Záhady a zajímavosti jávského Prambananu

3. 02. 2019 15:33:13
Chrámový komplex Prambanan na indonéské Jávě je největší hinduistický chrám v Indonésii. Sice se nalézá ve stínu nedalekého Borobuduru, ale i tato stavba skýtá celou řadu záhad a zajímavostí.

Prambanan byl vystavěn v 9. a 10. století vládci Mataramské říše, a to jako hinduistický konkurent nedalekého buddhistického chrámu Borobudur, který se nalézá cca 50 km severozápadně od něj (viz můj článek Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru). Vládci Mataramské říše tehdy upřednostnili hinduismus před buddhismem, který zde v této době byl převládajícím náboženstvím. Jenže už v polovině 10. století byl chrám opuštěn a jeho areál chátral. Dále ho silně poničilo v 16. století zemětřesení. Během 20. století (mezi roku 1918 a 1953) byl zrekonstruován. V roce 1991 byl zapsán na seznam UNESCO. Ale v roce 2006 ho opět poničilo zemětřesení.

Jedná se o čtvercový chrámový komplex, jehož centrum se skládá ze šesti kamenných věžovitých chrámů, z nichž ta nejvyšší měří úctyhodných 47 metrů. Samotné věže chrámů tvoří jakési kamenné pyramidy (https://cs.wikipedia.org/wiki/Prambanan#/media/File:Prambanan_Shiva_Temple.jpg ). Krom toho obsahují i úžasné sochařské skulptury. Člověk se jen diví, jak si s tím ti dávní kameníci uměli takto úžasně pohrát.

Tři největší chrámy jsou zasvěcené bohům Višnuovi, Šivovi, Brahmovi. Tito tři bohové tvoří jakousi hinduistickou svatou trojici zvanou „Trimurti“. Takže není to jen křesťanství, které užívá svatou trojici. Hinduismus má něco podobného též. A právě v Prambananu je to takto vidět.

Toto chrámové centrum pak obklopuje větší čtverec, jakési nádvoří, na kterém se nacházejí zříceniny celkem 224 chrámů. O velikosti obou čtverců se zmíním za chvíli, neboť jsem v nich objevil jednu astronomickou zajímavost.

Ovšem i záhady a další zajímavosti tato stavba skýtá. Pokusil jsem se jich najít co nejvíc. Některé jsem vyčetl z literatury z popsaných zdrojů. Jiných jsem si zase všiml já osobně. A tak jako v případech jiných podobných staveb, udělal jsem i z nich takovéto tabulky:

Záhady polohy:

- všiml jsem si, že Prambanan i Borobudur se nalézají stejně daleko od sopky Mont Merbabu, vysoké 3145 metrů nad mořem (viz mapa)

- také jsem si všiml toho, že střed ostrova Jáva, podél kterého leží i Borobudur a Prambanan, se nalézá zhruba na stejné zeměpisné délce, jako čínské pyramidy v okolí města Si-an. To je zároveň poledník, který vede nejdéle po euroasijském kontinentu.

Záhady a zajímavosti stavby a architektury

- Chrám je orientován přesně do světových stran, podobně jako například egyptské pyramidy.

- Všiml jsem si zajímavých vztahů mezi rozměry chrámu (viz https://en.wikipedia.org/wiki/Prambanan#/media/File:Prambanan_Temple_Compound_Map_en.svg) a oběžnými dráhami planet ve sluneční soustavě. Celkové rozměry chrámů jsou cca 225 x 225 metrů, což je přibližně miliardtina vzdálenosti Marsu od Slunce. Centrální čtverec, jehož rozměry jsem si z těchto rozměrů a půdorysu odvodil, mi vyšly rozměry cca 108 x 108 metrů, což zas odpovídá miliadtině vzdálenosti Venuše od Slunce. Výška nejvyššího Šivova chrámu je 47 metrů. Tato výška zas odpovídá miliardtině vzdálenosti perihelu Merkuru od Slunce. Jsou tedy do chrámu Pranbanan zakódovány znalosti o sousedních planetách?

- mimochodem na planety dle hinduistické kosmologie poukazují i zdejší skluptury. Jsou zde k vidění Kubera (Venuše), Varuna (Merkur), Yama (Mars), Angi (Saturn), Issana (Měsíc) a Indra (Jupiter).

- Chrám je postaven z kamenných kostek podobně jako sousední Borobudur, kambodžský Angor Vat (viz Čím mne fascinuje chrám Angkor Thom?

- Na stěnách Prambanánu se nalézá i několik reliéfu stromů a nad kterým visí zvláštní disk. Nemůžu si pomoci, ale mne silně připomíná létající talíř (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Prambanan#/media/File:COLLECTIE_TROPENMUSEUM_Bas-reli%C3%ABfs_op_de_Candi_Lara_Jonggrang_oftewel_het_Prambanan_tempelcomplex_TMnr_20026926.jpg )

- Podle Ericha von Dänikena i tento chrám svým tvarem dává poctu vimanám, tedy létajícím plavidlům bohů. (zdroj: Daniken E.: Stopy mimozemšťanů, Knižní klub, Praha, 2010)

Záhady z mytologie

- V severní části Šivova chrámu se nalézá socha bohyně Durgy. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Prambanan#/media/File:Durga_Loro_Jonggrang_copy.jpg) Tato bohyně je tradičně zobrazována s deseti rukama. Něco takového se mezi pozemskými obratlovci nevidí. Šlo snad o pozorování nějaké mimozemské bytosti?

- Z Durgou je často ztotožňována princezna Rara Jonggrang, kvůli které byl údajně zdejší chrám postaven. Protože se vdávat nechtěla, zadala svému nápadníkovi, aby za jednu jedinou noc postavil tento chrám zdobený tisícovkou soch. Jenže ten si vzal na pomoc nadpřirozené síly, díky kterým se mu to postavit téměř povedlo. Avšak princezna zapálila veliký oheň, který předstíral rozbřesk. Její nápadník ji za to zaklel do každé sochy v Prambananu.

- Když už jsme u těch soch a skulptur, které zdobí Pranbanan, tak se musíme zmínit o tom, že se většinou jedná o výjevy z indického eposu Rámajána. Což je podobný epos jako Mahabharata pocházející ze 7. století před naším letopočtem a svým způsobem je to starověká scifi. Pojednává o avataru Rámovi, a to i o tom, že vlastnil vimanu, tedy létající plavidlo. Byla dvoupatrová a měla vlastní pohon a s mocným hřměním prý uměla stoupat k mrakům. Ráma v ní letěl na Srí Lanku, kde ho očekávala další mohutná vimana Rámova protivníka Ravana. (zdroj: Hesemann M.: Tajná věc UFO 1. díl, Etna, Praha, 1994)

Další zajímavosti

- v roce 2011 se v okolí indonéských památek Borobudur a Prambanan objevilo několik záhadných obrazců v obilí. (viz). 25. ledna 2011 se objevil obrazec v rýžovém poli u obce Wanujoyo, a to asi jen pět kilometrů od Prambananu. Ten byl poměrně složitý. Skládal se z jakýchsi čtyř propletených kruhů. Obklopený čtyřmi prstenci. Je jen náhoda, že se první obrazce v obilí roku 2011 objevily právě v okolí dvou nejvýznamnějších indonéských náboženských míst?

viz https://www.cropcirclecenter.com/ccdata/2011/01/25/ID20110125_A.html

Souvislosti s jinými stavbami světa

- Chrámy Pranbanan, (tedy čtvercové uspořádání, půdorysné uspořádání věží, stavbu s kamenných kostek) vykazují určitou podobnost s chrámem Angkor Vat v Kambodže.

- hinduistických chrámů, které svým tvarem dávají poctu vimanám, létajícím plavidlům bohů, je také více. Například chrámy v Bombaji, Puri, Kánčípuramu, Mahábalípuramu, v Eluře či v Tandžore a další. (zdroj: Daniken E.: Šok z Bohů, Baronet, Praha, 1995)

- Dávnověké stavby, o které se povídají legendy o tom, že se vystavěly přes noc, též nejsou nic ojedinělého. Například o Mookini Heiau na Havajských ostrovech (viz Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky) nebo terasy marae na Markézách (viz Archeoastronautické Markézy) se také povídá podobná legenda. Nesmíme zapomenout ani na incké Pumapunku, neboť se zmiňuje Erích von Däniken v knize „Cesta na Kiribati“, tak indiánské pověsti též říkají, že Pumapunku zbudovali bohové za pouhou jednu dlouhou noc. (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=390358)

- Dávnověké stavby, ve kterých je možné nalézt poměry oběžných drah planet sluneční soustavy, je také po světí více. Nejznámější takovou stavbou je mexický Teotihuacan (viz Záhady mexického Teotihuacanu). Podobně tomu je i v egyptské Gíze (viz Záhady egyptských pyramid v Gize). A nebo u památek v anglickém Wiltshiru, včetně Stonehenge (viz Záhady Stonehenge)

- kruhy v obilí se objevují i v okolí jiných prastarých památek. Nejznámější je anglické Avebury a Stonehenge (Záhady Stonehenge), ale občas se vyskytují i v oblasti toltécké Tuly ve středním Mexiku.

- Archeologických lokalit, kterými prochází poledník, jenž vede v té oblasti nejvíc po pevnině, je také více. Nejznámější je egyptská Gíza (Záhady egyptských pyramid v Gize), kde to platí v rámci celého světa. Lokálně pak například v Teotihuacanu - Severní Amerika (Záhady mexického Teotihuacanu), v Pumapunku - Jižní Amerika (Záhady andského Pumapunku), u Chichén Itzá ve Střední Americe (viz Záhady mayské Chichén Itzá) a i jinde – viz článek Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

Takže nejen nedaleký buddhistický chrám Borobudur, ale i hinduistický chrám Prambanan ukrývá nejednu záhadu. Ale ještě něco nám tyto chrámy vzkazují. Je to něco, jako varování. Každý, kdo někdy zavítá do Indonésie, si jistě všimne, jaké je v současnosti dominantní náboženská ideologie, která zde panuje. A hinduismus ani buddhismus, které zde byly kdysi skutečně dominantní, to už bohužel nejsou. A tak je to varování i pro jiné země světa, aby takovýchto oblastí, kde se ona zmíněná náboženská ideologie rozšiřuje na úkor původních kultur, bylo ve světě co nejméně.

Zdroje a použitá literatura:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prambanan

Daniken E.: Stopy mimozemšťanů, Knižní klub, Praha, 2010

Daniken E.: Šok z Bohů, Baronet, Praha, 1995

Hesemann M.: Tajná věc UFO 1. díl, Etna, Praha, 1994

Související články:

Záhady a zajímavosti inckého Sacsayhuamanu

Záhady a zajímavosti Machu Picchu

Za tajemstvím čínských pyramid

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 3.2.2019 15:33 | karma článku: 11.49 | přečteno: 279x

Další články blogera

Libor Čermák

Pokud bych měl propagovat neomarxistická témata, tížilo by mne svědomí!

Sice jsem ze seriálu Most neviděl ani minutu, ale teď se objevila jeho kritika, že tam jednou postavou autoři propagují transgendery. Například na to poukázal místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. I já mám na takovéto věci názor.

19.2.2019 v 14:25 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 363 |

Libor Čermák

"Rodič 1" a "2" je větší nesmysl než Plejáďani z planety Erra od hvězdy Taygeta

Kvůli homosexuálům Francie prý upravila školní dokumenty. Aby se necítili znevýhodněni, tak místo "otec" a "matka" francouzský parlament schválil kolonku "rodič 1" a rodič 2". Nemůžu si pomoci, ale připadá mi to absurdní.

19.2.2019 v 5:19 | Karma článku: 30.33 | Přečteno: 635 |

Libor Čermák

Pěší výlet přes Prosecké skály

Současné drobné oteplení mne vyhnalo ven. Vydal jsem se na výlet z Libně přes Prosecké skály do Kobylis. A navštívil přitom jak hezká místa v přírodě, tak i tři významná místa spojená s 2. světovou válkou.

17.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 357 |

Libor Čermák

Co nejvíc rozděluje společnost? Nejrůznější kvóty na lidi!

Pokud někdo vymyslí jakékoliv kvóty na lidi, je to pro mne doslova pěst na oko. Proč? Protože takovéto kvóty rozdělují lidi víc než cokoliv jiného. Kvóty totiž úředně stanovují to, že někdo je jiný než já.

15.2.2019 v 6:37 | Karma článku: 31.26 | Přečteno: 576 |

Další články z rubriky Věda

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 431 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 279 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 224 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 38.95 | Přečteno: 3216 | Diskuse

Dana Tenzler

Planckova hvězda - teoretický pohled do černé díry

Co se stane s hmotou, která spadla do tzv. černé díry? Od určitého bodu její dráhy její osud už nemůžeme pozorovat. Věda má naštěstí ještě jiné možnosti, jak vysvětlit procesy, které nejsou vidět. (délka blogu 15 min.)

14.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 1046 | Diskuse
Počet článků 2150 Celková karma 28.23 Průměrná čtenost 1774

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz