Kdo všechno v dávnověku věděl o všech kontinentech?

13. 01. 2019 6:26:13
Když jsem shlédl nejnovější díl Vetřelců dávnověku o Antarktidě, začal jsem si dávat dohromady, kdo vlastně všechno v dávných dobách věděl o všech pozemských kontinentech. Že by to skutečně nebyly jen novověké objevy?

Lidstvo po celá staletí a tisíciletí znalo jen tři kontinenty, na kterých tehdy žilo. Evropu, Asii a Afriku. O dalších možných pozemských kontinentech jen snilo. Až Ameriku pro naši civilizaci Kryštof Kolumbus roku 1492 (i když už k ní cca o 500 let dříve dopluli Vikingové). Austrálie byla pro Evropu poprvé objevena na začátku 17. století holandskými mořeplavci Williemem Janszoonem a Drickem Hartogem. A potvrzena a zmapována byly v roce 1770 Jamesem Cookem. A do třetice Antarktida byla objevena až roku 1820 nezávisle na sobě ruskými a britskými mořeplavci. Ale je možné, aby i přesto o ni i dalších později objevených kontinentech věděl už někdo v dávnověku?

Záhadný Aristoteles

Zatímco Platón ve svých dialozích se poprvé zmínil o záhadném potopeném kontinentu za Heraklovými sloupy, o Atlantidě, tak jeho žák a pokračovatel Aristoteles šel ještě dál. Předpokládal existenci rozsáhlé pevniny v prostoru jižního pólu. Měla tvořit jakousi protiváhu kontinentů na severní polokouli. Jak na to přišel? Těžko říci. Ale podle mne není bez zajímavosti, že Aristoteles byl vychovatelem Alexandra Velikého. O něm jsem psal v článku "Byl Alexandr Veliký ve spojení s mimozemšťany?", že ho až moc často v životě doprovázely jevy, které by se dnes mohly označit jako UFO. Náhoda? Podobně tuto zemi předpokládali i další filozofové starověku, například Pomponius Mela v 1. století n.l. a Klaudios Ptolemaios ve 2. století n.l.

Že by i v Koránu?

Dále o jakých si postavených "sedmi pevných" hovoří i kapitola "Zvěst" z Koránu, knihy, jež podle mého názoru vznikla podobně jako většina dalších pozemských náboženstvích z nepochopeného setkání lidí s cizími astronauty z vesmíru. Někteří badatelé těchto sedm pevných přisuzují k vrstvám atmosféry. Mne tam však hapruje to slovo "pevné". Proto se domnívám, zda náhodou nemůže jít o sedm kontinentů. Evropa, Asie, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerika, Austrálie a Antarktida.

Amerika na minci z Kartága

Dalšími díly v mozaice o tom, že někdo dávno už o těchto kontinentech věděl, jsou záhadné mapy. Na jednu zajímavou mapu upozornil v 90. letech 20. století badatel Mark McMenamin z univerzity v Mount Holyoke (USA, Massachusetts). Všiml si, že na jedné minci s koněm ze starověkého Kartága, která vznikla mezi léty 350 - 320 let před naším letopočtem, je pod nohami koně vyryt zvláštní obrazec, který silně připomíná tvar Středozemního moře, pobřeží Evropy a Afriky. Nápadně patrný je hlavně Pyrenejský poloostrov. Vlevo od obrazce se nalézá další obrazec, který by se svojí polohou a při troše fantazie i svým tvarem mohl přirovnat k Severní Americe. (viz https://www.mtholyoke.edu/offices/comm/vista/9606/4.html)

Na Americký kontinent pravděpodobně ukazuje i tzv. Vinlandská mapa Vikingů (viz https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vikingove-opravdu-predbehli-kolumba-dokazuje-to-mapa.A090721_110357_zahranicni_ipl)

Mapa Piriho Reise

Pojďme ale na další mapy, kde je však vidět i Antarktida. V istanbulském paláci Topkapi byla v roce 1929 objevena slavná mapa tureckého admirála Piriho Reise. Ten ji vytvořil v roce 1513 podle starších map. Nejzajímavější je, že je na ní kromě Afriky a Evropy vidět i Amerika a Antarktida, které v této době nemohly být ani zmapované. (Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Piri_Reis, https://www.youtube.com/watch?v=XvT3TprzKgQ).

Mapa Oronce Fineho

Další mapou, která ukazuje ve skutečnosti velmi blízký tvar Antarktidy a zmiňuje se o ni i poslední díl Vetřelců v dávnověku (viz https://zoom.iprima.cz/vetrelci-davnoveku/pyramidy-v-antarktide cca 14. minuta), je mapa z roku 1531, jejímž autorem je francouzský matematik a kartograf Oronce Fine. Na mapě je dokonce vidět, jak by Antarktida vypadla bez ledu. Například pozice hor odpovídá současným známým antarktickým horám. A z nich dokonce vytékají i řeky. Jak to mohl tento kartograf vědět, když Antarktida byla objevena až o 300 let později a možné antarktické řeky neznáme ani my dnes?

Egypťané v Austrálii

A v poslední době se také hodně diskutuje o tom, zda náhodou starověcí Egypťané nemohli na svých lodích doplout až do Austrálie. Tam totiž v buši u města Gosford v Novém Jižním Walesu byly na skále nalezeny hieroglyfy, které odpovídají době faraonů 4. dynastie. Na skále je tam vyryta zpráva o smrti egyptského prince Džeseba, syna faraona Rádžedefa, který zde byl údajně uštknut pakobrou východní, a to dvakrát za sebou. I když se sice diskutuje o pravosti této rytiny, tak prý existují další spojitosti mezi Austrálií a starověkým Egyptem (viz http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=674%3Aegypt-australie&catid=64%3Aislo-102013&Itemid=17). A víte například, že v hrobce faraona Tutanchamona nalezl její objevitel Howard Carter v roce 1923 i bumerangy? (viz http://blog.hmns.org/2017/04/egyptian-duck-hunting-a-real-fling/)

Mezikontinentální styky mohly být časté

Dávnými mezikontinentálními kontakty se zabýval legendární norský badatel Thor Heyerdahl. Na dřevěných člunech se například pokoušel dostat po moři, a to úspěšně mezi kontinenty. Například mezi Afrikou a Amerikou nebo mezi Amerikou a Polynésií. Spolupracovali s ním i dva slavní Češi. Jednak Eduard Ingriš, cestovatel, tramp, muzikant a autor slavné trampské písně Niagára. Ten se hned dvakrát vydal na dřevěném člunu Kantuta z Peru do Polynésie. První plavba v letech 1955/56 sice skončila neúspěchem. Ale druhá v roce 1959 již byla úspěšná. A druhý Čech, který s Heyerdahlem spolupracoval, byl inženýr Pavel Pavel, který se proslavil hypotézou možného transportu soch na Velikonočním ostrově. Thor Heyerdahl se však nesmazatelně zapsal do historie archeologie, když dokázal, že takovéto kontakty mohly být i v dávných dobách běžné. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Thor_Heyerdahl)

Jak je vidět, v historii naší planety je ještě mnoho nezodpovězených otázek. A možná se budeme divit, co naši dávnověcí předkové věděli a my to o nich dosud nevíme.

Další zdroje: https://zoom.iprima.cz/vetrelci-davnoveku/pyramidy-v-antarktide

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Antarktidy

Související články:

Byl Alexandr Veliký ve spojení s mimozemšťany?

Záhada devíti světů

Archeoastronautika na druhé straně zeměkoule

Věděly dávné civilizace o potopeném kontinentu?

Kde všude mohla ležet Atlantida?

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 13.1.2019 6:26 | karma článku: 27.72 | přečteno: 1408x

Další články blogera

Libor Čermák

Co když je na islámském symbolu znázorněné UFO?

Souvislostí mezi UFO a našim Měsícem je celá řada. Mluví se o záhadných světlech na Měsíci i o setkání astronautů s UFO. Pojďme se na tyto všechny záhady podívat trošku podrobněji. A závěr bude trošku archeoastronautický.

20.1.2019 v 5:13 | Karma článku: 20.42 | Přečteno: 582 |

Libor Čermák

Jak se rádoby elitáři chovají antidemokraticky

Jestli si myslíte, že tzv. rádoby elitáři by tu vytvořili lepší svobodu a demokracii, než je tu teď, tak jste na velkém omylu. Když slyším jejich vyjádření, tak vše u nich směřuje k pravému opaku, než je svoboda a demokracie.

19.1.2019 v 4:39 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 1370 |

Libor Čermák

My demokraté knihy nepálíme a TV stanice nezakazujeme

Pan Martin Putna prohlásil že by se prý měla vzít TV Prima a TV Barrandov licence k vysílání. Podle mne by si ale měl vzít příklad z Jaruš z Troškovy komedie Slunce, seno..., jejíž hláška zněla "My demokraté knihy nepálíme".

18.1.2019 v 6:33 | Karma článku: 39.46 | Přečteno: 1137 |

Libor Čermák

Má se dějepis učit podle sovětů anebo podle BIS? Ani podle jednoho!

Dějepis se má dětem předávat jednak záživně a pak tak, jak to ve skutečnosti bylo. Žádná politická ideologie do školního vyučování nepatří. A pokud si někdo myslí něco jiného, tak ho nepovažuji za demokrata!

17.1.2019 v 6:38 | Karma článku: 27.75 | Přečteno: 387 |

Další články z rubriky Věda

Alexandra Bolková

Zastoupení leváků v populaci

Celosvětově je více než 90 % lidí praváků. Dominance jedné „výhodnější“ strany je nejsilnější populační předpojatostí pro všechny primáty. Větší procento leváků je zastoupeno běžněji v bělošské, asijské a hispánské populaci.

20.1.2019 v 12:31 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 239 | Diskuse

Libor Čermák

Co když je na islámském symbolu znázorněné UFO?

Souvislostí mezi UFO a našim Měsícem je celá řada. Mluví se o záhadných světlech na Měsíci i o setkání astronautů s UFO. Pojďme se na tyto všechny záhady podívat trošku podrobněji. A závěr bude trošku archeoastronautický.

20.1.2019 v 5:13 | Karma článku: 20.42 | Přečteno: 584 |

Jan Mestan

Re: Zeptali jsme se vědců (LIDOVKY.cz)

Na webu 'Lidovek' se lze v rubrice 'Zeptali jsme se vědců' mj. dočíst o tom, jak že se má chovat Země. Odpovídali pan Trubač a Goliáš, zaměstnanci Univerzity Karlovy - Přírodovědecké fakulty. Zkusím trochu reagovat.

19.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 405 | Diskuse

Alexandra Bolková

Historie leváctví

Sinistralita je i v dnešní době velmi diskutovaným tématem, které v sobě skrývá mnoho nevyřešených otázek. Stále není úplně jasné, jak a proč leváctví vzniklo, avšak již od nepaměti se touto otázkou zabývá velké množství lidí.

19.1.2019 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 385 | Diskuse

Dana Tenzler

Mléčná dráha a její sourozenci

Sourozenci mají někdy hodně komplikované vztahy. Platí to i pro vesmírné rodiny. V našem bezprostředním vesmírném okolí se v minulosti událo nejedno kosmické drama. (délka blogu 8 min.)

17.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 2125 Celková karma 27.58 Průměrná čtenost 1771

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz