Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Měla antická mytologie povědomí o černých dírách?

Víte, co to byl Tartaros? To byla taková obdoba pekla, která byla užívaná ve starověké antické mytologii. Jenže, když jsem se s Tartarem začal podrobněji seznamovat, zjišťoval jsem, že se docela podobá černým dírám. Nevěříte?

Záhada Tartaru a její možnou souvislost s černými dírami ve vesmíru, mne už zajímá delší dobu. Podle antické mytologie se jedná o mohutnou propast se železnými zdmi a železnými bránami, jež vznikla z prvopočátečního chaosu. Nalézá se na nejspodnější úrovni podsvětí. Když jsem se na wikipedii dočetl o vlastnostech Tartaru, ptám se, zda by starověký autor, kdyby náhodou věděl o vlastnostech černých děr, popsal tento vemírný objekt jinak. Černé díry jsou objekty o velmi vysoké hmotnosti a hustoty. Jsou to zhroucené obří hvězdy pod tíhou vlastní gravitace a právě toto zhroucení vytvořilo tak nesmírně těžký materiál. Takže přirovnání k železu, i když je to pořád velmi vzdálené, je v tomto případě na místě. A díry se jim říká proto, že kolem sebe nebývale zakřivují časoprostor. To by mohly podle antické mytologie představovat ty železné zdi a brány oné propasti.

Pak tu máme ještě obří černé díry, kteří tvoří středy a jádra galaxií. Tak, jako planety obíhají kolem hvězd, tak zas všechny hvězdy v galaxii obíhají toto jádro galaxie či lépe řečeno obří černou díru v jejím středu. Ta obří černá díra, 4,5milionkrát hmotnější než naše Slunce, která je ve středu Mléčné dráhy a nalézá se zhruba 27 tisíc světelných let od nás, se jmenuje "Sagitaurus A". To je ten centrální vesmírný objekt Mléčné dráhy, který naše Slunce obkrouží cca jedenkrát za 225-250 milionů let. Tyto obří černé díry musely samozřejmě vzniknout už v raném stáří vesmíru, když se začaly formovat i první galaxie. Že by ten odkaz na mytologický prvopočáteční chaos? (https://cs.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_A*)

Pojďme se ale podívat dál, co nám antická mytologie říká o Tartaru. Leží například stejně hluboko pod zemí, jak vysoko je nad ní nebe. Pokud bychom přijmuli hypotézu, že se jedná o pradávný zapomenutý odkaz na obří černou díru, tak víte, kde se nalézáme my v rámcii Mléčné dráhy? Je to zhruba uprostřed mezi jádrem a okrajem Galaxie. Tedy zhruba stejně daleko od jejího středu, jako k jejímu kraji.

A pak tam máme ještě jednu vlastnost Tartaru, který opět připomíná černou díru. Tentokrát upozorním na ten přívlastek "černá". Píše se o něm v mytologii, že v Tarataru je třikrát větší tma, než v noci na světě. Že by opět další souvislost?

Ale to není všechno. Podle antické mytologie byli do něj vhazováni ti největší hříšníci a zločinci. A jsou v něm odsouzemi kolikrát k opravdu tvrdým trestům. Třeba takový Sisyfos. Ten zde musí navěky vláčet balvan na kopec. Jenže balvan se mu vždy těsně před vrcholem vyklouzne a svalí se zpět dolů. Napadlo mne, zda náhodou to není možný odkaz na tzv. "horizont událostí". To je zóna v okolí černé díry, odkud není návratu. Nenunikne z něj ani světlo, proto se také černým dírám , říká "černá". Pokud něco překročí horizont událostí, tak už tomu mení pomoci a stává se součástí černé díry. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Sisyfos)

Další hříšník Íxion (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ixi%C3%B3n) je zde vpleten do kola, které se neustále otáčí. Jak charkteristické i pro hvězdy. A pro ty v blízkosti Sagitaura A to platí o to víc. Nikdy se od ní gravitačně neosvobodí. Například hvězda S0-201, nejbližší známý objekt poblíž naší centrální obří černé díry, ji oběhne jednou za 11,5 let. (viz https://en.wikipedia.org/wiki/S0%E2%80%93102)

A Íxion ještě jednou. Tento původně thessalský král, měl zvláštní syny. A to kentaury. Kentauři byli hybridní mytologické bytosti s tělem koně a hlavou člověka. A dva z nich se dokonce dostaly na oblohu v podobě souhvězdí. Jedním takovým kentaurem je "Střelec". A to je souhvězdí, ve kterém se nalézá právě střed naší galaxie a tedy i Sagitaurus A. Náhoda?

A pak zde máme samotné souhvězdí Kentaura na jižní obloze. Možná se budete divit, ale i tam je velice zajímavá obří černá díra. Jmenuje se tentokrát Centaurus A. Je to jádro poměrně blízké galaxie, která se od nás nalézá zhruba 12-13 milionů světelných let daleko. Pro porovnání je to jen 5 krát dál než galaxie M 31 v Andromedě, která se s Mléčnou dráhou chystá za 4 miliardy let srazit. "Centaurus A" je hlavním členem této naší sousední skupiny galaxií. A v jeho centru se nalézá obří černá díra s hmotností 55 milionů hmotností Slunce, což je dokonce 12x víc, než samotný Sagitaurus A. Je to tedy jedna z největších známých obřích černých děr ve vesmíru. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Centaurus_A)

Ještě bych se závěrem vrátil k tomu souhvězdí Střelce. Zatímco pro Řeky toto souhvězdí představovalo kenatura Střelce, staří Sumerové v něm viděli boha podsvětí Nergala. Jejich boha podsvětí. A Tartaros, to bylo přece podsvětí. A stejně "Tartaros", se nejmenovala pouze tato propast, ale dokonce i bůh této propasti. Uzavírá se tím snad tento kruh? (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD_St%C5%99elce)

A proto se domnívám, že souvislostí mezi Tartarem a černými děrami je více než dost. Ale jak se to mohlo dostat do té antické mytologie?  Že by někteří z těch bohů (neboli mimozemských astronautů), kteří v dávnověku sestoupili na zem ve starověkém Řecku, předali do jejich mytologie informace o černých dírách ve vesmíru?

Další použité zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tartaros, https://sites.google.com/site/starovekebajeapovesti/rise-mrtvych-odsouzenci-v-podsveti

Související články:

Měl bájný pěvec Orfeus k dispozici i MP3 přehrávač?

Články v rubrice archeoastronautika

 

Autor: Libor Čermák | sobota 21.7.2018 6:13 | karma článku: 18,88 | přečteno: 602x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám