množství trampů strávilo velkou část války v káznicích či dokonce v koncentračních táborech, odkud se mnozí již nevrátili.

Další velmi nemilou zprávou bylo vystěhování Benešovska a Sedlčanska, a to až k břehům Vltavy a Sázavy, na kterém se vyskytovala celá řada trampských osad. Například Bílé skály, Proudy či Slavia u Vltavy nebo Rychlá řeka, Kadjak, Ajax, Úsvit, Údolí ticha na Sázavě. Místo toho v této oblasti vznikl výcvikový prostor SS, o kterém jsem se podrobněji rozepsal v článku "Že se tak málo mluví o vysídlení Benešovska a Sedlčanska?"

Ale i přesto všechno se mnozí trampové rozhodli, že budou proti nacizmu aktivněji bojovat a zapojili se do odbojových skupin. A tak se na mnoha trampských osadách tajně přechovávali zbraně či letáky a předávaly se informace o pohybu vojsk. A mnozí trampové se také rozhodli, že budou proti nacistům aktivně bojovat v zahraničí. A v květnu 1945 se mnoho z nich zapojilo i do bojů v rámci pražského povstání.

A závěrem svého článku bych chtěl podrobněji popsat, jak se s hrůzami 2. světové války střetli konkrétně někteří známější trampové. A tak nám můžou být v mnohém příkladem.

Bob Hurikán

Kronikář a historik českého trampingu, který dělal šerifa sázavské osady hurikán u Hvězdonic) V době německé okupace se přidal k odboji a s mnoha dalšími trampy vytvořil v Brdech tzv. Brdskou partyzánskou zimní brigádu. V dubnu 1945 byl za to zatčen gestapem, uvězněn v Praze na Pankráci a odsouzen k trestu smrti. Od tohoto trestu ho ale zachránilo květnové osvobození. Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=669635

Emerich Rath.

Ten všestranný sportovec německé národnosti, který se v březnu roku 1913 snažil při padesátikilometrovém mistrovském závodu v běhu na lyžích zachránit život Bohumilu Hančovi. Koncem 20. let si otevřel v Praze obchod s vybavením pro sportovce, trampy a skauty. A trampingu se věnoval hodně, neboť v Lukách pod Medníkem vybudoval ranč se sportovištěm. Za protektorátu se nepřihlásil k říšskému občanství, a naopak doma ukrýval Židy. A tak nebyl po válce odsunut. (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=702504, https://cs.wikipedia.org/wiki/Emerich_Rath)

Eduard Ingriš

Další postavou českého trampingu, která měla potíže s nacizmem a gestapem byl český hudebník Eduard Ingriš, autor slavné písně "Niagára". Jeho kino zdemolovala bomba během náletu a on sám byl krátce vězněn gestapem. (viz https://plus.rozhlas.cz/eduard-ingris-muz-ktery-si-splnil-sny-6512682).

Leopold Hofman

Tento tramp od Vltavy se rozhodl ještě před 2. světovou válkou, že se ve španělské občanské válce přidá na stranu interbrigád, tedy těch, které bojovaly proti jednotkám generála Franka. V letech 1939-40 bojoval ve Francii. Když se tajně vrátil do Čech byl v roce 1941 zatčen gestapem a vězněn v Mauthausenu.

A tak si přejme, aby v budoucnu už žádná nadřazenecká ideologie, ať už politická, rasová nebo náboženská už nikdy život českých lidí neztrpčovala. A aby naši lidi tu měli pořád už jen svobodu slova a demokracii.

Další zdroje:

Pohunek J.:Století trampingu, Národní muzeum, Praha, 2018

Noha R.: Odlesky táborových ohňů, regionální muzeum v Jílovém u Prahy, 2007

Související články:

Proč je dobré se zajímat o 2. světovou válku?

Český tramping to nikdy neměl moc jednoduché..

Že se tak málo mluví o vysídlení Benešovska a Sedlčanska?

I Jaroslav Foglar psal o nesvobodě a nedemokracii

Mé články na téma "2. světová válka"

Autor: Libor Čermák | neděle 31.3.2019 12:34 | karma článku: 19.00 | přečteno: 412x

Další články blogera

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 309 |

Libor Čermák

Vládo a prezidente, ne abyste teď odstupovali!

V uplynulých dnech mne potěšily minimálně 2 zprávy o tom, že jak ve Strakově akademii, tak na Pražském hradě máme v současné době to nejlepší, co si může běžný obyvatel ČR přát. A ne, že je teď nějací křiklouni doženou k demisi

14.8.2019 v 12:06 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 961 |

Libor Čermák

Přestaňme konečně vlastenectví chápat jako extrémismus!

Víte, co mají společného seriálové postavy F. L. Věk, Martin Nedobyl, Jan Born, Lumír Fajst nebo Josef Pumplmě? Byli to čeští vlastenci. A já se ptám, byli to extrémisti? Zcela určitě nikoliv. Proto vlastenectví není extrémismus!

13.8.2019 v 6:46 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1030 |

Libor Čermák

Nemám rád, když mi někdo vnucuje nějakou politickou ideologii!

Před třiceti lety a dřív to byl socialismus, dnes je to politická korektnost. A tak bohužel i teď se mezi tzv. elitami objevují snahy povinně vnucovat lidem svojí politickou ideologii. Nic se mi nepříčí tak moc, jako právě toto.

11.8.2019 v 12:15 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 1028 |

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Kroupa

Lidé nemají při horských túrách rozum a podle toho to také vypadá…

Lidé dnes díky lepší ekonomické situaci jezdí i tam, kde nikdy před tím nebyli. Bohužel, dost lidí je neskutečně naivních (hodně mírný termín...), a o svých výletech přemýšlí v měřítku sledování cestopisu v televizi...

23.8.2019 v 14:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Půl sklenice

Zdali je sklenice poloplná nebo poloprázdná, záleží na úhlu pohledu a nastavení člověka. Ale jestli je vůbec o co stát, o tom rozhoduje obsah.

23.8.2019 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Jan Bartoň

Klimatická změna – mladá Češka je pozvána na setkání mladých ekologických aktivistů v OSN

Lucie Smolková bude na klimatickém summitu OSN reprezentovat Česko. Obdržela tak zvanou „zelenou jízdenku“ a odletí do New Yorku.

23.8.2019 v 11:05 | Karma článku: 30.17 | Přečteno: 729 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Opýtajte sa umelej inteligencie od Amazonu kto je Pán Ježiš Kristus.

Keď vás za socializmu chceli odpočúvať, nainštalovali vám tajne do domu plošticu. Dnes si dobrovoľne kúpite zariadenie s príjemným ženským hlasom, ktorý sa ani netají tým, že vaše rozhovory zaznamenáva,

23.8.2019 v 10:03 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 247 | Diskuse

Jan Hurka

Co lid ví, ale Premiér ne…ne?

Expedice stíhá expedici, ale mystické a tajuplné tajemství, dávného, temného, inženýrství, silnic, dálnic v ČR opředené mýty a legendami, celou EU dál straší pomníčky a kříži ...údajně, zde neplatí přírodní ani fyzikální zákony...

23.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 317 |
Počet článků 2262 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1768

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz